wiek emerytalny

Artykuły - Wiek emerytalny (128)

 • Podwyższenie wieku emerytalnego - 6 i 7 maja przed TK

  Podwyższenie wieku emerytalnego - 6 i 7 maja przed TK

  Na 6 i 7 maja Trybunał Konstytucyjny wyznaczył rozprawę w sprawie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o emeryturach z FUS. Ustawa z maja 2012 r. wyrównała i podwyższyła wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67. roku życia.
 • W. Brytania: Rząd zapowiada podniesienie wieku emerytalnego

  W. Brytania: Rząd zapowiada podniesienie wieku emerytalnego

  Mimo lepszych prognoz dla brytyjskiej gospodarki minister finansów George Osborne zapowiedział w czwartek podniesienie wieku emerytalnego wcześniej niż przewidywano oraz politykę zaciskania pasa.
 • W całej Europie pracuje się coraz dłużej

  W całej Europie pracuje się coraz dłużej

  Jak podaje portal rynekpracy.pl, powołując się na Eurostat, w okresie 2002-2012 zwiększała się liczba lat, które przepracowuje w ciągu życia statystyczny obywatel Unii Europejskiej. Prognozowany czas aktywności zawodowej wzrósł w ciągu tego okresu ze średnio 32,9 do 35 lat.
 • Zmiany w systemie emerytalnym, a świadczenia i tak niskie

  Zmiany w systemie emerytalnym, a świadczenia i tak niskie

  W ostatnim czasie dużo mówi się o zmianach w systemie emerytalnym. Expander zwraca jednak uwagę na to, że niezależnie od tego, która z zaproponowanych wersji zostanie wprowadzona, poziom naszych emerytur i tak będzie bardzo niski. W przyszłości, nie dość, że będziemy pracować do 67. roku życia, to możemy również być zmuszeni do oddania swojego mieszkania w zamian za rentę hipoteczną. Warto więc samodzielnie gromadzić oszczędności z myślą o emeryturze.
 • 30 000 urzędników straci pracę

  30 000 urzędników straci pracę

  Rząd Portugalii chce zwolnić 30 000 urzędników, pozostałym nakaże pracować nie 35 godzin lecz 40 tygodniowo, wiek emerytalny zostanie podniesiony z 65 do 66 lat. Osiągnięte w ten sposób oszczędności budżetowe pozwolą spełnić warunki zagranicznej pomocy.
 • Rząd: Reforma systemu emerytalnego była niezbędna

  Rząd: Reforma systemu emerytalnego była niezbędna

  Reforma emerytur, polegająca na podniesieniu wieku emerytalnego, była niezbędna; bez niej groziłoby załamanie systemu i znaczący spadek wysokości świadczeń - napisał rząd w odpowiedzi na zarzuty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wobec rządzącej ekipy PO-PSL.
 • Niech nas zobaczą

  Niech nas zobaczą

  Żywi się u księży w przytułku dla bezdomnych, albo w MOPSie. Pieniądze z renty, które zostaną po opłaceniu czynszu, idą na leki. – Czasami człowiek myśli, że lepiej byłoby nie doczekać tej starości. Bo stary nikomu nie jest potrzebny. I żyje tylko dlatego, że musi – mówi z wyrzutem. Kto? Senior, jakich w Polsce wielu.
 • Nowe przywileje tworzą getta emerytalne

  Nowe przywileje tworzą getta emerytalne

  Brak jednolitego systemu ubezpieczeniowego powoduje, że górnicy, nauczyciele, policjanci czy żołnierze nie są mobilni zawodowo.
 • Początek reformy emerytalnej

  Początek reformy emerytalnej

  Dla osób, które do 31 grudnia ubiegłego roku nie ukończyły 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, początek 2013 r. oznacza istotne zmiany w przechodzeniu na powszechną emeryturę. Przede wszystkim został im wydłużony wiek uprawniający do skorzystania z tego świadczenia. Pierwsza grupa ubezpieczonych, która gdyby nie zmiana przepisów mogłaby przejść na emeryturę już w styczniu br., będzie musiała na nią poczekać miesiąc. Co istotne, zmiany obejmują także mężczyzn z rocznika 1948, a więc uprawnionych do emerytury ustalanej jeszcze na tzw. "starych zasadach".
 • Emerytury: Czy jest alternatywa?

  Emerytury: Czy jest alternatywa?

  Reforma emerytalna przewiduje stopniowe podnoszenie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Nowa ustawa wciąż wywołuje spore kontrowersje wśród Polaków. Czy zmiany rzeczywiście były konieczne?

Filmy - Wiek emerytalny (8)