urlop

Synonimy:
urlopy,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Urlop (950)

 • Rewolucja w odbieraniu zaległego urlopu. Sprawdź, co się zmieni w Kodeksie pracy

  Rewolucja w odbieraniu zaległego urlopu. Sprawdź, co się zmieni w Kodeksie pracy

  Niewykorzystany wypoczynek pracownik będzie musiał wybrać w początkowych miesiącach następnego roku. Jeżeli urlop nie zostanie mu udzielony, zyska prawo do rekompensaty finansowej.
 • Ograniczenie premii uznaniowych, ułatwienia dla telepracowników i koniec z odkładaniem urlopów

  Ograniczenie premii uznaniowych, ułatwienia dla telepracowników i koniec z odkładaniem urlopów

  Komisja kodyfikacyjna pracuje od roku nad nowym Kodeksem pracy. Jej przewodniczący, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej prof. Marcin Zieleniecki w rozmowie z DGP zdradza, czego mogą oczekiwać pracodawcy i pracownicy. Dotyczy to nie tylko wynagrodzeń, ale także np. urlopów.
 • Po urlopie trzeba odpocząć

  Po urlopie trzeba odpocząć

  W pierwszych dniach pracy po urlopie nie warto liczyć na wysoką wydajność. Badania brytyjskich naukowców pokazują, że 3/4 osób wracających do pracy po wakacyjnym odpoczynku przez co najmniej kilka dni czuje zmęczenie i irytację. To normalny i zdrowy objaw.
 • Jak podróżują Polacy? Miasto kontra wieś

  Jak podróżują Polacy? Miasto kontra wieś

  Gdzie i na jak długo wyjeżdżamy z miast, a gdzie ze wsi? Jakie są najczęściej wybierane cele wyjazdów? Porównywarka ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl analizuje zagraniczne wyjazdy Polaków. Czy to prawda, że zwyczaje mieszkańców miast i wsi różnią się diametralnie?
 • Bułgaria: Drastyczne naruszenia praw klientów na wybrzeżu

  Bułgaria: Drastyczne naruszenia praw klientów na wybrzeżu

  W bułgarskich restauracjach i barach, szczególnie na czarnomorskim wybrzeżu, dochodzi do drastycznego naruszania praw klientów - ostrzegła w środę Komisja Ochrony Konsumentów. Władze Bułgarii wypowiedziały temu zjawisku zdecydowaną walkę.
 • Polacy lubią spędzać wakacje w kraju

  Polacy lubią spędzać wakacje w kraju

  Większość badanych Polaków deklaruje przywiązanie do wakacji w kraju. Niewielka część naszego społeczeństwa wyjeżdża na zagraniczne urlopy.
 • Polacy długie weekendy planują z wyprzedzeniem

  Polacy długie weekendy planują z wyprzedzeniem

  Choć, zdaniem ekspertów, na regenerację optymalny jest dwu-, trzytygodniowy urlop, nawet kilka dni może pomóc naładować akumulatory. Psychologowie biznesu przypominają, by przy planowaniu wolnego czasu nie sugerować się innymi. Lepiej wsłuchać się w swoje potrzeby i spędzić wolne dni tak, by możliwie efektywnie wypocząć. Polacy coraz częściej z wyprzedzeniem planują wypoczynek podczas długich weekendów.
 • Urlop rodzicielski z podziałem między rodzicami

  Urlop rodzicielski z podziałem między rodzicami

  Większość regulacji dotyczących urlopów z tytułu rodzicielstwa przewiduje możliwość skorzystania z nich przez pracownika-rodzica lub przez oboje rodziców posiadających status pracownika. Podział uprawnień rodzicielskich dotyczy m.in. urlopu rodzicielskiego. Przy jego przeniesieniu na drugiego rodzica trzeba jednak dochować wymogów formalnych, które w pewnym zakresie zależą od trybu udzielenia urlopu.
 • Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży, kupując wyjazd urlopowy

  Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży, kupując wyjazd urlopowy

  Co roku bankrutuje kilka lub kilkanaście biur podróży. Dla tych, którzy wykupili wyjazd wakacyjny, jest to wielkie zaskoczenie. Jednak ryzyko takiego niepowodzenia można zmniejszyć na kilka sposobów.
 • Urlop wypoczynkowy pracownika niepełnoetatowego

  Urlop wypoczynkowy pracownika niepełnoetatowego

  Zatrudniliśmy pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Jak ustalić jego uprawnienia urlopowe?

Filmy - Urlop (51)

 • Czy czeka nas rewolucja w urlopach?

  Jakie rząd planuje wprowadzić zmiany w urlopach? Czy ilość dni urlopowych może się zwiększyć? Wyjaśnił to dziennikarz Robert Stanilewicz. Czy zmieni się coś w wynagrodzeniach? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Wakacje w Polsce czy za granicą?

  Jak wiadomo, pogoda w Polsce nie rozpieszcza, a upalny urlop nad polskim morzem jest jak los na loterii. Czy w związku z tym Polacy chętniej decydują się na wakacje za granicą? A może mają jakieś obawy przed wyjazdem do ciepłych krajów? Zapytaliśmy! PREMIERA W INTERII W KAŻDY PIĄTEK OD 9:00.
 • W tym roku na wakacyjny urlop planuje wyjechać o 800 tys. Polaków mniej niż przed rokiem

  W tym roku wakacyjny wyjazd planuje ponad 16,5 mln Polaków, czyli blisko 800 tys. mniej niż w 2016 roku. Zdecydowana większość z nich zamierza spędzić urlop w kraju. Co czwarty Polak wybiera się natomiast za granicę. Najpopularniejsze kierunki to niezmiennie od lat Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie, a także Chorwacja i Grecja. 73 proc. wyjeżdżających zamierza wykupić ubezpieczenie turystyczne. Ten odsetek stale wzrasta. Jak wynika z raportu IPSOS, w 2017 roku na letni urlop wybiera się 52 proc. Polaków, czyli o 3 punkty procentowe mniej niż w roku ubiegłym. 26 proc. z nich planuje wyjazd zagraniczny, a 74 proc. Polaków zamierza wypoczywać w kraju. Z raportu wynika, że świadczenie w ramach Rodziny 500 plus wpłynęło na wakacyjne plany 22 proc. Polaków korzystających z tego programu.
 • Co zrobić, jeśli zdarzy się nam wypadek podczas zagranicznych wakacji?

  Wakacje z biurem podróży za granicą to nie tylko słońce, plaża i wypoczynek. Każdy taki wyjazd może skończyć się pobytem w szpitalu lub jakimś poważnym wypadkiem. W związku z zagadkową śmiercią polskiej turystki w Egipcie radca prawny Sylwester Nowakowski opowiedział w "Dzień Dobry TVN" jakie prawa przysługują turystom, jeśli wykupią zagraniczne wczasy w biurze podróży. Co należy zrobić, gdy zdarzy nam się wypadek na wakacjach? (Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news).