spółki skarbu państwa

Artykuły - Spółki skarbu państwa (22)

 • Dług państwowych firm rośnie najmocniej od 20 lat

  Dług państwowych firm rośnie najmocniej od 20 lat

  W sierpniu wartość kredytów państwowych firm była aż o 30 proc. wyższa niż rok wcześniej. To najszybsze od 20 lat tempo zadłużania się tego typu podmiotów. Przedsiębiorstwa prywatne są w tym względzie znacznie bardziej powściągliwe. Ich zadłużenie zwiększyło się o zaledwie 5,3 proc.
 • FOR: Państwowe spółki wykorzystywane do celów partyjnych

  FOR: Państwowe spółki wykorzystywane do celów partyjnych

  Prawo i Sprawiedliwość wykorzystuje spółki kontrolowane przez Skarb Państwa do forsowania szkodliwych dla wzrostu gospodarczego i wolności obywatelskich zmian w wymiarze sprawiedliwości. Równocześnie państwowe firmy ratują przed bankructwem Polską Grupę Górniczą, a Polski Zakład Ubezpieczeń uczestniczy w nacjonalizacji banku Pekao. Brak prywatyzacji okazuje się zagrożeniem nie tylko dla gospodarki, ale także dla wolności debaty publicznej.
 • Kto zyska a kto starci? Wynagrodzenia członków zarządów według nowej ustawy kominowej

  Kto zyska a kto starci? Wynagrodzenia członków zarządów według nowej ustawy kominowej

  We wrześniu 2016 roku weszła w życie tzw. "nowa ustawa kominowa" dotycząca zasad kształtowania wynagrodzeń członków zarządów w spółkach państwowych. Ustawa była szeroko komentowana w mediach i budziła wiele kontrowersji. Najważniejsze pytanie oczywiście dotyczyło kwestii, kto zyska, a kto straci? Kto może liczyć na wzrost wynagrodzenia, a kto będzie musiał pogodzić się z jego obniżką?
 • Nie we wszystkich państwowych spółkach ścięto królewskie pensje

  Nie we wszystkich państwowych spółkach ścięto królewskie pensje

  Nie wszystkie kontrolowane przez Skarb Państwa spółki dostosowały w terminie wynagrodzenia swoich menedżerów do wymogów nowej ustawy kominowej.
 • Tracimy miliony na odprawy dla wymienianych prezesów państwowych spółek

  Tracimy miliony na odprawy dla wymienianych prezesów państwowych spółek

  Ceną za trwającą od półtora roku wymianę kadr w kontrolowanych przez państwo firmach są liczone w milionach odprawy i odszkodowania płacone menedżerom.
 • "WIG PiS": Czy dobre notowania spółek Skarbu Państwa mają uzasadnienie polityczne?

  "WIG PiS": Czy dobre notowania spółek Skarbu Państwa mają uzasadnienie polityczne?

  W ostatnich dniach wiele uwagi poświęcono tzw. indeksowi WIG PiS. Spółki Skarbu Państwa zarządzane przez ludzi w jakiś sposób związanymi z polityką notują w ostatnich miesiącach bardzo dobre wyniki. Jednak czy ma to swoje polityczne uzasadnienie? O tym, dlaczego spółki z WIG PiS rosną, mówił w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak. Więcej w materiale wideo.
 • Małgorzata Sadurska kandydatem na członka zarządu PZU

  Małgorzata Sadurska kandydatem na członka zarządu PZU

  Ustępująca szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska jest kandydatem na członka zarządu PZU - poinformował w czwartek w Sejmie przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Sadurska złożyła rezygnację z funkcji szefowej Kancelarii Prezydenta, przestanie pełnić funkcję w KPRP od poniedziałku 12 czerwca.
 • Rewolucja podatkowa VAT na razie tylko dla państwowych spółek

  Rewolucja podatkowa VAT na razie tylko dla państwowych spółek

  Podatkowa rewolucja VAT na razie tylko dla państwowych spółek - ustalili dziennikarze RMF FM. Ministerstwo Finansów chce, by dzielenie płatności VAT, czyli tzw. split-payment najpierw dotyczyło wyłącznie spółek Skarbu Państwa. To ma być nowa - w przyszłości masowa - metoda zwalczania oszustów podatkowych.
 • Kadrowa karuzela w państwowych spółkach. Ludzie Morawieckiego do odstrzału

  Kadrowa karuzela w państwowych spółkach. Ludzie Morawieckiego do odstrzału

  Pod nadzór wicepremiera Mateusza Morawieckiego trafiają kolejne firmy, ale jego pozycja w rządzącej partii nie jest tak silna, jak może się wydawać. Dlatego w nadchodzącym roku to kojarzeni z nim ludzie mogą zacząć tracić stanowiska.
 • "ND": PGNiG swoimi działaniami wpisuje się w strategię rządu PiS

  "ND": PGNiG swoimi działaniami wpisuje się w strategię rządu PiS

  Spółki Skarbu Państwa, mają nie tylko cele biznesowe, lecz również patriotyczny obowiązek realizowania celów społecznych - powiedział Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu PGNiG w wywiadzie udzielonym "Naszemu Dziennikowi".

Filmy - Spółki skarbu państwa (5)

 • Budka w RMF o "nowym otwarciu" w Platformie

  Gościem Roberta Mazurka w Porannej rozmowie w RMF FM był b. minister sprawiedliwości Borys Budka. Polityk Platformy Obywatelskiej pytany był między innymi o najnowszy sondaż TNS, z którego wynika, iż Polacy uważają, że PiS daleko do PO w obsadzaniu stanowisk "swoimi".
 • Karczewski w RMF: W jakimś zakresie popełniliśmy błędy

  Przystąpiliśmy do dobrej zmiany również w zakresie spółek. Nie wszystko poszło dobrze, wyciągnęliśmy wnioski, nobody’s perfect - mówił gość Porannej rozmowy w RMF FM, Stanisław Karczewski. "W jakimś zakresie popełniono błędy. Minister skarbu został odwołany, zmiany w spółkach również nastąpią, bo pani premier to zapowiedziała" - dodał polityk PiS. Jak tłumaczył, w ramach "dobrej zmiany" zmniejszono wynagrodzenia i zmniejszono możliwość zasiadania w spółkach Skarbu Państwa. "To że ktoś jest z rodziny jakiegoś polityka, to są pojedyncze osoby, ale to są naprawdę fachowcy" - mówił marszałek Senatu.
 • Nie będzie już wielkich odpraw dla prezesów spółek z udziałem państwa

  Od 8 września obowiązywać będzie nowa tzw. ustawa kominowa, dotycząca wszystkich firm, w których Skarb Państwa jest udziałowcem. Wiele kontrowersji od lat wzbudzały odprawy dla zwalnianych prezesów i członków zarządu. Szczególnie wielkości odpraw zostały teraz bardzo ograniczone. Odprawy zostały ograniczone do 3-krotności miesięcznego wynagrodzenia. Natomiast zakaz konkurencji (czyli okres, za który również wypłacane jest wynagrodzenie) nie może obowiązywać dłużej niż przez 6 miesięcy. O zmianach, które w kilku tysiącach przedsiębiorstw wprowadza nowa ustawa opowiada dr Karol Raźniewski, ekspert z międzynarodowej firmy doradczej EY.
 • Ryzykowne "Inwestycje Polskie"

  Drenowanie portfela spółek Skarbu Państwa na potrzeby realizowania programu „Inwestycje Polskie” to, zdaniem prezesa Grupy Trinity Radosława Tadajewskiego, ryzykowny pomysł. Po pierwsze, może to zagrażać ich planom inwestycyjnym. Po drugie, może odbyć się to kosztem akcjonariuszy mniejszościowych tych spółek, szczególnie akcjonariuszy indywidualnych.