waluty

Synonimy:
komentarz walutowy,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Waluty (110)

 • Draghi ucina spekulacje o ograniczaniu QE, euro w dół

  Dzisiejsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, nie było aż tak znaczące. Kluczowy będzie grudzień, kiedy to zaprezentowane zostaną nowe projekcje makro i jak się oczekuje zostanie podjęta decyzja w sprawie wydłużenia obecnego programu skupu aktywów (QE), który planowo kończy się w marcu 2017 r. O ile miesięcy? Tego nie wiadomo.
 • Kwestia europejskiego QE

  Mario Draghi kluczył dziś podczas konferencji po posiedzeniu EBC. W pierwszej kolejności trzeba sobie powiedzieć, że skali QE nie zmieniono, a poza tym nie ruszono obecnego oprocentowania. Stopa refinansowa to nadal 0 procent, a depozytowa lokuje się pzy -0,4 proc. Miesięczny 'dodruk pieniądza', tj. skup obligacji - to 80 mld euro miesięcznie.
 • GBP w fazie odreagowania

  Wtorkowa sesja przyniosła spadek niepewności i zmienności na rynkach, co najlepiej zobrazowane było przez powrót indeksu VIX, popularnie zwanego indeksem strachu, w okolice 200-okresowej średniej EMA w skali dziennej.
 • Świat się cieszy razem z Chinami

  W ostatnim czasie na rynkach powtarza się schemat, że poranne dane z Chin w dużej mierze ustawiają nastroje na cały dzień.
 • Debata ostatniej szansy

  Październik miał być miesiącem pozycjonowania się przez inwestorów pod wybory prezydenckie w USA. Tymczasem sondażowa przepaść pomiędzy Clinton a Trumpem powiększyła się wczoraj do nienotowanych od końcówki sierpnia 7 pkt. proc. i rynkowe miary ryzyka politycznego pozostają uśpione.
 • W Polsce czekamy na kolejny pakiet danych

  Na głównej parze walutowej w nocy czy też nad ranem zanotowano chwilowe podejście niemal do 1,10 - ale później wykres poszedł w dół, obecnie lokujemy się z grubsza przy 1,0980. Generalnie dolar wciąż jest mocny, choć od dołu postęp jego siły jest zapewne ograniczony w rejonie 1,0960-65.
 • PLN nieco mocniejszy, krajowe dane makro w kalendarzu

  Poranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi próbę stabilizacji po wyhamowaniu impulsu spadkowego na wycenie złotego.
 • Waluty - MFW ostrzega przed dolarem i frankiem

  Waluty - MFW ostrzega przed dolarem i frankiem

  MFW opublikował coroczny raport poświęcony równowadze zewnętrznej, gdzie ocenia wycenę walut w kontekście salda obrotów bieżących bilansu płatniczego. Modele kursu walutowego wskazują, że złoty jest lekko niedowartościowany. Analitycy wskazują na wysokie przewartościowanie dolara i franka szwajcarskiego.
 • AUD wyraźnie mocniejszy względem dolara

  W dalszym ciągu głównym tematem na rynkach pozostają spekulacje odnośnie terminu kolejnej podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku. Rośnie liczba członków FOMC głosujących za wzrostem kosztu pieniądza oraz popierających dalszą normalizację polityki pieniężnej. Kolejne działania ze strony Fed uzależniane są od napływających danych makroekonomicznych, w szczególności tych z rynku pracy i dotyczących inflacji w USA.
 • Srebro gotowe na odbicie?

  Inwestorzy zadowolić musieli się wczoraj niewielką zmiennością na rynkach. Amerykańskie parkiety giełdowe, podobnie jak polskie indeksy traciły. Eurodolar zyskiwał na sile.

Filmy - Waluty (4)

 • Waluty surowcowe mogą być inwestycyjnym czarnym koniem. Najlepsze perspektywy stwarza dolar nowozelandzki

  Dolar nowozelandzki może się okazać inwestycyjnym czarnym koniem – uważa Anna Wrzesińska z DM Noble Securities. Powodem jest oczekiwane odbicie na rynku surowcowym, a także relatywnie wysokie stopy procentowe utrzymywane przez Bank Rezerwy Nowej Zelandii. Znacznie gorsze są natomiast perspektywy dla funta brytyjskiego i franka szwajcarskiego. W przypadku Wielkiej Brytanii inwestorzy boją się ewentualnego brexitu, natomiast walucie Szwajcarów szkodą ujemne stopy procentowe oraz deklaracje ze strony SNB. – Jako czarnego konia na 2016 rok obstawiałabym raczej waluty surowcowe, takie jak dolar australijski, kanadyjski czy nowozelandzki. Powodem jest oczekiwane w II półroczu odbicie na rynku surowców. Dodatkowo tamtejsze banki nie wyceniają obecnie dalszych obniżek stóp, co powinno pozytywnie wpłynąć na notowania tych walut – mówi Anna Wrzesińska, analityk walutowy Domu Maklerskiego Noble Securities.
 • Rośnie popularność walut skandynawskich

  W najbliższych miesiącach zamierzamy rozszerzać ofertę walut skandynawskich. W tym momencie w odpowiedzi na oczekiwania klientów wprowadziliśmy koronę norweską, w planach jest także korona szwedzka ‒ wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych Aforti Exchange.
 • To będzie trudny rok dla euro. Bez zmian dla franka

  Euro ma przed sobą trudny rok na rynku światowym, dlatego że europejska gospodarka jest ciągle w nienajlepszej sytuacji, choć widać pewne oznaki poprawy. Na rynkach finansowych jest spokojniej, w dużym stopniu dzięki akcjom Europejskiego Banku Centralnego – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers.
 • Frank szwajcarski pod presją

  Przy zbyt panicznych informacjach - takich, jak te o sytuacji w Japonii - frank szwajcarski, uważany za bezpieczną walutę, zawsze drożeje - Krzysztof Berenda z RMF FM o sytuacji na rynku walut.