służba zdrowia

Synonimy:
słuzba zdrowia,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Służba zdrowia (330)

 • Lekarze pracują dużo z powodu deficytu kadr i niedoborów finansowych

  Lekarze pracują dużo z powodu deficytu kadr i niedoborów finansowych

  Przyczyną naruszeń przepisów dot. czasu pracy lekarzy nie są niewystarczające zabezpieczenia w przepisach prawa, lecz deficyt kadr i niedobory finansowe - ocenia Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do postulatów OZZL, by ustawowo skrócić czas pracy lekarzy.
 • Nadzwyczajne środki na służbę zdrowia? MZ zapowiada specustawę

  Nadzwyczajne środki na służbę zdrowia? MZ zapowiada specustawę

  Wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala zapowiedziała w poniedziałek, że na posiedzeniu Rady Ministrów we wtorek zostanie uzgodniony projekt ustawy o nadzwyczajnym sposobie wydatkowania środków w służbie zdrowia, tzw. specustawy.
 • Druzgocący raport o stanie o diagnostyki laboratoryjnej

  Druzgocący raport o stanie o diagnostyki laboratoryjnej

  W Polsce wykonuje się zbyt mało badań laboratoryjnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej - raportuje Najwyższa Izba Kontroli. Jak wynika z raportu, diagnostyka laboratoryjna jest niedoceniania, a nakłady na sprzęt i środki do na tle krajów UE są niewielkie - wynoszą jedynie 8,5 euro na osobę. Lekarze w celu minimalizowania kosztów ograniczają zlecanie badań.
 • Przepisy o minimalnych wynagrodzeniach pracowników medycznych weszły w życie

  W środę weszły w życie przepisy regulujące sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. Wynagrodzenie najmniej zarabiających medyków będzie podwyższane corocznie, a jego docelowa minimalna wysokość będzie osiągnięta do końca 2021 r.
 • MZ szykuje e-recepty

  Koniec z receptami wypisywanymi ręcznie. Zbliża się czas e-recept. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad pilotażem takiego rozwiązania. Pierwsze efekty mamy zobaczyć na początku przyszłego roku. W 2020 planowane jest całkowite wycofanie recept w postaci papierowej.
 • Prywatny pacjent w publicznym szpitalu

  Prywatny pacjent w publicznym szpitalu

  Resort zdrowia chce zezwolić szpitalnym SPZOZ-om na przyjmowanie komercyjnych pacjentów, ale pod warunkiem, że nie wydłuży to kolejki osób leczonych w ramach NFZ. Tyle tylko, że jeśli ktoś płaci z własnej kieszeni, to właśnie po to, żeby przeskoczyć kolejkę i nie czekać na zabieg miesiącami czy latami.
 • Od października koniec kolejek do lekarzy?

  Od października koniec kolejek do lekarzy?

  Kolejki w służbie zdrowia można skrócić tylko wtedy, kiedy na rynku jest więcej lekarzy; minister zdrowia jest marzycielem - oceniła w tym tygodniu b. premier, posłanka PO Ewa Kopacz, odnosząc się do rządowego projektu ustawy dotyczącego tzw. sieci szpitali.
 • Szczegóły pomysłu na skrócenie kolejek do lekarza

  Szczegóły pomysłu na skrócenie kolejek do lekarza

  W służbie zdrowia potrzebny jest identyfikator pacjenta oraz zestaw informacji do szybkiej analizy, czyli tzw. big data. Do potwierdzenie tożsamości docelowo mógłby służyć dowód elektroniczny, a na razie karta bankomatowa. Jeśli obywatel będzie miał profil zaufany, kartę do identyfikacji i dzięki temu będzie mógł zdalnie umówić wizytę u lekarza, to szybko odczuje korzyści - tłumaczy Maciej Wyszoczarski, dyrektor pionu sieci i operacji w PKO BP, koordynator biznesowy projektu "Od papierowej do cyfrowej Polski" w rozmowie z Moniką Krześniak-Sajewicz.
 • Życie po NFZ będzie łatwiejsze?

  Życie po NFZ będzie łatwiejsze?

  Inspiracją rządu w ochronie zdrowia naszych obywateli jest Australia. Likwidacja NFZ i powrót do finansowania służby zdrowia z budżetu powinien być jednak rozłożony w czasie. Zdaniem ekspertów, będziemy musieli jednak podnieść składkę zdrowotną.
 • Polskiej służbie zdrowia brakuje 3-5 mld zł

  Polskiej służbie zdrowia brakuje 3-5 mld zł

  Polski system ochrony zdrowia jest jednym z najgorzej finansowanych systemów wśród państw OECD - alarmują eksperci Pracodawców RP. Na ochronę zdrowia Polska wydaje ok 4,6 proc. PKB. Jeszcze w lipcu 2016 r. minister zdrowia zapowiedział, że wydatki będą rosły aż do osiągnięcia 6 proc. PKB w 2025 r. - co jednak nie zostało potwierdzone w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2017-2020.

Filmy - Służba zdrowia (25)