Ukraina

Synonimy:
Ukrainy,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ukraina (9954)

 • Lustracja na Ukrainie pozbawiła pracy 2 tys. urzędników

  Lustracja na Ukrainie pozbawiła pracy 2 tys. urzędników

  Dotychczas w związku z obowiązującą na Ukrainie od jesieni ubiegłego roku ustawą lustracyjną pracę straciło dwa tysiące urzędników - oświadczył w środę premier Arsenij Jaceniuk. Większość odeszła na własne życzenie - dodał szef rządu.
 • Wojna z Ukrainą kosztowała Gazprom 6 mld dolarów

  Wojna z Ukrainą kosztowała Gazprom 6 mld dolarów

  6 mld dolarów stracił rosyjski koncern Gazprom w wyniku konfliktu wokół dostaw gazu dla Ukrainy - oświadczył w środę szef rządu w Kijowie Arsenij Jaceniuk. Premier zapowiedział, że w roku bieżącym jego kraj zmniejszy zużycie gazu do 40 mld metrów sześciennych.
 • Ukraina: Zagraniczni bojownicy po obu stronach konfliktu

  Ukraina: Zagraniczni bojownicy po obu stronach konfliktu

  Nawet 600 zagranicznych bojowników walczy po obu stronach konfliktu we wschodniej Ukrainie. Takie dane przynosi raport Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Wśród bojowników, którzy walczą zarówno po stronie ukraińskiej armii jak i separatystów są Francuzi, Włosi, Hiszpanie, Skandynawowie a także Polacy.
 • Ukraińcy proponują separatystom wycofanie wojsk

  Ukraińcy proponują separatystom wycofanie wojsk

  Strona ukraińska proponuje separatystom wycofanie wojsk z miejscowości Szyrokine pod Mariupolem. Mimo trwającego formalnie od połowy lutego zawieszenia broni, wciąż trwają tam walki.
 • Szefowie dyplomacji apelują o natychmiastowe wstrzymanie walk na Ukrainie

  Szefowie dyplomacji apelują o natychmiastowe wstrzymanie walk na Ukrainie

  Szefowie dyplomacji Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy wezwali po zakończonym w nocy z poniedziałku na wtorek ponad czterogodzinnym spotkaniu w Berlinie do natychmiastowego wstrzymania podejmowanych od nowa walk we wschodniej Ukrainie.
 • Ciężkie walki w rejonie Doniecka

  Od świtu prorosyjscy separatyści ostrzeliwują z artylerii i szturmują za pomocą ciężkiego sprzętu miejscowość Piaski koło Doniecka.
 • Holenderscy śledczy wrócą na Ukrainę

  W przyszłym tygodniu śledczy i ratownicy wracają na miejsce katastrofy malezyjskiego samolotu, który rozbił się w kontrolowanym przez prorosyjskich rebeliantów Donbasie. Zadaniem ekspertów będzie zbadanie terenu tragedii i odnalezienie wszystkich szczątków ludzkich, rzeczy osobistych i elementów wraku samolotu pozostałych na miejscu katastrofy.
 • "Nocne Wilki". Motocyklowi pupile Putina

  "Nocne Wilki". Motocyklowi pupile Putina

  Największy rosyjski klub motocyklowy „Nocne Wilki” planuje przejechać trasę z Moskwy do Berlina liczącą 6 tysięcy kilometrów, aby uczcić rocznicę zakończenia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Kim są ulubieni bikerzy Putina?
 • Koperty z nieżyjącymi żołnierzami: "Powinniśmy pamiętać"

  Koperty z nieżyjącymi żołnierzami: "Powinniśmy pamiętać"

  Ukraińska poczta wyemitowała koperty ze zdjęciami żołnierzy zabitych na froncie. Znaleźli się na nich ci, którzy pośmiertnie otrzymali tytuł "Bohatera Ukrainy".
 • Poroszenko nie wyklucza referendum ws. struktury państwa

  Poroszenko nie wyklucza referendum ws. struktury państwa

  Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nie wykluczył przeprowadzenia referendum ws. struktury państwa - informuje agencja Interfax-Ukraina. Gotowość do przeprowadzenia referendum Poroszenko wyraził tego dnia na posiedzeniu komisji konstytucyjnej.

Zdjęcia - Ukraina (18)

 • fakty.interia.pl
  Wybory na Ukrainie
 • fakty.interia.pl
  Wybory na Ukrainie
 • fakty.interia.pl
  Wybory na Ukrainie
 • fakty.interia.pl
  Wybory na Ukrainie
 • fakty.interia.pl
  Wybory na Ukrainie
 • fakty.interia.pl
  Wybory na Ukrainie

Filmy - Ukraina (50)

 • Uchodźcy z Ukrainy szukają schronienia w Mołdawii

  Coraz więcej ludzi z ogarniętej wojną wschodniej Ukrainy ucieka do Mołdawii. W tym najbiedniejszym kraju Europy są mile widziani - ale przecież nie przestają myśleć o własnej ojczyźnie. Tymczasem mołdawscy urzędnicy imigracyjni zaczynają niepokoić się rosnącą liczbą uchodźców. - Nie mamy odpowiednich warunków, by ich wszystkich zakwaterować. Brakuje nam na to środków - mówią. Ale i tak Ukraińcom nie jest w Mołdawii źle. W ciągu kilku miesięcy otrzymują zezwolenie na pobyt, drobne wsparcie finansowe i - co najważniejsze - pozwolenie na pracę. Zatrudnienie to nie tylko możliwość utrzymania siebie i rodziny; dla Ukraińców to również znak życzliwości ze strony Mołdawian. Ci ostatni rzeczywiście z sympatią odnoszą się do przybyszów. - Za sowieckich czasów byliśmy jednym narodem, dlatego powinniśmy im pomagać - z takimi opiniami można się spotkać bardzo często. W Mołdawii z trwogą obserwują rozwój wypadków na Ukrainie. Na początku lat 90. kraj ten znalazł się w podobnej sytuacji i wskutek wojny domowej utracił Naddniestrze. Dziś linii demarkacyjnej pilnują żołnierze, ale spokój na granicy jest kruchy. Ukraińcy dobrze rozumieją obawy Mołdawian. Oni już wiedzą, czym jest piekło wewnętrznego konfliktu...
 • Ukraińskie dzieci dorastają w cieniu wojny

  Wojna stała się częścią ich codzienności. Dzieci na wschodzie Ukrainy wstają, chodzą do szkoły i bawią się przy akompaniamencie świstu kul i huku dział. Na swój sposób próbują zrozumieć, o co chodzi w tym dziwnym konflikcie, który nieoczekiwanie podzielił ich kraj. Na terenach kontrolowanych przez siły rządowe chłopcy bawią się w żołnierzy, udając, że strzelają do separatystów. Wierzą, że już niebawem wstąpią do wojska i będą bronić swojej ojczyzny przed rebeliantami. Ale to tylko jedna strona medalu. Druga - to najmłodsze i najbardziej bezbronne dzieci, które na odgłosy strzelaniny reagują panicznym strachem. - Moja córka ma dopiero trzy latka, a już wie, co to jest czołg. To nie jest normalne. Już w tym wieku dzieci mają tutaj problemy psychologiczne. Co będzie dalej? Nasze dzieci będą dorastać wśród ruin - mówi Tatiana Biełasz, mama małej Zlaty. Ich rodzinna miejscowość, Popasna, została niemal całkowicie zniszczona na skutek działań wojennych. Kilka kilometrów dalej, na terenach opanowanych przez separatystów, z dziecięcych ust można usłyszeć, że "to ukraińscy żołnierze są źli". Dzieci czerpią informacje o sytuacji w kraju z rosyjskiej telewizji, która przedstawia separatystów jako walecznych bohaterów, a ukraińskie wojsko – jako bezdusznego okupanta. "Zabijają ludzi" - mówi 12-letnia Julia. Wojna domowa na Ukrainie pochłonęła już co najmniej 6 tysięcy ofiar. Blisko 1 800 000 ludzi straciło swoje domy. UNICEF szacuje, że aż 1,7 miliona dzieci na terenach ogarniętych walkami cierpi z powodu braku dachu nad głową, niedożywienia, niedostatecznej opieki medycznej i braku dostępu do edukacji. Każdego dnia, po obu stronach linii frontu, najmłodsi i najsłabsi zmagają się z poczuciem osamotnienia i strachem.
 • Ukraina: Wybory miss w mundurach

  Choć sytuacja na Ukrainie daleka jest od spokojnej, w Doniecku odbyły się wybory miss w mundurze. Imprezę zorganizowali prorosyjscy donieccy separatyści, chcąc uczcić w ten sposób Dzień Kobiet. - Nawet mając na sobie mundur, nie zapominam, że jestem kobietą. Nasi mężczyźni dbają o to, abyśmy czuły się kobietami - mówiła służąca w oddziałach separatystów Jana Manuiłowa, jedna z uczestniczek konkursu.