reforma emerytalna

Synonimy:
reforma emerytur,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Reforma emerytalna (180)

 • Sąd: Pozew zbiorowy ws. reformy OFE - prawnie dopuszczalny

  Sąd: Pozew zbiorowy ws. reformy OFE - prawnie dopuszczalny

  Pozew zbiorowy przeciw Skarbowi Państwa - ministrowi pracy i polityki społecznej, ZUS i kilku towarzystwom emerytalnym w związku z reformą OFE jest dopuszczalny prawnie - orzekł w środę nieprawomocnie Sąd Okręgowy w Warszawie.
 • "Rzeczpospolita": Przedwyborcza zagrywka Komorowskiego?

  "Rzeczpospolita": Przedwyborcza zagrywka Komorowskiego?

  Prezydent Bronisław Komorowski wspomina o korekcie przepisów dotyczących wieku emerytalnego. To przedwyborcza zagrywka czy realny projekt? - zastanawia się "Rzeczpospolita".
 • Efekt reformy wydłużającej wiek emerytalny do 67. roku życia: Seniorzy na bruk

  Efekt reformy wydłużającej wiek emerytalny do 67. roku życia: Seniorzy na bruk

  Rosnąca liczba osób bez pracy powyżej 60. roku życia nie zatrzyma reformy Tuska.
 • Emerytura obywatelska lekiem dla Polski

  Emerytura obywatelska lekiem dla Polski

  Polski system emerytalny z biegiem lat wydaje się coraz bardziej nieudolny. Przy optymistycznych scenariuszach demograficznych (zmiana aktualnych trendów) oraz gospodarczych (wysokie tempo PKB) obecny system jest w stanie przez pewien czas jeszcze funkcjonować. Niestety wariant optymistyczny nie jest jednocześnie wariantem najbardziej prawdopodobnym, dlatego też należy przyjąć założenie pesymistyczne, mówiące o znalezieniu się Polski w pułapce średniego dochodu, rosnących dysproporcjach międzypokoleniowych i zmierzchu obecnego systemu emerytalnego.
 • Nowe sposoby na wyższą emeryturę

  Nowe sposoby na wyższą emeryturę

  Prezydent zaczyna debatę na temat III filaru. Pomysły? Ulgi, dopłaty z budżetu lub odświeżone programy pracownicze. 2,8 mln pracowników zakładów zatrudniających powyżej 250 osób może zaoszczędzić 5 mld zł.
 • Emerytury, czyli kto kogo okradł na "suwaku"?

  Emerytury, czyli kto kogo okradł na "suwaku"?

  Do końca 2013 r. OFE były stabilnym, długoterminowym inwestorem, dostarczającym do polskiej gospodarki kapitał. Radykalne zmiany, jakie wprowadziła ustawa z 6 grudnia 2013 zredukowały w pierwszej kolejności aktywa OFE o ponad połowę. Ustawa wprowadziła też mechanizm stopniowego przekazywania aktywów członków OFE do ZUS na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, tzw. suwak.
 • ​Bułgaria: Służby mundurowe protestują przeciwko reformie emerytalnej

  ​Bułgaria: Służby mundurowe protestują przeciwko reformie emerytalnej

  Kilkuset policjantów, wojskowych, strażaków i strażników więziennych protestowało w sobotę w Sofii przeciwko projektowi reformy emerytalnej, która doprowadziłaby do ustalenia dla nich wieku emerytalnego. Obecnie w ich przypadku liczy się tylko staż pracy.
 • Niekonstytucyjność przepisów OFE

  Niekonstytucyjność przepisów OFE

  Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz przekazała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności niektórych przepisów dotyczących Otwartych Funduszy Emerytalnych. Zapisom reformy OFE Rzecznik zarzuca, że godzą one w zasadę zaufania obywateli do państwa i prawa, a także stanowią nieproporcjonalne ograniczenie zasady wolności wyboru.
 • ZUS-owski kanał

  ZUS-owski kanał

  Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie w stanie wywiązać się z wypłaty emerytur dla milionów Polaków w najbliższych latach? Na to pytanie nikt nie chce odpowiadać, łącznie z samym ZUS-em...
 • Dziś inwestycje - jutro emerytura

  Dziś inwestycje - jutro emerytura

  Reforma emerytalna końca 2013 roku spełniła wyjątkowo ważną i pożyteczną funkcję - rozpoczęła społeczny dialog na temat przyszłej emerytury i możliwych wariantów dywersyfikacji jej źródła.

Filmy - Reforma emerytalna (25)

 • Dariusz Filar: Zmiany w OFE są potrzebne

  ZUS jest jedynie mechanizmem przekazywania składek osób pracujących osobom na emeryturze, sam nie generuje żadnych zysków i nie ma kapitału – mówi prof. Dariusz Filar, członek Rady Gospodarczej przy Premierze. Dlatego, jego zdaniem Otwarte Fundusze Emerytalne, choć potrzebują zmian – nie powinny zostać zlikwidowane. Gruntownej reformy potrzebuje za to ZUS i system ubezpieczeń rolniczych.
 • "Prezydent zgodził się na rozmowę z Kaczyńskim"

  Spotkanie odbędzie się w piątek - ujawnia Adam Hofman. - Rozmowy z premierem nie przyniosły skutku, bo Tusk był zafiksowany "na 67". Fiksacja Tuska była zbyt silna, nawet dla Jarosława Kaczyńskiego - twierdzi gość Kontrwywiadu RMF FM.
 • Rząd kontra opozycja: Co mogą zrobić wspólnie?

  Zaraz po Euro zaproszenie do rozmów z opozycją i rozmowa. Co powinniśmy zrobić, jakie kolejne kroki przy tym co się dzieje musimy powiedzieć, bo ona ma największy wpływ na to co się dzieje w naszym kraju - mówi Krzysztof Kwiatkowski, gość Kontrwywiadu RMF FM.
 • Paweł Suski zaatakowany przed sejmem

  Prokuratura Warszawa Śródmieście wszczęła postępowanie w sprawie naruszenia nietykalności cielesnej posła Pawła Suskiego. W piątek, podczas próby przejścia przez barierki ustawione przed sejmem, poseł PO został uderzony drzewcem transparentu (TVN24/x-news).