podatki

Artykuły - Podatki (252)

 • Podatki w 2017 roku - przedsiębiorco, bądź czujny!

  Podatki w 2017 roku - przedsiębiorco, bądź czujny!

  Obecnie trwający rok upłynie przedsiębiorcom pod znakiem dokonanych przez ustawodawcę transformacji w systemie podatkowym. Nowe regulacje podatkowe będą miały wpływ na bieżącą działalność przedsiębiorców bez względu na wielkość ich firm, a także rodzaj prowadzonej działalności. Czy nowe przepisy prawne pozytywnie wpłyną na prowadzony biznes?
 • Co drugi Polak nie płaci VAT? Szokujące wyniki badania

  Co drugi Polak nie płaci VAT? Szokujące wyniki badania

  Dla większości Polaków obecny system podatkowy jest nieodpowiedni, przede wszystkim ze względu na jego skomplikowanie i niezrozumienie. 93 proc. Polaków uważa, że system ten powinien zostać uproszczony. Obecny system jest postrzegany jako nieprzyjazny, niesprawiedliwy, skomplikowany i niezrozumiały - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Maison&Partners.
 • Rozlicz PIT-a w centrum handlowym

  Rozlicz PIT-a w centrum handlowym

  W piątek i sobotę pracownicy urzędów skarbowych będą czekać na osoby rozliczające PIT w kilkudziesięciu galeriach handlowych w całym kraju. Pomogą wypełnić zeznanie podatkowe i wysłać je elektronicznie bezpośrednio do urzędu skarbowego. Akcja odbędzie się w 93 galeriach w 72 miastach w całej Polsce.
 • Podatkami rządzi wciąż ten sam od lat układ

  Podatkami rządzi wciąż ten sam od lat układ

  Podatkami rządzi wciąż ten sam od lat układ biznesowo-urzędniczy, który żyje z ich słabości. Unikatowy, nieznany w czasach pokoju kryzys systemu podatkowego w większości państw UE jest faktem, któremu nie sposób zaprzeczyć lub przysłowiowo "zamieść go pod dywan".
 • "Rzeczpospolita": Fiskus głuchy na prawo

  "Rzeczpospolita": Fiskus głuchy na prawo

  Skarbówka nie rozstrzyga wątpliwości na korzyść podatników, choć ma taki obowiązek - czytamy w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".
 • Morawiecki: PIT za podatnika będzie mógł wypełnić urząd skarbowy

  Morawiecki: PIT za podatnika będzie mógł wypełnić urząd skarbowy

  PIT za podatnika będzie mógł wypełnić urząd skarbowy - poinformował w środę na konferencji prasowej w Ministerstwie Finansów wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
 • Potrzebujemy nowej ustawy o podatku VAT?

  Potrzebujemy nowej ustawy o podatku VAT?

  Siódme miejsce na świecie, pierwsze w Europie - nasz system podatkowy znajduje się w czołówce najbardziej nieprzejrzystych. Jednym z problemów jest podatek VAT. "Nie można dłużej pozwalać, by uczciwi przedsiębiorcy odpowiadali za przekręty organizowane przez przestępców, dlatego należy szybko wprowadzić cały szereg zmian w systemie podatkowym" - argumentowali eksperci think-tanku Warsaw Enterprise Institute podczas prezentacji raportu "VAT-kluczowy problem polskiego systemu podatkowego".
 • Sejm pracuje nad ułatwieniami dla firm

  Sejm pracuje nad ułatwieniami dla firm

  Sejm pracuje nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Projekt zmniejsza obowiązki administracyjne przedsiębiorców i ma poprawić warunki prowadzenia przez nich działalności.
 • Od 2018 roku kasy fiskalne będą połączone z centralnym systemem fiskusa

  Od 2018 roku kasy fiskalne będą połączone z centralnym systemem fiskusa

  Do 2020 roku wszystkie działające w polskich firmach kasy fiskalne, czyli ponad 1,8 mln urządzeń, będą musiały być połączone z centralnym systemem administracji podatkowej. Rząd chce przez e-paragony poprawić skuteczność kontroli skarbowych i uszczelnić wpływy z podatków. Ma to przynieść korzyści budżetowe w kwocie ponad 6,8 mld zł. Przedsiębiorcy będą mieli trzy lata na wymianę urządzeń.
 • Sejm odrzucił projekt ustawy obniżający PIT dla firm do 15 procent

  Sejm odrzucił projekt ustawy obniżający PIT dla firm do 15 procent

  Sejm odrzucił w czwartek w pierwszym czytaniu projekt ustawy - autorstwa Nowoczesnej - przewidujący m.in. obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą z 19 proc. do 15 proc.

Filmy - Podatki (55)

 • Trzeba będzie wycisnąć więcej pieniędzy z podatników

  Rząd zapowiadał wyższe wpływy z podatków dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego. Jednak wpływy z podatków w 2016 r. spadły. To oznacza, że w tym roku minister finansów będzie musiał wycisnąć więcej pieniędzy z podatników. Nie wprowadzono podatku od handlu, a wpływy z podatku bankowego były niższe od zapowiadanych o 2 mld zł. - Wpływy z VAT też okazały się niższe o 2 mld zł, co musiało być przykre dla ministra finansów, bo zapowiadano wzrost dzięki uszczelnieniu systemu - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR. - To oznacza, że w 2017 r. trzeba będzie bardziej przycisnąć podatników, aby zrealizować obiecane wydatki budżetowe. Więcej na temat wykonania budżetu państwa w materiale wideo.
 • Bardzo zła zmiana dla podatników: fiskus może działać w sposób złośliwy

  Od początku roku w sposób bardzo niekorzystny zmieniło sie prawo. Wcześniej, gdy przedsiębiorca miał wątpliwości co do interpretacji przepisów mógł wystąpić do fiskusa o interpretację prawną. Teraz taka interpretacja nie będzie już go chronić, chyba, że dodatkowo zapłaci ministrowi finansów.
 • Podatki: czy można bardziej dokręcić śrubę?

  Wpływy podatkowe do budżetu państwa wzrosły, jednak nie tak, jak chciałby rząd. Jakie mogą być skutki zaostrzenia kontroli podatkowej?
 • Minister finansów będzie wprowadzał nowe podatki

  Ze względu na realizację programu 500+ i obniżenie wieku emerytalnego w nadchodzącym roku rządowi coraz trudniej będzie sfinansować budżetowe wydatki. Minister finansów będzie szukał sposobów zwiększenia dochodów poprzez wyższe podatki. - Dochody budżetowe z tytułu uszczelniania systemu podatkowego są znacznie niższe od zapowiadanych - mówi w rozmowie z MarketNews24 Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR. O tym jakie będą dodatkowe wydatki i jak obciążą każdego Polaka - więcej w materiale wideo.