waluty

Synonimy:
komentarz walutowy,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Waluty (110)

 • Słabszy sentyment do dolara utrzymuje się

  Podczas piątkowej sesji uwaga inwestorów będzie koncentrowała się na walucie amerykańskiej, która w dniu wczorajszym istotnie traciła na wartości. Impulsem do wyprzedaży dolara stało się przemówienie Sekretarza Skarbu USA. Rynki nie otrzymawszy konkretów dotyczących reformy podatkowej nie miały argumentów do wygenerowania kolejnej fali umocnienia USD.
 • Rynek czeka na szczegóły zmian w amerykańskim systemie podatkowym

  Philip Lowe szef Banku Rezerwy Austalii w swoim wystąpieniu w trakcie sesji azjatyckiej ponownie zasygnalizował, że stabilizacja stóp procentowych w Australii jest na obecną chwilę najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Nie przełożyło się to jednak na notowania dolara australijskiego, a rynkowa wycena obniżki stóp procentowych nieco wzrosła, w dalszym ciągu pozostając jednak w okolicach 10 proc. Prezes RBA zwracał uwagę na jego zdaniem zbyt wysokie notowania dolara australijskiego, które utrudniają powrót inflacji w okolice celu. Para AUDUSD w związku z obserwowanym rajdem cen rud żelaza znajduje się w pobliżu niespełna dwuletnich szczytów i notowana jest powyżej poziomu 0.77.
 • Biały Dom nie po drodze dolarowi

  Polityka ponownie uderza w USD, gdyż komentarze Sekretarza Skarbu Mnuchina poddają wątpliwość szybkie wdrożenie reformy podatków. Przy niewrażliwości dolara na solidne dane i jastrzębie wzmianki z Fed, rozczarowanie tempem prac administracji rządowej otwiera drogę do co najmniej przejściowej słabości waluty. EUR ma swoje problemy polityczne, za to na całym zamieszaniu zyskują JPY i GBP.
 • Wyczerpujący trend na giełdach

  Wczorajszy dzień przebiegał w burzliwej atmosferze jeśli chodzi o rynek walutowy i zakończył się umocnieniem eurodolara. Niewielkie wzrosty mieliśmy też na giełdach w USA oraz w Warszawie.
 • Polityka pogrążyła dolara

  Dolar amerykański w dalszym ciągu jest słaby. Stosunkowo niski kurs EURUSD wynika z czynników ryzyka w Europie, ale patrząc ogólnie na cały dolarowy indeks sytuacja nie wygląda tak dobrze jak po euforii związanej z wyborem Trumpa na prezydenta. W tym momencie tak naprawdę, polityka więcej szkodzi niż daje pozytywnie nastawionym w stosunku do dolara inwestorom.
 • Złoty bez większych zmian, spokojny koniec tygodnia

  Poranny, piątkowy handel na rynku walutowym przynosi próbę stabilizacji kursu PLN przy ograniczonej zmienności na eurodolarze. Polska waluta wyceniana jest następująco: 4,2994 PLN za euro, 4,0655 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0393 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1041 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,837 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.
 • Eurodolarowy piątek i złoty

  Dziś rano, przed godziną szóstą, eurodolar jest w rejonie 1,0580 - mniej więcej, bo oczywiście sytuacja cały czas się trochę zmienia.
 • Fed szykuje trzecią podwyżkę

  Bieżący tydzień na rynkach jest jak na razie względnie spokojny. Coraz to nowe doniesienia z Francji osłabiły euro ale nie zmąciły nastrojów na rynkach akcji, m.in. dzięki świetnym danym makroekonomicznym. Wczorajszy dzień nie był też do końca udany dla dolara, pomimo iż Fed wyraźnie przygotowuje rynki na kolejną podwyżkę stóp procentowych.
 • Status quo utrzymane

  Rentowność dziesięciolatek USA spadła po publikacji protokołu z posiedzenia FOMC. Dokument przyczynił się do pogłębienia osłabienia dolara. Eurodolar odbił po raz drugi na przestrzeni tygodnia z okolic 1,05 i w tym punkcie zaczyna krystalizować się bardzo istotny poziom wsparcia stojący na drodze do minimów 1,0350.
 • Komunikacyjny problem

  Reakcja rynkowa po publikacji zapisu dyskusji z ostatniego posiedzenia FED wskazuje, że treść minutes okazała się niewystarczająco jastrzębia i nie zmieniła wiele jeśli chodzi o wycenę podwyżki stóp procentowych w marcu, która o poranku wynosi w dalszym ciągu 36% i pozostaje niewystarczająca do tego żeby członkowie Komitetu zdecydowali się na przegłosowanie wniosku o podwyżkę stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu. Choć część z nich uważa, że właściwe jest szybkie zacieśnienie polityki pieniężnej, to jednak jednocześnie wyraźnie podkreślali oni wynikające z siły dolara ryzyko płynące dla gospodarki.

Filmy - Waluty (4)

 • Waluty surowcowe mogą być inwestycyjnym czarnym koniem. Najlepsze perspektywy stwarza dolar nowozelandzki

  Dolar nowozelandzki może się okazać inwestycyjnym czarnym koniem – uważa Anna Wrzesińska z DM Noble Securities. Powodem jest oczekiwane odbicie na rynku surowcowym, a także relatywnie wysokie stopy procentowe utrzymywane przez Bank Rezerwy Nowej Zelandii. Znacznie gorsze są natomiast perspektywy dla funta brytyjskiego i franka szwajcarskiego. W przypadku Wielkiej Brytanii inwestorzy boją się ewentualnego brexitu, natomiast walucie Szwajcarów szkodą ujemne stopy procentowe oraz deklaracje ze strony SNB. – Jako czarnego konia na 2016 rok obstawiałabym raczej waluty surowcowe, takie jak dolar australijski, kanadyjski czy nowozelandzki. Powodem jest oczekiwane w II półroczu odbicie na rynku surowców. Dodatkowo tamtejsze banki nie wyceniają obecnie dalszych obniżek stóp, co powinno pozytywnie wpłynąć na notowania tych walut – mówi Anna Wrzesińska, analityk walutowy Domu Maklerskiego Noble Securities.
 • Rośnie popularność walut skandynawskich

  W najbliższych miesiącach zamierzamy rozszerzać ofertę walut skandynawskich. W tym momencie w odpowiedzi na oczekiwania klientów wprowadziliśmy koronę norweską, w planach jest także korona szwedzka ‒ wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych Aforti Exchange.
 • To będzie trudny rok dla euro. Bez zmian dla franka

  Euro ma przed sobą trudny rok na rynku światowym, dlatego że europejska gospodarka jest ciągle w nienajlepszej sytuacji, choć widać pewne oznaki poprawy. Na rynkach finansowych jest spokojniej, w dużym stopniu dzięki akcjom Europejskiego Banku Centralnego – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers.
 • Frank szwajcarski pod presją

  Przy zbyt panicznych informacjach - takich, jak te o sytuacji w Japonii - frank szwajcarski, uważany za bezpieczną walutę, zawsze drożeje - Krzysztof Berenda z RMF FM o sytuacji na rynku walut.