podatki

Artykuły - Podatki (238)

 • Eksperci: Podwyżka akcyzy na napoje spirytusowe nie przyniosła efektów

  Eksperci: Podwyżka akcyzy na napoje spirytusowe nie przyniosła efektów

  Podwyżka podatku akcyzowego na wyroby spirytusowe w 2014 r. nie przyniosła dodatkowych wpływów budżetowych, ale spowodowała spadek produkcji i problemy najmniejszych producentów - stwierdzili eksperci podczas wtorkowej debaty w KIG.
 • Sejm za wymianą informacji o podatnikach między Polską i USA

  Sejm za wymianą informacji o podatnikach między Polską i USA

  Administracje podatkowe Polski i USA będą przekazywać sobie informacje o rachunkach i dochodach rezydentów podatkowych. Sejm opowiedział się bowiem w piątek za ratyfikacją przez prezydenta umowy z USA w sprawie stosowania tzw. ustawy FATCA.
 • KE przedstawiła projekt ws. wymiany informacji podatkowych w UE

  KE przedstawiła projekt ws. wymiany informacji podatkowych w UE

  Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowej dyrektywy, która przewiduje automatyczną wymianę informacji o orzeczeniach podatkowych między wszystkimi państwami UE. Dzięki tym przepisom firmom ma być trudniej unikać opodatkowania.
 • Kontrolerzy podatkowi - współcześni "stachanowcy"

  Kontrolerzy podatkowi - współcześni "stachanowcy"

  Według rankingu "Paying Taxes 2015" (obejmującego kraje UE oraz EFTA), oceniającego m. in. ilość czasu poświęcanego na rozliczanie podatków, Polska okazuje się lepsza jedynie od Republiki Czech i Bułgarii.
 • Portugalia: Finanse VIP-ów pod ochroną

  Portugalia: Finanse VIP-ów pod ochroną

  Kolejny skandal w Portugalii. Tamtejsze media ujawniły, że skarbówka otrzymała specjalną listę VIP-ów, których finansów nie należy kontrolować.
 • Płacenie podatków nadal niemodne

  Płacenie podatków nadal niemodne

  Dług podatników wobec fiskusa narasta, podaje "Puls Biznesu". Już na koniec 2013 roku, zaległości z tytułu VAT, PIT i CIT odpowiadały zawrotnej kwocie 29 mld zł, a w ub. roku wzrost był jeszcze boleśniejszy dla fiskusa - aż o 9 mld zł, do ponad 38 mld zł.
 • Złóż rocznego PIT-a z pomocą fiskusa

  Złóż rocznego PIT-a z pomocą fiskusa

  Trwa ogólnopolska akcja informacyjna "Szybki PIT", której celem jest pomoc w szybkim i korzystnym rozliczeniu z fiskusem 2014 roku przez Internet. Fiskus zaprasza w weekendy do urzędów skarbowych oraz galerii handlowych. Przez stronę szybkipit.pl można skontaktować się z Krajową Informacją Podatkową oraz samodzielnie krok po kroku rozliczyć dochody w systemie e-Deklaracje.
 • Szczurek: Chcemy mniej inwazyjnie pobierać podatki

  Szczurek: Chcemy mniej inwazyjnie pobierać podatki

  - Celem jest to, by podatki zbierać w sposób jak najmniej inwazyjny i jak najmniej zaburzający działalność gospodarczą - mówił szef MF Mateusz Szczurek podczas poniedziałkowego spotkania w resorcie z przedstawicielami biznesu nt. transformacji administracji podatkowej.
 • Wreszcie będzie rewolucja w polskich podatkach?

  Wreszcie będzie rewolucja w polskich podatkach?

  Rada Konsultacyjna Prawa Podatkowego popiera ideę wprowadzenia zasady rozstrzygania wątpliwości interpretacyjnych na korzyść podatnika - czytamy w pierwszej opinii Rady na temat przepisów podatkowych sporządzonej na prośbę resortu finansów.
 • Im cieplej, tym wyższe podatki

  Im cieplej, tym wyższe podatki

  Chcąc kupić dom czy apartament w Grecji, słonecznej Italii czy na Malcie trzeba przygotować się na wysokie dodatkowe koszty. Oprócz ceny samej nieruchomości niejednokrotnie trzeba też zapłacić dodatkowe kilkanaście procent ceny tytułem podatków, opłat i prowizji związanych z transakcją. Dane zebrane przez Lion's Bank pokazują ponadto, że koszty te są tym wyższe, im cieplejszy klimat w danym kraju.

Filmy - Podatki (39)

 • W tym roku ulga na dzieci na nowych zasadach

  Ulga na dzieci jest jedną z najpopularniejszych. Pozwala na odliczenie od podatku wynikającej z przepisów podatkowych kwoty przypadającej na jedno dziecko. W przypadku, gdy podatnik jest uprawniony do rozliczenia ulgi na więcej niż jedno dziecko, kwota to odpowiednio się zwiększa. W tym roku wysokość ulgi w przypadku trzeciego i kolejnych dzieci jest wyższa o 20 proc. – mówi agencji Newseria Biznes Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w Kancelarii Chmieliński & Żemantowski.
 • Utrzymanie wyższych stawek VAT będzie kosztować gospodarstwa domowe 4 mld zł rocznie

  Reforma z 2011 roku oznacza dodatkowe bezpośrednie obciążenie podatkiem VAT gospodarstw domowych w wysokości około 4,4 mld zł rocznie – wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Michał Myck, dyrektor i członek zarządu Centrum Analiz Ekonomicznych.
 • W kwietniu rozpocznie się reorganizacja fiskusa

  Od 1 kwietnia 2015 r. będą następowały w izbach skarbowych zmiany dotyczące procesów pomocniczych, czyli finansowo-księgowych, kadrowych. Powinno to pozwolić na przeniesienie części urzędników do procesów podstawowych: obsługi klienta, kontroli i egzekucji – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jacek Kapica, wiceminister finansów i szef Służby Celnej.
 • Zmiany w finansowaniu dojazdów do pracy

  Przedsiębiorca organizujący dowóz pracowników autobusem do pracy może skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Pojazd musi być jednak przystosowany do przewozu więcej niż dziewięciu osób. Jeśli transport odbywa się mniejszym busem lub samochodem, po stronie pracownika powstaje przychód, który należy opodatkować. Eksperci zaznaczają, że nowe przepisy zostawiają pole do potencjalnych sporów z organami skarbowymi. – 1 stycznia tego roku weszła w życie regulacja, która pozwala zwolnić z podatku wartość nieodpłatnego świadczenia otrzymanego przez pracownika z tytułu zorganizowania przez pracodawcę dowozu do pracy, ale wyłącznie autobusem – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Artur Gawiński, doradca podatkowy w kancelarii Galt.