Wszechświat

Artykuły - Wszechświat (192)

 • EGS-zs8-1 - najodleglejsza ze znanych nam galaktyk

  EGS-zs8-1 - najodleglejsza ze znanych nam galaktyk

  Naukowcy z uniwersytetów Yale oraz Santa Cruz odkryli najodleglejszą ze znanych nam galaktyk. Emitowane przez nią światło potrzebowało na dotarcie do Ziemi ponad 13 mld lat.
 • Nowe dowody potwierdzające, że nasz wszechświat to hologram

  Nowe dowody potwierdzające, że nasz wszechświat to hologram

  Najnowsze badania austriackich naukowców wskazują, że wszechświat potrzebuje mniej wymiarów niż pierwotnie przypuszczaliśmy. Okazuje się, że może być to jedna z fundamentalnych właściwości naszego uniwersum.
 • ​Największa struktura we wszechświecie

  ​Największa struktura we wszechświecie

  W 2004 r. astronomowie analizując mapę promieniowania reliktowego pozostałego po Wielkim Wybuchu odkryli tzw. Chłodny Punkt, a następnie pokrywającą się z nim Wielką Pustkę. Okazuje się, że może być to największa jednolita struktura we wszechświecie.
 • Niezwykle jasne gromady pierwszych gwiazd

  Niezwykle jasne gromady pierwszych gwiazd

  Pierwsze gwiazdy powstały kilkaset milionów lat po Wielkim Wybuchu. Naukowcy wiedzą, jakie one były.
 • Odkryto tajemnicę starożytnych gwiazd

  Odkryto tajemnicę starożytnych gwiazd

  Najnowsze odkrycie naukowców zweryfikowało naszą wiedzę na temat niezwykłych gwiazd typu RR Lyrae – jednych z najstarszych obiektów we wszechświecie.
 • Wszechświat na granicy zagłady

  Wszechświat na granicy zagłady

  Co czeka nasz wszechświat w przyszłości? Grupa fizyków opracowała hipotezę "kosmologicznego kolapsu", zgodnie z którą przestanie się on rozszerzać i zapadnie do wnętrza, a wraz z nim cała materia, którą znamy. Kalkulacje wskazują, że jest to nieuniknione i stanie się za kilkadziesiąt miliardów lat, co w skali kosmosu nie jest dużym odcinkiem czasu.
 • Wielkiego Wybuchu nie było, wszechświat istnieje od zawsze

  Wielkiego Wybuchu nie było, wszechświat istnieje od zawsze

  Najnowsza teoria dwójki odważnych fizyków może wstrząsnąć współczesną nauką. Zgodnie z nią, wszechświat, w którym żyjemy istniał od zawsze, a żadnego Wielkiego Wybuchu nie było. Co ciekawe, takie podejście wyjaśnia tajemnice ciemnej materii i ciemnej energii.
 • We wszechświecie istnieje życie zdolne do pochłaniania całych gwiazd

  We wszechświecie istnieje życie zdolne do pochłaniania całych gwiazd

  ​Wszechświat jest na tyle duży, że bez problemu pomieści i prymitywne bakterie, i superinteligentne roboty. Teraz naukowcy zasugerowali, że mogą istnieć w nim inteligentne istoty, zdolne do pochłaniania całych gwiazd.
 • RMF 24: Kwazary ułożone jak pod igłę

  RMF 24: Kwazary ułożone jak pod igłę

  Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) publikuje najnowsze wyniki obserwacji z wykorzystaniem teleskopu VLT, wskazujące na uporządkowanie w obrębie największych struktur wszechświata. Zespół naukowców pod kierunkiem Damiena Hutsemékersa z Uniwersytetu w Liege odkrył, że osie obrotu supermasywnych czarnych dziur kwazarów bywają równoległe do siebie nawet, jeśli oddzielają je miliardy lat świetlnych.
 • Aminokwasy są rozpowszechnione po całym wszechświecie?

  Aminokwasy są rozpowszechnione po całym wszechświecie?

  Naukowcy donoszą, że odkryty związek chemiczny przypomina aminokwasy, dzięki którym powstało życie na Ziemi. Stąd też sugestia, że podstawowe cegiełki życia mogą być rozpowszechnione w całej galaktyce. Najnowsze odkrycie jest wyjątkowe, bo cyjanek izopropylowy posiada rozbudowaną strukturę węgla, a do tej pory w obłokach gwiazdotwórczych zwykle obserwowano pojedyncze łańcuchy węglowe.

Filmy - Wszechświat (4)

 • To miejsce skrywa największe zagadki wszechświata

  Rozgwieżdżone niebo nad chilijską pustynią Atacama ma ogromne znaczenie dla badań astronomicznych. To tu, na andyjskim płaskowyżu Chajnantor, pracuje olbrzymi teleskop ALMA, niestrudzenie tropiący zagadki wszechświata. Nie ma drugiego takiego miejsca na Ziemi, gdzie niebo pozostawałoby absolutnie bezchmurne przez 320 dni w roku. Nic dziwnego, że ściągają tutaj nie tylko naukowcy, ale też tysiące astronomów-amatorów, pasjonujących się kosmosem. I jedni, i drudzy mogą tu do woli prowadzić obserwacje nieba. Atacama jest również miejscem, gdzie szczególnie często znajdowane są meteoryty. Fragmenty ciał niebieskich - nawet te maleńkie - w kieszonkowym rozmiarze mieszczą miliardy lat historii wszechświata. Chętni mogą podziwiać je z bliska w Muzeum Meteorytów w miasteczku San Pedro de Atacama, które może poszczycić się największym zbiorem meteorytów na świecie.
 • Tajemnice planet. Tego nie wiedzieliście!

  Mars, Ziemia, Jowisz... O tych planetach każdy z nas potrafi coś powiedzieć. Ale poza Układem Słonecznym istnieją jeszcze inne planety. Mroczne, tajemnicze, niezbadane...
 • Wszechświat jednak jest racjonalny?

  Wszechświat jest racjonalny. Nie jest chaosem, poddaje się badaniom rozumowym - mówił ks. prof. Michał Heller w wywiadzie dla INTERIA.TV.
 • Czy wszechświat ma sens?

  Nauki przyrodnicze nie mogą stwierdzić, czy wszechświat ma sens, czy nie. To wykracza poza ich domenę - tłumaczył ks. prof. Michał Heller w wywiadzie dla INTERIA.TV.