podatki

Artykuły - Podatki (238)

 • Wreszcie będzie rewolucja w polskich podatkach?

  Wreszcie będzie rewolucja w polskich podatkach?

  Rada Konsultacyjna Prawa Podatkowego popiera ideę wprowadzenia zasady rozstrzygania wątpliwości interpretacyjnych na korzyść podatnika - czytamy w pierwszej opinii Rady na temat przepisów podatkowych sporządzonej na prośbę resortu finansów.
 • Im cieplej, tym wyższe podatki

  Im cieplej, tym wyższe podatki

  Chcąc kupić dom czy apartament w Grecji, słonecznej Italii czy na Malcie trzeba przygotować się na wysokie dodatkowe koszty. Oprócz ceny samej nieruchomości niejednokrotnie trzeba też zapłacić dodatkowe kilkanaście procent ceny tytułem podatków, opłat i prowizji związanych z transakcją. Dane zebrane przez Lion's Bank pokazują ponadto, że koszty te są tym wyższe, im cieplejszy klimat w danym kraju.
 • Teraz zapłacisz podatek tam, gdzie zarobisz

  Teraz zapłacisz podatek tam, gdzie zarobisz

  KE rozpoczęła w środę prace nad przepisami, które mają zapobiegać unikaniu opodatkowania przez firmy. W marcu ma przedstawić pakiet rozwiązań na rzecz przejrzystości podatkowej, w tym projekt ws. automatycznej wymiany informacji o orzeczeniach podatkowych.
 • Mail lub list od fiskusa zawsze dociera do podatnika

  Mail lub list od fiskusa zawsze dociera do podatnika

  Nie można tłumaczyć nieodebrania maila od fiskusa jego przeoczeniem. Przy tradycyjnej formie korespondencji z urzędem skarbowym, jeśli podatnika nie było w domu czy w biurze, pismo urzędowe może trafić np. do sąsiada. W obu przypadkach po pewnym czasie pismo od fiskusa - nawet jeśli faktycznie nie zostało odebrane - uznaje się za doręczone.
 • Dziś mija termin pierwszej raty podatku transportowego

  Dziś mija termin pierwszej raty podatku transportowego

  Właścicieli ciężarówek, przyczep czy autobusów czeka dziś wizyta w urzędzie miasta. Do dziś należy wpłacić pierwszą ratę na podatek od środków transportowych oraz złożyć wypełnioną deklarację DT-1.
 • Gospodarka pod butem prawa

  Gospodarka pod butem prawa

  Lawinowy rozrost prawa i rozmaitych regulacji niczym kaftan bezpieczeństwa obezwładnia polską przedsiębiorczość. Jaskrawym przykładem jest system podatkowy, który jest w istocie nieuporządkowanym zbiorem wielu często wzajemnie sprzecznych i skomplikowanych ponad wszelką miarę ustaw.
 • Kapica: Administracja podatkowa zmniejszy ingerencję wobec rzetelnych podatników

  Kapica: Administracja podatkowa zmniejszy ingerencję wobec rzetelnych podatników

  Priorytetem administracji podatkowej w 2015 r. jest zmniejszenie ingerencji wobec rzetelnych podatników i koncentrowanie się wyłącznie na podmiotach uchylających się od opodatkowania, czy działających w szarej strefie - mówi wiceminister finansów Jacek Kapica.
 • Kiedy warto wnioskować o interpretację podatkową

  Kiedy warto wnioskować o interpretację podatkową

  Do obowiązków fiskusa należy pomaganie podatnikowi w zrozumieniu przepisów prawa podatkowego. Służą do tego interpretacje podatkowe, wydawane na wniosek samego podatnika. Taka "porada u źródła" jest wielce korzystna - chroni m.in. przed karnymi odsetkami albo nadpłatą podatku.
 • Wirtualna prostytucja jest opodatkowana

  Wirtualna prostytucja jest opodatkowana

  Seksualny charakter kontaktów z klientem przez kamerkę internetową nie oznacza, że wynagrodzenie z tego tytułu nie powinno być powiększane o VAT- wyjaśnił dyrektor katowickiej izby. Przypomniał, że takiej daniny nie można naliczać tylko dla usługi zabronionej we wszystkich państwach członkowskich UE. To nie dotyczy jednak ani prostytucji, ani jej internetowych odpowiedników.
 • E-deklaracje narzucone podatnikom. Sukces na siłę?

  E-deklaracje narzucone podatnikom. Sukces na siłę?

  W tym roku firmy już przesłały dwa razy więcej PIT-11 drogą elektroniczną niż w zeszłym. Zmusiły je do tego przepisy, ale wciąż wielu przedsiębiorców nie wie o tym nowym obowiązku.

Filmy - Podatki (37)

 • W kwietniu rozpocznie się reorganizacja fiskusa

  Od 1 kwietnia 2015 r. będą następowały w izbach skarbowych zmiany dotyczące procesów pomocniczych, czyli finansowo-księgowych, kadrowych. Powinno to pozwolić na przeniesienie części urzędników do procesów podstawowych: obsługi klienta, kontroli i egzekucji – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jacek Kapica, wiceminister finansów i szef Służby Celnej.
 • Zmiany w finansowaniu dojazdów do pracy

  Przedsiębiorca organizujący dowóz pracowników autobusem do pracy może skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Pojazd musi być jednak przystosowany do przewozu więcej niż dziewięciu osób. Jeśli transport odbywa się mniejszym busem lub samochodem, po stronie pracownika powstaje przychód, który należy opodatkować. Eksperci zaznaczają, że nowe przepisy zostawiają pole do potencjalnych sporów z organami skarbowymi. – 1 stycznia tego roku weszła w życie regulacja, która pozwala zwolnić z podatku wartość nieodpłatnego świadczenia otrzymanego przez pracownika z tytułu zorganizowania przez pracodawcę dowozu do pracy, ale wyłącznie autobusem – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Artur Gawiński, doradca podatkowy w kancelarii Galt.
 • Resort finansów będzie integrować systemy e-Cło i e-Podatki

  Ministerstwo Finansów przyspiesza e-ofensywę w urzędach celnych i skarbowych. W tym roku będą widoczne pierwsze efekty wdrażanych programów e-Cło i e-Podatki. – W tym roku najistotniejsze w programie e-Cło jest oddawanie kolejnych usług dla klienta – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jacek Kapica, wiceminister finansów i szef Służby Celnej. – W 2015 roku będziemy widzieli pierwsze efekty wdrożenia programu.
 • Rozliczenia z fiskusem mają być bardziej przyjazne dla podatnika

  Zmiany, które prezydent będzie proponował, dotyczą tych elementów ustawy, które wywołują największy niepokój przedsiębiorców, szczególnie tych mniejszych, których nie stać na wyrafinowane analizy prawne. Podstawowym celem jest to, by zwiększyli poziom poczucia bezpieczeństwa podatników zarówno poprzez mechanizmy systemu prawnego, jak i funkcjonowanie organów podatkowych – zapowiada w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.