podatki

Artykuły - Podatki (242)

Filmy - Podatki (41)

 • Wyżnikiewicz: Opodatkowanie banków i sklepów to wyższe ceny dla Polaków

  W okresie kampanii wyborczej zwalczające się partie polityczne dają obietnice nierealne z punktu widzenia możliwości ich sfinansowania. Przedstawiane w mediach możliwe źródła finansowania obietnic takie jak opodatkowanie banków, sklepów wielkopowierzchniowych czy uszczelnienie systemu podatkowego dają iluzoryczne oszczędności z punktu widzenia dyscypliny budżetowej i utrzymania deficytu na poziomie 3%. Jak powiedział agencji eNewsroom.pl Bohdan Wyżnikiewicz, ekonomista, statystyk i wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową środki te w żadnym wypadku nie wystarczą na zaspokojenie wydatków zapowiadanych przez konkurujące partie polityczne, a efekty wprowadzonych zmian mogą uderzyć rykoszetem w najuboższych obywateli.
 • Prawo podatkowe jest nieprzejrzyste i zbyt często zmieniane

  Dwie trzecie przedsiębiorców nisko ocenia jakość przepisów podatkowych, a 86 proc. przyznaje, że zmieniają się one zbyt często – wynika z badań firmy Podatkowiec. Choć system podatkowy wielu z nich stwarza duże trudności, to tylko 30 proc. próbuje zmienić tę sytuację, np. wprowadzając politykę podatkową w firmie. Przedsiębiorcy podkreślają, że problemem większym niż skomplikowany system podatkowy jest jego interpretacja przez poszczególnych urzędników.
 • W tym roku ulga na dzieci na nowych zasadach

  Ulga na dzieci jest jedną z najpopularniejszych. Pozwala na odliczenie od podatku wynikającej z przepisów podatkowych kwoty przypadającej na jedno dziecko. W przypadku, gdy podatnik jest uprawniony do rozliczenia ulgi na więcej niż jedno dziecko, kwota to odpowiednio się zwiększa. W tym roku wysokość ulgi w przypadku trzeciego i kolejnych dzieci jest wyższa o 20 proc. – mówi agencji Newseria Biznes Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w Kancelarii Chmieliński & Żemantowski.
 • Utrzymanie wyższych stawek VAT będzie kosztować gospodarstwa domowe 4 mld zł rocznie

  Reforma z 2011 roku oznacza dodatkowe bezpośrednie obciążenie podatkiem VAT gospodarstw domowych w wysokości około 4,4 mld zł rocznie – wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Michał Myck, dyrektor i członek zarządu Centrum Analiz Ekonomicznych.