Polska Rzeczpospolita Ludowa

Synonimy:
PRL,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Polska Rzeczpospolita Ludowa (1468)

Filmy - Polska Rzeczpospolita Ludowa (14)

 • Muzeum PRL-u. Skąd w nas ta nostalgia za "komuną"?

  Zagraniczni turyści odwiedzają to miejsce z ciekawości. Polscy uczniowie poznają tutaj niezbyt odległą przeszłość, która była codziennością pokolenia ich rodziców. Ci ostatni z kolei mogą przenieść się tutaj w czasy swojej młodości... "Czar PRL" to niezwykłe muzeum zlokalizowane na warszawskiej Pradze, w budynku dawnej fabryki wciąż emanującym duchem minionej epoki – epoki skromnej, często spartańskiej rzeczywistości, na którą jednak wielu spogląda dziś z nostalgią. Muzeum można zwiedzać z przewodnikiem, z czego skwapliwie korzystają turyści z innych krajów. Dla nich przejażdżka milicyjną nyską czy wizyta w zrekonstruowanym PRL-owskim mieszkaniu i siedzibie lokalnych partyjnych władz to nie lada atrakcje. Zwieńczeniem tej przygody jest toast wznoszony wiśniówką połączony z degustacją wafelków i słonych paluszków. - Sentyment do PRL-u, który odczuwamy, to w istocie sentyment do ówczesnej codzienności - wyjaśnia reporterowi agencji Associated Press Mariusz Nurkiewicz, przewodnik, który nie tylko oprowadza gości z zagranicy po muzeum, ale też obwozi ich po ulicach Warszawy kultową Nysą 522. - "Nyska" czy eksponaty w naszym muzeum wzbudzają nostalgię nie tyle za "komuną", co za minionymi czasami. W tamtym systemie nie było nic dobrego, ale ludzie na co dzień próbowali cieszyć się życiem.
 • Młodzikowski: W tamtych czasach bycie modelem to była nobilitacja

  Poruszaliśmy się w środowisku pisarzy, piosenkarzy; uczestniczyliśmy w rautach i bankietach. W latach 70. doświadczyliśmy tak zwanego otwarcia - mówi Rafał Młodzikowski, wzięty model w czasach PRL-u (Dzień Dobry TVN/x-news).
 • Małgorzata Wróblewska-Blikle: Wyjrzeliśmy zza żelaznej kurtyny

  Moi rodzice zgodzili się, żebym była modelką, tylko dlatego, że dzięki wykonywaniu tego zawodu mogłam zobaczyć świat, muzea pełne malarstwa i rzeźby - mówi Małgorzata Wróblewska-Blikle, była modelka (Dzień Dobry TVN/x-news).
 • Małgorzata Niemen wspomina czasy, kiedy była modelką

  Nigdy nie odbierałam mojej pracy z koleżankami jako konkurencji. Czas, który wspólnie spędzałyśmy, wspominam cudownie - mówi Małgorzata Niemen, jedna z najsłynniejszych modelek czasów PRL-u (Dzień Dobry TVN/x-news).