podatki

Artykuły - Podatki (238)

 • Lista fiskusa do lamusa

  Lista fiskusa do lamusa

  Zastopowany został projekt resortu finansów stworzenia w internecie listy osób zalegających z podatkami.
 • Urzędnik zmienia sens ustawy, czyli jak ograniczyć prawo do zwolnienia podatkowego

  Urzędnik zmienia sens ustawy, czyli jak ograniczyć prawo do zwolnienia podatkowego

  Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi wprost, że jeśli podatnik przeznaczy dochód ze sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup lub modernizację lokalu, to nie płaci podatku. Ale treść ustawy nie przeszkadza urzędnikom, którzy każą płacić. Wystarczy bowiem twórczo wykorzystać przepis dotyczący odpisów podatkowych a koszt nabycia potraktować jak ulgę, aby zmienić sens ustawy.
 • Przychodzi bloger do fiskusa

  Przychodzi bloger do fiskusa

  Blisko 11 mln Polaków czyta blogi1. Dlatego reklamodawcy coraz częściej wykorzystują blogosferę do konkretnych działań marketingowych, a osoby piszące w internecie zmieniają hobby w dobrze prosperujący biznes, stając się przy tym pełnoprawnymi przedsiębiorcami. Muszą jednak pamiętać, że z tego tytułu zyskują nie tylko prawa, ale również liczne obowiązki.
 • Podwyżki pensji, niższy VAT... Rząd rozda prezenty przed wyborami

  Podwyżki pensji, niższy VAT... Rząd rozda prezenty przed wyborami

  Unijni komisarze rekomendują zdjęcie z Polski procedury nadmiernego deficytu. Droga do wzrostu płac w budżetówce stoi otworem.
 • Badanie: Polacy nie radzą sobie z zawiłymi przepisami podatkowymi

  Badanie: Polacy nie radzą sobie z zawiłymi przepisami podatkowymi

  Zawiłości przepisów podatkowych powodują, że resort finansów wydaje rocznie niemal 34 tys. interpretacji podatkowych. Najwięcej trudności dostarcza Polakom podatek VAT, a w dalszej kolejności PIT i CIT - wynika z obliczeń firmy doradczej Grant Thornton.
 • Ryczałtowcu, uważaj na drodze!

  Ryczałtowcu, uważaj na drodze!

  Czy stłuczka może oznaczać wyższy podatek? Tak, jeśli poszkodowany jest przedsiębiorcą i płaci podatek zryczałtowany. Odszkodowanie, jakie otrzyma na naprawę auta czy pojazdu stanowiącego majątek firmy, powiększa bowiem przychód podlegający opodatkowaniu.
 • Trudna rewolucja w PIT

  Trudna rewolucja w PIT

  Trochę ponad 100 tys. PIT-ów za 2014 r. wysłaliśmy przez Portal Podatkowy. Ministerstwo Finansów liczyło na to, że skorzysta z nich 500 tys. podatników - donosi "Gazeta Wyborcza".
 • Ministerstwo Finansów wykreśliło groźną klauzulę

  Ministerstwo Finansów wykreśliło groźną klauzulę

  Groźna dla przedsiębiorców klauzula obejścia prawa trafiła do kosza. Ministerstwo Finansów pod obrady rządu skierowało projekt nowelizacji ordynacji podatkowej bez całego działu poświęconego kontrowersyjnemu mechanizmowi - pisze "Pulsu Biznesu".
 • Ekspert: Dla fiskusa zaległy podatek to kura znosząca złote jaja

  Fiskus na pewno nie zgłosi się od razu po zaległe pieniądze. Dla niego to jest kura znosząca złote jaja - im później zapłacimy, tym większe narosną odsetki - ocenia Grzegorz Grochownia, partner w KPMG.
 • PIT: Limity podatkowe te same od lat. I na razie tak zostanie

  Od ponad sześciu lat nie zmieniły są podstawowe kwoty decydujące o wysokości opodatkowania dochodu. I na razie tak zostanie.

Filmy - Podatki (40)

 • Prawo podatkowe jest nieprzejrzyste i zbyt często zmieniane

  Dwie trzecie przedsiębiorców nisko ocenia jakość przepisów podatkowych, a 86 proc. przyznaje, że zmieniają się one zbyt często – wynika z badań firmy Podatkowiec. Choć system podatkowy wielu z nich stwarza duże trudności, to tylko 30 proc. próbuje zmienić tę sytuację, np. wprowadzając politykę podatkową w firmie. Przedsiębiorcy podkreślają, że problemem większym niż skomplikowany system podatkowy jest jego interpretacja przez poszczególnych urzędników.
 • W tym roku ulga na dzieci na nowych zasadach

  Ulga na dzieci jest jedną z najpopularniejszych. Pozwala na odliczenie od podatku wynikającej z przepisów podatkowych kwoty przypadającej na jedno dziecko. W przypadku, gdy podatnik jest uprawniony do rozliczenia ulgi na więcej niż jedno dziecko, kwota to odpowiednio się zwiększa. W tym roku wysokość ulgi w przypadku trzeciego i kolejnych dzieci jest wyższa o 20 proc. – mówi agencji Newseria Biznes Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w Kancelarii Chmieliński & Żemantowski.
 • Utrzymanie wyższych stawek VAT będzie kosztować gospodarstwa domowe 4 mld zł rocznie

  Reforma z 2011 roku oznacza dodatkowe bezpośrednie obciążenie podatkiem VAT gospodarstw domowych w wysokości około 4,4 mld zł rocznie – wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Michał Myck, dyrektor i członek zarządu Centrum Analiz Ekonomicznych.
 • W kwietniu rozpocznie się reorganizacja fiskusa

  Od 1 kwietnia 2015 r. będą następowały w izbach skarbowych zmiany dotyczące procesów pomocniczych, czyli finansowo-księgowych, kadrowych. Powinno to pozwolić na przeniesienie części urzędników do procesów podstawowych: obsługi klienta, kontroli i egzekucji – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jacek Kapica, wiceminister finansów i szef Służby Celnej.