Wszechświat

Artykuły - Wszechświat (168)

 • RMF 24: Kwazary ułożone jak pod igłę

  RMF 24: Kwazary ułożone jak pod igłę

  Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) publikuje najnowsze wyniki obserwacji z wykorzystaniem teleskopu VLT, wskazujące na uporządkowanie w obrębie największych struktur wszechświata. Zespół naukowców pod kierunkiem Damiena Hutsemékersa z Uniwersytetu w Liege odkrył, że osie obrotu supermasywnych czarnych dziur kwazarów bywają równoległe do siebie nawet, jeśli oddzielają je miliardy lat świetlnych.
 • Aminokwasy są rozpowszechnione po całym wszechświecie?

  Aminokwasy są rozpowszechnione po całym wszechświecie?

  Naukowcy donoszą, że odkryty związek chemiczny przypomina aminokwasy, dzięki którym powstało życie na Ziemi. Stąd też sugestia, że podstawowe cegiełki życia mogą być rozpowszechnione w całej galaktyce. Najnowsze odkrycie jest wyjątkowe, bo cyjanek izopropylowy posiada rozbudowaną strukturę węgla, a do tej pory w obłokach gwiazdotwórczych zwykle obserwowano pojedyncze łańcuchy węglowe.
 • Manipulacje przy bozonie Higgsa mogą zniszczyć wszechświat

  Manipulacje przy bozonie Higgsa mogą zniszczyć wszechświat

  Bozon Higgsa, który nadaje masę wszystkim obiektom we wszechświecie, może przyczynić się do jego zniszczenia. Ostrzega przed tym Stephen Hawking, jeden z najwybitniejszych uczonych naszych czasów.
 • Teoria wieloświatów zostanie zbadana

  Teoria wieloświatów zostanie zbadana

  ​Czy nasz wszechświat jest jedynym? Naukowcy opracowali metodę, która pozwoli odpowiedzieć na to pytanie.
 • Największa struktura we wszechświecie

  Największa struktura we wszechświecie

  Przez długi czas astronomowie przypuszczali, że największym obiektem we wszechświecie jest tzw. Wielka Ściana Sloan. Teraz wiedzę muszą zrewidować, bo odkryto strukturę jeszcze większą.
 • Wreszcie dostrzeżono "przyćmioną materię"

  Wreszcie dostrzeżono "przyćmioną materię"

  ​Naukowcy z California Institute of Technology (Caltech) stworzyli pierwszą na świecie mapę ośrodka międzygalaktycznego.
 • Przekrój Wszechświata według teleskopu Hubble'a

  Przekrój Wszechświata według teleskopu Hubble'a

  Agencje kosmiczne NASA i ESA opublikowały najnowsze zdjęcie gromady galaktyk, wykonane przez kosmiczny teleskop Hubble'a. Obraz jest szczególnym "przekrojem" Wszechświata, pokazuje bowiem obiekty znajdujące się w różnej odległości od Ziemi, na różnych etapach swoich dziejów. 14-godzinna ekspozycja w świetle widzialnym i podczerwieni, umożliwiła zarejestrowanie na zdjęciu obiektów świecących na niebie miliardy razy słabiej, niż te, które widzimy gołym okiem.
 • Czy kiedyś wykryjemy inne wszechświaty?

  Czy kiedyś wykryjemy inne wszechświaty?

  Czy poza granicami naszego wszechświata "coś" istnieje? Czy kiedyś będziemy mogli się o tym przekonać?
 • Grawitina - niezwykłe cząstki, które sklejają nasz wszechświat

  Grawitina - niezwykłe cząstki, które sklejają nasz wszechświat

  Naukowcy już od wielu lat starają się opisać ciemną materię, która nie emituje i nie odbija promieniowania elektromagnetycznego. Wyjaśnienie z czego się ona składa może rozwiązać największe tajemnice naszego wszechświata.
 • Nasz wszechświat to tylko hologram

  Nasz wszechświat to tylko hologram

  Czy jest możliwe, aby nasz wszechświat był tylko hologramem generowanym przez inne, położone znacznie "głębiej" uniwersum? Grupa japońskich naukowców na łamach prestiżowego magazynu "Nature" przedstawiła dowód na to, że wszystko, co nas otacza, może być tylko projekcją.

Filmy - Wszechświat (4)

 • To miejsce skrywa największe zagadki wszechświata

  Rozgwieżdżone niebo nad chilijską pustynią Atacama ma ogromne znaczenie dla badań astronomicznych. To tu, na andyjskim płaskowyżu Chajnantor, pracuje olbrzymi teleskop ALMA, niestrudzenie tropiący zagadki wszechświata. Nie ma drugiego takiego miejsca na Ziemi, gdzie niebo pozostawałoby absolutnie bezchmurne przez 320 dni w roku. Nic dziwnego, że ściągają tutaj nie tylko naukowcy, ale też tysiące astronomów-amatorów, pasjonujących się kosmosem. I jedni, i drudzy mogą tu do woli prowadzić obserwacje nieba. Atacama jest również miejscem, gdzie szczególnie często znajdowane są meteoryty. Fragmenty ciał niebieskich - nawet te maleńkie - w kieszonkowym rozmiarze mieszczą miliardy lat historii wszechświata. Chętni mogą podziwiać je z bliska w Muzeum Meteorytów w miasteczku San Pedro de Atacama, które może poszczycić się największym zbiorem meteorytów na świecie.
 • Tajemnice planet. Tego nie wiedzieliście!

  Mars, Ziemia, Jowisz... O tych planetach każdy z nas potrafi coś powiedzieć. Ale poza Układem Słonecznym istnieją jeszcze inne planety. Mroczne, tajemnicze, niezbadane...
 • Wszechświat jednak jest racjonalny?

  Wszechświat jest racjonalny. Nie jest chaosem, poddaje się badaniom rozumowym - mówił ks. prof. Michał Heller w wywiadzie dla INTERIA.TV.
 • Czy wszechświat ma sens?

  Nauki przyrodnicze nie mogą stwierdzić, czy wszechświat ma sens, czy nie. To wykracza poza ich domenę - tłumaczył ks. prof. Michał Heller w wywiadzie dla INTERIA.TV.