podatki

Artykuły - Podatki (251)

 • Morawiecki: W 2017 luka w VAT zmniejszy się przynajmniej o 20 mld zł

  Morawiecki: W 2017 luka w VAT zmniejszy się przynajmniej o 20 mld zł

  W 2017 r. luka VAT w Polsce zmniejszy się o przynajmniej 20 mld zł - powiedział w TVP Info wicepremier Mateusz Morawiecki.
 • Rząd zajmie się akcyzą na e-papierosy

  Rząd zajmie się akcyzą na e-papierosy

  Opodatkowanie akcyzą płynu do e-papierosów i tzw. produktów nowatorskich przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, którym we wtorek ma zająć się rząd. Zdaniem MF zmiany powinny przynieść budżetowi około 100 mln zł rocznie.
 • Gruza: Niebawem nowe propozycje dotyczące podatku bankowego

  Gruza: Niebawem nowe propozycje dotyczące podatku bankowego

  W najbliższej przyszłości resort finansów przedstawi nowe propozycje dotyczące podatku od instytucji finansowych - zapowiedział w środę wiceminister finansów Paweł Gruza.
 • Techniki behawioralne w pismach organów podatkowych, czyli jak manipulować podatnikami

  Techniki behawioralne w pismach organów podatkowych, czyli jak manipulować podatnikami

  Bank Światowy ogłosił wynik badań dotyczących zastosowania technik behawioralnych w celu poprawienia ściągalności podatków. Odpowiednie formułowanie wezwań do zapłaty podatku ma skłonić podatników do tego, by zrealizowali ciążący na nich obowiązek podatkowy. Nie dziwiłoby, gdyby organy państwowe liczyły na to, że skutkiem zastosowania technik behawioralnych będzie odruchowa, niczym u psa Pawłowa, reakcja na otrzymane upomnienie w postaci zapłaty wskazanej kwoty podatku. I to bez względu na to, czy upomnienie jest zasadne, czy też nie.
 • Morawiecki: Ponad 50 uproszczeń sprawi, że firmy zaoszczędzą 3,8 mld zł przez 10 lat

  Morawiecki: Ponad 50 uproszczeń sprawi, że firmy zaoszczędzą 3,8 mld zł przez 10 lat

  Wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu, natomiast status "małego podatnika CIT" uzyskają firmy o dochodach do 2 mln euro rocznie (obecnie jest to 1,2 mln euro) - takie m.in. mają być skutki ustawy, której projekt resort rozwoju skierował do konsultacji i uzgodnień.
 • Fiskus bierze się za burgery i colę. Będzie podatek od cukru i soli?

  Fiskus bierze się za burgery i colę. Będzie podatek od cukru i soli?

  Za wcześnie na podatek od cukru i soli - uważają producenci. Ale tam, gdzie go wprowadzono, spożycie śmieciowego jedzenia faktycznie zmalało.
 • MF nie nadąża w walce z hazardem

  MF nie nadąża w walce z hazardem

  Legalnie działający przedsiębiorcy utyskują, że urzędnicy, choć mają skuteczne narzędzia do przeciwdziałania szarej strefie, to w niewystarczający sposób je wykorzystują.
 • Co z obniżką VAT? Z rządu płyną sprzeczne komunikaty

  Co z obniżką VAT? Z rządu płyną sprzeczne komunikaty

  Nie należy spodziewać się obniżki VAT - informuje dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda. Minister finansów, wicepremier Mateusz Morawiecki zaprzecza słowom swojego kolegi z rządu, szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryka Kowalczyka. Wczoraj minister Kowalczyk mówił, że obiecywana w kampanii obniżka VAT-u z 23 do 22 procent wciąż jest możliwa.
 • Domniemanie dobrej wiary, a ciężar udowodnienia świadomości lub jej braku w oszustwie karuzelowym

  Domniemanie dobrej wiary, a ciężar udowodnienia świadomości lub jej braku w oszustwie karuzelowym

  Obalenie domniemania dobrej wiary podatnika to obowiązek organu podatkowego - taki wniosek płynie z ostatnich wytycznych Piotra Walczaka adresowanych do organów podatkowych. Czy organy zaprzestały zatem desperackich prób udowodnienia podatnikowi złej wiary? Czy zaczęły oceniać cały zebrany w sprawie materiał dowodowy, włącznie z dowodami przemawiającymi na korzyść podatnika? Praktyka pokazuje, że "wytyczne" nie przyniosły i prawdopodobnie już nie przyniosą żadnych efektów.

Filmy - Podatki (63)

 • Obniżenie podatków zwiększy wpływy budżetowe

  Rząd postawił sobie za cel podniesienie dobrobytu obywateli i wzrost kapitału w rękach polskich przedsiębiorców. Można to osiągnąć tylko w jeden sposób – obniżając opodatkowanie. Potrzebne jest radykalne uproszczenie. Dzisiejszy system, dotyczący chociażby podatku VAT, liczy 1,5 mln stron przepisów i interpretacji. W takim systemie każdy przedsiębiorca jest przestępcą, chociaż o tym nie wie.
 • ZUS wpadnie w wielką pułapkę budżetową w najbliższych latach

  Według założeń budżetowych, na przyszły rok wyższe wydatki ZUS, związane z obniżeniem wieku emerytalnego, zostaną pokryte z większego napływu składek i dzięki likwidacji OFE. W kolejnych latach będzie już znacznie trudniej. Dzięki spadającemu bezrobociu i zwiększeniu zatrudnienia wzrosną składki wpłacane do ZUS. Ale obecna sytuacja na rynku pracy to efekt dobrej koniunktury gospodarczej w Europie, w Polsce. Ale w kolejnych latach emerytów będzie przybywać, a dobra koniunktura nie jest zjawiskiem trwałym. Wtedy dziura w budżecie ZUS będzie coraz większa. - Będą potrzebne większe dotacje do ZUS i być może wyższe podatki - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.
 • Kto zyska na podwyższeniu kwoty wolnej od podatku

  Ministerstwo Finansów zapowiada, że kwota wolna od podatku dochodowego zostanie podniesiona z 6,6 do 8,0 tys. zł dochodu rocznego. Najbiedniejsi zyskają 38 zł miesięcznie. Polska pozostanie krajem UE, gdzie ta ulga podatkowa jest wyjątkowo niska. - Na Cyprze ta kwota, to równowartość 86 tys. zł, a tyle wynosi w Polsce górna granica pierwszego progu podatkowego - mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Baran z kancelarii Baran & Pluta.
 • Obowiązki podatkowe, o których wiele osób zapomina

  Podatnicy posiadający aktywa za granicą mają obowiązki podatkowe, o których często zapominają. Obowiązkowe jest raportowania do NBP o aktywach, o ile ich wartość przekracza 7 mln zł. Takie raporty powinniśmy składać po zakończeniu każdego kwartału, do 20-tego dnia kolejnego miesiąca. Ich brak może być potraktowany jako przestępstwo. Inny obowiązek, z którym muszą się zderzyć przedsiębiorcy, dotyczy zagranicznych spółek przez nich kontrolowanych. Obowiązek ten wszedł w życie od stycznia 2015 r. Deklaracje trzeba składać po dziewięciu miesiącach od zakończenia roku podatkowego spółki zagranicznej. W dużej mierze przypadków będzie to 30 września. W rozmowie z MarketNews24 mówi o tym Anna Turska, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg Tomczykowski.