transport

Artykuły - Transport (336)

 • "Gazeta Polska codziennie": Nasz transport w ogonie Europy

  "Gazeta Polska codziennie": Nasz transport w ogonie Europy

  Polska znalazła się na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej w rankingu jakości transportu. Od zeszłego roku awansowaliśmy o jedno miejsce, wyprzedzając Rumunię. Na pierwszym miejscu znalazła się Holandia - informuje "Gazeta Polska codziennie".
 • PWC: Centrum logistyczne Europy przesuwa się z Niemiec do Polski

  PWC: Centrum logistyczne Europy przesuwa się z Niemiec do Polski

  Proces przesuwania się centrum logistycznego Europy z Niemiec do Polski znacznie przyspiesza, uważają eksperci firmy doradczej PwC. Z jednej strony wpływają na to niskie koszty pracy, z drugiej - coraz lepsza infrastruktura transportowa. W tym kontekście jednym z najważniejszych wyzwań dla Polski w najbliższych latach jest dalsze powiększanie przepustowości dróg.
 • PKP Cargo chce być wiodącym operatorem logistycznym w Europie

  PKP Cargo chce być wiodącym operatorem logistycznym w Europie

  PKP Cargo, drugi największy przewoźnik kolejowy w Unii Europejskiej, chce do 2020 roku być wiodącym operatorem logistycznym w Europie.
 • PiS zbada sprzedaż PKP Energetyki

  PiS zbada sprzedaż PKP Energetyki

  Zbliżający się koniec perspektywy finansowej UE i analiza sprzedaży PKP Energetyki - to najbardziej pilne sprawy związane z koleją według posła Prawa i Sprawiedliwości, byłego ministra transportu Jerzego Polaczka.
 • Budowa Hyperloop ruszy za kilka tygodni

  Budowa Hyperloop ruszy za kilka tygodni

  Budowa testowego odcinka technologii o nazwie Hyperloop rozpocznie się już za kilka tygodni – donosi Dezeen. Gotowa umożliwi podróż próżniowymi tubami z prędkością 1200 km/h.
 • ​"GW": Polskie tiry "okazją" dla imigrantów

  ​"GW": Polskie tiry "okazją" dla imigrantów

  Ponad milion złotych kary nałożono na polskich przewoźników i kierowców za przemycanie imigrantów do Wielkiej Brytanii - informuje poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza".
 • Lokomotywa jak robot kolejowy

  Lokomotywa jak robot kolejowy

  Ludzie unikną śmiertelnych wypadków, koksownie i huty ograniczą koszty, polska gospodarka wzbogaci się o kolejną innowację - samodzielnie pracującą lokomotywę. Pojazd wykona manewry na bocznicach kolejowych w hutach i koksowniach, przeciągnie wagony z węglem na miejsce rozładunku, a także autonomicznie podłączy się do składu i uformuje go.
 • 53 tysiące polskich pracowników firm transportowych może stracić pracę

  53 tysiące polskich pracowników firm transportowych może stracić pracę

  Z raportu firmy doradczej Deloitte wynika, że ustawa o płacy minimalnej w Niemczech (MiLoG) może spowodować utratę zatrudnienia przez 53 tys. polskich pracowników firm transportowych. Takie rozwiązania mogą sprawić, że nasze firmy zaczną przenosić się do Niemiec.
 • ARP objęła większościowy pakiet udziałów w Przewozach Regionalnych

  ARP objęła większościowy pakiet udziałów w Przewozach Regionalnych

  Agencja Rozwoju Przemysłu SA i Przewozy Regionalne podpisały umowę dokapitalizowania. Oznacza to, że ARP objęła 1.540.607 udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki Przewozy Regionalne, pokrywając je gotówką w kwocie 770.303.500 zł.
 • Ursus stawia na autobusy!

  Ursus stawia na autobusy!

  Grupa Ursus SA zamierza intensyfikować swoje procesy inwestycyjne dotyczące utworzenia silnego ośrodka produkcji i rozwoju autobusów.

Filmy - Transport (15)

 • Przedsiębiorcy mogą ograniczyć ryzyko w handlu z krajami rozwijającymi się dzięki kontraktom terminowym

  Dzięki transakcjom walutowym typu forward przedsiębiorcy handlujący z krajami spoza Europy mogą znacznie ograniczyć ryzyko wahań kursowych. Tego typu kontrakty pozwalają na zabezpieczenie kursu walut, który w przypadku niektórych krajów może być bardzo zmienny. To szczególnie ważne tam, gdzie występują duże różnice w stopach procentowych. – Eksporterowi zależy przede wszystkim na zapewnieniu sobie określonego poziomu przychodów. Importerowi zaś na tym, żeby zapanować nad kosztami. Stosując instrumenty zabezpieczające, których najlepszym przykładem są transakcje terminowe forward, możemy w danym momencie, kiedy podejmujemy decyzję biznesową, być pewni, po jakim kursie nastąpi rozliczenie w przyszłości – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jakub Makurat, dyrektor generalny Ebury Polska, firmy świadczącej usługi z zakresu handlu walutą i zarządzania ryzykiem kursowym.
 • Przez niemiecką płacę minimalną polskie firmy transportowe podniosą ceny przewozów dla firm z Europy Zachodniej

  Płaca minimalna dla kierowców w Niemczech nie odbije się na rentowności firm transportowych, ale spowoduje wzrost cen przewozów i w ten sposób uderzy również w firmy z Europy Zachodniej. Polska branża ocenia tę regulację jako sprzeczną z unijnym prawem oraz zasadą otwartego rynku i cały czas liczy na jej zniesienie. – Branża transportowa to nie jest branża przynosząca bardzo wysokie zyski. W związku z tym, jeżeli rozwiązania niemieckie zostaną utrzymane, należy się spodziewać, że wzrosną koszty, a to będzie miało przełożenie na wzrost cen. Myślę, że branża jest w stanie utrzymać podobne wskaźniki rentowności, natomiast zakończy się to podwyżką cen dla klientów – ocenia Jacek Oraczewski, dyrektor transportu międzynarodowego w Grupie FM Logistic.
 • Ekstremalne transportowanie motocykla

  Gość jest niesamowity!
 • Land Airbus – przyszłość transportu miejskiego

  Land Airbus to koncepcyjna wizja transportu miejskiego przyszłości. Czy takie rozwiązanie ma sens i czy mogłoby się przyjąć?