podatki

Artykuły - Podatki (242)

 • Samorządy już liczą straty

  Samorządy już liczą straty

  Z powodu zapowiadanego podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł ucierpią samorządy. Wpływy do ich budżetu mogą spaść nawet o blisko 9 mld zł, wzrośnie wówczas liczba gmin i powiatów z deficytem.
 • Największe oszustwo podatkowe w historii? W Danii wszczęto śledztwo

  Największe oszustwo podatkowe w historii? W Danii wszczęto śledztwo

  Władze podatkowe Danii wszczęły śledztwo w związku z podejrzeniem największego w historii oszustwa podatkowego. Według szacunków, doszło do wyłudzenia równowartości ponad 800 mln euro tytułem nienależnych zwrotów podatków.
 • Ministerstwo Finansów: "Nie daj się zrobić w słupa"

  Ministerstwo Finansów: "Nie daj się zrobić w słupa"

  Wyłudzenia podatku VAT stały się prawdziwą plagą. Resort finansów przestrzega przed uczestnictwem w zakazanym procederze.
 • Rumunia odważnie obniżyła VAT. Teraz czas na Polskę

  Rumunia odważnie obniżyła VAT. Teraz czas na Polskę

  Wbrew zagranicznej krytyce parlament w Bukareszcie przegłosował plan obniżki stawki podatku od towarów i usług z 24 do 20 proc., a docelowo nawet do 19. Nasz kraj stoi przed podobnym dylematem. Rada Unii Europejskiej zdjęła 19 czerwca 2015 r. z Polski procedurę nadmiernego deficytu. To w praktyce oznacza, że możemy znów wprowadzać fiskalne preferencje. Natychmiast rozgorzała dyskusja na temat ich granic. Fiskusowi wypominano m.in. krok z 2011 r., kiedy podwyższył stawki VAT odpowiednio z 7 i 22 do 8 i 23 proc.
 • Gdy termin podatkowy wypada w sobotę

  Gdy termin podatkowy wypada w sobotę

  Terminowość to jedna z podstawowych zasad obowiązujących podatników w kontaktach z fiskusem - przy składaniu deklaracji, opłacaniu podatków, wnoszeniu podań itp. Więcej czasu na realizację zadania zyskuje się, gdy termin jego wykonania upływa w sobotę. Ostatni dzień terminu przesuwa się wówczas na pierwszy dzień roboczy. Nie dotyczy to złożenia deklaracji za pośrednictwem systemu MOSS.
 • Jak zgłosić nowe dowody po zamknięciu sprawy?

  Jak zgłosić nowe dowody po zamknięciu sprawy?

  Kompletny materiał dowodowy to podstawa każdego rozstrzygnięcia podatkowego. Podatnik, który po zakończeniu sprawy ostateczną decyzją znajdzie się w posiadaniu nowych dowodów wpływających na wysokość podatku, ma prawo domagać się wznowienia postępowania podatkowego. Powrót do sprawy jest możliwy do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
 • Podatek katastralny najbardziej dotknie właścicieli mieszkań w centrach miast

  Podatek katastralny najbardziej dotknie właścicieli mieszkań w centrach miast

  W większości krajów UE obowiązuje już podatek naliczany od wartości nieruchomości (tzw. podatek katastralny). Zastąpienie w Polsce podatku od nieruchomości podatkiem katastralnym oznaczałoby kilkukrotny wzrost obciążeń, a w skrajnych przypadkach wzrost nawet kilkudziesięciokrotny.
 • Senat wprowadza wiele zmian w Ordynacji podatkowej

  Senat wprowadza wiele zmian w Ordynacji podatkowej

  Senat wprowadził wczoraj wiele istotnych zmian w prawie podatkowym. Nowelizacja Ordynacji ma przede wszystkim uprościć procedury oraz uszczelnić system poboru podatków.
 • Odliczanie VAT od zakupu paliwa - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów

  Odliczanie VAT od zakupu paliwa - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów

  Od 1 lipca 2015 r. podatnicy mogą korzystać z prawa do odliczania 50% wydatków na paliwo wykorzystywane do napędu ww. pojazdów.
 • Wydruki z kasy fiskalnej trzeba przechowywać przez 5 lat

  Wydruki z kasy fiskalnej trzeba przechowywać przez 5 lat

  Kopie wystawionych paragonów należy przechowywać przez 5 lat. Przez taki okres fiskus ma prawo zażądać przedstawienia zarchiwizowanego dowodu sprzedaży i to zarówno tego w wersji papierowej, jak i elektronicznej.

Filmy - Podatki (41)

 • Wyżnikiewicz: Opodatkowanie banków i sklepów to wyższe ceny dla Polaków

  W okresie kampanii wyborczej zwalczające się partie polityczne dają obietnice nierealne z punktu widzenia możliwości ich sfinansowania. Przedstawiane w mediach możliwe źródła finansowania obietnic takie jak opodatkowanie banków, sklepów wielkopowierzchniowych czy uszczelnienie systemu podatkowego dają iluzoryczne oszczędności z punktu widzenia dyscypliny budżetowej i utrzymania deficytu na poziomie 3%. Jak powiedział agencji eNewsroom.pl Bohdan Wyżnikiewicz, ekonomista, statystyk i wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową środki te w żadnym wypadku nie wystarczą na zaspokojenie wydatków zapowiadanych przez konkurujące partie polityczne, a efekty wprowadzonych zmian mogą uderzyć rykoszetem w najuboższych obywateli.
 • Prawo podatkowe jest nieprzejrzyste i zbyt często zmieniane

  Dwie trzecie przedsiębiorców nisko ocenia jakość przepisów podatkowych, a 86 proc. przyznaje, że zmieniają się one zbyt często – wynika z badań firmy Podatkowiec. Choć system podatkowy wielu z nich stwarza duże trudności, to tylko 30 proc. próbuje zmienić tę sytuację, np. wprowadzając politykę podatkową w firmie. Przedsiębiorcy podkreślają, że problemem większym niż skomplikowany system podatkowy jest jego interpretacja przez poszczególnych urzędników.
 • W tym roku ulga na dzieci na nowych zasadach

  Ulga na dzieci jest jedną z najpopularniejszych. Pozwala na odliczenie od podatku wynikającej z przepisów podatkowych kwoty przypadającej na jedno dziecko. W przypadku, gdy podatnik jest uprawniony do rozliczenia ulgi na więcej niż jedno dziecko, kwota to odpowiednio się zwiększa. W tym roku wysokość ulgi w przypadku trzeciego i kolejnych dzieci jest wyższa o 20 proc. – mówi agencji Newseria Biznes Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w Kancelarii Chmieliński & Żemantowski.
 • Utrzymanie wyższych stawek VAT będzie kosztować gospodarstwa domowe 4 mld zł rocznie

  Reforma z 2011 roku oznacza dodatkowe bezpośrednie obciążenie podatkiem VAT gospodarstw domowych w wysokości około 4,4 mld zł rocznie – wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Michał Myck, dyrektor i członek zarządu Centrum Analiz Ekonomicznych.