waluty

Synonimy:
komentarz walutowy,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Waluty (111)

 • To nie jest dobra wiadomość dla Polaków pracujących w Anglii

  To nie jest dobra wiadomość dla Polaków pracujących w Anglii

  Jeśli pominąć październikowy nagły krach w minionym roku, to cena brytyjskiej waluty na polskim rynku jest najniższa od sześciu lat. W Wielkiej Brytanii przebywa czasowo ponad 700 tys. Polaków, a wielu zarobione tam funty przesyła do rodzin mieszkających w Polsce. Ich dochody, przeliczając funty na złotego, bardzo się obniżyły.
 • Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

  W nadchodzących dniach oczy inwestorów będą zwrócone na kurort Jackson Hole w amerykańskich Górach Skalistych, gdzie w kolejny weekend odbywać będzie się coroczne sympozjum bankierów centralnych. W gronie przemawiających będą przede wszystkim prezes Fed Janet Yellen i prezes EBC Mario Draghi. Przełomowe deklaracje są mało prawdopodobne, ale inwestorzy będą skrupulatnie analizować najdrobniejsze sugestie w zakresie przyszłości polityki monetarnej głównych banków centralnych.
 • Żegnaj kolejna podwyżko?

  Minutes Rezerwy Federalnej nie miały przynieść większego rozstrzygnięcia dla amerykańskiego dolara. Owszem w dalszym ciągu nie możemy być pewni kroków Fed do końca tego roku, jednak publikacja zapisów rozmów bankierów centralnych z USA rozjaśniła sporo niepewności dla globalnych inwestorów. Dodatkowo zmiany mogą być dzisiaj zakomunikowane w strefie euro przy publikacji takiego samego raportu, z ramienia Europejskiego Banku Centralnego.
 • EBC i głosy z Fed - dziś w programie

  O 10:30 poznamy dane lipcowe z Wielkiej Brytanii o sprzedaży detalicznej, prognozuje się wyniki +0,2 proc. m/m oraz +1,4 proc. r/r. Para GBP/EUR jest dość nisko, na poziomie 1,0960 - co obrazuje słabość funta i siłę euro, bo np. w początkach miesiąca notowano 1,12.
 • Dynamiczne umocnienie polskiej waluty

  Wczorajsza sesja już praktycznie od pierwszych godzin była okresem przewagi strony popytowej na rynku polskiego złotego. Notowania indeksu BOSSAPLN, które rozpoczynały środę w okolicach poziomu 92,25 pkt., jeszcze przed południem sięgnęły poziomu 92,70 pkt., a wieczorem otarły się nawet o poziom 93 pkt. Chociaż bariery tej nie udało się trwale pokonać, to dzisiaj rano wartość BOSSAPLN porusza się niewiele poniżej poziomu 93 pkt.
 • Przerwa w deprecjacji dolara trwa

  Podczas środowej sesji inwestorzy będą wyczekiwać na wieczorny protokół z lipcowego posiedzenia FOMC. Przede wszystkim interesujące będą w dalszym ciągu wszelkie odniesienia do inflacji, która pozostaje niska i utrzymuje się poniżej celu inflacyjnego banku na poziomie 2,0%.
 • Ucieczka znad krawędzi

  Sprzedający jena i amerykańskie obligacje skarbowe byli w piątek bliscy kapitulacji. Gdyby inflacja bazowa przybrała wartość 1,6 proc. rok do roku a nie 1,7 proc., to USD/JPY niechybnie przebiłby wsparcie 108,80, co pociągnęłoby za sobą falę wyprzedaży także do innych walut.
 • Dolar próbuje wracać do sił

  Mieszanka jastrzębich komentarzy ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej i słowa Dudleya, który zwrócił uwagę, że jest zwolennikiem jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych przed końcem roku, lepsze od oczekiwań dane o lipcowej sprzedaży detalicznej potwierdzające dobrą kondycję amerykańskiej gospodarki czy w końcu zejście na drugi plan północnokoreańskiego problemu sprowadziły notowania EURUSD w dniu wczorajszym poniżej 1.17.
 • Dolar znów w natarciu

  Amerykańska waluta nie miała za sobą dobrego pierwszego półrocza. Waluta była nękana poprzez wciąż wysokie oczekiwania inwestorów i wciąż pogarszające się perspektywy gospodarcze. Nie pomagała również polityka ze strony nowej amerykańskiej administracji. W tym momencie sytuacja wydaje się jednak stabilizować, co powinno przynajmniej na moment wesprzeć amerykańską walutę.

Filmy - Waluty (5)

 • Czy kryptowaluty zagoszczą w bankach?

  Nie można ich dotknąć, schować do portfela, zobaczymy je tylko na ekranie komputera i innych urządzeń – to kryptowaluty, które budzą coraz więcej emocji. Ten środek płatniczy nie jest jeszcze akceptowany przez banki. Czy to się zmieni?
 • Waluty surowcowe mogą być inwestycyjnym czarnym koniem. Najlepsze perspektywy stwarza dolar nowozelandzki

  Dolar nowozelandzki może się okazać inwestycyjnym czarnym koniem – uważa Anna Wrzesińska z DM Noble Securities. Powodem jest oczekiwane odbicie na rynku surowcowym, a także relatywnie wysokie stopy procentowe utrzymywane przez Bank Rezerwy Nowej Zelandii. Znacznie gorsze są natomiast perspektywy dla funta brytyjskiego i franka szwajcarskiego. W przypadku Wielkiej Brytanii inwestorzy boją się ewentualnego brexitu, natomiast walucie Szwajcarów szkodą ujemne stopy procentowe oraz deklaracje ze strony SNB. – Jako czarnego konia na 2016 rok obstawiałabym raczej waluty surowcowe, takie jak dolar australijski, kanadyjski czy nowozelandzki. Powodem jest oczekiwane w II półroczu odbicie na rynku surowców. Dodatkowo tamtejsze banki nie wyceniają obecnie dalszych obniżek stóp, co powinno pozytywnie wpłynąć na notowania tych walut – mówi Anna Wrzesińska, analityk walutowy Domu Maklerskiego Noble Securities.
 • Rośnie popularność walut skandynawskich

  W najbliższych miesiącach zamierzamy rozszerzać ofertę walut skandynawskich. W tym momencie w odpowiedzi na oczekiwania klientów wprowadziliśmy koronę norweską, w planach jest także korona szwedzka ‒ wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych Aforti Exchange.
 • To będzie trudny rok dla euro. Bez zmian dla franka

  Euro ma przed sobą trudny rok na rynku światowym, dlatego że europejska gospodarka jest ciągle w nienajlepszej sytuacji, choć widać pewne oznaki poprawy. Na rynkach finansowych jest spokojniej, w dużym stopniu dzięki akcjom Europejskiego Banku Centralnego – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers.