Wszechświat

Artykuły - Wszechświat (226)

Filmy - Wszechświat (5)

 • Jeden teleskop odkrył setki planet

  Ciekawa wizualizacja obrazująca ile planet odkryto przy pomocy teleskopu Keplera. Myślicie, że na którejś z nich istnieje inteligentna forma życia?
 • To miejsce skrywa największe zagadki wszechświata

  Rozgwieżdżone niebo nad chilijską pustynią Atacama ma ogromne znaczenie dla badań astronomicznych. To tu, na andyjskim płaskowyżu Chajnantor, pracuje olbrzymi teleskop ALMA, niestrudzenie tropiący zagadki wszechświata. Nie ma drugiego takiego miejsca na Ziemi, gdzie niebo pozostawałoby absolutnie bezchmurne przez 320 dni w roku. Nic dziwnego, że ściągają tutaj nie tylko naukowcy, ale też tysiące astronomów-amatorów, pasjonujących się kosmosem. I jedni, i drudzy mogą tu do woli prowadzić obserwacje nieba. Atacama jest również miejscem, gdzie szczególnie często znajdowane są meteoryty. Fragmenty ciał niebieskich - nawet te maleńkie - w kieszonkowym rozmiarze mieszczą miliardy lat historii wszechświata. Chętni mogą podziwiać je z bliska w Muzeum Meteorytów w miasteczku San Pedro de Atacama, które może poszczycić się największym zbiorem meteorytów na świecie.
 • Tajemnice planet. Tego nie wiedzieliście!

  Mars, Ziemia, Jowisz... O tych planetach każdy z nas potrafi coś powiedzieć. Ale poza Układem Słonecznym istnieją jeszcze inne planety. Mroczne, tajemnicze, niezbadane...
 • Wszechświat jednak jest racjonalny?

  Wszechświat jest racjonalny. Nie jest chaosem, poddaje się badaniom rozumowym - mówił ks. prof. Michał Heller w wywiadzie dla INTERIA.TV.