zarobki

Synonimy:
pensje, płaca płace wynagrodzenia wynagrodzenie zarob zarobe zarobek zarobk
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Zarobki (4838)

 • Zatrudnienie, jak i płace znacznie przyspieszyły

  Zatrudnienie, jak i płace znacznie przyspieszyły

  Z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że zatrudnienie ( w sierpniu br.) w średnich i dużych przedsiębiorstwach wzrosło o 4,6% r/r. Natomiast wynagrodzenia w ciągu roku poprawiły się o 6,6% i wyniosły 4492,63 zł. W ocenie analityków silne przyspieszenie tempa wzrostu wynagrodzeń w sierpniu w znacznym stopniu wynikało z efektów niskiej bazy sprzed roku związanych z przesunięciami premii w górnictwie. Dynamika realnego funduszu płac wzrosła do 9,6% r/r i była najwyższa od września 2008 r.
 • Pracownik może, ale nie musi, wyrazić zgody na to, żeby jego pensja trafiała na rachunek bankowy

  Pracownik może, ale nie musi, wyrazić zgody na to, żeby jego pensja trafiała na rachunek bankowy

  Pracodawca nie może wymagać od zatrudnionego, aby ten założył konto bankowe, na które będzie wpływało wynagrodzenie. Nalegając na to, łamie prawo. Wówczas poszkodowany może zgłosić sprawę Państwowej Inspekcji Pracy i ubiegać się o odszkodowanie. W wyjątkowych sytuacjach za uporczywość grozi szefowi nawet sprawa karna.
 • Wynagrodzenie urlopowe przy nowej umowie

  Wynagrodzenie urlopowe przy nowej umowie

  Wynagrodzenie urlopowe oblicza się według określonych zasad. W przypadku nawiązania z pracownikiem kolejnej umowy o pracę i "przeniesienia" do niej niewykorzystanego urlopu z poprzedniej umowy, wynagrodzenie urlopowe należy obliczać zgodnie z regułami urlopowymi. Jednak składniki zmienne miesięczne należy przyjmować tylko z okresu obowiązywania danej umowy, a nie poprzedniej.
 • Kosztowne gwiazdy Telewizji Polskiej. Wiemy, ile zarabiają dziennikarze TVP

  Kosztowne gwiazdy Telewizji Polskiej. Wiemy, ile zarabiają dziennikarze TVP

  TVP pożyczyła z budżetu państwa 800 mln zł, żeby mieć na programy i rozwój technologii, ale swoim najważniejszym dziennikarzom pieniędzy nie skąpi.
 • ​Uważasz, że zarabiasz zbyt mało? To może być wina GUS

  ​Uważasz, że zarabiasz zbyt mało? To może być wina GUS

  Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), przeciętne wynagrodzenie w II kwartale 2017 r. wynosiło w Polsce 4220,69 zł. Jak się to ma do rzeczywistości? Nijak, a to dlatego, że dane GUS mocno zamazują obraz faktycznej sytuacji zarobkowej Polaków.
 • Premier: Pensje nauczycieli wzrosną w ciągu trzech lat o 15 procent

  Premier: Pensje nauczycieli wzrosną w ciągu trzech lat o 15 procent

  - Pensje nauczycieli wzrosną w ciągu trzech lat o 15 proc.- zapowiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło. Pierwsza podwyżka ma nastąpić 1 kwietnia 2018, druga - 1 stycznia 2019, trzecia 1 stycznia 2020. Każda podwyżka lub waloryzacja cieszy, ale nauczyciele chcieliby siąść do rozmów o nowym systemie wynagradzania.
 • Bonusy do wynagrodzenia - jak wykorzystują je pracownicy i co robią po godzinach?

  Bonusy do wynagrodzenia - jak wykorzystują je pracownicy i co robią po godzinach?

  Rynek pracy jest dziś nastawiony na pracowników. Aby utrzymać dobre relacje i podnieść wydajność ich pracy, coraz więcej firm decyduje się na przyznawanie benefitów i pozagotówkowych form wynagrodzenia. W jaki sposób pracownicy korzystają z bonusów? Kiedy rzeczywiście działają one motywująco?
 • Przed nami szybszy wzrost wynagrodzeń

  Przed nami szybszy wzrost wynagrodzeń

  Stopa bezrobocia będzie już spadać coraz wolniej. Jednak to pracodawcy będą mieć coraz więcej problemów. Wynagrodzenia będą rosnąć.
 • 500 plus dla nauczycieli dyplomowanych

  500 plus dla nauczycieli dyplomowanych

  W Karcie nauczyciela ma znaleźć się zapis o 500 plus dla nauczycieli dyplomowanych. Dodatek będzie przysługiwał za doskonalenie zawodowe. Minister edukacji narodowej zapowiada także podwyżki dla wszystkich nauczycieli. Szczegóły ogłosi premier Beata Szydło na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.
 • Nauczyciele, żołnierze, policjanci: Dla kogo podwyżki w przyszłorocznym budżecie?

  Nauczyciele, żołnierze, policjanci: Dla kogo podwyżki w przyszłorocznym budżecie?

  Nawet 5 proc. podwyżki dla nauczycieli, dodatkowe pieniądze dla strażaków, żołnierzy, ratowników i policjantów. Te grupy zawodowe zyskają najwięcej w 2018 roku.

Filmy - Zarobki (52)

 • Pracownik może, ale nie musi, wyrazić zgody na to, żeby jego pensja trafiała na rachunek bankowy

  Pracodawca nie może wymagać od zatrudnionego, aby ten założył konto bankowe, na które będzie wpływało wynagrodzenie. Nalegając na to, łamie prawo. Wówczas poszkodowany może zgłosić sprawę Państwowej Inspekcji Pracy i ubiegać się o odszkodowanie. W wyjątkowych sytuacjach za uporczywość grozi szefowi nawet sprawa karna.
 • 90 proc. centrów usług wspólnych zamierza zwiększać zatrudnienie. Pracowników przyciągają wysokie zarobki i możliwości rozwoju

  Pod względem zatrudnienia w sektorze usług dla biznesu Polska jest liderem w Europie. Łącznie w Polsce działa blisko 1,1 tys. organizacji o profilu shared service center (SSC/BPO), które zatrudniają ponad 240 tys. osób. Ta liczba będzie dalej dynamicznie rosnąć, bo 90 proc. firm w tej branży zamierza zwiększać zatrudnienie. Pracowników do sektora przyciągają m.in. rosnące wynagrodzenia i możliwości rozwoju. To właśnie kadry – ich kompetencje i wykształcenie – często są dla firm decydujące przy wyborze Polski na siedzibę swojego centrum usług.
 • Wynagrodzenie nieadekwatne do kompetencji? Możesz to zmienić!

  „A ile chciałby pan (chciałaby pani) zarabiać?” – to sakramentalne pytanie pojawia się podczas niemal każdej rozmowy kwalifikacyjnej. „W najbliższym czasie nie planujemy podwyżek” – tego typu zdanie zwykle słyszą z kolei pracownicy upominający się o wyższą pensję. Jak zatem prowadzić z pracodawcą rozmowy o wynagrodzeniu, aby wychodzić z nich usatysfakcjonowanym finansowo? Pytanie o oczekiwane wynagrodzenie wcale nie takie trudne Podajmy taką kwotę, która nas interesuje i satysfakcjonuje. Nie dawajmy pracodawcy widełek, bo wtedy łatwo może zacząć się z nami targować. Pamiętajmy przy tym, żeby zaznaczyć, czy chodzi nam o kwotę brutto, czy o kwotę netto. Do rozmowy o podwyżce dobrze się przygotuj Przede wszystkim nie przystępujmy do tej rozmowy z marszu. Zastanówmy się wcześniej, jaką rolę odgrywamy w firmie, jak ważną pracę wykonujemy oraz jak wypadamy na tle współpracowników i konkurencji. Możemy też sięgnąć do któregoś z najnowszych raportów płacowych, w których znajdują się informacje o rynkowych wynagrodzeniach. Tych błędów nie popełnij Niektórzy pracownicy negocjują warunki zatrudnienia z innym pracodawcą, a potem, jeśli otrzymają od niego obietnicę wyższego wynagrodzenia, idą do swojego szefa, mówią mu o tym i domagają się podwyżki. Często zdarza się bowiem tak, że w obliczu nagłej utraty pracownika zgadza się on na podwyżkę, jednak jednocześnie traci do zatrudnionej osoby zaufanie i zaczyna szukać kogoś na jej miejsce. Chcesz podwyżki? Pozwól pracodawcy się z tym oswoić! O tym, że będziemy chcieli pomówić z nim o zwiększeniu naszej pensji, dobrze jest poinformować go już kilka miesięcy wcześniej. Zapytajmy przy okazji, jakie są wobec nas oczekiwania – co musimy według szefa w ciągu tych paru miesięcy zrobić, które kompetencje podnieść, aby na podwyżkę zasłużyć.
 • Płace w 2017 roku wzrosną o 5%

  Sytuacja na polskim rynku pracy jest niejednoznaczna. Mamy do czynienia z najniższymi poziomami bezrobocia od 25 lat – rejestrowany wskaźnik wynosi tylko 8%. Mimo, iż spadki w 2016 roku wyniosły niemal 1,5 pkt. procentowego, to 7 z 16 województw odnotowało dwucyfrową stopę bezrobocia. Dynamiczna poprawa na rynku pracy nie jest więc widoczna w całym kraju. W Polsce zatrudnienie rośnie, ale dużo wolniej niż zakładano – przy tak spadającym bezrobociu.