wynajem

Artykuły - Wynajem (28)

 • Kupno mieszkania czy wynajem? Co się bardziej opłaca?

  Chociaż liczba Polaków preferujących wynajem mieszkania wzrasta, większość z nas ciągle woli mieszkać we własnym lokum. Zwykle w życiu kupujemy tylko jedno mieszkanie, dlatego musi być to transakcja bardzo przemyślana. Czym się kierować?
 • Stawka VAT przy usłudze najmu lokalu

  Stawka VAT przy usłudze najmu lokalu

  Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Najem stanowi usługę, co do zasady, podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Przy czym cel, jak i charakter wynajmowanego lokalu, decydują o stawce VAT.
 • Co się bardziej opłaca - wynajem pokoi czy całego mieszkania?

  Co się bardziej opłaca - wynajem pokoi czy całego mieszkania?

  Właściciel nieruchomości na wynajem ma dwie podstawowe możliwości prowadzenia swojej działalności. Może wynająć całe mieszkanie, lub poszczególne pokoje kilku różnym najemcom. Z danych zebranych przez analityków WGN wynika, że bardziej opłacalna może być ta druga opcja. Czynsze najmu pojedynczych pokojów częściej okazują się podwyższone. Dodać jednak należy, że jest to opcja wymagająca od właściciela nieruchomości większego zaangażowania.
 • Inwestycja w mieszkanie na wynajem może przynieść 4-6 proc. zysku

  Inwestycja w mieszkanie na wynajem może przynieść 4-6 proc. zysku

  Polacy coraz częściej kupują lokale w celach inwestycyjnych. Według NBP taka inwestycja wciąż może być opłacalna. Według różnych badań zwrot dla inwestora może wynosić od 4 do ponad 6 proc. w zależności od miasta. Jednak żeby na zakupie mieszkania zarobić, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Wśród nich są lokalizacja i dostęp do komunikacji, a także technologie i materiały zastosowane przy budowie.
 • Lokale gastronomiczne na sprzedaż i wynajem - sprawdzamy ceny

  Lokale gastronomiczne na sprzedaż i wynajem - sprawdzamy ceny

  Własna gastronomia? To życiowy plan na biznes dla niejednego "Kowalskiego". Ile trzeba wyłożyć na tzw. start? Na rynku wtórnym nieruchomości komercyjnych nie brak ofert kupna i wynajmu lokali gastronomicznych. Sprawdzamy ich ceny.
 • Kiedy najemca odpowiada za zniszczenia w mieszkaniu?

  Kiedy najemca odpowiada za zniszczenia w mieszkaniu?

  Podstawą ewentualnych roszczeń wobec najemcy, wynikających ze zniszczeń, których dokonał, powinien być rzetelnie przygotowany protokół zdawczo - odbiorczy, z dokumentacją fotograficzną. Takie dokument pozwoli nam wykazać, że zniszczenia to dzieło lokatora.
 • Wyprowadzka z wynajmowanego mieszkania: na co uważać?

  Wyprowadzka z wynajmowanego mieszkania: na co uważać?

  Zmiana mieszkania, wypowiedzenie umowy i przeprowadzka mogą okazać się wyjątkowo uciążliwymi i stresującymi działaniami jeśli nie będą odpowiednio zaplanowane. Na co zwrócić uwagę decydując się na zmianę mieszkania?
 • Szybciej wybudujemy teraz domki na wynajem

  Szybciej wybudujemy teraz domki na wynajem

  Nowelizacja przepisów budowlanych umożliwia budowanie domków letniskowych, o określonych parametrach, bez pozwolenia.
 • "Puls Biznesu": Wynajem z niższej półki

  "Puls Biznesu": Wynajem z niższej półki

  Polacy wynajmują jedne z najgorszych mieszkań w Europie. Najbardziej pod górkę mają studenci - pisze "Puls Biznesu".
 • Gdy wynajmujesz mieszkanie studentom

  Gdy wynajmujesz mieszkanie studentom

  Z danych GUS wynika, że w Polsce uczy się prawie 1,5 mln studentów. Większości z nich nie stać na kupno własnego mieszkania, dlatego decydują się na wynajem.

Filmy - Wynajem (2)

 • Nastał dobry czas dla najemców powierzchni biurowych

  Dobre wskaźniki gospodarcze, dostępność wykwalifikowanych pracowników, niskie w porównaniu z wieloma miastami Europy Zachodniej koszty prowadzenia działalności gospodarczej, coraz lepsza infrastruktura i poprawiająca się jakość życia – to wszystko sprawia, że firmy tak chętnie otwierają swoje biura w Warszawie.
 • Więcej wad niż zalet wynajmu mieszkania?

  Posiadanie na własność mieszkania czy domu z ogródkiem marzy się niejednej osobie. Jednak często budżet nie pozwala nam na zakup wymarzonego lokalu. Wówczas pozostaje nam wzięcie kredytu - i zakup mieszkania - lub wynajem. Marcin Krasoń z Home Broker wziął pod lupę tę drugą opcję i przeanalizował jej wady i zalety. Bez wątpienia do podstawowych zalet wynajmu należą mobilność, dzięki której łatwiej zmienić mieszkanie, oraz brak kosztów transakcyjnych i okołokredytowych. Głównymi wadami są natomiast ryzyko pojawienia się konfliktów z właścicielem, ryzyko wzrostu czynszu oraz brak możliwości wprowadzania dużych zmian w wyglądzie lokalu.