waluty

Synonimy:
komentarz walutowy,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Waluty (109)

 • Poruszenie na rynkach

  Po krótkim oczekiwaniu zmienność powróciła na rynki. Czwartek przyniósł znaczące umocnienie wartości dolara, do czego przyczyniły się dane makroekonomiczne. Ropa traciła na sile.
 • Mniej zdezorientowany rynek na korzyść dolara

  Dolar amerykański otrzymał solidne wsparcie ze strony danych makro w czwartek, które zdjęły z niego część sceptycyzmu skupionego wokół terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych Fed. Jednak koniec miesiąca to zawsze dość zmienny okres, a przy ryzyku rozczarowania w danych o PKB z USA, kontynuacja umocnienia w następnych godzinach stoi pod znakiem zapytania.
 • A jednak umocnienie dolara

  W zasadzie od dawna byliśmy dość sceptyczni co do rozważanej przez część obserwatorów możliwości wygenerowania poważnej korekty wzrostowej na eurodolarze. Mimo wszystko USA budzi teraz większe zaufanie jako gospodarka niż Strefa Euro, mimo wszystko temat grecki za kilka miesięcy pewnie znowu powróci, Donbas i Ukraina bliższe są Europie i z nią bardziej związane niż ze Stanami, a operacja QE, która za chwilę ruszy w Europie, będzie przecież czynnikiem działającym na rzecz słabszego euro (nawet jeśli efekt ten został już w dużej mierze zdyskontowany).
 • Wyraźne umocnienie dolara

  Pretekstów do dzisiejszego ruchu jest kilka. Pierwszy to relatywnie "gołębie" nastawienie rynku, jakie pojawiło się po ostatnich wystąpieniach Janet Yellen w Kongresie - uznano, że FED może bardziej "kombinować" zanim zacznie podwyższać stopy - które zostało skonfrontowane z dzisiejszymi danymi makroekonomicznymi.
 • Powrót Króla

  Dzisiejszy dzień można skomentować w zasadzie dwoma słowami: powrót króla, a tym królem jest oczywiście amerykański dolar, który przez ostatnie dni należał raczej to tej słabszej części rynku walutowego. Dobrze radził sobie dzisiaj również dolar nowozelandzki.
 • Przełom na koronie szwedzkiej

  Ta waluta zyskuje dzisiaj dość wyraźnie we wszystkich głównych ustawieniach. Powodem są zapiski z posiedzenia Riksbanku w lutym, które pokazały rozbieżności związane z ostatnią decyzją o luzowaniu (wprowadzono ujemną stopę procentową -0,1 proc., oraz lokalną wersję programu QE na 10 mld SEK).
 • Spokojna sesja

  Kurs eurodolara około godziny 16:00 to 1,1340. Maksima z dnia to mniej więcej 1,1385, minima to 1,1325. Jak widać, euro było względnie silne, jeśli porównywać sytuację z dołkami z kilku ostatnich dni. Z drugiej strony, w kilkunastodniowym horyzoncie czasowym widzimy, że szczyty wcale nie były szczególnie imponujące, mimo względnie pozytywnych rozstrzygnięć w sprawie Grecji czy dość gołębiej wymowy wczorajszego wystąpienia Janet Yellen.
 • Dolar nieco słabszy po wystąpieniu Yellen

  Z wczorajszego wystąpienia Janet Yellen przed Komisją Bankową Senatu można wywnioskować, że podejście Fed w zakresie polityki monetarnej będzie bardziej elastyczne. Fed planuje usunąć ze swojego komunikatu słowo o konieczności zachowania "cierpliwości' w normalizacji polityki monetarnej, jednak nie będzie oznaczało to natychmiastowej podwyżki stóp procentowych.
 • Yellen jak zwykle neutralnie

  Dzisiejszy dzień to nadzieja inwestorów na nieco bardziej porywające i szczegółowe wystąpienie Janet Yellen niż wczorajsze przed Komisją Bankową Senatu USA.

Filmy - Waluty (3)

 • Rośnie popularność walut skandynawskich

  W najbliższych miesiącach zamierzamy rozszerzać ofertę walut skandynawskich. W tym momencie w odpowiedzi na oczekiwania klientów wprowadziliśmy koronę norweską, w planach jest także korona szwedzka ‒ wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych Aforti Exchange.
 • To będzie trudny rok dla euro. Bez zmian dla franka

  Euro ma przed sobą trudny rok na rynku światowym, dlatego że europejska gospodarka jest ciągle w nienajlepszej sytuacji, choć widać pewne oznaki poprawy. Na rynkach finansowych jest spokojniej, w dużym stopniu dzięki akcjom Europejskiego Banku Centralnego – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers.
 • Frank szwajcarski pod presją

  Przy zbyt panicznych informacjach - takich, jak te o sytuacji w Japonii - frank szwajcarski, uważany za bezpieczną walutę, zawsze drożeje - Krzysztof Berenda z RMF FM o sytuacji na rynku walut.