służba zdrowia

Synonimy:
słuzba zdrowia,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Służba zdrowia (324)

 • Nieubezpieczeni będą leczeni

  Nieubezpieczeni będą leczeni

  Od 2017 roku wszyscy pacjenci posiadający prawo do świadczeń są bezpłatnie przyjmowani przez lekarzy POZ. Tymczasem w przychodniach rodzinnych nadal obowiązuje e-WUŚ, czyli konieczność weryfikacji ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarze mają jednak wątpliwości, jak przyjmować nieubezpieczonych pacjentów - za darmo czy odpłatnie?
 • Ile zarabiają lekarze? Znamy raport o wynagrodzeniach w służbie zdrowia

  Ile zarabiają lekarze? Znamy raport o wynagrodzeniach w służbie zdrowia

  950 złotych brutto za godzinę pracy - nawet tyle zarabia lekarz w Polsce zatrudniony w szpitalu z kontraktem NFZ. Na takie wynagrodzenie może liczyć kardiolog w pracowni elektrofizjologii wąskoprofilowego szpitala prywatnego. Na drugim biegunie jest lekarz na oddziale ratunkowym szpitala wojewódzkiego - 28 złotych. Dziennikarz RMF dotarł do raportu wynagrodzeń w służbie zdrowia, który trafił na biurko ministra zdrowia.
 • W Polsce niedługo zabraknie co najmniej 50 tysięcy pielęgniarek

  W Polsce niedługo zabraknie co najmniej 50 tysięcy pielęgniarek

  Statystycznie na tysiąc pacjentów przypada ok. 5 pielęgniarek. Taki wskaźnik plasuje Polskę w ogonie państw Europy. Eksperci podkreślają, że w najbliższych latach około 50 tys. pielęgniarek nabędzie uprawnienia emerytalne, a braki w tej grupie zawodowej będą ogromne. Dlatego konieczne jest wypracowanie spójnej, długofalowej strategii dla pielęgniarstwa i przyciągnięcie do zawodu młodych osób – uważa prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
 • Dziecko, czyli pacjent gorszego sortu. Szpitale dla najmłodszych mogą stracić miliony złotych

  Dziecko, czyli pacjent gorszego sortu. Szpitale dla najmłodszych mogą stracić miliony złotych

  Operacje za pół ceny, a na opiekę nad wcześniakami 30 proc. mniej - proponuje agencja wyceniająca szpitalne zabiegi.
 • Jest problem wysokości płac w służbie zdrowia - Szydło

  Jest problem wysokości płac w służbie zdrowia - Szydło

  ​- Zdajemy sobie sprawę, że jest problem wysokości wynagrodzeń w służbie zdrowia; staramy się go rozwiązywać - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło.
 • Nawet 400 szpitali może stracić kontrakty z NFZ z powodu zmian w prawie

  Nawet 400 szpitali może stracić kontrakty z NFZ z powodu zmian w prawie

  Projekt ustawy o sieci szpitali jest katastrofą dla Polski - przestrzega Andrzej Mądrala, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych. Ustawa zakłada, że tylko placówki zakwalifikowane do sieci będą mogły liczyć na umowę z NFZ. Eksperci krytykują tempo wprowadzania zmian i wskazują, że nowe przepisy mogą zmniejszyć dostępność świadczeń. Według szacunków kontrakt z NFZ może stracić nawet 400 szpitali.
 • Mimo wzrostu nakładów na świadczenia zdrowotne, kolejki nie maleją

  Mimo wzrostu nakładów na świadczenia zdrowotne, kolejki nie maleją

  Zwiększanie nakładów na świadczenia zdrowotne i tworzenie kolejnych programów nie przynosi oczekiwanych efektów: kolejki pacjentów do lekarzy nie maleją, nie skraca się też czas oczekiwania na większość zabiegów - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
 • Budżetowanie szpitali spowoduje, że pacjenci okażą się zbędni

  Budżetowanie szpitali spowoduje, że pacjenci okażą się zbędni

  Andrzej Sośnierz, poseł z listy PiS, polemizuje z ministrem Konstantym Radziwiłłem. Czy poglądy byłego szefa NFZ mają szansę na uwzględnienie? - Decyzje jeszcze nie zapadły, trwa dyskusja, w którą się włączam. Jestem uczciwy wobec moich wyborców. Nie mogę milczeć, kiedy padają propozycje rozwiązań niekorzystnych dla pacjentów - mówi Sośnierz.
 • Polacy chcą pracować dłużej, ale nie mają na to większych szans

  Polacy chcą pracować dłużej, ale nie mają na to większych szans

  ​Co trzeci Polak ma ochotę pracować dłużej niż do 65. roku życia. Co ciekawe, niemal tyle samo osób chce przejść na emeryturę wcześniej. Skąd wynika ta niezgodność? Z dostępu do opieki zdrowotnej i profilaktyki. Ci, których stać na prywatne leczenie, patrzą spokojnie w przyszłość. Reszta obawia się, że nie da rady być długo aktywna zawodowo.
 • Czym ryzykują lekarze na kontraktach?

  Czym ryzykują lekarze na kontraktach?

  Lekarze i pielęgniarki coraz częściej są zatrudniani na kontrakty. Zdejmuje to z pracodawców m.in. odpowiedzialność za ich ewentualne błędy. Współpracując na takiej zasadzie lekarze mają obowiązek zadbać o ubezpieczenie OC we własnym zakresie. Okazuje się, że zasądzone w przypadku błędu medycznego odszkodowania, często znacząco przekraczają sumy posiadanych przez nich polis.

Filmy - Służba zdrowia (23)