zarobki w Polsce

Artykuły - Zarobki w Polsce (212)

 • Dlaczego niektórzy ludzie zarabiają tak dużo?

  Dlaczego niektórzy ludzie zarabiają tak dużo?

  O wysokości zarobków decydują dwa czynniki: popyt oraz umiejętności trudno zastępowalne. Duże zarobki są zagwarantowane wyłącznie wtedy, gdy oba kryteria są spełnione - powiedział dr Piotr Maszczyk z SGH podczas warsztatu "Wprowadzenie do ekonomii" organizowanego w ramach projektu Prasowa Akademia Pieniądza XXI.
 • Zmiany w szkołach według MEN: Nauczyciele będą pracować mniej, ale ich wynagrodzenie wzrośnie

  Zmiany w szkołach według MEN: Nauczyciele będą pracować mniej, ale ich wynagrodzenie wzrośnie

  Nauczyciele będą oceniani co kilka lat, a na dodatki motywacyjne mogą liczyć tylko ci najlepsi.
 • Zarobki w województwie mazowieckim w 2016 roku

  Mediana płac dla województwa mazowieckiego bez Warszawy wyniosła w 2016 roku 3500 zł. Jest to dokładnie 1800 zł mniej niż mediana płac w samej Warszawie, która wyniosła 5300 zł. Natomiast mediana wynagrodzeń dla województwa mazowieckiego z uwzględnieniem Warszawy wyniosła 4900 zł brutto.
 • Zarobki absolwentów drugiego stopnia wybranych uczelni wyższych w Polsce w 2016 r.

  Zarobki absolwentów drugiego stopnia wybranych uczelni wyższych w Polsce w 2016 r.

  Poniższe zestawienie uwzględnia 33 uczelnie wyższe, dla których próba badanych przekroczyła 450. W zestawieniu uwzględniono osoby, które zadeklarowały ukończenie studiów drugiego stopnia na danej uczelni. Należy pamiętać, że na wysokość wynagrodzeń wpływa również szereg innych czynników nieuwzględnionych w tym artykule.
 • Zarobki w przemyśle lotniczym w 2016 r.

  Zarobki w przemyśle lotniczym w 2016 r.

  Mediana wynagrodzeń w przemyśle lotniczym w 2016 wyniosła 4700 zł. Zarobki połowy osób mieściły się w przedziale od 3520 zł do 7000 zł - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2016.
 • Zarobki w województwie śląskim w 2016 roku

  Zarobki w województwie śląskim w 2016 roku

  W 2016 roku mediana miesięcznych zarobków w województwie śląskim wyniosła 3700 zł. 25 proc. mieszkańców tego województwa zarabiało 2700 zł i mniej, natomiast 25 proc. zarabiało miesięcznie co najmniej 5400 zł. Najwięcej zarabiali pracownicy zatrudnieni w stolicy województwa - Katowicach.
 • Zarobki pielęgniarek w 2016 r.

  Zarobki pielęgniarek w 2016 r.

  W 2016 r. mediana miesięcznych zarobków pielęgniarek wyniosła 2665 zł. Połowa z nich zarabiała w przedziale od 2300 zł do 3200 zł.
 • Zarobki w handlu i e-commerce w 2016 r.

  Zarobki w handlu i e-commerce w 2016 r.

  Połowa osób zatrudnionych w handlu w 2016 roku zarabiała od 2500 do 5250 zł brutto miesięcznie. Najwyższe zarobki przynosiło zatrudnienie w handlu hurtowym, gdzie mediana wynagrodzeń wyniosła 4000 zł. Nieco niżej wynagradzani byli pracownicy e-commerce - 3800 zł. Z kolei w handlu detalicznym było to przeciętnie 3050 zł brutto.
 • Zarobki osób w pierwszym roku pracy w 2016 r.

  Pracownicy, których doświadczenie zawodowe nie przekraczało roku zarabiali w 2016 roku 2774 zł brutto miesięcznie. 25 proc. najwyżej wynagradzanych pracowników otrzymywało płacę w wysokości 3500 zł i wyższą, a 25 proc. najniżej opłacanych zarabiało nie więcej niż 2200 zł.
 • Zarobki magistrów inżynierów w 2016 r.

  Mediana wynagrodzeń magistrów inżynierów w 2016 roku była o 1050 zł wyższa od zarobków magistrów i wyniosła 5300 zł - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń za rok 2016.

Filmy - Zarobki w Polsce (7)

 • Dochody Polaków: mamy coraz więcej pieniędzy, ale niezbyt chętnie je wydajemy

  Dochody realne gospodarstw domowych bardzo wzrosły w III kw. To nie tylko efekt programu 500+, ale także rosnących wynagrodzeń związanych z coraz niższym bezrobociem. Konsumpcja się rozkręca, ale jeszcze nie w takim stopniu, jak tego oczekiwano.
 • Ponad połowie Polaków pieniędzy wystarcza tylko na podstawowe potrzeby

  56 proc. Polaków deklaruje, że pieniędzy w miesiącu wystarcza im tylko na podstawowe potrzeby i nie stać ich na większe wydatki. Co piąty przyznaje, że musi sobie odmawiać wielu rzeczy, żeby starczyło do pierwszego – wynika z badania Lindorff. To powoduje, że wiele osób sięga po kredyt lub pożyczkę. Aktywne zobowiązanie do spłacenia ma 48 proc. Polaków. Wielu Polaków stwierdza, że z powodu napiętego budżetu domowego zmuszeni są do życia od pierwszego do pierwszego. Z pensji co miesiąc opłacają bieżące wydatki bez odkładania jakiejkolwiek sumy na konto oszczędnościowe.
 • Polacy boją się zarabiać więcej?

  Proponowana podwyżka płacy minimalnej do poziomu 2000 zł brutto budzi sporo obaw. Według 27% ankietowanych wzrost płacy minimalnej będzie jednoznaczny ze wzrostem liczby umów śmieciowych. 26% przewiduje, że Polacy będą więcej zarabiać i tym samym więcej wydawać. 17% boi się większej liczby umów na część etatu. Tyle samo twierdzi, że nic się nie zmieni. Najmniej, bo 13% obawia się utraty pracy. - Problemem związanym z wynagrodzeniem są głównie wysokie podatki. Zwiększanie płacy minimalnej powinno mieć miejsce, natomiast przy obniżeniu kosztów pracy. Jeżeli chodzi o sytuacje gospodarczą to uważamy, że zbyt dużo się nie zmieni. Prognozy dla rynku pracy i naszej gospodarki są optymistyczne – mówi Aleksandra Wesołowska, specjalista ds. Public Relations i Social Media, portal Praca.pl.
 • Pensja nie wystarcza? Polacy na granicy wypłacalności

  Ponad 90 proc. podstawowych i najczęstszych wydatków Polacy pokrywają z comiesięcznych dochodów. Tylko co piąty Polak finansuje wakacje, remont, zakup sprzętu domowego, naprawę samochodu czy organizację ślubu z oszczędności lub pieniędzy otrzymanych w prezencie – wynika z analiz Instytut Millward Brown na zlecenie Grupy KRUK.