Polska

Artykuły - Polska (2450)

 • Imigranci z Afryki i Syrii nie są ratunkiem dla polskiego rynku pracy

  Imigranci z Afryki i Syrii nie są ratunkiem dla polskiego rynku pracy

  Pracodawcy w Polsce w wielu sektorach odczuwają deficyt kadry i wyrażają większą skłonność do sięgania po pracowników z zagranicy. Oprócz Ukraińców, którzy już zdążyli się zadomowić, w kolejce po pracę ustawiają się Gruzini czy Białorusini. Przed naszym krajem również perspektywa imigracji z Syrii i Afryki.
 • Rynek świetny dla pracownika. Pracodawcy sięgają po wsparcie HR

  Rynek świetny dla pracownika. Pracodawcy sięgają po wsparcie HR

  Według danych opublikowanych przez GUS średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w maju do 4391 zł brutto. W porównaniu do maja zeszłego roku pensja wzrosła o 5,4 proc. a zatrudnienie o 4,5 procent[1].
 • Sejm negatywnie o unijnej dyrektywie w sprawie urlopów rodzicielskich

  Sejm negatywnie o unijnej dyrektywie w sprawie urlopów rodzicielskich

  ​Sejm przyjął w czwartek uchwałę, która negatywnie ocenia projekt unijnej dyrektywy ws. zmian w korzystaniu z urlopu rodzicielskiego. Dyrektywa przewiduje m.in., że ojcowie będą musieli wykorzystać przynajmniej cztery miesiące urlopu, w przeciwnym razie urlop przepadnie. Za przyjęciem uchwały było 281 posłów, 148 było przeciw, czterech wstrzymało się od głosu.
 • Sejm za zmianami w przepisach o krótkoterminowym zatrudnianiu cudzoziemców

  Sejm za zmianami w przepisach o krótkoterminowym zatrudnianiu cudzoziemców

  Sejm uchwalił w czwartek wraz z poprawkami przygotowaną przez rząd nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zakłada ona m.in. wprowadzenie 30 zł opłaty za rejestrację oświadczenia pracodawcy o potrzebie zatrudnienia cudzoziemców. Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 350 posłów, 62 było przeciw, 32 wstrzymało się odgłosu.
 • Trwa polowanie na nauczycieli. Dyrektorzy przeczesują wygaszane gimnazja

  Trwa polowanie na nauczycieli. Dyrektorzy przeczesują wygaszane gimnazja

  Szefowie podstawówek przeczesują wygaszane gimnazja w poszukiwaniu najzdolniejszych pedagogów. W cenie są zwłaszcza ci od chemii i fizyki.
 • Rekordowe stawki dla specjalistów IT w Krakowie - nawet 700 tysięcy złotych

  Rekordowe stawki dla specjalistów IT w Krakowie - nawet 700 tysięcy złotych

  Badania [1] wskazują, że już w 2020 roku na świecie zabraknie miliona programistów. Co ciekawe, w tej branży liczba miejsc pracy rośnie równie szybko jak zarobki, dlatego to pracownicy zaczynają dyktować warunki. Również polscy programiści, cenieni na całym świecie jako solidni specjaliści, coraz częściej decydują się na pracę zdalną, aby pracować dla największych firm za amerykańskie stawki. Już niedługo w Krakowie start-up Crossover, zrzeszający pracowników z całego świata, wybierze najlepszych programistów, oferując im pensję w wysokości 700 tys. zł rocznie!
 • Do 2020 roku 40 proc. pracowników będzie samozatrudnionych

  Do 2020 roku 40 proc. pracowników będzie samozatrudnionych

  Cyfrowa rewolucja sprawia, że rozwija się nowy trend: otwarta gospodarka. W 2020 roku blisko 40 proc. pracowników będzie samozatrudnionych. Zmiany wymagają od organizacji przystosowania się i odmiennego sposobu zarządzania. Wyzwaniem będzie też zabezpieczenie środowiska cyfrowego. Tylko platformy bezpieczeństwa, które obejmą całe ekosystemy biznesowe, pozwolą organizacjom w pełni otworzyć się na nowe możliwości. Taką platformą jest Samsung Knox, który pozwala w urządzeniu mobilnym oddzielić świat prywatny od służbowego, a w razie ataku odetnie dostęp do informacji.
 • Polska na dobrej drodze do całkowitego uniezależnienia się od dostaw gazu z Rosji

  Polska na dobrej drodze do całkowitego uniezależnienia się od dostaw gazu z Rosji

  Do Świnoujścia wpłynął gazowiec z amerykańskim LNG. Wiele dzieje się także wokół propozycji budowy gazociągu Baltic Pipe, przez który Polska ma odbierać gaz z norweskiego szelfu i który mógłby być konkurencją dla rosyjsko-niemieckiego North Stream II. Ten projekt ma już jednak zapewnione finansowanie, wsparcie europejskich koncernów paliwowych i Rosji, która traktuje tę budowę jako narzędzie gospodarczo-polityczne. Dlatego Polska musi brać po uwagę alternatywne scenariusze i prowadzić kompleksową strategię w kwestii dostaw gazu - uważa Jerzy Kurella, ekspert Instytutu Staszica.

Filmy - Polska (186)

 • Czy Polsce może grozić blackout?

  Polska ma mocy wytwórczych praktycznie tyle, ile potrzebujemy. Gdyby doszło do awarii w jednej z elektrowni mogą pojawić się problemy. Jednak czy grozi nam blackout, czyli niekontrolowana przerwa w dostawie prądu? Jakie narzędzia i rozwiązania bronią nasz system przed poważnymi problemami? Więcej w materiale wideo mówił Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.
 • Fala upałów przetacza się przez Europę

  Fala wielkich upałów przetacza się przez Europę.
 • Fala upałów przetacza się przez Europę

  Fala wielkich upałów przetacza się przez Europę.
 • R. Petru: Błaszczak jest tchórzem, a PiS gra na niskich emocjach

  Zastanawiam się, ile jeszcze śmierci musi zobaczyć Beata Szydło w telewizji, żeby ruszyło ją sumienie. Zauważmy, że nasza postawa „nie, bo nie” jest głupia. Wiele krajów zadeklarowało przyjęcie uchodźców i przyjęło znacznie mniej niż wcześniej deklarowało, na zasadzie, że to jest proces – powiedział Ryszard Petru, lider Nowoczesnej. Jego zdaniem, Polska powinna przyjąć kilkuset uchodźców, żeby rozwiązać problem z Komisją Europejską. - Minister Błaszczak w Dzień Uchodźcy powinien wysłać listy do poszczególnym prezydentów miast, do biskupów, czy do parafii z pytaniem, ilu mogą przyjąć. Ale on tego nie zrobi, bo jest tchórzem. Jest po prostu tchórzem, a PiS gra na niskich emocjach – powiedział Ryszard Petru.