woda

Artykuły - Woda (1081)

 • Sejm rozpocznie prace nad projektem nowego Prawa wodnego

  Sejm rozpocznie prace nad projektem nowego Prawa wodnego

  Wzrost kosztów dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, co ma skutkować większymi opłatami za wodę dla mieszkańców i wyższe ceny za wodę m.in. dla rolników, branży energetycznej, hodowców ryb - takie mają być efekty nowego Prawa wodnego, którego projektem w tym tygodniu zajmie się Sejm.
 • Projekt nowego Prawa wodnego przesłany do Sejmu

  Projekt nowego Prawa wodnego przesłany do Sejmu

  W zeszłym tygodniu został przesłany projekt nowego Prawa wodnego - poinformował PAP rzecznik resortu środowiska Paweł Mucha. Nowe przepisy mają pozwolić m.in. na odblokowanie 3,5 mld euro na inwestycje w gospodarce wodnej.
 • Czy Polacy nauczyli się oszczędzać wodę i prąd?

  Czy Polacy nauczyli się oszczędzać wodę i prąd?

  W ostatnich latach Polacy odczuli spore wzrosty opłat za energię elektryczną i wodę z sieci wodociągowej. Od 2005 roku do 2015 roku, 1 kWh prądu dla gospodarstw domowych podrożała o 55 proc. Według danych GUS-u, analogiczna zmiana ceny dla 1 m3 zimnej wody wyniosła aż 64 proc.
 • W 2016 r. przeciętny nabywca kupił średnio 5,5 litra wody butelkowanej

  W 2016 r. przeciętny nabywca kupił średnio 5,5 litra wody butelkowanej

  Przeciętne gospodarstwo domowe kupiło niemal 220 litrów wody butelkowanej, wydając na ten cel ok. 200 zł - wynika z badania GfK. Zaznaczono, że przeciętny nabywca kupił średnio 5,5 litra wody butelkowanej.
 • Polska w ogonie państw europejskich pod względem zasobów wody

  Polska w ogonie państw europejskich pod względem zasobów wody

  Choć trudno w to uwierzyć, to jednak pod względem posiadanych zasobów wody Polska ma jej tyle, co Egipt. Latem 2015 roku niski stan polskich rzek bezpośrednio zagroził bezpieczeństwu energetycznemu kraju, jednoznacznie dając wszystkim do zrozumienia, że mamy do czynienia z bardzo złożonym problemem.
 • Woda od zawsze była na Ziemi

  Woda od zawsze była na Ziemi

  Ziemia jest niebieską planetą od 3,8 mld lat. Starożytne skały osadowe i lawa, które ochłodziły się do kształtów przypominających poduszki dostarczają niezbitych dowodów, że ciekła woda istnieje na powierzchni Ziemi co najmniej tak długo. Ale na odwieczne pytanie "skąd wzięła się woda na naszej planecie?", odpowiedzi wciąż brak.
 • Opłaty za wodę wzrosną najprawdopodobniej dopiero od 2019 r.

  Opłaty za wodę wzrosną najprawdopodobniej dopiero od 2019 r.

  Opłaty za pobór wody dla mieszkańców, przedsiębiorców, rolników czy przemysłu wzrosną najprawdopodobniej dopiero od 2019 r. - wynika z wypowiedzi wiceministra środowiska Mariusza Gajdy udzielonej PAP. Ministerstwo przekazało rządowi projekt nowego Prawa wodnego.
 • Już wiadomo, dlaczego ciepła woda zamarza szybciej

  Już wiadomo, dlaczego ciepła woda zamarza szybciej

  ​W 1963 r. Erasto Mpemba z Tanzanii zauważył coś dziwnego podczas robienia lodów - cieplejsza woda zamarza szybciej od zimniejszej. Zjawisko zostało opisane w 1969 r. i od tego czasu jest znane jako efekt Mpemby. Ale do dziś, nie zaproponowano satysfakcjonującego rozwiązania tego fenomenu.
 • Rośnie spożycie wody butelkowanej. Średnio Polacy konsumują 118 litrów rocznie, a Niemcy 200

  Rośnie spożycie wody butelkowanej. Średnio Polacy konsumują 118 litrów rocznie, a Niemcy 200

  Polacy piją coraz więcej wody butelkowanej. Szacuje się, że w tym roku jej średnie spożycie wzrośnie z 114 do 118 litrów na osobę. Z danych KPMG wynika, że na wody butelkowane przypada ok. 45 proc. wolumenu sprzedaży napojów bezalkoholowych. Wciąż jednak statystycznie pijemy mniej wody, niż zalecają eksperci, bo tylko 0,5 litra dziennie.

Filmy - Woda (148)

 • Surfer kontra ekstremalna fala

  Mullaghmore, Sligo, Irlandia. Ten surfer zmierzył sięz gigantyczną falą. Jak poradził sobie z jej ujarzmieniem? UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Kajakiem po ulicy. Powódź w Quebecu unieruchomiła samochody

  Quebec, Kanada. Francuskojęzyczna kanadyjska prowincja Quebec zmaga się z powodzią. Do zadań związanych z ochroną ludności i infrastruktury zaangażowano ponad dwa tysiące żołnierzy. Mieszkańcy zalanych terenów starają się zaś jak mogą, by zastąpić unieruchomione przez wodę samochody alternatywnymi środkami transportu, pozwalającymi bezpiecznie przemierzać zalane przez wodę ulice. Nagranie przedstawiające kajakarzy płynących środkiem niegdysiejszej jezdni opublikowano na jednym z portali społecznościowych. UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Towarzyskie humbaki popisują się przed kamerą

  Kto by pomyślał, że humbaki są takie towarzyskie? Grupa rybaków mogła obserwować przedstawienie waleni z bliska. Przez ponad godzinę zwierzęta wdzięczyły się do kamery. UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Relaksująca kąpiel małpki Angel

  Po naprawdę ciężkim dniu najlepiej sprawdza się długa i relaksująca kąpiel. Doskonale wie o tym również małpka Angel. UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.