podatki

Artykuły - Podatki (252)

 • Rządowy projekt zmian w podatkach zwiększy koszty dla wielu firm

  Rządowy projekt zmian w podatkach zwiększy koszty dla wielu firm

  Rządowy projekt zmian w ustawach o PIT i CIT przygotowano, aby uszczelnić system podatkowy. Jednak zmiany dotyczące kosztów uzyskania przychodów prowadzą do ich wzrostu i pogorszenia sytuacji finansowej firm.
 • O potrzebie ustawowej restrukturyzacji zaległości podatkowych wykreowanych przez wspólnotowy VAT

  O potrzebie ustawowej restrukturyzacji zaległości podatkowych wykreowanych przez wspólnotowy VAT

  Perspektywa kontroli celno-skarbowej dla podatników "wkręconych" w karuzele podatkowe, jest przerażająca. Organy skarbowe i sądy administracyjne nie wierzą we wspólnotowe "wynalazki ochronne", a przede wszystkim w znaczenie faktu, że "podatnik nie wiedział i przy dołożeniu należytej staranności nie mógł wiedzieć", że uczestniczy w oszustwie podatkowym - przekonuje prof. Witold Modzelewski.
 • Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

  Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

  Przeznaczenie posiadanego mieszkania na wynajem wiąże się ze sporym ryzykiem. Jednak korzyści płynące z najmu przeważają - nie warto rezygnować z zysków, zwłaszcza, że zbliżający się rok akademicki wyraźnie zwiększa liczbę potencjalnych klientów.
 • Prawie 3 tys. zł za ignorowanie fiskusa

  Prawie 3 tys. zł za ignorowanie fiskusa

  Maksymalna kara porządkowa w 2018 r. wciąż wynosić będzie 2800 zł - wynika z obwieszczenia ministra rozwoju i finansów opublikowanego w Monitorze Polskim. Stawka nie zmieniła się od pięciu lat.
 • "Puls Biznesu": Podatki gigantów jednak do lustracji

  "Puls Biznesu": Podatki gigantów jednak do lustracji

  Ministerstwo Finansów odrzuca krytyczne opinie biznesu i rządowych prawników o pomyśle ujawniania tajemnic podatkowych 4,5 tys. największych firm - informuje czwartkowy "Puls Biznesu".
 • Komisja śledcza na temat katastrofy w VAT - brawo dla inicjatywy wicepremiera Morawieckiego

  Komisja śledcza na temat katastrofy w VAT - brawo dla inicjatywy wicepremiera Morawieckiego

  Nikt nie jest w stanie naprawić wspólnotowej wersji podatku od towarów i usług bez poznania przyczyn jego międzynarodowej katastrofy. Toczy ten podatek przysłowiowa gangrena mająca swoich autorów, a przede wszystkim wielu beneficjentów.
 • Nowe uprawnienia kontroli skarbowej

  Nowe uprawnienia kontroli skarbowej

  Wraz z ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej, weszły w życie nowe zasady przeprowadzania kontroli u podatników. Kontrola celno-skarbowa, która zastępuje kontrolę skarbową i celną, otrzymała kilka nowych uprawnień - chociaż już wcześniej kontrolerzy mieli możliwość przeszukiwania mieszkania czy przesłuchiwania wybranej osoby. Możliwa była też kontrola podmiotów, które miały siedzibę lub miejsce zamieszkania poza właściwością miejscową urzędu, wymagało to jednak dopełnienia wielu formalności.
 • Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosną w 2018 r. o 1,9 proc.

  Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosną w 2018 r. o 1,9 proc.

  W 2018 r., po dwóch latach obniżek związanych z deflacją, wzrosną maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Podwyżka ma związek z inflacją i wyniesie średnio 1,9 proc.
 • Optymalne wakacje w raju (cz. VII): Republika Vanuatu

  Optymalne wakacje w raju (cz. VII): Republika Vanuatu

  Wobec coraz wyższych obciążeń podatkowych wprowadzanych w Polsce, a związanych (pośrednio lub bezpośrednio) z poszukiwaniem pieniędzy przez partię rządzącą na bieżące wydatki, interesującym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorców jest przeniesienie swojej aktywności gospodarczej do "rajów podatkowych".
 • Użyczenie w rodzinie bez PIT

  Użyczenie w rodzinie bez PIT

  Od bezpłatnej umowy użyczenia zawartej z rodzicami nie trzeba odprowadzać podatku dochodowego - wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Filmy - Podatki (58)

 • Stany Zjednoczone: Trump obniża podatki

  Biały Dom przedstawił w środę założenia planu reformy amerykańskiego systemu podatkowego. Plan ten przewiduje największą w historii USA redukcję podatków od dochodów zarówno indywidualnych podatników jak i wszystkich przedsiębiorstw prywatnych.
 • Co nie jest zakazane, będzie podatnikom dozwolone?

  Trwają społeczne konsultacje na temat prawa przedsiębiorców, które ma za zadanie zastąpić ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Nowe prawo wprowadza dla podatnika zasadę rozstrzygania wątpliwości na jego korzyść. Kolejna nowa zasada brzmi „to, co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone” – będzie to najistotniejsza zasada, nie wynikająca wcześniej wprost z przepisów.
 • Prof. Modzelewski: Co roku Skarb Państwa traci ponad 90 mld zł przez niesłuszne zwroty podatku

  Były wiceminister finansów ocenia, że ściągalność danin od biznesu jest wystarczająca i nie potrzebuje istotnie wzrastać. Problemem jednak jest to, że fiskus oddaje miliardy złotych tym, którzy tylko udają przedsiębiorców i wykazują fikcyjne transakcje. Aparat skarbowy powinien lepiej odróżniać jednych od drugich.
 • Trzeba będzie wycisnąć więcej pieniędzy z podatników

  Rząd zapowiadał wyższe wpływy z podatków dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego. Jednak wpływy z podatków w 2016 r. spadły. To oznacza, że w tym roku minister finansów będzie musiał wycisnąć więcej pieniędzy z podatników. Nie wprowadzono podatku od handlu, a wpływy z podatku bankowego były niższe od zapowiadanych o 2 mld zł. - Wpływy z VAT też okazały się niższe o 2 mld zł, co musiało być przykre dla ministra finansów, bo zapowiadano wzrost dzięki uszczelnieniu systemu - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR. - To oznacza, że w 2017 r. trzeba będzie bardziej przycisnąć podatników, aby zrealizować obiecane wydatki budżetowe. Więcej na temat wykonania budżetu państwa w materiale wideo.