zarobki

Synonimy:
pensje, płaca płace wynagrodzenia wynagrodzenie zarob zarobe zarobek zarobk
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Zarobki (4756)

 • Będzie bój o wyższą płacę minimalną

  Będzie bój o wyższą płacę minimalną

  Resort pracy chce, aby płaca minimalna wzrosła od przyszłego roku o 100 zł (do 2100 zł), a najniższa stawka godzinowa dla zlecenio- i usługobiorców o 70 gr (do 13,70 zł). Pracodawcy uzgodnili już wspólne stanowisko w tej sprawie i proponują znacznie mniejszą podwyżkę (odpowiednio do 2050 zł i 13,30 zł). Z kolei związki zawodowe ustalają swoją wspólną propozycję, ale już teraz wskazują, że nie satysfakcjonuje ich oferta ministerialna, nie wspominając już o tej przedstawionej przez zrzeszenia firm.
 • Na głowę Polaka przypada średnio 27,7 tys. dolarów PKB

  Na głowę Polaka przypada średnio 27,7 tys. dolarów PKB

  Polska gospodarka w I kwartale 2017 roku urosła o 4 proc. w ujęciu rocznym, co jest wynikiem najlepszym od ostatniego kwartału 2015 roku. W 2016 roku na głowę Polaka przypadało średnio 27,7 tys. dolarów PKB, ( ponad 100 tys zł ) co daje 68. miejsce na świecie (The World Factbook CIA). W przypadku Niemców było to 48,2 tys. dolarów (27. miejsce). To wciąż oznacza, że Polska musi się rozwijać dużo szybciej niż zachodni sąsiedzi, by zmniejszać dystans.
 • Co napędza polską gospodarkę?

  Co napędza polską gospodarkę?

  Odbicie inwestycji będzie kluczową zmianą w strukturze PKB. Polska gospodarka będzie napędzana przez trzy silniki: popyt zewnętrzny, inwestycje oraz konsumpcję. Płace będą rosnąć w tempie 6-7 proc.
 • Związki z PGG widzą przesłanki do przywrócenia "czternastki", zarząd chce oceniać roczne wyniki

  Związki z PGG widzą przesłanki do przywrócenia "czternastki", zarząd chce oceniać roczne wyniki

  ​Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej uważają, że lepsze od zakładanych wyniki spółki w tym roku są przesłanką do przywrócenia zawieszonej 14. pensji lub jej części. Przedstawiciele zarządu PGG wskazują jednak, że wyniki firmy należy oceniać po zakończeniu, a nie w trakcie roku.
 • Pracodawcy za niższym wzrostem płacy minimalnej, niż proponuje resort

  Pracodawcy za niższym wzrostem płacy minimalnej, niż proponuje resort

  ​Za niższym wzrostem płacy minimalnej w przyszłym roku niż zaproponował to resort rodziny i pracy, opowiedziały się organizacje pracodawców reprezentowane w Radzie Dialogu Społecznego. Chcą podwyżki o 50 zł, a resort - o 100 zł - z obecnych 2000 zł do 2100 zł.
 • OPZZ: Podwyżka wynagrodzeń powinna napędzać wzrost gospodarczy w Polsce

  OPZZ: Podwyżka wynagrodzeń powinna napędzać wzrost gospodarczy w Polsce

  ​Za szybszym wzrostem wynagrodzeń pracowników budżetówki oraz kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę opowiedziało się prezydium OPZZ w stanowisku przyjętym we wtorek. Podwyżka wynagrodzeń powinna napędzać wzrost gospodarczy w Polsce - zaznaczyło OPZZ.
 • Rafalska: proponujemy minimalne wynagrodzenie na poziomie 2100 zł od 2018 r.

  Rafalska: proponujemy minimalne wynagrodzenie na poziomie 2100 zł od 2018 r.

  - Skierowaliśmy na Komitet Stały Rady Ministrów propozycję, która mówi o wynagrodzeniu minimalnym w 2018 r. na poziomie 2100 zł - powiedziała w piątek PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
 • Mateusz Morawiecki: Wynagrodzenia w 2017 roku wzrosną o ok. 4,5-5 proc.

  Mateusz Morawiecki: Wynagrodzenia w 2017 roku wzrosną o ok. 4,5-5 proc.

  Wynagrodzenia w 2017 r. wzrosną średnio o ok. 4,5-5 proc. licząc rok do roku - ocenił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
 • Wynagrodzenie w kwietniu rdr wzrosło o 4,1 proc.; w ujęciu mdm spadło o 1,9 proc.

  Wynagrodzenie w kwietniu rdr wzrosło o 4,1 proc.; w ujęciu mdm spadło o 1,9 proc. - GUS. - Rynek pracownika będzie się umacniać i wzrost płac będzie wyższy - powiedział prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak, komentując ostatnie dane GUS.
 • Zarobki ekonomistów w 2016 r.

  Zarobki ekonomistów w 2016 r.

  Mediana wynagrodzeń ekonomistów (absolwentów ekonomii, finansów lub zarządzania) w 2016 roku wyniosła 4520 zł - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń.

Filmy - Zarobki (50)

 • Wynagrodzenie nieadekwatne do kompetencji? Możesz to zmienić!

  „A ile chciałby pan (chciałaby pani) zarabiać?” – to sakramentalne pytanie pojawia się podczas niemal każdej rozmowy kwalifikacyjnej. „W najbliższym czasie nie planujemy podwyżek” – tego typu zdanie zwykle słyszą z kolei pracownicy upominający się o wyższą pensję. Jak zatem prowadzić z pracodawcą rozmowy o wynagrodzeniu, aby wychodzić z nich usatysfakcjonowanym finansowo? Pytanie o oczekiwane wynagrodzenie wcale nie takie trudne Podajmy taką kwotę, która nas interesuje i satysfakcjonuje. Nie dawajmy pracodawcy widełek, bo wtedy łatwo może zacząć się z nami targować. Pamiętajmy przy tym, żeby zaznaczyć, czy chodzi nam o kwotę brutto, czy o kwotę netto. Do rozmowy o podwyżce dobrze się przygotuj Przede wszystkim nie przystępujmy do tej rozmowy z marszu. Zastanówmy się wcześniej, jaką rolę odgrywamy w firmie, jak ważną pracę wykonujemy oraz jak wypadamy na tle współpracowników i konkurencji. Możemy też sięgnąć do któregoś z najnowszych raportów płacowych, w których znajdują się informacje o rynkowych wynagrodzeniach. Tych błędów nie popełnij Niektórzy pracownicy negocjują warunki zatrudnienia z innym pracodawcą, a potem, jeśli otrzymają od niego obietnicę wyższego wynagrodzenia, idą do swojego szefa, mówią mu o tym i domagają się podwyżki. Często zdarza się bowiem tak, że w obliczu nagłej utraty pracownika zgadza się on na podwyżkę, jednak jednocześnie traci do zatrudnionej osoby zaufanie i zaczyna szukać kogoś na jej miejsce. Chcesz podwyżki? Pozwól pracodawcy się z tym oswoić! O tym, że będziemy chcieli pomówić z nim o zwiększeniu naszej pensji, dobrze jest poinformować go już kilka miesięcy wcześniej. Zapytajmy przy okazji, jakie są wobec nas oczekiwania – co musimy według szefa w ciągu tych paru miesięcy zrobić, które kompetencje podnieść, aby na podwyżkę zasłużyć.
 • Płace w 2017 roku wzrosną o 5%

  Sytuacja na polskim rynku pracy jest niejednoznaczna. Mamy do czynienia z najniższymi poziomami bezrobocia od 25 lat – rejestrowany wskaźnik wynosi tylko 8%. Mimo, iż spadki w 2016 roku wyniosły niemal 1,5 pkt. procentowego, to 7 z 16 województw odnotowało dwucyfrową stopę bezrobocia. Dynamiczna poprawa na rynku pracy nie jest więc widoczna w całym kraju. W Polsce zatrudnienie rośnie, ale dużo wolniej niż zakładano – przy tak spadającym bezrobociu.
 • Chcemy premii i podwyżki. Presja płacowa jest coraz silniejsza

  56% Polaków spodziewa się premii, a aż 51% respondentów oczekiwałoby z nowym rokiem podwyżki wynagrodzenia. Polscy pracodawcy już od kilku lat nie przeżywali takiej presji płacowej – wynika z badania „Monitor Rynku Pracy”, prowadzonego przez Randstad.
 • Nowe kierunki emigracji zarobkowej Polaków – Czechy coraz atrakcyjniejsze

  Na europejskich rynkach pracy mamy do czynienia z regularnymi spadkami poziomu bezrobocia i poprawą sytuacji na rynkach pracy. Istnieją pewne wyjątki pokazujące, że może być lepiej niż spodziewaliśmy się w ostatnich miesiącach i latach. Dobrym przykładem jest czeski rynek pracy, który notuje najniższą stopę bezrobocia w całej Unii Europejskiej.