podatki

Artykuły - Podatki (228)

 • Zmiany w pdof ważne dla pracowników

  Zmiany w pdof ważne dla pracowników

  Część modyfikacji wprowadzonych z początkiem 2015 roku do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy pracowników. Chodzi tu o zwolnienia od podatku dla niektórych świadczeń pracowniczych i długo oczekiwane uregulowania w zakresie ustalania pracowniczego przychodu z tytułu korzystania przez pracowników ze służbowego samochodu do celów prywatnych.
 • Prosty system podatkowy? Nie w tej kadencji

  Prosty system podatkowy? Nie w tej kadencji

  Podatkowa rewolucja pod znakiem zapytania. Sztandarowa obietnica premier Ewy Kopacz i wcześniej Donalda Tuska o stworzeniu nowego prostego systemu podatkowego może zakończyć się fiaskiem.
 • Co jeszcze można opodatkować, czyli jak państwa łatają dziury w budżecie

  Co jeszcze można opodatkować, czyli jak państwa łatają dziury w budżecie

  Świat się zmienia, gospodarka rozwija, a wpływy budżetowe nie nadążają za oczekiwaniami społecznymi i potrzebami państwa. Różne kraje dwoją się i troją w poszukiwaniu nowych źródeł pieniędzy.
 • Rozliczenia z fiskusem mają być bardziej przyjazne dla podatnika. Prezydent proponuje zmiany w ordynacji podatkowej

  Rozliczenia z fiskusem mają być bardziej przyjazne dla podatnika. Prezydent proponuje zmiany w ordynacji podatkowej

  Wprowadzenie zasady rozstrzygania w razie wątpliwości na korzyść podatnika, skrócenie terminu przedawnienia, odstąpienie od zasady wymierzania kary za drobne przewinienia i zniesienie obligatoryjnej zasady korekty kosztów - to kilka z propozycji Kancelarii Prezydenta RP zmian w ustawie Ordynacja podatkowa. Mają one zwiększyć poczucie bezpieczeństwa podatnika i zaufanie do państwa, ale ułatwią też funkcjonowanie administracji podatkowej.
 • Przepisy podatkowe mają być prostsze i przyjaźniejsze. Rada Podatkowa przy ministrze finansów rozpoczyna prace

  Przepisy podatkowe mają być prostsze i przyjaźniejsze. Rada Podatkowa przy ministrze finansów rozpoczyna prace

  Nowo powołana Rada Podatkowa przy ministrze finansów liczy 25 ekspertów. Będą oni opiniowali propozycje resortu ws. zmian w przepisach podatkowych. Dzięki temu prawo ma stawać się coraz prostsze i przyjaźniejsze dla podatników. Rada ma wspierać resort również we wprowadzaniu zmian w administracji podatkowej i kontroli skarbowej. W środę odbyło się wręczenie nominacji członkom rady i jej pierwsze posiedzenie.
 • Ułatwienia dla podatników, zmiany i krótsze terminy dla przedsiębiorców

  Ułatwienia dla podatników, zmiany i krótsze terminy dla przedsiębiorców

  Od marca przyszłego roku podatnicy przy rozliczaniu PIT będą mogli skorzystać z wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych. Dla osób fizycznych to rozwiązanie może być pomocne przy wypełnianiu deklaracji, jednak dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników wiąże się z koniecznością przesyłania dokumentów do urzędów skarbowych drogą elektroniczną. Ci zaś, którzy będą mogli zostać przy papierze, będą mieli mniej czasu na przygotowanie dokumentów - wynika z analizy Tax Care.
 • Firmom lżej z podatkami

  Firmom lżej z podatkami

  87. miejsce zajęła Polska w rankingu przyjazności systemów podatkowych "Paying Taxes 2015". Przed rokiem byliśmy na 113. miejscu - informuje "Gazeta Wyborcza".
 • Będą duże zmiany w obsłudze podatników przez urzędy skarbowe

  Będą duże zmiany w obsłudze podatników przez urzędy skarbowe

  Od 2016 r. w urzędzie skarbowym będzie można nie tylko rozliczyć podatki oraz otrzymać konieczne zaświadczenia, ale także zarejestrować firmę i złożyć dokumenty do ZUS - wynika z projektu ustawy o administracji podatkowej. Przedsiębiorcy prowadzący działalność krócej niż 18 miesięcy do pomocy dostaną asystenta. To oznacza, że urzędy skarbowe w całym kraju czekają duże zmiany - wynika z analizy Tax Care.
 • Koniec tajemnicy bankowej?

  Koniec tajemnicy bankowej?

  Wiele wskazuje na to, że termin "raj podatkowy" niebawem przejdzie do historii. Już nie tylko Stany Zjednoczone i Unia Europejska zwierają szyki w walce z omijaniem przepisów. 30 października porozumienie w tej kwestii podpisali ministrowie finansów ponad 50 krajów i terytoriów zależnych.
 • Fiskus będzie mógł wstępnie wypełnić PIT-y za podatników

  Fiskus będzie mógł wstępnie wypełnić PIT-y za podatników

  Od przyszłego roku fiskus będzie mógł wstępnie wypełniać za podatników deklaracje PIT - taki ma być skutek nowelizacji, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Filmy - Podatki (34)

 • Rozliczenia z fiskusem mają być bardziej przyjazne dla podatnika

  Zmiany, które prezydent będzie proponował, dotyczą tych elementów ustawy, które wywołują największy niepokój przedsiębiorców, szczególnie tych mniejszych, których nie stać na wyrafinowane analizy prawne. Podstawowym celem jest to, by zwiększyli poziom poczucia bezpieczeństwa podatników zarówno poprzez mechanizmy systemu prawnego, jak i funkcjonowanie organów podatkowych – zapowiada w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
 • Przepisy podatkowe mają być prostsze i przyjaźniejsze

  Zakładamy, że eksperci będą służyli nam radami, że będą opiniowali podstawowe projekty zmieniające prawo podatkowe w Polsce. Ale nie tylko prawo podatkowe, zakładamy, że wspomogą nas również w przeprowadzaniu zmian w administracji podatkowej i w kontroli skarbowej – powiedział Janusz Cichoń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, podczas wręczenia nominacji członkom Rady Podatkowej.
 • Sejm pracuje nad nowymi zasadami opodatkowania wykorzystywania aut służbowych

  Od przyszłego roku użytkowanie służbowych samochodów do celów prywatnych będzie prawdopodobnie opodatkowane ryczałtem. – Jest duży bałagan, o czym środowisko doradców podatkowych mówiło od lat – twierdzi Andrzej Marczak, szef zespołu ds. podatków osobistych KPMG w Polsce. – Dlatego cieszymy się, że propozycje rządu wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom. Głównym celem podatków powinno być pozyskiwanie dochodów w najprostszy, najtańszy i najmniej uciążliwy dla przedsiębiorców sposób. Ryczałtowe opodatkowanie aut spełnia te przesłanki.
 • Został tydzień na rozliczenie się z fiskusem

  30 kwietnia upływa termin składania zeznań podatkowych. Szybsze złożenie PIT-u pozwoli nie tylko na szybsze uzyskanie ewentualnego zwrotu, lecz także na uniknięcie kary skarbowej. - Im szybciej złożymy zeznanie, tym szybciej otrzymamy zwrot ewentualnej nadpłaty, której maksymalny termin zwrotu to trzy miesiące – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Piotr Baraniak, doradca podatkowy z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.