podatki

Artykuły - Podatki (228)

 • Ułatwienia dla podatników, zmiany i krótsze terminy dla przedsiębiorców

  Ułatwienia dla podatników, zmiany i krótsze terminy dla przedsiębiorców

  Od marca przyszłego roku podatnicy przy rozliczaniu PIT będą mogli skorzystać z wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych. Dla osób fizycznych to rozwiązanie może być pomocne przy wypełnianiu deklaracji, jednak dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników wiąże się z koniecznością przesyłania dokumentów do urzędów skarbowych drogą elektroniczną. Ci zaś, którzy będą mogli zostać przy papierze, będą mieli mniej czasu na przygotowanie dokumentów - wynika z analizy Tax Care.
 • Przepisy podatkowe mają być prostsze i przyjaźniejsze. Rada Podatkowa przy ministrze finansów rozpoczyna prace

  Przepisy podatkowe mają być prostsze i przyjaźniejsze. Rada Podatkowa przy ministrze finansów rozpoczyna prace

  Nowo powołana Rada Podatkowa przy ministrze finansów liczy 25 ekspertów. Będą oni opiniowali propozycje resortu ws. zmian w przepisach podatkowych. Dzięki temu prawo ma stawać się coraz prostsze i przyjaźniejsze dla podatników. Rada ma wspierać resort również we wprowadzaniu zmian w administracji podatkowej i kontroli skarbowej. W środę odbyło się wręczenie nominacji członkom rady i jej pierwsze posiedzenie.
 • Firmom lżej z podatkami

  Firmom lżej z podatkami

  87. miejsce zajęła Polska w rankingu przyjazności systemów podatkowych "Paying Taxes 2015". Przed rokiem byliśmy na 113. miejscu - informuje "Gazeta Wyborcza".
 • Będą duże zmiany w obsłudze podatników przez urzędy skarbowe

  Będą duże zmiany w obsłudze podatników przez urzędy skarbowe

  Od 2016 r. w urzędzie skarbowym będzie można nie tylko rozliczyć podatki oraz otrzymać konieczne zaświadczenia, ale także zarejestrować firmę i złożyć dokumenty do ZUS - wynika z projektu ustawy o administracji podatkowej. Przedsiębiorcy prowadzący działalność krócej niż 18 miesięcy do pomocy dostaną asystenta. To oznacza, że urzędy skarbowe w całym kraju czekają duże zmiany - wynika z analizy Tax Care.
 • Koniec tajemnicy bankowej?

  Koniec tajemnicy bankowej?

  Wiele wskazuje na to, że termin "raj podatkowy" niebawem przejdzie do historii. Już nie tylko Stany Zjednoczone i Unia Europejska zwierają szyki w walce z omijaniem przepisów. 30 października porozumienie w tej kwestii podpisali ministrowie finansów ponad 50 krajów i terytoriów zależnych.
 • Fiskus będzie mógł wstępnie wypełnić PIT-y za podatników

  Fiskus będzie mógł wstępnie wypełnić PIT-y za podatników

  Od przyszłego roku fiskus będzie mógł wstępnie wypełniać za podatników deklaracje PIT - taki ma być skutek nowelizacji, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.
 • Ten ranking miażdży nasz system podatkowy. Polska trzecia od końca w Europie

  Ten ranking miażdży nasz system podatkowy. Polska trzecia od końca w Europie

  Jak bardzo skomplikowany jest system podatkowy w Polsce wie każdy przedsiębiorca. Raport Paying Taxes przygotowany przez PwC i Bank Światowy w pełni to potwierdza. Polska zajmuje 113. miejsce na świecie i 30. wśród krajów europejskich w rankingu Paying Taxes 2014.
 • "Sueddeutsche Zeitung": Koncerny oszczędzają miliardy na podatkach

  Władze Luksemburga umożliwiają międzynarodowym koncernom uchylanie się od płacenia podatków. Chodzi o miliardy euro. Wszystko odbywa się jednak legalnie. O sprawie pisze francuski "Le Monde", ale też niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".
 • Opłacanie podatków zajmuje polskim firmom 2 miesiące rocznie

  Opłacanie podatków zajmuje polskim firmom 2 miesiące rocznie

  Na opłacenie podatków i składek ZUS-owskich przeciętna firma w Polsce poświęca 286 godzin rocznie - wynika z raportu "Doing Business 2015", opracowanego przez Bank Światowy. Po przeliczeniu tego na standardowy, 40-godzinny tydzień pracy, wychodzi ponad 7 tygodni, czyli blisko 2 miesiące.
 • Podatek od podatku? Dlaczego nie

  Podatek od podatku? Dlaczego nie

  Zakaz podwójnego opodatkowania nie dotyczy polskiego systemu fiskalnego. Czasami tylko fiskus pozwala odliczyć jedną daninę od drugiej.

Filmy - Podatki (33)

 • Przepisy podatkowe mają być prostsze i przyjaźniejsze

  Zakładamy, że eksperci będą służyli nam radami, że będą opiniowali podstawowe projekty zmieniające prawo podatkowe w Polsce. Ale nie tylko prawo podatkowe, zakładamy, że wspomogą nas również w przeprowadzaniu zmian w administracji podatkowej i w kontroli skarbowej – powiedział Janusz Cichoń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, podczas wręczenia nominacji członkom Rady Podatkowej.
 • Sejm pracuje nad nowymi zasadami opodatkowania wykorzystywania aut służbowych

  Od przyszłego roku użytkowanie służbowych samochodów do celów prywatnych będzie prawdopodobnie opodatkowane ryczałtem. – Jest duży bałagan, o czym środowisko doradców podatkowych mówiło od lat – twierdzi Andrzej Marczak, szef zespołu ds. podatków osobistych KPMG w Polsce. – Dlatego cieszymy się, że propozycje rządu wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom. Głównym celem podatków powinno być pozyskiwanie dochodów w najprostszy, najtańszy i najmniej uciążliwy dla przedsiębiorców sposób. Ryczałtowe opodatkowanie aut spełnia te przesłanki.
 • Został tydzień na rozliczenie się z fiskusem

  30 kwietnia upływa termin składania zeznań podatkowych. Szybsze złożenie PIT-u pozwoli nie tylko na szybsze uzyskanie ewentualnego zwrotu, lecz także na uniknięcie kary skarbowej. - Im szybciej złożymy zeznanie, tym szybciej otrzymamy zwrot ewentualnej nadpłaty, której maksymalny termin zwrotu to trzy miesiące – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Piotr Baraniak, doradca podatkowy z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.
 • Rząd pracuje nad zmianami w podatkach

  Dziś rząd ma zająć się projektem nowelizacji ustawy "Ordynacja podatkowa", która – zgodnie z uzasadnieniem resortu finansów – ma poprawić efektywność systemu podatkowego i uprościć procedury. Większość ze 125 proponowanych zmian eksperci oceniają jako pozytywne lub neutralne dla podatników, ale kilka z nich, np. zwiększające kontrolę nad podatnikiem czy opóźniające moment zaliczenia nadpłaty, budzi kontrowersje. – Mają być wprowadzone różne zabezpieczenia, jednak końcowy efekt często będzie taki, że tego typu transakcja będzie potraktowana przez fiskusa jako transakcja, która nie miała miejsca. Zostanie więc opodatkowana w inny sposób niż podmioty planowały – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Michał Roszkowski, partner w Accreo, radca prawny i doradca podatkowy.