Powstanie Warszawskie

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Powstanie Warszawskie (Film (2013) Reż.Jan Komasa) ,

Artykuły - Powstanie Warszawskie (335)

 • 15 sierpnia 1944 r. Sowieci nie pomogą "awanturnikom"

  15 sierpnia 1944 r. Sowieci nie pomogą "awanturnikom"

  Józef Stalin odmówił Amerykanom zgody na lądowanie po sowieckiej stronie frontu alianckich samolotów dokonujących zrzutów nad walczącą Warszawą.
 • 8 sierpnia 1944 r. Radiostacja "Błyskawica" nadaje

  8 sierpnia 1944 r. Radiostacja "Błyskawica" nadaje

  8 sierpnia 1944 roku o godzinie o 9.45. pierwsza audycję wyemitowała Stacja Nadawcza Armii Krajowej "Błyskawica". Jej sygnałem była melodia "Warszawianki".
 • Rocznica powstania warszawskiego: Wybiła godzina "W"

  Rocznica powstania warszawskiego: Wybiła godzina "W"

  O godzinie 17 Warszawa zamarła. Zatrzymali się przechodnie, zatrzymali się kierowcy. Syreny zawyły nie tylko w stolicy, ale i wielu innych miastach Polski. W ten sposób uczczono 72. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Przedstawiciele władz i warszawiacy, tłumnie zgromadzili się przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.
 • 72. rocznica wybuchu powstania warszawskiego

  72. rocznica wybuchu powstania warszawskiego

  1 sierpnia 1944 r. na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.
 • "Znowu zaczyna się źle pojmować znaczenie powstania"

  "Znowu zaczyna się źle pojmować znaczenie powstania"

  Wierzyłam i nadal wierzę, że powstanie musiało wybuchnąć - pisze Danuta Szlachetko "Wira", która jako 15-latka wzięła udział w powstaniu warszawskim. Jej wspomnienia pt. "'Wira' z powstania" właśnie trafiają do księgarń.
 • Rocznica wybuchu powstania warszawskiego: Odczytano Apel Pamięci

  Rocznica wybuchu powstania warszawskiego: Odczytano Apel Pamięci

  "Nam przyświecała jedynie myśl, aby obchody naszej powstańczej rocznicy nie były pozbawione godnej i tradycyjnej oprawy wojskowej (...)" - tak o Apelu Pamięci, który MON wprowadził zamiast Apelu Poległych, mówił podczas obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich. Powstaniec ocenił, że nazywanie tej zmiany "kompromisem" czy "sukcesem" nie jest właściwe.
 • ​Prezydent napisał list do powstańców

  ​Prezydent napisał list do powstańców

  Powstanie warszawskie powinno być źródłem dumy i inspiracji do pracy nad suwerenną Polską - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym w trakcie uroczystości z okazji 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.
 • ​Gronkiewicz-Waltz: Trudno, to decyzja szefa MON

  ​Gronkiewicz-Waltz: Trudno, to decyzja szefa MON

  Jeśli w apelu pamięci podczas uroczystości rocznicy wybuchu powstania warszawskiego nie będzie wyczytany Władysław Bartoszewski - trudno; to decyzja ministra obrony - powiedziała w środę prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, odnosząc się do stanowiska rzecznika MON ws. wniosku ratusza w tej sprawie.
 • ​Komorowski Tadeusz Marian (1 czerwca 1895 - 24 sierpnia 1966), pseudonim Bór

  Generał, podjął decyzję o wybuchu powstania w Warszawie w 1944 roku.

Filmy - Powstanie Warszawskie (31)