RMF

Artykuły - RMF (7492)

Zdjęcia - RMF (-4)

Filmy - RMF (206)

 • Gowin: Jestem zwolennikiem decyzji o wysłaniu wojsk na Bliski Wschód. Składałem różne deklaracje

  „Polskie wojska na Bliskim Wschodzie to bardzo ważna decyzja. Na pewno była wielokrotnie omawiana w sześcioro oczu – premier z prezydentem i szefem MON. Jestem zwolennikiem tej decyzji” – mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Dodaje, że nie było dyskusji na ten temat podczas posiedzenia rządu. „Powinno być jak najwięcej milczenia, kiedy ta decyzja jest podejmowana” – uważa wicepremier. Pytany o swoją deklarację, kiedy był kandydatem na szefa MON, że Polska nie wyśle żołnierzy na Bliski Wschód, odpowiada: „Kiedyś składałem różne deklaracje”.
 • Beata Kempa: Nie czytałam opinii KE. Mam ważniejsze sprawy. Opinia ma nałożoną klauzulę

  "Nie zapoznawałam się z opinią Komisji Europejskiej. Mam wiele dużo ważniejszych kwestii" - mówi, pytana o to, co znajduje się w opinii Komisji Europejskiej, gość Kontrwywiadu RMF FM, szefowa KPRM Beata Kempa. "Opinia ma nałożoną klauzulę, musimy to serdecznie szanować. To dialog z Unią Europejską. Nie jest to wdrożenie procedury, jak grożono i wieszczono" - dodaje. Zapewnia również, że rząd stara się rzeczowo odpowiadać na wszystkie pytania Komisji. Zdaniem minister najważniejsze jest to, że Frans Timmermans uważa, że problem musimy rozwiązać u siebie. "Ten problem powinien zostać rozwiązany w polskim parlamencie" - mówi Kempa. Jej zdaniem "jedno, co możemy wyczytać to jest to, że nie ma woli opozycji, by rozwiązać problem wokół TK" . "Opozycja biega na skargi do różnych ważnych osób w UE, ale cóż… Procedury póki co nie są wdrażane" - komentuje gość RMF FM. Beata Kempa pytana o to, jakie warianty rozwiązania sporu przedstawiła premier wiceszefowi Komisji Europejskiej odpowiada, że "wszystkie, które są w Sejmie”. Dodaje, że chodzi na przykład o 8 kandydatów na sędziów Trybunału wybieranych z rekomendacji opozycji czy też wchodzenie na zwalniane w Trybunale miejsca sędziów wybranych i niezaprzysiężonych. "Opozycja nie mając pomysłu na to, jak funkcjonować, uznała, że jedyne paliwo to TK. Najgorsze, że w rydwan walki politycznej dał się zaprząc Rzepliński i jest osobą, która temu przewodniczy" - uważa szefowa Kancelarii Premiera.
 • Paweł Kukiz: Wałęsa to butny, zakochany w sobie człowiek. Pychą zniszczył legendę

  - Kiedyś postrzegałem Wałęsę jako krystalicznie czystego. Później dostałem informacje, które kwestionowały jego krystaliczność i zmieniłem optykę. Patrzę na niego jako na człowieka, który jest butnym, zakochanym w sobie człowiekiem – mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, lider Kukiz’15 Paweł Kukiz. Jego zdaniem były prezydent „pychą zniszczył potencjalną wielkość”. - W moich oczach Wałęsa zniszczył legendę – mówi polityk. Dodaje, że jest wrogiem oceny bez wcześniejszego, dokładnego zbadania sprawy przez IPN. - Nie oceniajmy dopóki nie ma wyraźnych dowodów, przeprowadzonego rzetelnego procesu – apeluje Kukiz. - Czasami widzisz bandytę i chcesz się zemścić, ale kara śmierci jest nieodwracalna. Jestem zwolennikiem bezwarunkowego dożywocia, bo zawsze gdzieś może pojawić się błąd – mówi gość RMF FM. Dodaje, że „sytuacja z Wałęsą powoduje, że ważne sprawy, jak etos Solidarności, zaczynają się zamieniać w tematy, które mają przykryć najważniejsze dla Polski sprawy”.
 • Magierowski: Polska jest gotowa zaangażować się w zwalczanie Państwa Islamskiego

  - Niebo nad Syrią jest bardzo gęste. Polska jest gotowa zaangażować się w różnej formie w zwalczanie Państwa Islamskiego, ale nie musi to być forma akcji zbrojnej. Ewentualne wysłanie 4 samolotów, które miałyby wykonywać misje zwiadowcze nad Syrią, nie oznacza zaangażowania militarnego polskich wojsk w tamtym regionie - mówi, o polskich F16 nad Syrią, gość Kontrwywiadu RMF FM dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP Marek Magierowski. - Ogłaszanie tego typu decyzji wiąże się z tym, że wszyscy zinterpretują to tak, że my wyślemy pluton, batalion, GROM, samoloty na Bliski Wschód i zaangażujemy się w 100 proc. w walkę zbrojną. Tak nie jest - uważa gość RMF FM. Magierowski dodaje, że zgłoszenie gotowości nie oznacza, że sprawa jest przesądzona, a decyzja będzie wymagała wniosku rządu i decyzji prezydenta.