zdrowie

Synonimy:
zdrowia,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Zdrowie (8065)

 • Kocham, więc (nie) karmię

  Kocham, więc (nie) karmię

  „Jest taki pulchny i okrąglutki, aż miło popatrzeć”, „sama skóra i kości, może jest na coś chory?”, „nie żałuj mu jedzenia, będzie silniejszy i zdrowszy”, „jak chce, to niech je, cieszę się, że mu smakuje” – czy zdarzyło ci się mówić lub myśleć w podobny sposób?
 • To nie jest zdrowe dla konsumentów - leki zdrożeją i ich dostępność będzie gorsza

  To nie jest zdrowe dla konsumentów - leki zdrożeją i ich dostępność będzie gorsza

  Na podpis prezydenta czeka ustawa Prawo farmaceutyczne. Podobne restrykcje wprowadzili Węgrzy. Doprowadziły do wzrostu cen w aptekach i ograniczenia dostępu do leków.
 • Twarożek i spółka

  Twarożek i spółka

  Nabiał zwiera szereg cennych składników: wapń, potas, cynk, witaminy: A, D, E oraz białko.
 • Choroby z lodówki

  Choroby z lodówki

  Źle lub za długo przechowywana w chłodziarce żywność może poważnie zaszkodzić!
 • Uwaga na groźny śluz

  Uwaga na groźny śluz

  Mukowiscydozę mamy od urodzenia, ale dopiero z czasem może ona prowadzić do niewydolności oddechowej, zaburzeń trawiennych i cukrzycy.
 • Nieubezpieczeni będą leczeni

  Nieubezpieczeni będą leczeni

  Od 2017 roku wszyscy pacjenci posiadający prawo do świadczeń są bezpłatnie przyjmowani przez lekarzy POZ. Tymczasem w przychodniach rodzinnych nadal obowiązuje e-WUŚ, czyli konieczność weryfikacji ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarze mają jednak wątpliwości, jak przyjmować nieubezpieczonych pacjentów - za darmo czy odpłatnie?
 • Pierwsze zwycięstwo Trumpa w batalii o zniesienie Obamacare

  Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu po burzliwej debacie przyjęła w czwartek projekt ustawy o zniesieniu systemu opieki medycznej Obamacare i zastąpieniu go systemem przygotowanym przez kierownictwo Partii Republikańskiej.
 • Historię leczenia i sanatorium sprawdzisz przez internet

  Historię leczenia i sanatorium sprawdzisz przez internet

  Już niedługo przy użyciu Profilu Zaufanego będzie można sprawdzić dane dotyczące historii leczenia czy uprawnieniach do świadczeń medycznych w NFZ. Pracują nad tym Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Zdrowia.
 • Porównujesz się? Szkoda życia!

  Porównujesz się? Szkoda życia!

  Jak zarządzasz swoim życiem i na co przeznaczasz energię? Na nieustanne porównywanie się z kolegami ze szkoły czy koleżankami z pracy? A może z rówieśnikami na portalach społecznościowych?

Filmy - Zdrowie (194)

 • Polscy pacjenci z cukrzycą typu 2 bardziej niż w innych krajach narażeni na groźne powikłania

  W Polsce co roku wykonuje się blisko 15 tys. amputacji kończyny z powodu stopy cukrzycowej, 3,5 tysiąca diabetyków jest dializowanych z powodu niewydolności nerek. Powikłania te można ograniczyć poprzez stosowanie analogów insulin długo działających, do których polscy pacjenci z cukrzycą typu 2 mają ograniczony dostęp. Aby z nich skorzystać, muszą bowiem stosować insuliny NPH przez 6 miesięcy i przejść epizody groźnego dla zdrowia niedocukrzenia. Cukrzyca to przewlekła choroba, której przyczyną jest upośledzenie wydzielania hormonu zwanego insuliną przez trzustkę. Prowadzi to do zaburzenia gospodarki węglowodanowej w organizmie, a w efekcie do niewydolności wielu narządów, m.in. oczu, nerek oraz układu sercowo-naczyniowego. Zachorowalność na cukrzycę rośnie z roku na rok. Według szacunków w Polsce choruje blisko 3 mln osób. – Około 550 tys. Polaków nie wie o chorobie. Co gorsze, kilka milionów Polaków ma tzw. zespół prediabetes, czyli wartości glikemii na czczo nie są jeszcze diagnozowane jako cukrzyca, ale są już powyżej normy. Te kilka milionów Polaków w ciągu roku może w 10 proc. przejść w jawną cukrzycę typu 2 – mówi dr Michał Sutkowski, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
 • Objawy podobne do bulimii

  - Kompulsywne objadanie to takie zaburzenie, w którym pacjent pochłania ogromne ilości jedzenia. W swoich schematach jest stosunkowo podobne do bulimii - mówi psychodietetyk, Katarzyna Dudek.
 • Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem!

  Kompulsywne objadanie się to bardzo poważne zaburzenie odżywiania. Konieczne jest skontaktowanie się ze specjalistą.
 • Późna wiosna to ostatni dzwonek na poprawę jakości skóry i wymodelowanie sylwetki na lato

  Najlepszym wstępem do tego, by pozbyć się zbędnych kilogramów, cellulitu czy niedoskonałości skóry, jest odpowiednio zbilansowana dieta i ćwiczenia. Wiele pań decyduje się również na drobne poprawki sylwetki proponowane przez specjalistów medycyny estetycznej. Najczęściej jest to redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu, modelowanie poszczególnych części ciała, usuwanie zbędnego owłosienia, a także poprawa jakości i elastyczności skóry. – Oczywiście są panie, które dbają o wygląd sylwetki przez cały rok, i to naprawdę procentuje w miesiącach wiosennych i letnich. Często jest jednak tak, że trochę usypiamy na okres zimowy, ciało zwykle przybiera kilka kilogramów i później jest bardzo trudno doprowadzić je do takiej formy, w jakiej chciałybyśmy, żeby było – mówi Ewa Rybicka, lekarz medycyny estetycznej. Dlatego wiosną i latem w gabinetach medycyny estetycznej bardzo dużą popularnością cieszą się szeroko rozumiane zabiegi pielęgnujące i modelujące sylwetkę. – Aby sylwetka wyglądała dobrze, kiedy wyjdziemy na plaże w miesiącach letnich, mniej więcej od marca należałoby zmodyfikować dietę i włączyć ćwiczenia. To jest podstawa do tego, żeby można było trochę poprawić swój wygląd, a jednocześnie polecam zabiegi, które będą mobilizowały skórę do tego, żeby się napięła, żeby miała ładny wygląd, żeby trochę zredukować ilość tkanki tłuszczowej – tłumaczy Ewa Rybicka.