Ukraina

Synonimy:
Ukrainy,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ukraina (9934)

 • Gen. Clark: Kolejna ofensywa rosyjska wydaje się bliska

  Gen. Clark: Kolejna ofensywa rosyjska wydaje się bliska

  Zdaniem emerytowanego amerykańskiego generała Wesley'a Clarka wznowienie walk na wschodzie Ukrainy wydaje się bliskie, a Ukraińcy spodziewają się nowej rosyjskiej ofensywy po Wielkanocy, ale jeszcze przed obchodami rocznicy końca II wojny światowej 9 maja.
 • DRL przejdzie na rosyjskie ruble

  DRL przejdzie na rosyjskie ruble

  Według mediów ukraińskich ogłoszona przez prorosyjskich separatystów Doniecka Republika Ludowa (DRL) przejdzie od 1 kwietnia na rosyjskie ruble.
 • Soros gotów zainwestować na Ukrainie 1 mld dolarów

  Soros gotów zainwestować na Ukrainie 1 mld dolarów

  Amerykański inwestor George Soros zadeklarował w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla austriackiego dziennika "Der Standard", że jest gotów zainwestować na Ukrainie 1 mld USD i zaapelował do Zachodu o pomoc w zwiększeniu jej atrakcyjności dla inwestorów.
 • Ograniczenie wolności dla podejrzanego o korupcję polityka

  Sąd w Kijowie postanowił w sobotę o ograniczeniu na dwa miesiące wolności Serhija Boczkowskiego, byłego szefa ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w randze ministra. Podejrzany o korupcję Boczkowski może jednak wyjść za kaucją.
 • Ukraina idzie na wojnę z korupcją

  Ukraina idzie na wojnę z korupcją

  Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zapowiedział nasilenie walki z korupcją i polecił, by w pierwszej kolejności została ona wykorzeniona ze służb podatkowych i celnych. Zwalczaniem łapówkarstwa będą zajmowały się specjalne "lotne brygady" podlegające najwyższym władzom kraju.
 • Ich świat to piwnica

  Ich świat to piwnica

  XXI wiek. Ukraina. Europa. Każdy kolejny dzień upływał w piwnicy, bez stałego dostępu do pitnej wody, pożywienia, nie wspominając o prądzie. Dzieci, którym przyszło żyć w takich warunkach, mają szarą cerę. Od kilku miesięcy nie widziały świeżych warzyw czy owoców.
 • Ukraina: Minister aresztowany bez winy? Dowodów brak

  "W chwili, gdy wysuwano podejrzenia, istniały pewne dowody przestępstwa .(...) Obecnie bezpośrednich dowodów winy nie ma” – tak prokurator Andrij Szewczenko wyjaśnił brak zgody na aresztowanie Serhija Boczkowskiego byłego szefa ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w randze ministra.
 • Polskie auto "walczy" na Ukrainie

  Polskie auto "walczy" na Ukrainie

  - Mój samochód służy rosyjskiej propagandzie jako dowód, że to Polacy pomagają Ukraińcom – opowiada Mateusz Caban.
 • Amerykańskie szturmowce nad Polską

  Amerykańskie szturmowce nad Polską

  Cztery samoloty transportowe C­-130 Hercules i szturmowce A­-10 Thunderbolt II lotnictwa Stanów Zjednoczonych przyleciały do bazy w wielkopolskim Powidzu. W ramach operacji Aviation Detachment w Polsce jest też 150 lotników z USA. Polscy i amerykańscy piloci będą się razem szkolić.
 • "Gazeta Wyborcza": SLD usprawiedliwia inwazję Rosji na Ukrainę

  "Gazeta Wyborcza": SLD usprawiedliwia inwazję Rosji na Ukrainę

  Leszek Miller chce zmobilizować dawny elektorat SLD, którego nie przekonuje Magdalena Ogórek, grając na resentymencie ukraińskim i strasząc tamtejszymi nacjonalistami – twierdzi gazeta.

Zdjęcia - Ukraina (18)

 • fakty.interia.pl
  Wybory na Ukrainie
 • fakty.interia.pl
  Wybory na Ukrainie
 • fakty.interia.pl
  Wybory na Ukrainie
 • fakty.interia.pl
  Wybory na Ukrainie
 • fakty.interia.pl
  Wybory na Ukrainie
 • fakty.interia.pl
  Wybory na Ukrainie

Filmy - Ukraina (50)

 • Nina Wertz: "Ptaki niebios" w hołdzie poległym za Ukrainę

  Nina Wertz jest pół Polką, pół Ukrainką (ojciec jest Polakiem z kresów, mama Ukrainką). Mieszka w Polsce od ponad 10 lat, skończyła tu studia (Akademia Muzyczna w Krakowie) i założyła rodzinę. Teledysk do utworu "Ptyci nebesni" przedstawia historię jednej rodziny, której ojciec idzie na wojnę i nie wiadomo, kiedy i czy wróci. Wideo zrealizowała ekipę EvilEyeStudio z udziałem aktorskiej rodziny Macieja Półtoraka (aktora filmowego oraz teatralnego m. in. Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie), Marty Honzatko (odtwórczyni głównej roli w filmie "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł") oraz ich 6-letniego synka Tobiasza. Teledysk do piosenki "Ptyci nebesni" autorzy poświęcają "wszystkim walczącym oraz tym, którzy zginęli za Ukrainę".
 • Ukraińskie dzieci dorastają w cieniu wojny

  Wojna stała się częścią ich codzienności. Dzieci na wschodzie Ukrainy wstają, chodzą do szkoły i bawią się przy akompaniamencie świstu kul i huku dział. Na swój sposób próbują zrozumieć, o co chodzi w tym dziwnym konflikcie, który nieoczekiwanie podzielił ich kraj. Na terenach kontrolowanych przez siły rządowe chłopcy bawią się w żołnierzy, udając, że strzelają do separatystów. Wierzą, że już niebawem wstąpią do wojska i będą bronić swojej ojczyzny przed rebeliantami. Ale to tylko jedna strona medalu. Druga - to najmłodsze i najbardziej bezbronne dzieci, które na odgłosy strzelaniny reagują panicznym strachem. - Moja córka ma dopiero trzy latka, a już wie, co to jest czołg. To nie jest normalne. Już w tym wieku dzieci mają tutaj problemy psychologiczne. Co będzie dalej? Nasze dzieci będą dorastać wśród ruin - mówi Tatiana Biełasz, mama małej Zlaty. Ich rodzinna miejscowość, Popasna, została niemal całkowicie zniszczona na skutek działań wojennych. Kilka kilometrów dalej, na terenach opanowanych przez separatystów, z dziecięcych ust można usłyszeć, że "to ukraińscy żołnierze są źli". Dzieci czerpią informacje o sytuacji w kraju z rosyjskiej telewizji, która przedstawia separatystów jako walecznych bohaterów, a ukraińskie wojsko – jako bezdusznego okupanta. "Zabijają ludzi" - mówi 12-letnia Julia. Wojna domowa na Ukrainie pochłonęła już co najmniej 6 tysięcy ofiar. Blisko 1 800 000 ludzi straciło swoje domy. UNICEF szacuje, że aż 1,7 miliona dzieci na terenach ogarniętych walkami cierpi z powodu braku dachu nad głową, niedożywienia, niedostatecznej opieki medycznej i braku dostępu do edukacji. Każdego dnia, po obu stronach linii frontu, najmłodsi i najsłabsi zmagają się z poczuciem osamotnienia i strachem.
 • Ukraina: Wybory miss w mundurach

  Choć sytuacja na Ukrainie daleka jest od spokojnej, w Doniecku odbyły się wybory miss w mundurze. Imprezę zorganizowali prorosyjscy donieccy separatyści, chcąc uczcić w ten sposób Dzień Kobiet. - Nawet mając na sobie mundur, nie zapominam, że jestem kobietą. Nasi mężczyźni dbają o to, abyśmy czuły się kobietami - mówiła służąca w oddziałach separatystów Jana Manuiłowa, jedna z uczestniczek konkursu.