wiek emerytalny

Artykuły - Wiek emerytalny (128)

 • "Emerytury będą głodowe. Trzeba oszczędzać - z dala od państwa"

  "Nie zostanę w OFE, ponieważ nie chce mi się wypełniać żadnej deklaracji. Mnie jest bez różnicy, czy emeryturę wypłaci mi ZUS, czy OFE. Emerytury i tak będą głodowe" - mówi w rozmowie z "Faktem" były szef rady nadzorczej ZUS Robert Gwiazdowski. Co zrobić, by na emeryturze wiązać koniec z końcem? "Robić dzieci i oszczędzać. W jakikolwiek sposób, byleby daleko od państwa" - radzi ekspert.
 • Emerytalna odwilż w Niemczech

  Emerytalna odwilż w Niemczech

  W 2007 niemiecki rząd pod przewodnictwem kanclerz Angeli Merkel przeforsował stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego z 65 do 67 lat. Posunięcie to wpisywało się w politykę wielu zachodnich demokracji, w tym także USA, gdzie koszty związane z utrzymaniem starzejącej się populacji zaczęły budzić niepokój. Ekonomiści twierdzą dziś, że tamta decyzja nie tylko ustabilizowała publiczny system emerytalny w Niemczech, ale też dała Berlinowi mandat moralny do nawoływania innych państw do pójścia w ich ślady - zwłaszcza po wybuchu kryzysu finansowego.
 • Senat proponuje podniesienie wieku emerytalnego sędziów SN do 75 lat

  Senat proponuje podniesienie wieku emerytalnego sędziów SN do 75 lat

  Sędziowie Sądu Najwyższego będą pracować do 75. roku życia. Senat chce, aby pracowali trzy lata dłużej, niż teraz.
 • Niemcy: Obniżono wiek emerytalny dla części obywateli

  Niemcy: Obniżono wiek emerytalny dla części obywateli

  W Niemczech obniżono do 63 lat wiek emerytalny dla części obywateli.
 • Rząd przyznaje, że będziemy pracować aż do śmierci

  Rząd przyznaje, że będziemy pracować aż do śmierci

  Rząd liczy, że będziemy aktywni zawodowo znacznie dłużej niż tylko do osiągnięcia wieku emerytalnego (to, czy jego podniesienie było zgodne z ustawą zasadniczą, bada od wczoraj Trybunał Konstytucyjny). Przyznał to wprost w "Wieloletnim planie finansów państwa na lata 2014-2017" przygotowanym przez resort finansów. Napisano w nim, że "spadek stopy zastąpienia będzie motywować starsze pokolenia do późniejszego przechodzenia na emeryturę".
 • Podwyższenie wieku emerytalnego - 6 i 7 maja przed TK

  Podwyższenie wieku emerytalnego - 6 i 7 maja przed TK

  Na 6 i 7 maja Trybunał Konstytucyjny wyznaczył rozprawę w sprawie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o emeryturach z FUS. Ustawa z maja 2012 r. wyrównała i podwyższyła wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67. roku życia.
 • W. Brytania: Rząd zapowiada podniesienie wieku emerytalnego

  W. Brytania: Rząd zapowiada podniesienie wieku emerytalnego

  Mimo lepszych prognoz dla brytyjskiej gospodarki minister finansów George Osborne zapowiedział w czwartek podniesienie wieku emerytalnego wcześniej niż przewidywano oraz politykę zaciskania pasa.
 • W całej Europie pracuje się coraz dłużej

  W całej Europie pracuje się coraz dłużej

  Jak podaje portal rynekpracy.pl, powołując się na Eurostat, w okresie 2002-2012 zwiększała się liczba lat, które przepracowuje w ciągu życia statystyczny obywatel Unii Europejskiej. Prognozowany czas aktywności zawodowej wzrósł w ciągu tego okresu ze średnio 32,9 do 35 lat.
 • Zmiany w systemie emerytalnym, a świadczenia i tak niskie

  Zmiany w systemie emerytalnym, a świadczenia i tak niskie

  W ostatnim czasie dużo mówi się o zmianach w systemie emerytalnym. Expander zwraca jednak uwagę na to, że niezależnie od tego, która z zaproponowanych wersji zostanie wprowadzona, poziom naszych emerytur i tak będzie bardzo niski. W przyszłości, nie dość, że będziemy pracować do 67. roku życia, to możemy również być zmuszeni do oddania swojego mieszkania w zamian za rentę hipoteczną. Warto więc samodzielnie gromadzić oszczędności z myślą o emeryturze.
 • 30 000 urzędników straci pracę

  30 000 urzędników straci pracę

  Rząd Portugalii chce zwolnić 30 000 urzędników, pozostałym nakaże pracować nie 35 godzin lecz 40 tygodniowo, wiek emerytalny zostanie podniesiony z 65 do 66 lat. Osiągnięte w ten sposób oszczędności budżetowe pozwolą spełnić warunki zagranicznej pomocy.

Filmy - Wiek emerytalny (9)

 • Tak harują niemieccy seniorzy! Nas też to czeka?

  63-letnia Angela Runge ma napięty grafik. Pracuje jako tłumacz i pomoc domowa; dodatkowo przygotowuje też posiłki dla pracowników korporacji. Zatrudnianie „gotujących babć” stało się bardzo modne wśród berlińskich pracodawców. Seniorzy mają dzięki temu pracę, co jest bardzo ważne w obecnej rzeczywistości ekonomicznej. Na niemieckim rynku pracy będzie coraz więcej sześćdziesięciokilkulatków. Nic dziwnego – u naszych zachodnich sąsiadów przyjęto ustawę, która przewiduje stopniowe wydłużanie wieku emerytalnego z 65 do 67 lat. Brzmi znajomo?
 • Związkowcy protestują pod Sejmem

  Mija trzeci dzień protestu NSZZ "Solidarność" przeciw rządowym propozycjom podniesienia wieku emerytalnego. Projekt zmian emerytalnych zrównuje i wydłuża do 67 lat wiek emerytalny kobiet i mężczyzn (TVN24/x-news).
 • OPZZ: Należy zbudować program 60+

  Rząd buduje wiele programów, do których potem nie wraca, nie pilnuje ich realizacji. A należałoby budować kolejne, np. 60+, skoro ma zostać wydłużony wiek emerytalny - uważa Jan Guz, przewodniczący OPZZ.
 • Donald Tusk na Dzień Kobiet

  Premier Donald Tusk złożył Polkom życzenia z okazji Dnia Kobiet. Szef rządu zaznaczył, że o tym, jak ważne są kobiety, należy pamiętać przez cały rok, a nie tylko 8 marca. Odniósł się również do sytuacji zawodowej i społecznej kobiet w Polsce (źródło: Agencja TVN/TVN).