podatki

Artykuły - Podatki (252)

 • Ostatnie dni na rozliczenie z fiskusem. Termin 2 maja obowiązuje wszystkich

  Ostatnie dni na rozliczenie z fiskusem. Termin 2 maja obowiązuje wszystkich

  Do 2 maja można składać zeznania podatkowe za 2016 rok. Termin obowiązuje osoby rozliczające się na formularzu PIT-37, które m.in. pracują na umowie o pracę czy cywilnoprawnej, oraz PIT-36, dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ale to nie jedyne grupy podatników, które muszą rozliczyć się w ciągu najbliższego tygodnia.
 • Trump przedstawi plan reformy systemu podatkowego

  Trump przedstawi plan reformy systemu podatkowego

  Prezydent USA Donald Trump przedstawi w środę założenia planu reformy krajowego systemu podatkowego. Plan ten zakłada przede wszystkim zmniejszenie ciężaru opodatkowania amerykańskiego biznesu i przyspieszanie w ten sposób dynamiki wzrostu gospodarki.Trump, szykuje obniżkę podatku dochodowego dla części firm z 39,6 do 15%.
 • PIT za 2016 rok: Kiedy można liczyć na zwrot podatku?

  PIT za 2016 rok: Kiedy można liczyć na zwrot podatku?

  W świetle prawa, w przypadku gdy z rozliczenia PIT wynika nadpłata, fiskus zobowiązany jest zwrócić pieniądze podatnikom. Teoretycznie urząd ma 3 miesiące od dnia złożenia zeznania na zwrot należności, część podatników może jednak otrzymać pieniądze szybciej.
 • Komu zagrażają znikający podatnicy i jakie są towary podwyższonego ryzyka?

  Komu zagrażają znikający podatnicy i jakie są towary podwyższonego ryzyka?

  W karuzelę podatkową mogą zostać wplątane firmy, które chcą działać uczciwie. Istnieją towary podwyższonego ryzyka, którymi handel może być związany z karuzelą VAT. Takimi towarami stały się metale kolorowe i telefony komórkowe, a ostatnio są nimi telewizory. Kary za udział w karuzeli bardzo wzrosły po wprowadzeniu rozszerzonej konfiskaty majątku.
 • Ostatnie dni! Jak dostać zwrot podatku?

  Ostatnie dni! Jak dostać zwrot podatku?

  Zostało już tylko kilka dni na rozliczenie się z urzędem skarbowym. Termin złożenia PIT-ów upływa 2 maja. Dowiedz się czy przysługuje ci w tym roku zwrot podatku i co zrobić, żeby szybciej go otrzymać.
 • Lasy Państwowe kontra fiskus. Skarbówka szuka zaległych podatków... w nadleśnictwach

  Lasy Państwowe kontra fiskus. Skarbówka szuka zaległych podatków... w nadleśnictwach

  Państwowe Gospodarstwo Leśne "Lasy Państwowe" to największa w całej Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. Gospodaruje na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Jej przychody też są spore. W 2015 r. wyniosły ok. 8,2 mld zł. Można więc sądzić, że fiskus cieszy się z takiego podatnika, bo wpływy z podatków też powinny być spore.
 • Nowy ład w systemie podatkowym? Rząd nie potwierdza

  Nowy ład w systemie podatkowym? Rząd nie potwierdza

  "Celem nowego ładu podatkowego jest uwolnienie przedsiębiorczości od skomplikowanego i niestabilnego systemu podatkowego i dzięki temu pobudzenie społeczeństwa do rozwoju działalności gospodarczej" - tak zaprezentowane w tym tygodniu propozycje zmian w systemie podatkowym opisuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
 • Kwota wolna w górę od 2018 r. Ale tylko dla najmniej zarabiających

  Kwota wolna w górę od 2018 r. Ale tylko dla najmniej zarabiających

  Każdy, kto zarobi nie więcej niż 8 tys. zł rocznie, nie zapłaci od tego podatku PIT - planuje Ministerstwo Finansów.
 • Premier Szydło - stawki podatkowe w 2017 r. pozostają bez zmian

  Premier Szydło - stawki podatkowe w 2017 r. pozostają bez zmian

  W tym roku stawki podatkowe pozostają na niezmienionym poziomie, czyli na tym samym poziomie, co w 2016 r. - poinformowała w piątek premier Beata Szydło. Dodała, że rząd pracuje nad rozwiązaniami, które mają być korzystne dla przedsiębiorców.
 • Jakie zmiany w podatkach?

  Nieco ponad dwa tygodnie zostały na rozliczenie się z fiskusem. Z raportu Firmy Doradczej PwC wynika, że w ubiegłym roku Polakom po oddaniu podatków, w zależności od liczebności rodziny, zostało w portfelach od 66 do 74 procent dochodów.

Filmy - Podatki (58)

 • Stany Zjednoczone: Trump obniża podatki

  Biały Dom przedstawił w środę założenia planu reformy amerykańskiego systemu podatkowego. Plan ten przewiduje największą w historii USA redukcję podatków od dochodów zarówno indywidualnych podatników jak i wszystkich przedsiębiorstw prywatnych.
 • Co nie jest zakazane, będzie podatnikom dozwolone?

  Trwają społeczne konsultacje na temat prawa przedsiębiorców, które ma za zadanie zastąpić ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Nowe prawo wprowadza dla podatnika zasadę rozstrzygania wątpliwości na jego korzyść. Kolejna nowa zasada brzmi „to, co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone” – będzie to najistotniejsza zasada, nie wynikająca wcześniej wprost z przepisów.
 • Prof. Modzelewski: Co roku Skarb Państwa traci ponad 90 mld zł przez niesłuszne zwroty podatku

  Były wiceminister finansów ocenia, że ściągalność danin od biznesu jest wystarczająca i nie potrzebuje istotnie wzrastać. Problemem jednak jest to, że fiskus oddaje miliardy złotych tym, którzy tylko udają przedsiębiorców i wykazują fikcyjne transakcje. Aparat skarbowy powinien lepiej odróżniać jednych od drugich.
 • Trzeba będzie wycisnąć więcej pieniędzy z podatników

  Rząd zapowiadał wyższe wpływy z podatków dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego. Jednak wpływy z podatków w 2016 r. spadły. To oznacza, że w tym roku minister finansów będzie musiał wycisnąć więcej pieniędzy z podatników. Nie wprowadzono podatku od handlu, a wpływy z podatku bankowego były niższe od zapowiadanych o 2 mld zł. - Wpływy z VAT też okazały się niższe o 2 mld zł, co musiało być przykre dla ministra finansów, bo zapowiadano wzrost dzięki uszczelnieniu systemu - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR. - To oznacza, że w 2017 r. trzeba będzie bardziej przycisnąć podatników, aby zrealizować obiecane wydatki budżetowe. Więcej na temat wykonania budżetu państwa w materiale wideo.