tłusty czwartek

Artykuły - Tłusty czwartek (24)

 • Tłusty czwartek – obsesja obżarstwa

  Tłusty czwartek – obsesja obżarstwa

  Ile? Podstawowe pytanie, które pada tego dnia ze wszystkich stron. Trudniej usłyszeć: „Jak ci smakował pączek, którego zjadłeś?”. Królują przechwałki – komu udało się pochłonąć ich najwięcej. Czy to naprawdę ma znaczenie?
 • Jeden pączek nie zaszkodzi. Trzy już tak

  Jeden pączek nie zaszkodzi. Trzy już tak

  Zjedzenie dużej porcji pączków to duże wyzwanie dla kilku narządów – żołądka, trzustki i wątroby. Jeden pączek nie zaszkodzi, trzy mogą już być zbytnim obciążeniem – przestrzega w Tłusty Czwartek specjalista w dziedzinie gastroenterologii i hepatologii.
 • ​Dlaczego po jednym pączku chcemy kolejnego?

  ​Dlaczego po jednym pączku chcemy kolejnego?

  Gdy w tłusty czwartek sięgniemy po pączka, z trudem oprzemy się kolejnym. Za tę uległość odpowiada układ nagrody w mózgu, który dawniej chronił nas przed głodem. Dziś mamy wiele przystosowań, służących znoszeniu głodu, ale żadnego ratującego przed nadmiarem pokarmu.
 • W tym roku pączki od pracodawców na Tłusty Czwartek - bez podatku

  W tym roku pączki od pracodawców na Tłusty Czwartek - bez podatku

  W tym roku od pączków zafundowanych pracownikom w Tłusty Czwartek przez pracodawców nie trzeba będzie płacić podatku dochodowego. To efekt ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, bowiem przepisy w tej materii nie zmieniły się.
 • Takie pączki to nie pączki

  Takie pączki to nie pączki

  Czy pączek, którego zajadasz na pewno jest pączkiem? Po jakie pączki nie warto sięgać, a na które trzeba uważać? Sprawdź nim będzie za późno!
 • Będą sprzedawać "afrykańskie pączki" w całej Polsce

  Będą sprzedawać "afrykańskie pączki" w całej Polsce

  ​Od tych pączków urośnie ci serce, a nie brzuch. To "pączki afrykańskie". Złotówka od sztuki trafi na pomoc ofiarom wojny w Republice Środkowoafrykańskiej. Te wyjątkowe ciastka będzie sprzedawać ponad 80 szkół i kilkadziesiąt cukierni w całej Polsce.
 • Rodaku, zapłacisz podatek od... paczek

  Rodaku, zapłacisz podatek od... paczek

  Dodatkowe świadczenia dla pracowników, np. pączki, którymi firmy częstują pracowników, to przychód do opodatkowania - poinformował PAP resort finansów. Według MF, zwolnienie z podatku jest możliwe, gdy zakup sfinansowano z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
 • Pączki: Symbol tłustego czwartku

  Pączki: Symbol tłustego czwartku

  Pączki mają - według ludowych wierzeń - zapewnić nam szczęście.
 • Najlepsze przepisy na pyszne pączki

  Najlepsze przepisy na pyszne pączki

  Tłusty czwartek to najwspanialszy dzień dla wszystkich łasuchów. Wedle tradycji objadamy się przeróżnymi smakołykami, do najpopularniejszych specjałów tego dnia należą: pączki, faworki oraz karnawałowe róże! Oto kilka specjalnych przepisów na dzisiejszy dzień.
 • Tłusty czwartek

  Początek dzisiejszej sesji był dla naszego rynku bardzo udany dzięki możliwości zakończenia niepokojów w Libii. Kadafi zgodził się na międzynarodową mediację i rynki przyjęły to z dużą ulgą. Już giełdy azjatyckie zakończyły notowania po zielonej stronie.

Filmy - Tłusty czwartek (2)

 • Pączek pokrywa 1/5 naszego dziennego zapotrzebowania na kalorie. Co zrobić, by je spalić?

  Przeciętny pączek ma około 300–350 kcal, a 100 gramów faworków – przeszło 475 kalorii. Nic więc dziwnego, że tłusty czwartek budzi rozterki nie tylko u osób będących na diecie. Eksperci wyliczyli, że spalenie kalorii z jednego pączka wymaga nie lada wysiłku. Może to być na przykład 12 minut wchodzenia po schodach, 20 minut biegania, 40 minut szybkiego spaceru, 50 minut odkurzania lub 3 godziny zmywania naczyń. Pomysłów jest wiele, ale zdaniem fachowców najlepiej połączyć trening siłowy z treningiem cardio. Pączki są kaloryczne i nie mają zbyt wielu wartości odżywczych. Dają nam jednak sporą dawkę energii do treningu, bo są bogate w węglowodany. Pączek smażony w głębokim tłuszczu, najczęściej w smalcu, ma znikome ilości witamin, ale zawiera trochę minerałów: wapń (17 mg), żelazo (1,2 mg), magnez (14 mg), fosfor (59,5 mg), potas (55 mg) i sód (205 mg). W jego składzie są głównie nasycone i jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Kaloryczność pączków zależy również od nadzienia i polewy – mniej kalorii będzie miał pączek posypany lekko cukrem pudrem niż oblany lukrem. Nadzienie z dżemu będzie mniej kaloryczne niż krem adwokatowy.
 • Te pączki robią furorę! Takich jeszcze nie jadłeś

  Na pozór nic w nich nadzwyczajnego, jednak po przegryzieniu nie da się ukryć zaskoczenia, bo smak tych pączków jest naprawdę wyjątkowy. Nadzienie to nie marmolada, ale... na przykład karczochy! Skusilibyście się na taki kąsek?