służba zdrowia

Synonimy:
słuzba zdrowia,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Służba zdrowia (324)

 • Prywatny pacjent w publicznym szpitalu

  Prywatny pacjent w publicznym szpitalu

  Resort zdrowia chce zezwolić szpitalnym SPZOZ-om na przyjmowanie komercyjnych pacjentów, ale pod warunkiem, że nie wydłuży to kolejki osób leczonych w ramach NFZ. Tyle tylko, że jeśli ktoś płaci z własnej kieszeni, to właśnie po to, żeby przeskoczyć kolejkę i nie czekać na zabieg miesiącami czy latami.
 • Od października koniec kolejek do lekarzy?

  Od października koniec kolejek do lekarzy?

  Kolejki w służbie zdrowia można skrócić tylko wtedy, kiedy na rynku jest więcej lekarzy; minister zdrowia jest marzycielem - oceniła w tym tygodniu b. premier, posłanka PO Ewa Kopacz, odnosząc się do rządowego projektu ustawy dotyczącego tzw. sieci szpitali.
 • Szczegóły pomysłu na skrócenie kolejek do lekarza

  Szczegóły pomysłu na skrócenie kolejek do lekarza

  W służbie zdrowia potrzebny jest identyfikator pacjenta oraz zestaw informacji do szybkiej analizy, czyli tzw. big data. Do potwierdzenie tożsamości docelowo mógłby służyć dowód elektroniczny, a na razie karta bankomatowa. Jeśli obywatel będzie miał profil zaufany, kartę do identyfikacji i dzięki temu będzie mógł zdalnie umówić wizytę u lekarza, to szybko odczuje korzyści - tłumaczy Maciej Wyszoczarski, dyrektor pionu sieci i operacji w PKO BP, koordynator biznesowy projektu "Od papierowej do cyfrowej Polski" w rozmowie z Moniką Krześniak-Sajewicz.
 • Życie po NFZ będzie łatwiejsze?

  Życie po NFZ będzie łatwiejsze?

  Inspiracją rządu w ochronie zdrowia naszych obywateli jest Australia. Likwidacja NFZ i powrót do finansowania służby zdrowia z budżetu powinien być jednak rozłożony w czasie. Zdaniem ekspertów, będziemy musieli jednak podnieść składkę zdrowotną.
 • Polskiej służbie zdrowia brakuje 3-5 mld zł

  Polskiej służbie zdrowia brakuje 3-5 mld zł

  Polski system ochrony zdrowia jest jednym z najgorzej finansowanych systemów wśród państw OECD - alarmują eksperci Pracodawców RP. Na ochronę zdrowia Polska wydaje ok 4,6 proc. PKB. Jeszcze w lipcu 2016 r. minister zdrowia zapowiedział, że wydatki będą rosły aż do osiągnięcia 6 proc. PKB w 2025 r. - co jednak nie zostało potwierdzone w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2017-2020.
 • Kiedy można bezpłatnie leczyć się za granicą?

  Kiedy można bezpłatnie leczyć się za granicą?

  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do bezpłatnego leczenia w placówkach funkcjonujących w publicznym systemie zdrowia tylko w tych krajach, gdzie opieka medyczna jest darmowa. Nie daje natomiast prawa do planowanego leczenia. Koszty za nie mogą być zwrócone przez NFZ, ale tylko po spełnieniu określonych warunków, m.in. gdy świadczenie zdrowotne znajduje się w koszyku świadczeń gwarantowanych.
 • Nieubezpieczeni będą leczeni

  Nieubezpieczeni będą leczeni

  Od 2017 roku wszyscy pacjenci posiadający prawo do świadczeń są bezpłatnie przyjmowani przez lekarzy POZ. Tymczasem w przychodniach rodzinnych nadal obowiązuje e-WUŚ, czyli konieczność weryfikacji ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarze mają jednak wątpliwości, jak przyjmować nieubezpieczonych pacjentów - za darmo czy odpłatnie?
 • Ile zarabiają lekarze? Znamy raport o wynagrodzeniach w służbie zdrowia

  Ile zarabiają lekarze? Znamy raport o wynagrodzeniach w służbie zdrowia

  950 złotych brutto za godzinę pracy - nawet tyle zarabia lekarz w Polsce zatrudniony w szpitalu z kontraktem NFZ. Na takie wynagrodzenie może liczyć kardiolog w pracowni elektrofizjologii wąskoprofilowego szpitala prywatnego. Na drugim biegunie jest lekarz na oddziale ratunkowym szpitala wojewódzkiego - 28 złotych. Dziennikarz RMF dotarł do raportu wynagrodzeń w służbie zdrowia, który trafił na biurko ministra zdrowia.
 • W Polsce niedługo zabraknie co najmniej 50 tysięcy pielęgniarek

  W Polsce niedługo zabraknie co najmniej 50 tysięcy pielęgniarek

  Statystycznie na tysiąc pacjentów przypada ok. 5 pielęgniarek. Taki wskaźnik plasuje Polskę w ogonie państw Europy. Eksperci podkreślają, że w najbliższych latach około 50 tys. pielęgniarek nabędzie uprawnienia emerytalne, a braki w tej grupie zawodowej będą ogromne. Dlatego konieczne jest wypracowanie spójnej, długofalowej strategii dla pielęgniarstwa i przyciągnięcie do zawodu młodych osób – uważa prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
 • Dziecko, czyli pacjent gorszego sortu. Szpitale dla najmłodszych mogą stracić miliony złotych

  Dziecko, czyli pacjent gorszego sortu. Szpitale dla najmłodszych mogą stracić miliony złotych

  Operacje za pół ceny, a na opiekę nad wcześniakami 30 proc. mniej - proponuje agencja wyceniająca szpitalne zabiegi.

Filmy - Służba zdrowia (25)