urlop

Synonimy:
urlopy,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Urlop (956)

 • Problemy kadrowe w wyjaśnieniach resortowych

  Problemy kadrowe w wyjaśnieniach resortowych

  Prawo pracy, podobnie jak wiele innych dziedzin prawa, przysparza niekiedy trudności w praktyce. Wynikają one nie tylko z zawiłych regulacji, ale również z dużej ilości przepisów odrębnych normujących zatrudnienie określonych grup pracowniczych. Wobec niespójności niektórych norm prawnych i rozbieżnych opinii co do ich rozumienia oraz stosowania, szczególnego znaczenia nabierają stanowiska resortu pracy.
 • Bilans urlopowy na przełomie roku

  Bilans urlopowy na przełomie roku

  Koniec roku kalendarzowego to w wielu firmach gorący okres rocznych sprawozdań, bilansów i podsumowań. Wpisuje się w tę tendencję również praktyka dokonywania rocznego przeglądu stanu wykorzystania urlopów wypoczynkowych. Wprawdzie pracodawca nie jest do tego wprost zobowiązany, jednak taki przegląd pozwala na ustalenie skali ewentualnych zaległości urlopowych i stworzenie planu ich zniwelowania.
 • Niebezpieczne zmiany dotyczące urlopów

  Niebezpieczne zmiany dotyczące urlopów

  Do marca 2018 r. ma powstać nowa wersja Kodeksu pracy. Pracownikowi na umowie o pracę będzie od razu przysługiwać 26-dniowy urlop. Ma jednak zniknąć możliwość dorabiania na urlopie u innego pracodawcy, albo dla naszej firmy, ale na podstawie innej umowy.
 • "Fakt": Dłuższe urlopy i koniec śmieciówek?

  "Fakt": Dłuższe urlopy i koniec śmieciówek?

  Minimum 26 dni urlopu dla wszystkich zatrudnionych niezależnie od stażu pracy i wprowadzenie nowego typu umów w miejsce śmieciówek - takie propozycje mają eksperci pracujący nad zamianami w Kodeksie pracy - podaje poniedziałkowy "Fakt".
 • ​Propozycje rewolucji w urlopach: Pracodawca wskaże datę

  ​Propozycje rewolucji w urlopach: Pracodawca wskaże datę

  - Zaproponujemy, aby pracodawca mógł jednostronnie decydować o terminie wypoczynku, ale z dwumiesięcznym uprzedzeniem. Jego wymiar byłby jednolity dla wszystkich pracowników, bez względu na staż. Utrzymamy urlop na żądanie, ale powinien być on bezpłatny - mówi profesor Arkadiusz Sobczyk.
 • Rewolucja w odbieraniu zaległego urlopu. Sprawdź, co się zmieni w Kodeksie pracy

  Rewolucja w odbieraniu zaległego urlopu. Sprawdź, co się zmieni w Kodeksie pracy

  Niewykorzystany wypoczynek pracownik będzie musiał wybrać w początkowych miesiącach następnego roku. Jeżeli urlop nie zostanie mu udzielony, zyska prawo do rekompensaty finansowej.
 • Ograniczenie premii uznaniowych, ułatwienia dla telepracowników i koniec z odkładaniem urlopów

  Ograniczenie premii uznaniowych, ułatwienia dla telepracowników i koniec z odkładaniem urlopów

  Komisja kodyfikacyjna pracuje od roku nad nowym Kodeksem pracy. Jej przewodniczący, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej prof. Marcin Zieleniecki w rozmowie z DGP zdradza, czego mogą oczekiwać pracodawcy i pracownicy. Dotyczy to nie tylko wynagrodzeń, ale także np. urlopów.
 • Po urlopie trzeba odpocząć

  Po urlopie trzeba odpocząć

  W pierwszych dniach pracy po urlopie nie warto liczyć na wysoką wydajność. Badania brytyjskich naukowców pokazują, że 3/4 osób wracających do pracy po wakacyjnym odpoczynku przez co najmniej kilka dni czuje zmęczenie i irytację. To normalny i zdrowy objaw.
 • Jak podróżują Polacy? Miasto kontra wieś

  Jak podróżują Polacy? Miasto kontra wieś

  Gdzie i na jak długo wyjeżdżamy z miast, a gdzie ze wsi? Jakie są najczęściej wybierane cele wyjazdów? Porównywarka ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl analizuje zagraniczne wyjazdy Polaków. Czy to prawda, że zwyczaje mieszkańców miast i wsi różnią się diametralnie?
 • Bułgaria: Drastyczne naruszenia praw klientów na wybrzeżu

  Bułgaria: Drastyczne naruszenia praw klientów na wybrzeżu

  W bułgarskich restauracjach i barach, szczególnie na czarnomorskim wybrzeżu, dochodzi do drastycznego naruszania praw klientów - ostrzegła w środę Komisja Ochrony Konsumentów. Władze Bułgarii wypowiedziały temu zjawisku zdecydowaną walkę.

Filmy - Urlop (52)

 • Niebezpieczne zmiany dotyczące urlopów

  Do marca 2018 r. ma powstać nowa wersja Kodeksu pracy. Pracownikowi na umowie o pracę będzie od razu przysługiwał 26-dniowy urlop. Ma jednak zniknąć możliwość dorabiania na urlopie u innego pracodawcy albo dla naszej firmy, ale na podstawie innej umowy.
 • Czy czeka nas rewolucja w urlopach?

  Jakie rząd planuje wprowadzić zmiany w urlopach? Czy ilość dni urlopowych może się zwiększyć? Wyjaśnił to dziennikarz Robert Stanilewicz. Czy zmieni się coś w wynagrodzeniach? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Wakacje w Polsce czy za granicą?

  Jak wiadomo, pogoda w Polsce nie rozpieszcza, a upalny urlop nad polskim morzem jest jak los na loterii. Czy w związku z tym Polacy chętniej decydują się na wakacje za granicą? A może mają jakieś obawy przed wyjazdem do ciepłych krajów? Zapytaliśmy! PREMIERA W INTERII W KAŻDY PIĄTEK OD 9:00.
 • W tym roku na wakacyjny urlop planuje wyjechać o 800 tys. Polaków mniej niż przed rokiem

  W tym roku wakacyjny wyjazd planuje ponad 16,5 mln Polaków, czyli blisko 800 tys. mniej niż w 2016 roku. Zdecydowana większość z nich zamierza spędzić urlop w kraju. Co czwarty Polak wybiera się natomiast za granicę. Najpopularniejsze kierunki to niezmiennie od lat Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie, a także Chorwacja i Grecja. 73 proc. wyjeżdżających zamierza wykupić ubezpieczenie turystyczne. Ten odsetek stale wzrasta. Jak wynika z raportu IPSOS, w 2017 roku na letni urlop wybiera się 52 proc. Polaków, czyli o 3 punkty procentowe mniej niż w roku ubiegłym. 26 proc. z nich planuje wyjazd zagraniczny, a 74 proc. Polaków zamierza wypoczywać w kraju. Z raportu wynika, że świadczenie w ramach Rodziny 500 plus wpłynęło na wakacyjne plany 22 proc. Polaków korzystających z tego programu.