polityka

Artykuły - Polityka (1239)

Filmy - Polityka (120)

 • Piotr Szumlewicz o wetach prezydenta

  - Mamy weta. Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym i ustawę o KRS. W pewnym sensie Prawo i Sprawiedliwość wymusiło na prezydencie te weta, dlatego że ustawy były przygotowane kompromitująco, były nie tylko jawnie sprzeczne z konstytucją, ale też ustawa o Sądzie Najwyższym była sprzeczna sama ze sobą - komentuje publicysta Piotr Szumlewicz. Program Komentarz polityczny prowadzi dla Was Piotr Szumlewicz. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDY CZWARTEK O 9:00.
 • Piotr Szumlewicz na Dzień Dziecka

  Piotr Szumlewicz zwrócił się do dzieci z najlepszymi życzeniami oraz zwrócił uwagę na politykę społeczną dotyczącą tej grupy społecznej. - Niestety, władza uległa bardzo szkodliwej argumentacji państwa Elbanowskich, którzy bardzo dużo złego zrobili dla dzieci - mówi publicysta. Program Komentarz polityczny prowadzi dla Was Piotr Szumlewicz. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDY CZWARTEK O 9:00.
 • Laskowski o reformie sądownictwa: Zagrożenie

  - Chcieliśmy poprzez uchwałę sędziów Sądu Najwyższego dotrzeć do opinii publicznej, powiedzieć, że dzieje się coś niepokojącego, że projekty zmiany ustroju sądownictwa, są w części niezgodne z konstytucją, zmieniają ustrój pomimo braku zmiany konstytucji, i że trzeba się temu bardzo uważnie przyglądać, bo to jest zagrożenie dla praworządności - powiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Michał Laskowski. Rzecznik Sądu Najwyższego dodał, że sędziowie liczą na jakąś refleksję. "Posłowie, senatorowie, prezydent mają czas na refleksję, na zastanowienie się nad tym, co szczegółowo wyłożyliśmy w naszych opiniach" - wyjaśnił Laskowski podkreślając, że w opinii sędziów każdy z przepisów jest analizowany pod kątem zgodności z konstytucją, efektów jakie może przynieść. Gość Marcina Zaborskiego powiedział również: "Oczekujemy od prezydenta debaty, dyskusji, w której każdy ma prawo się wypowiedzieć. Są różnego rodzaju konsultacje społeczne. Tymczasem, projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych, zawierający mnóstwo zmian, zgłaszany jest przez grupę posłów i przez to unika się jakichkolwiek konsultacji".
 • Wybór Macrona dobrą wiadomością dla Polski?

  Gość Marcina Zaborskiego uważa, że wybór Macrona jest dobrą wiadomością dla naszego kraju: „Macron jest proeuropejski i jest za umocnieniem UE. Marine Le Pen była za wyjściem Francji z UE, co rozpoczęłoby proces rozpadu. To byłoby znacznie groźniejsze dla UE niż wyjście Wielkiej Brytanii. (…) Pani Le Pen była moskwoentuzjastką, była prorosyjska. Macron jest za utrzymaniem sankcji wobec Rosji, za ochroną niepodległości Ukrainy. Macron jest również za silnym NATO". Socjolog był pytany także pytany o to, czy widzi w Polsce zjednoczoną opozycję. "Obawiam się, że jesteśmy jeszcze od tego odlegli" - stwierdza