Polska Rzeczpospolita Ludowa

Synonimy:
PRL,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Polska Rzeczpospolita Ludowa (1468)

 • ​Rezolucja I Zjazdu PPR w sprawach politycznych. Dokument z 12 XII 1945 r.

  Uczestnicy I Zjazdu stwierdzili, że Polska Partia Robotnicza jest nową partią klasy robotniczej i mas pracujących w mieście i na wsi wyrosłą na doświadczeniach II wojny światowej.
 • ​Tajny referat Chruszczowa. 25 II 1956 r.

  Obradujący w Moskwie od 14 do 25 lutego 1956 roku XX Zjazd KPZR nie zapowiadał się jako wydarzenie rewolucyjne i nie byłby takim, gdyby nie wygłoszony na nim przez I sekretarza KC, Nikitę Chruszczowa, referat "O kulcie jednostki i jego następstwach".
 • Elegancki ortalion - hit w PRL-u

  Elegancki ortalion - hit w PRL-u

  W latach 60. gładkie płaszcze ortalionowe były synonimem wyszukanej elegancji. Noszono je na wszystkie okazje z wyjątkiem ślubu, bo jak podpowiadał tygodnik „Przekrój”: „mógłby swoim szelestem zakłócić ceremonię”. Ortalion to nazwa tkaniny poliamidowej wprowadzonej pod koniec lat 50. przez włoską firmę Bemberg. Zanim w PRL-u ruszyła produkcja krajowych włókien sztucznych imitujących ortalion, importowano go prywatnymi kanałami z Włoc
 • Zarobki w PRL

  Zarobki w PRL

  Jak zmieniały się wynagrodzenia w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej?
 • Prostytucja - wstydliwy sekret PRL-u

  Prostytucja - wstydliwy sekret PRL-u

  Oficjalnie zakazana nie była, stanowiła jednak kłopotliwy problem dla władz socjalistycznego państwa. Jak wyglądała prostytucja pół wieku temu?
 • Wielki Szu i inni - hazardziści w PRL-u

  Wielki Szu i inni - hazardziści w PRL-u

  Hazard w PRL był nielegalny, ale wcale nie oznacza to, że go nie było. Przekonajcie się jak wyglądało życie szulerów nad Wisłą...
 • 24 września 1972 r. Poradnik dla obcokrajowców w PRL

  24 września 1972 r. Poradnik dla obcokrajowców w PRL

  Ilustrowany tygodnik satyryczny "Szpilki" postanowił pomóc cudzoziemcom odwiedzającym ludową Polskę.
 • Jaki podatek od odszkodowania z czasów PRL?

  Jaki podatek od odszkodowania z czasów PRL?

  Niezgodne z prawem przejmowanie nieruchomości przez państwo czy gminy to nie tylko problem Warszawy. I niewyłącznie skutek dekretu Bieruta.
 • 23 sierpnia 1953 r. Oświadczenie Rządu PRL dotyczące reparacji wojennych

  23 sierpnia 1953 r. Oświadczenie Rządu PRL dotyczące reparacji wojennych

  Władze ludowej Polski zamknęły kwestię reparacji wojennych w oświadczeniu wydanym 23 sierpnia 1953 roku.
 • 21 sierpnia 1979 r. "Żniwny finisz" w PRL

  21 sierpnia 1979 r. "Żniwny finisz" w PRL

  Podczas posiedzenia Biura Politycznego KC PZPR 21 sierpnia 1979 roku podjęto temat kończących wówczas żniw i stanu rolnictwa w ludowej Polsce.

Filmy - Polska Rzeczpospolita Ludowa (14)

 • Muzeum PRL-u. Skąd w nas ta nostalgia za "komuną"?

  Zagraniczni turyści odwiedzają to miejsce z ciekawości. Polscy uczniowie poznają tutaj niezbyt odległą przeszłość, która była codziennością pokolenia ich rodziców. Ci ostatni z kolei mogą przenieść się tutaj w czasy swojej młodości... "Czar PRL" to niezwykłe muzeum zlokalizowane na warszawskiej Pradze, w budynku dawnej fabryki wciąż emanującym duchem minionej epoki – epoki skromnej, często spartańskiej rzeczywistości, na którą jednak wielu spogląda dziś z nostalgią. Muzeum można zwiedzać z przewodnikiem, z czego skwapliwie korzystają turyści z innych krajów. Dla nich przejażdżka milicyjną nyską czy wizyta w zrekonstruowanym PRL-owskim mieszkaniu i siedzibie lokalnych partyjnych władz to nie lada atrakcje. Zwieńczeniem tej przygody jest toast wznoszony wiśniówką połączony z degustacją wafelków i słonych paluszków. - Sentyment do PRL-u, który odczuwamy, to w istocie sentyment do ówczesnej codzienności - wyjaśnia reporterowi agencji Associated Press Mariusz Nurkiewicz, przewodnik, który nie tylko oprowadza gości z zagranicy po muzeum, ale też obwozi ich po ulicach Warszawy kultową Nysą 522. - "Nyska" czy eksponaty w naszym muzeum wzbudzają nostalgię nie tyle za "komuną", co za minionymi czasami. W tamtym systemie nie było nic dobrego, ale ludzie na co dzień próbowali cieszyć się życiem.
 • Młodzikowski: W tamtych czasach bycie modelem to była nobilitacja

  Poruszaliśmy się w środowisku pisarzy, piosenkarzy; uczestniczyliśmy w rautach i bankietach. W latach 70. doświadczyliśmy tak zwanego otwarcia - mówi Rafał Młodzikowski, wzięty model w czasach PRL-u (Dzień Dobry TVN/x-news).
 • Małgorzata Wróblewska-Blikle: Wyjrzeliśmy zza żelaznej kurtyny

  Moi rodzice zgodzili się, żebym była modelką, tylko dlatego, że dzięki wykonywaniu tego zawodu mogłam zobaczyć świat, muzea pełne malarstwa i rzeźby - mówi Małgorzata Wróblewska-Blikle, była modelka (Dzień Dobry TVN/x-news).
 • Małgorzata Niemen wspomina czasy, kiedy była modelką

  Nigdy nie odbierałam mojej pracy z koleżankami jako konkurencji. Czas, który wspólnie spędzałyśmy, wspominam cudownie - mówi Małgorzata Niemen, jedna z najsłynniejszych modelek czasów PRL-u (Dzień Dobry TVN/x-news).