woda

Artykuły - Woda (1084)

 • Nasze języki są w stanie wyczuć smak wody

  Nasze języki są w stanie wyczuć smak wody

  Powszechnie wiadomo, że nasz język jest w stanie wyczuć pięć różnych smaków. Ale czy woda ma własny smak? Czy jesteśmy w stanie ją wyczuć podczas picia? Naukowcy są coraz bliżej rozwikłania tej zagadki.
 • Komisja Europejska o kąpieliskach przed wakacjami

  Komisja Europejska o kąpieliskach przed wakacjami

  85 proc. kąpielisk w Europie spełnia najbardziej rygorystyczne normy jakości wody. W Polsce taką notę otrzymało 66 proc. obiektów - wynika z raportu opublikowanego w tym tygodniu przez Komisję Europejską.
 • Sejm rozpocznie prace nad projektem nowego Prawa wodnego

  Sejm rozpocznie prace nad projektem nowego Prawa wodnego

  Wzrost kosztów dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, co ma skutkować większymi opłatami za wodę dla mieszkańców i wyższe ceny za wodę m.in. dla rolników, branży energetycznej, hodowców ryb - takie mają być efekty nowego Prawa wodnego, którego projektem w tym tygodniu zajmie się Sejm.
 • Projekt nowego Prawa wodnego przesłany do Sejmu

  Projekt nowego Prawa wodnego przesłany do Sejmu

  W zeszłym tygodniu został przesłany projekt nowego Prawa wodnego - poinformował PAP rzecznik resortu środowiska Paweł Mucha. Nowe przepisy mają pozwolić m.in. na odblokowanie 3,5 mld euro na inwestycje w gospodarce wodnej.
 • Czy Polacy nauczyli się oszczędzać wodę i prąd?

  Czy Polacy nauczyli się oszczędzać wodę i prąd?

  W ostatnich latach Polacy odczuli spore wzrosty opłat za energię elektryczną i wodę z sieci wodociągowej. Od 2005 roku do 2015 roku, 1 kWh prądu dla gospodarstw domowych podrożała o 55 proc. Według danych GUS-u, analogiczna zmiana ceny dla 1 m3 zimnej wody wyniosła aż 64 proc.
 • W 2016 r. przeciętny nabywca kupił średnio 5,5 litra wody butelkowanej

  W 2016 r. przeciętny nabywca kupił średnio 5,5 litra wody butelkowanej

  Przeciętne gospodarstwo domowe kupiło niemal 220 litrów wody butelkowanej, wydając na ten cel ok. 200 zł - wynika z badania GfK. Zaznaczono, że przeciętny nabywca kupił średnio 5,5 litra wody butelkowanej.
 • Polska w ogonie państw europejskich pod względem zasobów wody

  Polska w ogonie państw europejskich pod względem zasobów wody

  Choć trudno w to uwierzyć, to jednak pod względem posiadanych zasobów wody Polska ma jej tyle, co Egipt. Latem 2015 roku niski stan polskich rzek bezpośrednio zagroził bezpieczeństwu energetycznemu kraju, jednoznacznie dając wszystkim do zrozumienia, że mamy do czynienia z bardzo złożonym problemem.
 • Woda od zawsze była na Ziemi

  Woda od zawsze była na Ziemi

  Ziemia jest niebieską planetą od 3,8 mld lat. Starożytne skały osadowe i lawa, które ochłodziły się do kształtów przypominających poduszki dostarczają niezbitych dowodów, że ciekła woda istnieje na powierzchni Ziemi co najmniej tak długo. Ale na odwieczne pytanie "skąd wzięła się woda na naszej planecie?", odpowiedzi wciąż brak.
 • Opłaty za wodę wzrosną najprawdopodobniej dopiero od 2019 r.

  Opłaty za wodę wzrosną najprawdopodobniej dopiero od 2019 r.

  Opłaty za pobór wody dla mieszkańców, przedsiębiorców, rolników czy przemysłu wzrosną najprawdopodobniej dopiero od 2019 r. - wynika z wypowiedzi wiceministra środowiska Mariusza Gajdy udzielonej PAP. Ministerstwo przekazało rządowi projekt nowego Prawa wodnego.
 • Już wiadomo, dlaczego ciepła woda zamarza szybciej

  Już wiadomo, dlaczego ciepła woda zamarza szybciej

  ​W 1963 r. Erasto Mpemba z Tanzanii zauważył coś dziwnego podczas robienia lodów - cieplejsza woda zamarza szybciej od zimniejszej. Zjawisko zostało opisane w 1969 r. i od tego czasu jest znane jako efekt Mpemby. Ale do dziś, nie zaproponowano satysfakcjonującego rozwiązania tego fenomenu.

Filmy - Woda (155)

 • Ogromny pies boi się pływać. Odważy się?

  Kto by pomyślał, że tak olbrzymi pies… boi się wody! Pupile zazwyczaj przepadają za kąpielami w basenie i ciężko odgonić je od harców w wodzie. Ten mastiff ma z tym jednak problem i mimo zachęt kurczowo trzymał się właściciela, nadając sytuacji jeszcze bardziej komicznego akcentu. Czy w końcu się odważył? UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Owoce i warzywa o dużej zawartości wody

  Dostarczanie wody do organizmu jest niezwykle ważne. Reguluje ona temperaturę ciała, usuwa toksyny, przenosi składniki odżywcze i tlen do komórek. Niedobór wody w organizmie może mieć katastrofalne skutki. Warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, by cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Do produktów o największej zawartości wody należą oczywiście świeże owoce i warzywa. Jakie? Zdjęcia pochodzą z x-bank gallery. (Agencja TVN/x-news)
 • Co się stanie, gdy zalejesz wrzątkiem popularne cukierki?

  Oto eksperyment dla wszystkich, którzy przepadają za tymi kolorowymi cukierkami. Okazuje się, że możecie być twórcami osobistej tęczy, kiedy tylko zalejecie je wrzącą wodą! Zobaczcie niezwykły efekt prostego testu. UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Fala zespuje jej idealne zdjęcie?

  Świetne selfie z wakacji to nie lada sztuka. Szczególnie kiedy na przeszkodzie staje… fala. Zobaczcie próbę tej dziewczyny, która ostatecznie wylądowała w wodzie, ale może za to pochwalić się zabawnym nagraniem. UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.