Ukraina

Synonimy:
Ukrainy,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ukraina (10001)

 • Ukraińcy powinni podziękować Komorowskiemu

  Ukraińcy powinni podziękować Komorowskiemu

  Ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin oświadczył w poniedziałek, że stosunki Ukrainy i Polski nie zależą od wyborów, lecz od wspólnej przeszłości i przyszłości. Wyniki wyborów prezydenckich w Polsce komentują też inni politycy i media, doceniając rolę Bronisława Komorowskiego i z nadzieją patrząc na prezydenturę Andrzeja Dudy.
 • Kto zabił przywódcę separatystów? Ofiara wewnętrznych sporów?

  Kto zabił przywódcę separatystów? Ofiara wewnętrznych sporów?

  Jeden z przywódców ługańskich separatystów Ołeksij Mozhowyj (ros. Aleksiej Mozgowoj) zginął w zamachu. Oprócz dowódcy batalionu Prizrak zginęła jego rzeczniczka i trzech ochroniarzy.
 • ​Ukraina: Na wschodzie znów giną ludzie

  ​Ukraina: Na wschodzie znów giną ludzie

  Trzech ukraińskich wojskowych zginęło, a 12 zostało rannych w walkach między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodzie kraju - podało w piątek dowództwo operacji prowadzonej przeciw rebeliantom.
 • Ukraina: Więźniowie torturowani i zabijani. Dowody nadużyć

  Ukraina: Więźniowie torturowani i zabijani. Dowody nadużyć

  Przytłaczające dowody zbrodni wojennych, w tym tortur i pozasądowych egzekucji więźniów, to brutalne przypomnienie o przestępstwach popełnianych niemal codziennie podczas konfliktu we wschodniej Ukrainie, podkreśla Amnesty International w opublikowanym dziś nowym, kompleksowym materiale.
 • Ukraina zrywa z Rosją: Odwołano umowy wojskowe

  Ukraina zrywa z Rosją: Odwołano umowy wojskowe

  Parlament Ukrainy zrywa umowy wojskowe z Rosją – poinformował władze ukraińskie.
 • Ukraina toczy "prawdziwą wojnę z Rosją"

  Ukraina toczy "prawdziwą wojnę z Rosją"

  Ukraińskie siły rządowe zatrzymały dotychczas dziesiątki rosyjskich żołnierzy, walczących na wschodzie kraju w szeregach separatystów, co świadczy o bezpośrednim zaangażowaniu Rosji w konflikt w Donbasie - oświadczył prezydent Petro Poroszenko w rozmowie z BBC.
 • ​Bronisław Komorowski rozmawiał z prezydentem Ukrainy o UPA

  ​Bronisław Komorowski rozmawiał z prezydentem Ukrainy o UPA

  Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, w rozmowie telefonicznej z prezydentem Bronisławem Komorowskim, zadeklarował wprowadzenie zmian w ustawie o statusie bojowników o niezależność Ukrainy w XX wieku.
 • Ukraina może wstrzymać spłatę zadłużenia

  Ukraina może wstrzymać spłatę zadłużenia

  Ukraiński parlament przyjął we wtorek ustawę, dającą rządowi prawo do wstrzymywania spłaty zadłużenia zagranicznego, zaciągniętego u kredytodawców komercyjnych. W uzasadnieniu wyjaśniono, że celem tych działań jest obrona interesów narodowych.
 • Rosja do Ukrainy: To nie żołnierze. Uwolnijcie ich

  Rosja do Ukrainy: To nie żołnierze. Uwolnijcie ich

  Moskwa domaga się od Kijowa uwolnienia dwóch rosyjskich obywateli. 17 maja ukraińska Służba Bezpieczeństwa zatrzymała mężczyzn, którym zarzuciła prowadzenie rozpoznania wojskowego w strefie konfliktu. Rosyjski resort obrony przyznaje, że obaj zatrzymani w przeszłości służyli w armii, ale obecnie rzekomo nic ich z nią nie łączy.

Zdjęcia - Ukraina (18)

 • fakty.interia.pl
  Wybory na Ukrainie
 • fakty.interia.pl
  Wybory na Ukrainie
 • fakty.interia.pl
  Wybory na Ukrainie
 • fakty.interia.pl
  Wybory na Ukrainie
 • fakty.interia.pl
  Wybory na Ukrainie
 • fakty.interia.pl
  Wybory na Ukrainie

Filmy - Ukraina (51)

 • Niemieccy bojownicy na wschodnioukraińskim froncie

  Około 100 niemieckich obywateli rosyjskiego pochodzenia walczy we wschodniej Ukrainie w szeregach separatystów. – Walczymy o niepodległą Republikę Doniecką. Nie chcemy przyłączenia do Rosji. Tutejsza ludność też tego nie chce. Putin nas zawiódł – wyjaśnia jeden z ochotników, Simon, który do niedawna mieszkał w Hanau. I dodaje: - Nie jesteśmy terrorystami, ale normalnymi ludźmi, którzy chcą bronić cywilów: starców, dzieci... Simon przyjechał do Doniecka latem ubiegłego roku, po tym, jak jego kuzynka zginęła w zestrzelonym samolocie należącym do malezyjskich linii lotniczych. Jako obywatel Niemiec urodzony w Rosji – de facto przesiedleniec – czuje się zobowiązany do pomocy Rosjanom żyjącym w Donbasie. – Pozostanę tu aż do śmierci – mówi, podkreślając, że nie wierzy w zawieszenie broni. Do Niemiec nie chce wracać: boi się, że straci obywatelstwo tego kraju za zaangażowanie w konflikt na Ukrainie. Władze niemieckie konsekwentnie reagują bowiem na tego typu działania.
 • Uchodźcy z Ukrainy szukają schronienia w Mołdawii

  Coraz więcej ludzi z ogarniętej wojną wschodniej Ukrainy ucieka do Mołdawii. W tym najbiedniejszym kraju Europy są mile widziani - ale przecież nie przestają myśleć o własnej ojczyźnie. Tymczasem mołdawscy urzędnicy imigracyjni zaczynają niepokoić się rosnącą liczbą uchodźców. - Nie mamy odpowiednich warunków, by ich wszystkich zakwaterować. Brakuje nam na to środków - mówią. Ale i tak Ukraińcom nie jest w Mołdawii źle. W ciągu kilku miesięcy otrzymują zezwolenie na pobyt, drobne wsparcie finansowe i - co najważniejsze - pozwolenie na pracę. Zatrudnienie to nie tylko możliwość utrzymania siebie i rodziny; dla Ukraińców to również znak życzliwości ze strony Mołdawian. Ci ostatni rzeczywiście z sympatią odnoszą się do przybyszów. - Za sowieckich czasów byliśmy jednym narodem, dlatego powinniśmy im pomagać - z takimi opiniami można się spotkać bardzo często. W Mołdawii z trwogą obserwują rozwój wypadków na Ukrainie. Na początku lat 90. kraj ten znalazł się w podobnej sytuacji i wskutek wojny domowej utracił Naddniestrze. Dziś linii demarkacyjnej pilnują żołnierze, ale spokój na granicy jest kruchy. Ukraińcy dobrze rozumieją obawy Mołdawian. Oni już wiedzą, czym jest piekło wewnętrznego konfliktu...
 • Ukraińskie dzieci dorastają w cieniu wojny

  Wojna stała się częścią ich codzienności. Dzieci na wschodzie Ukrainy wstają, chodzą do szkoły i bawią się przy akompaniamencie świstu kul i huku dział. Na swój sposób próbują zrozumieć, o co chodzi w tym dziwnym konflikcie, który nieoczekiwanie podzielił ich kraj. Na terenach kontrolowanych przez siły rządowe chłopcy bawią się w żołnierzy, udając, że strzelają do separatystów. Wierzą, że już niebawem wstąpią do wojska i będą bronić swojej ojczyzny przed rebeliantami. Ale to tylko jedna strona medalu. Druga - to najmłodsze i najbardziej bezbronne dzieci, które na odgłosy strzelaniny reagują panicznym strachem. - Moja córka ma dopiero trzy latka, a już wie, co to jest czołg. To nie jest normalne. Już w tym wieku dzieci mają tutaj problemy psychologiczne. Co będzie dalej? Nasze dzieci będą dorastać wśród ruin - mówi Tatiana Biełasz, mama małej Zlaty. Ich rodzinna miejscowość, Popasna, została niemal całkowicie zniszczona na skutek działań wojennych. Kilka kilometrów dalej, na terenach opanowanych przez separatystów, z dziecięcych ust można usłyszeć, że "to ukraińscy żołnierze są źli". Dzieci czerpią informacje o sytuacji w kraju z rosyjskiej telewizji, która przedstawia separatystów jako walecznych bohaterów, a ukraińskie wojsko – jako bezdusznego okupanta. "Zabijają ludzi" - mówi 12-letnia Julia. Wojna domowa na Ukrainie pochłonęła już co najmniej 6 tysięcy ofiar. Blisko 1 800 000 ludzi straciło swoje domy. UNICEF szacuje, że aż 1,7 miliona dzieci na terenach ogarniętych walkami cierpi z powodu braku dachu nad głową, niedożywienia, niedostatecznej opieki medycznej i braku dostępu do edukacji. Każdego dnia, po obu stronach linii frontu, najmłodsi i najsłabsi zmagają się z poczuciem osamotnienia i strachem.