reforma emerytalna

Synonimy:
reforma emerytur,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Reforma emerytalna (176)

 • Pozew w sprawie OFE do sądu

  Do Sądu Okręgowego w Warszawie trafi dziś (ok.14.00) pozew zbiorowy w sprawie przejęcia przez ZUS oszczędności zgromadzonych w OFE. Odpowiedzialnym za przygotowanie i złożenie w imieniu ponad 50 osób dokumentu jest mecenas Paweł Kowalczyk. W rozmowie z IAR podkreślił, że zainteresowanych dołączeniem do pozwu było kilkakrotnie więcej obywateli, ale część nie wypełniła wymogów formalnych.
 • Tylko 1 procent klientów OFE złożyło deklaracje

  Tylko 1 procent klientów OFE złożyło deklaracje

  Eksperci nawet w najbardziej pesymistycznych przewidywaniach nie spodziewali się, że deklaracje o chęci pozostania w OFE złoży tak niewiele osób. Po kwietniu i maju, czyli na półmetku okresu, w którym takie oświadczenia można składać, zrobiło to zaledwie ok. 1 proc. uprawnionych do tego osób.
 • Wielka wyprzedaż

  Wielka wyprzedaż

  Rzecz niezwykła, jak zmieniają się poglądy na temat Otwartych Funduszy Emerytalnych. Odkąd rozpoczęła się ogólnonarodowa dyskusja na temat przyszłości systemu emerytalnego przeszliśmy drogę od próby zdyskredytowania instytucji funduszy, poprzez ich obronę, polityczną walkę, i na koniec - otrzymaliśmy pozorną możliwość wyboru i decydowania o własnej przyszłości.
 • OFE już uciekają za granicę. I dobrze

  OFE już uciekają za granicę. I dobrze

  Przeniesienie części kapitału funduszy za granicę może być świetną wiadomością dla ubezpieczonych. Lokowanie pieniędzy w akcjach, których kurs nie skacze jak tych z GPW, przełoży się na wysokość świadczeń.
 • 80 tysięcy Polaków zdecydowało dotąd o pozostaniu w OFE

  80 tysięcy Polaków zdecydowało dotąd o pozostaniu w OFE

  Jak wynika z ostatnich danych ZUS, do 8 maja 80 tysięcy 162 osoby zdecydowały, że chcą, by część ich składek emerytalnych nadal trafiała do otwartych funduszy emerytalnych.
 • Rząd przyznaje, że będziemy pracować aż do śmierci

  Rząd przyznaje, że będziemy pracować aż do śmierci

  Rząd liczy, że będziemy aktywni zawodowo znacznie dłużej niż tylko do osiągnięcia wieku emerytalnego (to, czy jego podniesienie było zgodne z ustawą zasadniczą, bada od wczoraj Trybunał Konstytucyjny). Przyznał to wprost w "Wieloletnim planie finansów państwa na lata 2014-2017" przygotowanym przez resort finansów. Napisano w nim, że "spadek stopy zastąpienia będzie motywować starsze pokolenia do późniejszego przechodzenia na emeryturę".
 • Polacy mają małą wiedzę o systemie emerytalnym. ZUS zamierza edukować przyszłych emerytów już w szkole

  Polacy mają małą wiedzę o systemie emerytalnym. ZUS zamierza edukować przyszłych emerytów już w szkole

  Już od miesiąca Polacy mogą decydować o tym, gdzie ma być gromadzone 15 proc. ich składki na emeryturę. Dotychczas wpłynęło jedynie niecałe 60 tysięcy wniosków, co jest niewielką liczbą, biorąc pod uwagę 14 mln uprawnionych.
 • Pozorna możliwość wyboru

  Pozorna możliwość wyboru

  Do końca lipca, obywatele uzyskali możliwość, by samodzielnie zdecydować o własnej emeryturze. Można to zrobić na kilka sposobów: osobiście, elektronicznie lub listownie.
 • Prezydent Komorowski rozrusza nam trzeci filar

  Prezydent Komorowski rozrusza nam trzeci filar

  Emerytura z ZUS będzie niewielka. Na OFE też trudno liczyć, zwłaszcza że raczej nie chcemy w nich pozostawać. Nasz byt na starość uratować mogą dobrowolne comiesięczne składki. Powinniśmy je płacić już dzisiaj.
 • Wybór ZUS+OFE czy tylko ZUS bez wpływu na wysokość emerytury?

  Wybór ZUS+OFE czy tylko ZUS bez wpływu na wysokość emerytury?

  Porównanie zysków otwartych funduszy emerytalnych ze wskaźnikami waloryzacji składek trafiających do ZUS-u prowadzi do wniosku, że decyzja o pozostaniu w OFE czy zdaniu się tylko na ZUS, najprawdopodobniej nie będzie miała większego znaczenia dla wysokości naszych przyszłych emerytur. Tym bardziej nabiera sensu argument za pozostaniem w OFE w celu zróżnicowania emerytalnych oszczędności.

Filmy - Reforma emerytalna (25)

 • Dariusz Filar: Zmiany w OFE są potrzebne

  ZUS jest jedynie mechanizmem przekazywania składek osób pracujących osobom na emeryturze, sam nie generuje żadnych zysków i nie ma kapitału – mówi prof. Dariusz Filar, członek Rady Gospodarczej przy Premierze. Dlatego, jego zdaniem Otwarte Fundusze Emerytalne, choć potrzebują zmian – nie powinny zostać zlikwidowane. Gruntownej reformy potrzebuje za to ZUS i system ubezpieczeń rolniczych.
 • "Prezydent zgodził się na rozmowę z Kaczyńskim"

  Spotkanie odbędzie się w piątek - ujawnia Adam Hofman. - Rozmowy z premierem nie przyniosły skutku, bo Tusk był zafiksowany "na 67". Fiksacja Tuska była zbyt silna, nawet dla Jarosława Kaczyńskiego - twierdzi gość Kontrwywiadu RMF FM.
 • Rząd kontra opozycja: Co mogą zrobić wspólnie?

  Zaraz po Euro zaproszenie do rozmów z opozycją i rozmowa. Co powinniśmy zrobić, jakie kolejne kroki przy tym co się dzieje musimy powiedzieć, bo ona ma największy wpływ na to co się dzieje w naszym kraju - mówi Krzysztof Kwiatkowski, gość Kontrwywiadu RMF FM.
 • Paweł Suski zaatakowany przed sejmem

  Prokuratura Warszawa Śródmieście wszczęła postępowanie w sprawie naruszenia nietykalności cielesnej posła Pawła Suskiego. W piątek, podczas próby przejścia przez barierki ustawione przed sejmem, poseł PO został uderzony drzewcem transparentu (TVN24/x-news).