wynajem

Artykuły - Wynajem (28)

 • W Mieszkaniu plus nie będzie pustostanów

  W Mieszkaniu plus nie będzie pustostanów

  W mieszkaniach budowanych przez BGK Nieruchomości (BGKN) w ramach filaru komercyjnego programu Mieszkanie plus co do zasady nie będzie pustostanów - zapowiedział PAP prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. Czynsze będą o około 25 proc. niższe niż średnia rynkowa w danym regionie.
 • Gorący okres na rynku najmu - studenci wracają na uczelnie

  Gorący okres na rynku najmu - studenci wracają na uczelnie

  Wrzesień i październik to gorący okres dla rynku najmu. Studenci wracają na uczelnie i gorączkowo poszukują mieszkań. Badania pokazują, że rośną ich wymagania.
 • Sezon na wynajem mieszkań w pełni

  Sezon na wynajem mieszkań w pełni

  Zbliżający się wielkimi krokami nowy rok akademicki to okres żniw na rynku wynajmu mieszkań. Co zapobiegliwsi studenci już w czasie wakacji szukają mieszkań, znaczna część z nich odkłada tą czynność na ostatnią chwilę.
 • Mieszkanie plus pozwoli nam dogonić Unię Europejską

  Mieszkanie plus pozwoli nam dogonić Unię Europejską

  Prezydent podpisał ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości, ustawa o KZN umożliwi wykorzystanie pod budownictwo mieszkaniowe gruntów należących do Skarbu Państwa. Działalność KZN będzie stanowiła fundament realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego. Spowoduje, że w perspektywie 10 lat liczba mieszkań na 1 tys. mieszkańców osiągnie w Polsce średnią unijną. (435 mieszkań na 1000 osób).
 • Współdzielenie się mieszkaniem w parze z VAT

  Współdzielenie się mieszkaniem w parze z VAT

  Ten, kto wynajmuje własny dom, mieszkanie, a nawet domek na drzewie, korzystając przy tym z zagranicznego portalu internetowego jako pośrednika, nie powinien zapominać o rozliczeniu tzw. importu usług, a co za tym idzie, składaniu deklaracji VAT-9M.
 • Polacy inwestują w nieruchomości z myślą o emeryturze

  Polacy inwestują w nieruchomości z myślą o emeryturze

  Rządowy program MdM (Mieszkanie dla Młodych) powoli wygasa, jednak deweloperzy nie narzekają na brak klientów. Polacy chętnie kupują mieszkania za gotówkę, wykorzystując posiadane oszczędności. Dla wielu osób lokujących w mieszkania zaoszczędzone pieniądze, taka forma inwestowania jest zabezpieczeniem emerytalnym.
 • Jak rozwiązać umowę najmu tymczasowego?

  Jak rozwiązać umowę najmu tymczasowego?

  Zawieranie umów o najem okazjonalny ma ułatwić inwestorom, przynajmniej w teorii, zminimalizowanie ryzyka związanego z zadłużonymi lokatorami. Na czym polega taka forma najmu, jakie dokumenty powinny zostać dołączone do umowy i jak przebiega eksmisja zadłużonego lokatora?
 • Kupno mieszkania czy wynajem? Co się bardziej opłaca?

  Chociaż liczba Polaków preferujących wynajem mieszkania wzrasta, większość z nas ciągle woli mieszkać we własnym lokum. Zwykle w życiu kupujemy tylko jedno mieszkanie, dlatego musi być to transakcja bardzo przemyślana. Czym się kierować?
 • Stawka VAT przy usłudze najmu lokalu

  Stawka VAT przy usłudze najmu lokalu

  Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Najem stanowi usługę, co do zasady, podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Przy czym cel, jak i charakter wynajmowanego lokalu, decydują o stawce VAT.
 • Co się bardziej opłaca - wynajem pokoi czy całego mieszkania?

  Co się bardziej opłaca - wynajem pokoi czy całego mieszkania?

  Właściciel nieruchomości na wynajem ma dwie podstawowe możliwości prowadzenia swojej działalności. Może wynająć całe mieszkanie, lub poszczególne pokoje kilku różnym najemcom. Z danych zebranych przez analityków WGN wynika, że bardziej opłacalna może być ta druga opcja. Czynsze najmu pojedynczych pokojów częściej okazują się podwyższone. Dodać jednak należy, że jest to opcja wymagająca od właściciela nieruchomości większego zaangażowania.

Filmy - Wynajem (4)

 • Ile kosztuje wynajem mieszkania w Warszawie?

  Ile kosztuje wynajem mieszkania w Warszawie? Co ma wpływ na cenę? Czy standardy wynajmowanych mieszkań poprawiły się w ostatnich latach? Powiedział o tym w "Dzień Dobry TVN" Maciej Górka, ekspert ds. wynajmu nieruchomości. Jakie są obowiązki właściciela i wynajmującego? (Dzień Dobry TVN/x-news) UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Polacy zaczną masowo kupować garaże? Można zarobić lepiej niż wynajmie mieszkania

  Opinie ekspertów na temat tego, czy garaż jest dobrą inwestycją, są dość mocno podzielone. Niektórzy wskazują na niepewny popyt i nierozbudowany rynek w Polsce. Inni przewidują, że duże zapotrzebowanie na miejsca parkingowe nie obniży się w ciągu 3-5 lat. Szacują też, że stopa zwrotu może wynosić od 5% do 10% rocznie. To zwykle więcej, niż w przypadku inwestycji w rynek mieszkań, gdzie ta wartość jest na poziomie 3-5%. Ale to i tak niewielki zysk w porównaniu z USA czy Europą Zachodnią, gdzie wynajmem garaży zajmują się wyspecjalizowane firmy. Zarabiają one nawet 2 razy więcej od właścicieli lokali mieszkaniowych.
 • Nastał dobry czas dla najemców powierzchni biurowych

  Dobre wskaźniki gospodarcze, dostępność wykwalifikowanych pracowników, niskie w porównaniu z wieloma miastami Europy Zachodniej koszty prowadzenia działalności gospodarczej, coraz lepsza infrastruktura i poprawiająca się jakość życia – to wszystko sprawia, że firmy tak chętnie otwierają swoje biura w Warszawie.
 • Więcej wad niż zalet wynajmu mieszkania?

  Posiadanie na własność mieszkania czy domu z ogródkiem marzy się niejednej osobie. Jednak często budżet nie pozwala nam na zakup wymarzonego lokalu. Wówczas pozostaje nam wzięcie kredytu - i zakup mieszkania - lub wynajem. Marcin Krasoń z Home Broker wziął pod lupę tę drugą opcję i przeanalizował jej wady i zalety. Bez wątpienia do podstawowych zalet wynajmu należą mobilność, dzięki której łatwiej zmienić mieszkanie, oraz brak kosztów transakcyjnych i okołokredytowych. Głównymi wadami są natomiast ryzyko pojawienia się konfliktów z właścicielem, ryzyko wzrostu czynszu oraz brak możliwości wprowadzania dużych zmian w wyglądzie lokalu.