wynajem

Artykuły - Wynajem (28)

 • Współdzielenie się mieszkaniem w parze z VAT

  Współdzielenie się mieszkaniem w parze z VAT

  Ten, kto wynajmuje własny dom, mieszkanie, a nawet domek na drzewie, korzystając przy tym z zagranicznego portalu internetowego jako pośrednika, nie powinien zapominać o rozliczeniu tzw. importu usług, a co za tym idzie, składaniu deklaracji VAT-9M.
 • Polacy inwestują w nieruchomości z myślą o emeryturze

  Polacy inwestują w nieruchomości z myślą o emeryturze

  Rządowy program MdM (Mieszkanie dla Młodych) powoli wygasa, jednak deweloperzy nie narzekają na brak klientów. Polacy chętnie kupują mieszkania za gotówkę, wykorzystując posiadane oszczędności. Dla wielu osób lokujących w mieszkania zaoszczędzone pieniądze, taka forma inwestowania jest zabezpieczeniem emerytalnym.
 • Jak rozwiązać umowę najmu tymczasowego?

  Jak rozwiązać umowę najmu tymczasowego?

  Zawieranie umów o najem okazjonalny ma ułatwić inwestorom, przynajmniej w teorii, zminimalizowanie ryzyka związanego z zadłużonymi lokatorami. Na czym polega taka forma najmu, jakie dokumenty powinny zostać dołączone do umowy i jak przebiega eksmisja zadłużonego lokatora?
 • Kupno mieszkania czy wynajem? Co się bardziej opłaca?

  Chociaż liczba Polaków preferujących wynajem mieszkania wzrasta, większość z nas ciągle woli mieszkać we własnym lokum. Zwykle w życiu kupujemy tylko jedno mieszkanie, dlatego musi być to transakcja bardzo przemyślana. Czym się kierować?
 • Stawka VAT przy usłudze najmu lokalu

  Stawka VAT przy usłudze najmu lokalu

  Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Najem stanowi usługę, co do zasady, podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Przy czym cel, jak i charakter wynajmowanego lokalu, decydują o stawce VAT.
 • Co się bardziej opłaca - wynajem pokoi czy całego mieszkania?

  Co się bardziej opłaca - wynajem pokoi czy całego mieszkania?

  Właściciel nieruchomości na wynajem ma dwie podstawowe możliwości prowadzenia swojej działalności. Może wynająć całe mieszkanie, lub poszczególne pokoje kilku różnym najemcom. Z danych zebranych przez analityków WGN wynika, że bardziej opłacalna może być ta druga opcja. Czynsze najmu pojedynczych pokojów częściej okazują się podwyższone. Dodać jednak należy, że jest to opcja wymagająca od właściciela nieruchomości większego zaangażowania.
 • Inwestycja w mieszkanie na wynajem może przynieść 4-6 proc. zysku

  Inwestycja w mieszkanie na wynajem może przynieść 4-6 proc. zysku

  Polacy coraz częściej kupują lokale w celach inwestycyjnych. Według NBP taka inwestycja wciąż może być opłacalna. Według różnych badań zwrot dla inwestora może wynosić od 4 do ponad 6 proc. w zależności od miasta. Jednak żeby na zakupie mieszkania zarobić, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Wśród nich są lokalizacja i dostęp do komunikacji, a także technologie i materiały zastosowane przy budowie.
 • Lokale gastronomiczne na sprzedaż i wynajem - sprawdzamy ceny

  Lokale gastronomiczne na sprzedaż i wynajem - sprawdzamy ceny

  Własna gastronomia? To życiowy plan na biznes dla niejednego "Kowalskiego". Ile trzeba wyłożyć na tzw. start? Na rynku wtórnym nieruchomości komercyjnych nie brak ofert kupna i wynajmu lokali gastronomicznych. Sprawdzamy ich ceny.
 • Kiedy najemca odpowiada za zniszczenia w mieszkaniu?

  Kiedy najemca odpowiada za zniszczenia w mieszkaniu?

  Podstawą ewentualnych roszczeń wobec najemcy, wynikających ze zniszczeń, których dokonał, powinien być rzetelnie przygotowany protokół zdawczo - odbiorczy, z dokumentacją fotograficzną. Takie dokument pozwoli nam wykazać, że zniszczenia to dzieło lokatora.
 • Wyprowadzka z wynajmowanego mieszkania: na co uważać?

  Wyprowadzka z wynajmowanego mieszkania: na co uważać?

  Zmiana mieszkania, wypowiedzenie umowy i przeprowadzka mogą okazać się wyjątkowo uciążliwymi i stresującymi działaniami jeśli nie będą odpowiednio zaplanowane. Na co zwrócić uwagę decydując się na zmianę mieszkania?

Filmy - Wynajem (2)

 • Nastał dobry czas dla najemców powierzchni biurowych

  Dobre wskaźniki gospodarcze, dostępność wykwalifikowanych pracowników, niskie w porównaniu z wieloma miastami Europy Zachodniej koszty prowadzenia działalności gospodarczej, coraz lepsza infrastruktura i poprawiająca się jakość życia – to wszystko sprawia, że firmy tak chętnie otwierają swoje biura w Warszawie.
 • Więcej wad niż zalet wynajmu mieszkania?

  Posiadanie na własność mieszkania czy domu z ogródkiem marzy się niejednej osobie. Jednak często budżet nie pozwala nam na zakup wymarzonego lokalu. Wówczas pozostaje nam wzięcie kredytu - i zakup mieszkania - lub wynajem. Marcin Krasoń z Home Broker wziął pod lupę tę drugą opcję i przeanalizował jej wady i zalety. Bez wątpienia do podstawowych zalet wynajmu należą mobilność, dzięki której łatwiej zmienić mieszkanie, oraz brak kosztów transakcyjnych i okołokredytowych. Głównymi wadami są natomiast ryzyko pojawienia się konfliktów z właścicielem, ryzyko wzrostu czynszu oraz brak możliwości wprowadzania dużych zmian w wyglądzie lokalu.