podatki

Artykuły - Podatki (252)

Filmy - Podatki (51)

 • Trump: Firmy opuszczające Amerykę poniosą tego konsekwencje

  Prezydent elekt Donald Trump zapowiedział w czwartek ogromne cięcia podatków i regulacji dla amerykańskich firm, by zatrzymać je w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie zagroził "konsekwencjami" dla tych, które zdecydują się wynieść produkcję poza USA.
 • Spór o kwotę wolną od podatku. Czy o to chodziło Trybunałowi Konstytucyjnemu?

  Decyzje Parlamentu dotyczące kwoty wolnej nie są uproszczeniem systemu podatkowego i nie zachęcają do aktywności zawodowej. Czy o takie właśnie zmiany w systemie podatkowym chodziło Trybunałowi Konstytucyjnemu, gdy orzekał, że kwota wolna musi być podwyższona? O takich wątpliwościach mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. I podaje przykład kolejnego kraju nastawionego bardzo pro socjalnie, który chce wprowadzić zmiany, ale idące w innym kierunku niż to robi Polska.
 • 40 tys zł kary? Zmiany w ustawie o VAT

  Obowiązek składania deklaracji VAT w formie elektronicznej od stycznia 2017 r. pod groźbą sankcji administracyjnych. Niedochowanie takiej formy grozi karą jak za wykroczenie skarbowe, czyli grzywna może wynieść nawet 40 tys zł – to jedne z wielu zmian jakie wprowadza nowelizacja ustawy o VAT, która została przyjęta przez Sejm. Teraz swoje poprawki może wnieść Senat. - Ta ustawa zaostrza podejście służb skarbowych do faktur, do dokumentów i do obowiązków z tym związanych. Pojawiają się nowe zagadnienia, pojawia się kategoria rzetelność rozliczeń faktury, rzetelność wprowadzania jej do obrotu, rzetelność przyjmowania tej faktury. To są zmiany wprowadzone tą, że ustawą w innej ustawie , czyli w kodeksie karnym skarbowym – mówi Bogdan Zatorski, ekspert consultingu biznesowego Sage.
 • W rządowej propozycji podatki dla najbiedniejszych są zbyt wysokie

  Jeżeli obniżka podatków od wynagrodzeń ma być neutralna dla budżetu, to wyższe podatki muszą zapłacić nie tylko najbogatsi, ale także ci, których dochody są niewiele wyższe od średniej krajowej. Jednocześnie proponowana stawka podatkowa dla najmniej zarabiających jest zbyt wysokim obciążeniem. - Proponowana 19,5 proc. stawka podatkowa dla osób o najmniejszych dochodach jest zbyt wysoka, aby na rynek pracy wróciły osoby bierne zawodowo, albo pracujące w szarej strefie - mówi główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju, Aleksander Łaszek.