Ukraina

Synonimy:
Ukrainy,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ukraina (9549)

 • Gazprom będzie ogrzewał Ukrainę do wiosny?

  Tak rosyjskie media, w jednym zdaniu komentują wynik trójstronnych rozmów, dotyczących uregulowania kryzysu gazowego. Rozmowy odbyły się w Berlinie i według oficjalnego komunikatu "strony wypracowały projekt porozumienia".
 • Ukraina: Zwolniono ponad tysiąc zakładników

  Ukraina: Zwolniono ponad tysiąc zakładników

  Od czasu ogłoszenia na Wschodzie zawieszenia broni zwolniono ponad tysiąc Ukraińców, przede wszystkim wojskowych, przebywających w rękach separatystów. Poinformował o tym prezydent Petro Poroszenko w wywiadzie dla telewizji 1+1.
 • Ukraina: W Charkowie obalono pomnik Lenina

  Ukraina: W Charkowie obalono pomnik Lenina

  W Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy obalono w niedzielę wieczorem pomnik wodza bolszewickiej rewolucji Włodzimierza Lenina. Doszło do tego podczas demonstracji patriotycznej, zorganizowanej w odpowiedzi na próbę zwołania akcji prorosyjskich separatystów.
 • Poroszenko: Ukraina nie będzie państwem federalnym

  Poroszenko: Ukraina nie będzie państwem federalnym

  Prezydent Ukrainy po raz kolejny odrzucił możliwość federalizacji kraju. - Ukraina pozostanie państwem unitarnym - powiedział Petro Poroszenko w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji 1+1.
 • Steinmeier na forum ONZ: Rosja złamała prawo międzynarodowe

  Steinmeier na forum ONZ: Rosja złamała prawo międzynarodowe

  Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier zarzucił w sobotę w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ Rosji, że anektując Krym jednostronnie zmieniła granice w Europie i złamała tym samym prawo międzynarodowe. Ten konflikt dotyczy nas wszystkich - powiedział minister.
 • Teodorczyk zdobył zwycięską bramkę dla Dynama Kijów

  Teodorczyk zdobył zwycięską bramkę dla Dynama Kijów

  Łukasz Teodorczyk zdobył kolejną bramkę w barwach ukraińskiego Dynama Kijów.
 • Topór gazowy zakopany?

  Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk odmówił komentarza na temat zawartego w Berlinie rosyjsko-ukraińskiego porozumienia w sprawie dostaw gazu w okresie zimowym, jednak zapowiedział, że Kijów nie wycofa pozwu przeciwko Gazpromowi z Sądu Arbitrażowego w Sztokholmie.
 • Rosyjskie MSZ: Ukraina wejdzie do UE, jak dogada się z nami

  Rosyjskie MSZ: Ukraina wejdzie do UE, jak dogada się z nami

  ​Rosyjskie MSZ nie chce wypowiadać się na temat członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. W opinii dyplomatów, Kijów musi najpierw rozwiązać wszystkie problemy z Moskwą.
 • Poroszenko: Nie uznamy wyborów separatystów

  Poroszenko: Nie uznamy wyborów separatystów

  Petro Poroszenko podkreślił, że Ukraina i reszta świata nie uznają wyborów lokalnych, które chcą przeprowadzić separatyści. Jak zaznaczył, ma nadzieję, że podobne stanowisko w tej sprawie przedstawi Rosja.

Filmy - Ukraina (38)

 • Podróż w czasie? Na Ukrainie to możliwe!

  Jest niewielka – ale zaskakuje bogactwem historycznych atrakcji. 100 lat temu była domem dla kilku narodowości i tyglem, w którym mieszały się różne kultury i tradycje. Dziś miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów lubiących podróże w przeszłość. Kołoczawa - wioska na ukraińskim Zakarpaciu - bywa nazywana żywym muzeum. Znajduje się tutaj w sumie 10 placówek muzealnych, wkomponowanych w skansen budownictwa z początków XX wieku. Nie są to puste i martwe budynki. Przez cały rok pracują tutaj aktorzy wcielający się w role nauczycieli, żołnierzy czy karczmarzy sprzed 100 lat. Wycieczka do Kołoczawy będzie niezapomnianym przeżyciem dla miłośników historii. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dorośli napiją się gorzałki w karczmie - a dzieci wezmą udział w lekcji w... radzieckiej szkole, gdzie ze ściany surowym wzrokiem spoglądać na nie będzie portret Lenina.
 • Ukraina. Znaleziono groby rosyjskich żołnierzy

  Moskwa zaprzecza, jakoby na wschodzie Ukrainie w walkach brali udział rosyjscy żołnierze - ale dowodem ich zaangażowania w konflikt są mogiły. W Słowiańsku, obok pomnika ku czci poległych w drugiej wojnie światowej, odnaleziono niedawno masowy grób, z którego wykopano ponad tuzin zwłok. Takich bezimiennych miejsc pochówku jest w tej części kraju więcej. Okazuje się, że prorosyjscy separatyści coraz częściej chowają swoich towarzyszy broni tam, gdzie zginęli. Wśród nich prawdopodobnie są także Rosjanie. Tymczasem w Moskwie radykalni nacjonaliści nieustannie rekrutują ochotników do wyjazdu na Ukrainę. W całej Rosji do walki rwą się tysiące - w tym doświadczeni weterani, którzy brali udział w działaniach w Afganistanie czy Czeczenii.