podatki

Artykuły - Podatki (248)

Filmy - Podatki (42)

 • Andrzej Sadowski: Błąd tkwi w systemie politycznym

  W ramach akcji #WybieramSwiadomie zadaliśmy przedstawicielom komitetów wyborczych pytanie: Jakie działania podejmie partia, żeby zmniejszyć zadłużenie Polski? Z ust polityków padło wiele obietnic i propozycji. O ich skomentowanie poprosiliśmy Andrzeja Sadowskiego, ekonomistę i prezydenta Centrum im. Adama Smitha.
 • Wyżnikiewicz: Opodatkowanie banków i sklepów to wyższe ceny dla Polaków

  W okresie kampanii wyborczej zwalczające się partie polityczne dają obietnice nierealne z punktu widzenia możliwości ich sfinansowania. Przedstawiane w mediach możliwe źródła finansowania obietnic takie jak opodatkowanie banków, sklepów wielkopowierzchniowych czy uszczelnienie systemu podatkowego dają iluzoryczne oszczędności z punktu widzenia dyscypliny budżetowej i utrzymania deficytu na poziomie 3%. Jak powiedział agencji eNewsroom.pl Bohdan Wyżnikiewicz, ekonomista, statystyk i wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową środki te w żadnym wypadku nie wystarczą na zaspokojenie wydatków zapowiadanych przez konkurujące partie polityczne, a efekty wprowadzonych zmian mogą uderzyć rykoszetem w najuboższych obywateli.
 • Prawo podatkowe jest nieprzejrzyste i zbyt często zmieniane

  Dwie trzecie przedsiębiorców nisko ocenia jakość przepisów podatkowych, a 86 proc. przyznaje, że zmieniają się one zbyt często – wynika z badań firmy Podatkowiec. Choć system podatkowy wielu z nich stwarza duże trudności, to tylko 30 proc. próbuje zmienić tę sytuację, np. wprowadzając politykę podatkową w firmie. Przedsiębiorcy podkreślają, że problemem większym niż skomplikowany system podatkowy jest jego interpretacja przez poszczególnych urzędników.
 • W tym roku ulga na dzieci na nowych zasadach

  Ulga na dzieci jest jedną z najpopularniejszych. Pozwala na odliczenie od podatku wynikającej z przepisów podatkowych kwoty przypadającej na jedno dziecko. W przypadku, gdy podatnik jest uprawniony do rozliczenia ulgi na więcej niż jedno dziecko, kwota to odpowiednio się zwiększa. W tym roku wysokość ulgi w przypadku trzeciego i kolejnych dzieci jest wyższa o 20 proc. – mówi agencji Newseria Biznes Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w Kancelarii Chmieliński & Żemantowski.