Prawo i Sprawiedliwość

Synonimy:
PiS,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Prawo i Sprawiedliwość (15846)

Filmy - Prawo i Sprawiedliwość (502)

 • Sejm uchwalił zakaz handlu w niedzielę. "To wieloletni postulat Solidarności"

  Sejm przyjął ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę. Za głosowało 254 posłów, przeciwko było 156, 23 wstrzymało się od głosu. – Z głęboką osobistą satysfakcją pragnę oświadczyć, że wzorem innych krajów starej Europy ograniczenie handlu w niedzielę także w Polsce za chwilę stanie się faktem. Wnoszę do wysokiej izby o przyjęcie wieloletniego postulatu Solidarności – apelował przed głosowaniem Janusz Śniadek, poseł wnioskodawca ustawy. Zakaz wprowadzany będzie stopniowo. W pierwszym etapie od 30 marca do 31 grudnia 2018 roku, w każdym miesiącu będą tylko dwie niedziele handlowe. W 2019 będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu. Od 2020 będzie obowiązywał pełny zakaz handlu w niedzielę z pewnymi wyjątkami, m.in. w dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia sklepy będą otwarte. Zrezygnowano z ograniczeń w handlu przez internet.
 • "Najgorsze jest to, że tak nisko upadliśmy" - E. Łętowska o zmianach w sądownictwie

  Mówimy o atmosferze, w której dokonuje się zasadnicza zmiana ustrojowa bez zmiany konstytucji, ale dokonuje się w strasznie złym stylu, w stylu pohukiwania i połajanek (…) - powiedziała Ewa Łętowska, odnosząc się do prac nad forsowanymi przez PiS ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. - Dla mnie najgorsze jest to, że tak nisko upadliśmy, że łykamy tak gorszący styl, tak poważnych zmian, przy pustej sali – dodała.
 • Politycy komentują zmiany w ordynacji wyborczej. "Ominięcie suwerena"

  PiS złożył w Sejmie projekt ustawy o zmianach w ordynacji wyborczej, który zakłada m.in. likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin, zmianę trybu wyłaniania członków Państwowej Komisji Wyborczej czy dwukadencyjność dla wójtów, burmistrzów i prezydentów. - Wiadomo kto „grzebie” przy ordynacji i jaki jest tego cel. Chodzi o to, żeby ominąć suwerena i w jakiś inny, sprytny sposób wygrać wybory – powiedział Cezary Tomczyk z PO. Innego zdania jest Waldemar Buda z PiS. - Jestem zaskoczony jak można być tak przeciwnym transparentnemu procesowi wyborczemu. (…) Stworzenie nowego systemu PKW to dwa, trzy miesiące, potem jego wdrożenie, testy. To naprawdę nic wielkiego w XXI wieku – stwierdził.
 • Jak zakończy się ten rok dla polskiej gospodarki?

  Polski PKB wzrośnie w 2017 r. o 4,2 - 4,3 proc., w ocenie Coface. Natomiast w przyszłym roku pojawi się coraz więcej symptomów przegrzania polskiej gospodarki. Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej