upadłość

Artykuły - Upadłość (64)

 • Sąd ogłosił upadłość spółki Alma Market

  Sąd ogłosił upadłość spółki Alma Market

  Sąd Rejonowy w Krakowie wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości spółki Alma Market oraz zatwierdzeniu warunków sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa dłużnika za 94 mln zł netto - podała Alma w komunikacie. Jednocześnie sąd zatwierdził warunki sprzedaży "zorganizowanej części przedsiębiorstwa" na rzecz spółki Immomok (prowadzącej hipermarket E.Leclerc).
 • Podwójne ogłoszenie upadłości jest możliwe

  Podwójne ogłoszenie upadłości jest możliwe

  Ogłoszenie upadłości firmy, a następnie upadłości konsumenckiej jest możliwe. Już nie trzeba czekać przez rok, bo prawo się zmieniło.
 • Podatnikom grozi zrzutka na SK Bank

  Podatnikom grozi zrzutka na SK Bank

  Ponad 130 mln zł na ratowaniu upadającego banku może stracić skarb państwa. Wszystko w rękach sądu, który zadecyduje, po czyjej stronie jest racja: syndyka czy resortu finansowego - czytamy w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".
 • Co trzecia młoda firma upada w ciągu pierwszego roku

  Co trzecia młoda firma upada w ciągu pierwszego roku

  W I półroczu 2017 roku ogłoszono informacje o niewypłacalności 418 przedsiębiorstw - wynika z analizy Euler Hermes. To 15-proc. wzrost względem I połowy 2016 roku. Upadają zwykle młode firmy: po pierwszym roku działalności upada 30 proc., a po pięciu latach - 70 proc. małych i średnich firm.
 • Coraz więcej firm decyduje się na procedury naprawcze

  Coraz więcej firm decyduje się na procedury naprawcze

  W pierwszym półroczu 2017 roku aż o 18 proc. wzrosła liczba polskich firm, które wystąpiły o upadłość lub restrukturyzację. Największy wzrost zanotowano w postępowaniach restrukturyzacyjnych, umożliwiających naprawę firmy. Zdaniem ekspertów ten trend będzie rósł w kolejnych latach.
 • Dlaczego fiskus wykreśla firmy w upadłości z rejestru VAT

  Dlaczego fiskus wykreśla firmy w upadłości z rejestru VAT

  Uszczelnianie systemu podatku VAT zatacza coraz szersze kręgi. Obowiązujące od 1 stycznia br. przepisy ustawy VAT zakładają m.in. wzmożoną weryfikację przedsiębiorców zgłaszających się do rejestru podatników VAT oraz już zarejestrowanych podatników.
 • Kolejnej SKOK grozi upadłość

  Kolejnej SKOK grozi upadłość

  Jeśli nie znajdzie się żaden bank chętny do przejęcia i restrukturyzacji Bieszczadzkiej SKOK, grozi jej upadłość. Byłby to już 11 taki przypadek. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił prawie 5 miliardów złotych osobom, które miały depozyty w upadających SKOK-ach.
 • Upadłość konsumencka popularniejsza

  Upadłość konsumencka popularniejsza

  Coraz większym zainteresowaniem cieszą się obowiązujące od kilku lat przepisy o tzw. upadłości konsumenckiej. Zdaniem ekspertów samą procedurę można przejść indywidualnie.
 • Upadłości firm w Polsce: Które województwa radzą sobie najgorzej?

  Upadłości firm w Polsce: Które województwa radzą sobie najgorzej?

  W marcu obecnego roku zbankrutowały w Polsce 42 przedsiębiorstwa. To tyle samo, ile w poprzednim miesiącu, ale równocześnie o 18 mniej niż w marcu 2016 r. Wygląda na to, że spowolnienie gospodarcze mamy już za sobą i w najbliższym czasie upadłości firm będzie coraz mniej.
 • W 2016 roku upadło w Polsce ponad 600 firm

  W 2016 roku upadło w Polsce ponad 600 firm

  603 firmy zbankrutowały w ubiegłym roku w naszym kraju. To o 134 mniej niż w roku 2015. Wynik ten zawdzięczamy między innymi nowym przepisom upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Łącznie podmiotów niewypłacalnych (wliczają się również te poddawane sanacji) było jednak więcej - 802.

Filmy - Upadłość (12)

 • Podwójne ogłoszenie upadłości jest możliwe

  Ogłoszenie upadłości firmy, a następnie upadłości konsumenckiej jest możliwe. Już nie trzeba czekać przez rok, bo prawo się zmieniło.
 • Nawet kilkaset złotych długu może doprowadzić do bankructwa

  Niewielkie kwoty od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych doprowadzają do bankructwa. Właśnie takie pożyczki zaciągane wielokrotnie są najczęstszą przyczyną ogłaszania upadłości konsumenckich. Tylko w maju tego roku ogłoszono ich aż 513, czyli o połowę więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Liczba pozytywnie rozpatrzonych wniosków o ogłoszenie bankructwa stale rośnie. W 2015 r. było ich ponad 2 tys., rok później już dwa razy tyle. W pierwszym kwartale 2017 r. ogłoszono 1311 upadłości.
 • W 2016 r. upadło w Polsce ponad 600 firm

  603 firmy zbankrutowały w ubiegłym roku w naszym kraju. To o 134 mniej niż w roku 2015. Wynik ten zawdzięczamy między innymi nowym przepisom upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Łącznie podmiotów niewypłacalnych (wliczają się również te poddawane sanacji) było jednak więcej – 802.
 • W Polsce dziewięć razy mniej wniosków o upadłość niż w Niemczech

  W Szkole Głównej Handlowej przeprowadziliśmy badania postępowań upadłościowych w latach 2004-2010. Zbadaliśmy sądy rejonowe w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie oraz Białymstoku. Wyniki badań nie były zadowalające. Po pierwsze razi liczba zgłoszonych wniosków o ogłoszenie upadłości. W skali całego kraju jest ona niezwykle niska. Mówmy tu o zaledwie 27 tys. zgłoszeń w ciągu sześciu lat, dla porównania w Niemczech jest to 45 tys. wniosków rocznie, czyli prawie dziewięć razy więcej – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. Sylwia Morawska ze Szkoły Głównej Handlowej oraz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.