sąd

Artykuły - Sąd (596)

Filmy - Sąd (27)

 • Bez aresztu dla Józefa Piniora. "Najważniejsze, że w Polsce są jeszcze sądy"

  Najważniejsze, że w Polsce są jeszcze sądy - powiedział Józef Pinior po decyzji, że nie trafi do tymczasowego aresztu, o który wnioskowała prokuratura. Były działacz Solidarności jest podejrzany o przyjęcie łapówki i płatną protekcję. Zdaniem Piniora, w Polsce trwa walka o wymiar sprawiedliwości. - Decyzję sądu w Poznaniu przyjmuję jako dobrą oznakę stanu polskiego wymiaru sprawiedliwości. Myślę, że możemy polegać na sędziach w walce o polską demokrację - stwierdził. (TVN/X-news)
 • Oskarżony o zabójstwo Ewy Tylman poczeka na proces w areszcie

  Sąd Okręgowy w Poznaniu przedłużył tymczasowy areszt dla Adama Z. Mężczyzna jest oskarżony o zabójstwo Ewy Tylman "z zamiarem ewentualnym". Sąd uzasadnił swoją decyzję m.in. wysokim prawdopodobieństwem popełnienia zarzucanego czynu. Z wnioskiem nie zgadza się jednak adwokat oskarżonego Ireneusz Adamczak, który zapowiedział już złożenie zażalenia. - Zebrany w sprawie materiał dowodowy nie uzasadnia stwierdzenia, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa przez mojego klienta - stwierdził. Ewa Tylman zaginęła 23 listopada 2015 roku - tej samej nocy, której bawiła się ze znajomymi z pracy w centrum Poznania. Ciało kobiety wyłowiono z Warty po ośmiu miesiącach poszukiwań. Proces w sprawie zabójstwa rozpocznie się 17 stycznia. (TVN24/X-news)
 • Prowadzisz blog? Sprawdź, czy musisz go zarejestrować w sądzie

  Dla polskiego prawa słowo „blog” nie istnieje. W większości przypadków twórczość blogowa musi więc podlegać prawu prasowemu, które pochodzi z… 1984 r. Rozwiązaniem mogłoby być uznanie wszystkich blogów za prasę, ale czy jest to możliwe?
 • Nowe standardy ustalania wysokości alimentów. Sąd wyliczy pieniądze na dziecko według tabeli?

  Propozycja sędziów, dotycząca zmian w sposobie orzekania w zakresie alimentów, może prowadzić do pokrzywdzenia zarówno osób uprawnionych, jak i zobowiązanych do świadczeń. Ustalając wysokość alimentów, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów związanych z utrzymaniem dzieci. Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce skierowało do Ministerstwa Sprawiedliwości propozycję zmian w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym dotyczących sposobu orzekania o wysokości alimentów. Wzorowane są one na rozwiązaniach niemieckich. Zgodnie z regulacjami naszych zachodnich sąsiadów wysokość świadczenia jest wyliczana przez sędziów przy pomocy tabeli zawierającej informacje o zarobkowych i majątkowych możliwościach osoby zobowiązanej do alimentacji oraz wieku dziecka. W oparciu o te dane określana jest konkretna kwota.