polityka

Artykuły - Polityka (1236)

Filmy - Polityka (118)

 • Laskowski o reformie sądownictwa: Zagrożenie

  - Chcieliśmy poprzez uchwałę sędziów Sądu Najwyższego dotrzeć do opinii publicznej, powiedzieć, że dzieje się coś niepokojącego, że projekty zmiany ustroju sądownictwa, są w części niezgodne z konstytucją, zmieniają ustrój pomimo braku zmiany konstytucji, i że trzeba się temu bardzo uważnie przyglądać, bo to jest zagrożenie dla praworządności - powiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Michał Laskowski. Rzecznik Sądu Najwyższego dodał, że sędziowie liczą na jakąś refleksję. "Posłowie, senatorowie, prezydent mają czas na refleksję, na zastanowienie się nad tym, co szczegółowo wyłożyliśmy w naszych opiniach" - wyjaśnił Laskowski podkreślając, że w opinii sędziów każdy z przepisów jest analizowany pod kątem zgodności z konstytucją, efektów jakie może przynieść. Gość Marcina Zaborskiego powiedział również: "Oczekujemy od prezydenta debaty, dyskusji, w której każdy ma prawo się wypowiedzieć. Są różnego rodzaju konsultacje społeczne. Tymczasem, projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych, zawierający mnóstwo zmian, zgłaszany jest przez grupę posłów i przez to unika się jakichkolwiek konsultacji".
 • Wybór Macrona dobrą wiadomością dla Polski?

  Gość Marcina Zaborskiego uważa, że wybór Macrona jest dobrą wiadomością dla naszego kraju: „Macron jest proeuropejski i jest za umocnieniem UE. Marine Le Pen była za wyjściem Francji z UE, co rozpoczęłoby proces rozpadu. To byłoby znacznie groźniejsze dla UE niż wyjście Wielkiej Brytanii. (…) Pani Le Pen była moskwoentuzjastką, była prorosyjska. Macron jest za utrzymaniem sankcji wobec Rosji, za ochroną niepodległości Ukrainy. Macron jest również za silnym NATO". Socjolog był pytany także pytany o to, czy widzi w Polsce zjednoczoną opozycję. "Obawiam się, że jesteśmy jeszcze od tego odlegli" - stwierdza
 • Piotr Szumlewicz: Kościół dominuje nad państwem

  – Polska w coraz większym stopniu jest państwem wyznaniowym, podporządkowanym Kościołowi katolickiemu i religii katolickiej – uważa publicysta Piotr Szumlewicz. Jak dodaje, Kościół ma posiada tylko przywileje ekonomiczne, ale również gospodarcze. – Kościół w coraz większym stopniu dominuje nad państwem – zauważa. Program Komentarz polityczny prowadzi dla Was Piotr Szumlewicz. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDY CZWARTEK O 9:00.
 • O wyborze Tuska na szefa Rady Europejskiej

  Pytany o ostatnie wypowiedzi Witolda Waszczykowskiego dot. wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej Paweł Kowal stwierdził: "Jak mówił Jerzy Bahr, "dyplomata może przeprowadzić każdą akcję, tylko musi mieć na to odpowiedni czas i środki". Można było pół roku wcześniej czy rok wcześniej domagać się regulaminu wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej i wszystkie wątpliwości rozstrzygnąć". „Konsultacje i dialog w sprawach europejskich powinien być. W momencie, kiedy go nie ma, następuje takie klasyczne w Polsce siłowanie się między głównymi siłami politycznymi. W tym momencie mamy taki efekt, że prawdopodobnie w Europie poczuli wszyscy, że my to eksportujemy do całej Europy” - zauważył gość Marcina Zaborskiego.