zdrowie

Synonimy:
zdrowia,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Zdrowie (8064)

 • Katowice: Pionierski przeszczep rogówki

  Katowice: Pionierski przeszczep rogówki

  Po raz pierwszy w Polsce dokonano przeszczepu komórek macierzystych nabłonka rogówki oka po oparzeniu wapnem gaszonym. Wszystko dzięki Oddziałowi Klinicznemu Okulistyki na Śląskim Uniwersytecie Medycznym
 • Kocham, więc (nie) karmię

  Kocham, więc (nie) karmię

  „Jest taki pulchny i okrąglutki, aż miło popatrzeć”, „sama skóra i kości, może jest na coś chory?”, „nie żałuj mu jedzenia, będzie silniejszy i zdrowszy”, „jak chce, to niech je, cieszę się, że mu smakuje” – czy zdarzyło ci się mówić lub myśleć w podobny sposób?
 • Co wynika z ustawy? Nowe apteki będę mogły być otwierane wyłącznie przez farmaceutów.

  Co wynika z ustawy? Nowe apteki będę mogły być otwierane wyłącznie przez farmaceutów.

  Na podpis prezydenta czeka ustawa Prawo farmaceutyczne. Podobne restrykcje wprowadzili Węgrzy. Doprowadziły do wzrostu cen w aptekach i ograniczenia dostępu do leków.
 • Twarożek i spółka

  Twarożek i spółka

  Nabiał zwiera szereg cennych składników: wapń, potas, cynk, witaminy: A, D, E oraz białko.
 • Choroby z lodówki

  Choroby z lodówki

  Źle lub za długo przechowywana w chłodziarce żywność może poważnie zaszkodzić!
 • Uwaga na groźny śluz

  Uwaga na groźny śluz

  Mukowiscydozę mamy od urodzenia, ale dopiero z czasem może ona prowadzić do niewydolności oddechowej, zaburzeń trawiennych i cukrzycy.
 • Nieubezpieczeni będą leczeni

  Nieubezpieczeni będą leczeni

  Od 2017 roku wszyscy pacjenci posiadający prawo do świadczeń są bezpłatnie przyjmowani przez lekarzy POZ. Tymczasem w przychodniach rodzinnych nadal obowiązuje e-WUŚ, czyli konieczność weryfikacji ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarze mają jednak wątpliwości, jak przyjmować nieubezpieczonych pacjentów - za darmo czy odpłatnie?
 • Pierwsze zwycięstwo Trumpa w batalii o zniesienie Obamacare

  Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu po burzliwej debacie przyjęła w czwartek projekt ustawy o zniesieniu systemu opieki medycznej Obamacare i zastąpieniu go systemem przygotowanym przez kierownictwo Partii Republikańskiej.

Filmy - Zdrowie (202)

 • Ponad milion Polaków cierpi na choroby tarczycy, a ty kiedy ostatnio się badałeś?

  Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeszło 1 mln osób w Polsce ma chorą tarczycę. Choroby tego gruczołu są różne: niedoczynność, nadczynność, wole, wole guzowate, nowotwór, choroba Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa. Jak się leczyć? W przypadku niedoczynności i nadczynności tarczycy, również wtedy gdy są one wywołane chorobami zapalnymi, stosuje się leczenie farmakologiczne – odpowiednimi lekami. Przy nadczynności w grę może wchodzić także leczenie jodem radioaktywnym. Co do guzków, należy się upewnić, że nie są one zmianą nowotworową. Jeśli nie są, a wole guzowate nie powoduje dużego powiększenia tarczycy, wystarczy je obserwować. Niekiedy zastosowane leczenie nie przynosi jednak efektów i niezbędna jest operacja, po której zostaje szpecąca blizna. Na szczęście jej wygląd można poprawić, a widoczność – zmniejszyć.
 • Grillowanie nie takie zdrowe. Najbardziej szkodliwe dla zdrowia grille węglowe

  200 gramów kiełbasy przyrządzonej na tradycyjnym grillu węglowym dostarcza nam 100 razy więcej benzo(a)pirenu niż 20 wypalonych papierosów – wynika z badania łódzkich naukowców. Tego typu urządzenia szkodzą zarówno na etapie rozpalania, jak i przyrządzania żywności. Jak wskazuje badanie naukowców z Politechniki Warszawskiej podczas przygotowywania jedzenia na grillu węglowym stwierdzono obecność 13 z 16 szkodliwych rakotwórczych substancji. Zestawienie najzdrowszych urządzeń otwierają grille na gaz. – Ostatnio pojawia się coraz więcej informacji podających w wątpliwość, że grillowanie to korzystny dla zdrowia sposób przyrządzania potraw. Postanowiliśmy to zweryfikować naukowo i obiektywnie. Poprosiliśmy o to naukowców z Politechniki Warszawskiej, zespół pod kierunkiem dra Andrzeja Badydy, którzy przetestowali trzy rodzaje grilli – najczęściej dostępne na rynku grille węglowe, zasilane węglem drzewnym, grille zasilane brykietem z węgla drzewnego i grille gazowe zasilane czystym propanem – mówi agencji informacyjnej Newseria Anita Bugajska-Owczarek, kierownik marketingu i rozwoju rynków Gaspol.
 • Pacjenci z rakiem prostaty od ponad 4 lat walczą o refundację leków nowej generacji

  Co roku w Polsce diagnozuje się około 10 tys. przypadków raka prostaty, z których połowa kończy się śmiercią. Pacjenci od ponad 4 lat apelują do Ministerstwa Zdrowia i NFZ-u o refundację dwóch leków nowej generacji dostępnych już w USA, Kanadzie i niemal wszystkich krajach europejskich. Ich sfinansowanie kosztowałoby około 2 mln zł rocznie. Nowoczesne leki na raka prostaty po raz kolejny nie trafiły na opublikowaną w maju listę refundacyjną. – Od ponad dziesięciu lat na całym świecie mamy wysyp nowych terapii dla pacjentów z rakiem prostaty. Nawet dla tych z przerzutami i w stadium, w którym przestaje działać leczenie hormonalne. Jest pięć takich leków zarejestrowanych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Niestety, polscy pacjenci mają dostęp tylko do starej chemioterapii i tylko jednego z nowych leków hormonalnych – mówi dr Iwona Skoneczna, urolog i onkolog ze Szpitala św. Elżbiety w Mokotowskim Centrum Zdrowia. Rak płuc i prostaty (gruczołu krokowego) to dwa najczęściej występujące wśród mężczyzn nowotwory złośliwe. Jak podaje ogólnopolskie stowarzyszenie „Gladiator”, każdego roku diagnozuje się około 10 tys. nowych przypadków i ok. 5 tys. zgonów, których przyczyną jest właśnie rak prostaty. W majowym liście do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła stowarzyszenie pacjenckie zwraca uwagę na to, że ten wskaźnik może być o wiele niższy, jeżeli w Polsce poprawi się dostęp do wczesnej diagnostyki i terapii nowej generacji.
 • Napój detoksykacyjny - jak go zrobić w domu?

  Codziennie przyjmujemy niesamowite ilości zanieczyszczeń i szkodliwych substancji, choć często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nawet jeśli zdrowo się odżywiamy i dbamy o odpowiednią pielęgnację naszego ciała, warto od czasu do czasu oczyszczać się od wewnątrz. Przygotowaliśmy dla was szybki przepis na detoksykacyjny napój, który pomoże wam pozbyć się w naturalny sposób szkodliwych substancji z organizmu - zobaczcie, jak łatwo go zrobić!