sztuka

Artykuły - Sztuka (205)

 • Rosyjski miliarder sprzedaje Leonarda da Vinci

  Rosyjski miliarder sprzedaje Leonarda da Vinci

  W listopadzie jedyny obraz Leonarda da Vinci znajdujący się w rękach prywatnych, "Zbawiciel świata" - trafi na aukcję powiadomiły rosyjskie media. Cenny obraz przedstawiający Chrystusa należało dotąd do rosyjskiego miliardera Dmitrija Rybołowlewa.
 • Rekordowy rok dla polskiej sztuki

  Rekordowy rok dla polskiej sztuki

  Miniony rok był dla rynku sztuki w Polsce rekordowy. 121 437 557 złotych - tyle wyniósł łączny obrót czterech największych domów aukcyjnych w 2016 roku. Padło też wiele rekordów na pracach konkretnych artystów. Ponad 2 miliony złotych zapłacono za pracę Romana Opałki, po raz pierwszy w historii rzeźba znalazła się wśród 10 najdrożej sprzedanych prac, a sam rynek odnotował 5-milionowy wzrost. Na pozycji lidera umocniła się DESA Unicum.
 • Coraz więcej sztuki na rynku nieruchomości

  Coraz więcej sztuki na rynku nieruchomości

  Wydarzenia takie jak Noc Muzeów udowadniają, iż obcowanie ze sztuką jest nam potrzebne. Tysiące ludzi odwiedzających muzea i galerie świadczą o tym najlepiej. Cieszy fakt, iż coraz częściej deweloperzy osiedli mieszkaniowych i obiektów komercyjnych przewidują w swoich inwestycjach miejsce dla dzieł sztuki. Dzięki temu ich mieszkańcy, czy użytkownicy mogą cieszyć się prawdziwą kulturą nie tylko od święta, ale również na co dzień.
 • Zarobki w sektorze sztuki i kultury w 2016 roku

  Zarobki w sektorze sztuki i kultury w 2016 roku

  Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak najniższe płace ex-aequo odnotowano: w kulturze i sztuce, usługach dla ludności, wymiarze sprawiedliwości oraz administracji samorządowej. Mediana miesięcznych zarobków w instytucjach artystycznych wyniosła 3063 zł brutto miesięcznie.
 • Globalny świat sztuki w pigułce. Międzynarodowe art fairs przyciągają miliony

  Mimo odpływu znacznej części transakcji na rynku dzieł sztuki do internetu, tradycyjne targi wciąż mają się świetnie. Co właściwie wnoszą i dlaczego przyciągają w każdym roku miliony odwiedzających i ogromny kapitał?
 • Co trzeci bogaty Polak zamierza inwestować w sztukę

  Co trzeci bogaty Polak zamierza inwestować w sztukę

  Wartość rynku aukcyjnego dzieł sztuki w Polsce przekracza 100 mln zł. Zamożni i bogaci Polacy coraz częściej inwestują w sztukę. Średnio zyski przy 20-letnim okresie inwestycji przekraczają 10 proc., a na niektórych artystach sięgają nawet kilku tysięcy procent. Największym zainteresowaniem cieszy się sztuka współczesna, zwłaszcza malarstwo i rysunek. Popularność zyskują również prace związane z iluzją optyczną oraz z okresu międzywojennego.
 • Rzeźba w rozkwicie. Sztuka przestrzenna podbija serca polskich kolekcjonerów

  Rzeźba w rozkwicie. Sztuka przestrzenna podbija serca polskich kolekcjonerów

  Na rynku sztuki przegrywa z malarstwem, we wnętrzach z designem. A jednak w ostatnim czasie polska rzeźba znajduje coraz szersze grono amatorów.

Zdjęcia - Sztuka (0)

Filmy - Sztuka (29)

 • 17-latka z Singapuru podbija świat kawy. Tworzy latte 3D

  Ta 17-latka z Singapuru podbija kawowy świat. Tworzy wyjątkowe napoje z elementami 3D. Daphne Tan zaczęła eksperymenty z kawą niecały rok temu. Zdążyła już zainteresować sobą organizatorów singapurskiego festiwalu kawy. W swoich pracach używa naturalnych barwników spożywczych, karobu i wody. Każda latte zajmuje jej około 10-20 minut. Daphne nie ukrywa zaskoczenia nagłą popularnością. „Jestem bardzo wdzięczna za wszystkie zachęty, dotyczące rozwijania mojej pasji. Chcę tworzyć sztukę w kubkach” - wyznała. (Cover Video/x-news)
 • Czym jest tatuaż etniczny?

  Aman Durga z Indonezji to ikona tatuażu etnicznego na świecie. Gdzie uczył się tej sztuki? W "Dzień Dobry TVN" opowiedział on o swojej karierze i tej wyjątkowej technice tatuowania. Prekursorka tatuażu etnicznego w Polsce Karolina Czaja zdradziła również, na czym polega fenomen Amana. Jak wykonuje się tatuaż etniczny i jaką ma symbolikę? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Stworzył własny portret z naklejek. Zobaczcie jak powstawał

  Richmond, Virginia, Stany Zjednoczone. Noah Scalin stworzył własny portret z naklejek. Inspiracją była dla niego córka, która już w wieku 2 lat wykazywała zainteresowanie sztuką. Od tamtej pory Noah stworzył serię portretów, które można było zobaczyć w Krause Gallery w Nowym Jorku. (STORYFUL/x-news) UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Piesek origami

  Origami - tradycyjna japońska sztuka składania papieru przeżywa dziś drugą młodość w świecie Zachodu. Ze zwykłego arkusza można wyczarować przepiękne figurki i ozdoby - tym razem mamy dla was poradnik, jak ze zwykłej kartki papieru zrobić cieszącego oko pieska! To wbrew pozorom naprawdę proste!