waluty

Synonimy:
komentarz walutowy,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Waluty (112)

 • Większy apetyt na ryzyko

  Początek bieżącego tygodnia na rynku walutowym rozpoczął się od publikacji indeksu instytutu Ifo z Niemiec. Wskaźnik klimatu gospodarczego wzrósł w czerwcu do 115,1 pkt. z 114,6 pkt. przewyższając oczekiwania rynkowe. Wyższy niż konsensus rynkowy okazał się także wskaźnik bieżącej oceny sytuacji i wskaźnik dotyczący oczekiwań w kolejnych sześciu miesiącach.
 • Spokojny początek tygodnia

  W minionym tygodniu wiele - za wyjątkiem rynku ropy - się nie działo. Obecnie sytuacja wygląda podobnie, z tą różnicą, że notowania czarnego złota po zejściu w okolice 10-miesięcznych minimów drożeją i kontynuują odbicie.
 • Tydzień prawdy dla dolara

  Rynek w perspektywie końca 2018 wycenia jedynie jedną pełną podwyżkę stóp procentowych w USA.
 • Silne fundamenty złotego, ale czy to wystarczy?

  Polski złoty był jedną z najmocniejszych głównych walut na rynku w pierwszej połowie tego roku. Złoty umacniał się i dopiero ostatnie tygodnie należą do gorszych na polskiej walucie. Co w tym momencie jest potrzebne, aby doprowadzić do utrzymania trendu umocnienia się polskiego złotego?
 • Ifo na początek - a co później?

  Dziś w programie dość istotnym punktem będzie indeks instytutu Ifo, który poznamy o godzinie 10:00. Po prostu ten syntetyczny miernik (prognozuje się delikatny spadek ze 114,6 pkt do 114,4 pkt) uważany jest za dobry wskaźnik sytuacji gospodarki niemieckiej.
 • Dane o PMI w centrum uwagi

  Podczas piątkowej sesji inwestorzy monitorują wstępne odczyty indeksów PMI dla Francji, Niemiec i strefy euro. Indeks aktywności w sektorze przemysłowym Francji wzrósł powyżej oczekiwań rynkowych do poziomu 55 pkt. z 53,8 pkt. w maju. Słabszy od oczekiwań okazał się wskaźnik PMI dla usług, który spadł do 55,3 pkt. z 57,2 pkt.
 • Dalsze ożywienie w Europie

  Dzisiaj od rana poznajemy wstępne dane dotyczące oceny perspektyw gospodarki przez przedsiębiorców. Są to kluczowe dane patrząc z perspektywy Europejskiego Banku Centralnego, który może szykować się do rozpoczęcia normalizacji polityki monetarnej. Generalnie jednak w dalszym ciągu mamy do czynienia z kolejnymi ogniskami ryzyka geopolitycznego, pomimo względnej stabilizacji w Europie.
 • Letni spokój

  Rynek walutowy przespał sesję azjatycką, indeksy giełdowe stoją w miejscu, a ropa naftowa nie wykazuje siły do kontynuacji czwartkowego odbicia. Ten ostatni element pomógł opanować nerwowość, która w tym tygodniu zaczynała kiełkować i co było szczególnie widać wśród walut rynków wschodzących. Dziś w kalendarzu odczyty PMI z Eurolandu i USA oraz inflacja z Kanady.
 • Piątek wyznaczą publikacje PMI

  Ukazał się już PMI dla przemysłu Japonii za czerwiec. Wynik to 52 pkt, powyżej progu 50 pkt (tak więc optymizm dominuje wśród ankietowanych menedżerów), ale poniżej prognozy, która była ustawiona na poziomie 53,4 pkt.
 • Lekkie odreagowanie z okolic 4,26 EUR/PLN

  Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi próbę ustabilizowania kursu PLN po ostatnim okresie podwyższonej zmienności. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2344 PLN za euro, 3,7918 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9077 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8172 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,205 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Filmy - Waluty (4)

 • Waluty surowcowe mogą być inwestycyjnym czarnym koniem. Najlepsze perspektywy stwarza dolar nowozelandzki

  Dolar nowozelandzki może się okazać inwestycyjnym czarnym koniem – uważa Anna Wrzesińska z DM Noble Securities. Powodem jest oczekiwane odbicie na rynku surowcowym, a także relatywnie wysokie stopy procentowe utrzymywane przez Bank Rezerwy Nowej Zelandii. Znacznie gorsze są natomiast perspektywy dla funta brytyjskiego i franka szwajcarskiego. W przypadku Wielkiej Brytanii inwestorzy boją się ewentualnego brexitu, natomiast walucie Szwajcarów szkodą ujemne stopy procentowe oraz deklaracje ze strony SNB. – Jako czarnego konia na 2016 rok obstawiałabym raczej waluty surowcowe, takie jak dolar australijski, kanadyjski czy nowozelandzki. Powodem jest oczekiwane w II półroczu odbicie na rynku surowców. Dodatkowo tamtejsze banki nie wyceniają obecnie dalszych obniżek stóp, co powinno pozytywnie wpłynąć na notowania tych walut – mówi Anna Wrzesińska, analityk walutowy Domu Maklerskiego Noble Securities.
 • Rośnie popularność walut skandynawskich

  W najbliższych miesiącach zamierzamy rozszerzać ofertę walut skandynawskich. W tym momencie w odpowiedzi na oczekiwania klientów wprowadziliśmy koronę norweską, w planach jest także korona szwedzka ‒ wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych Aforti Exchange.
 • To będzie trudny rok dla euro. Bez zmian dla franka

  Euro ma przed sobą trudny rok na rynku światowym, dlatego że europejska gospodarka jest ciągle w nienajlepszej sytuacji, choć widać pewne oznaki poprawy. Na rynkach finansowych jest spokojniej, w dużym stopniu dzięki akcjom Europejskiego Banku Centralnego – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers.
 • Frank szwajcarski pod presją

  Przy zbyt panicznych informacjach - takich, jak te o sytuacji w Japonii - frank szwajcarski, uważany za bezpieczną walutę, zawsze drożeje - Krzysztof Berenda z RMF FM o sytuacji na rynku walut.