podatki

Artykuły - Podatki (252)

 • Bardzo zła zmiana dla podatników: Fiskus może działać w sposób złośliwy

  Bardzo zła zmiana dla podatników: Fiskus może działać w sposób złośliwy

  Od początku roku w sposób bardzo niekorzystny zmieniło się prawo. Wcześniej, gdy przedsiębiorca miał wątpliwości co do interpretacji przepisów, mógł wystąpić do fiskusa o interpretację prawną. Teraz taka interpretacja nie będzie już go chronić, chyba, że dodatkowo zapłaci ministrowi finansów.
 • Czy masz ważny e-podpis? Sprawdź, bo bez niego nie rozliczysz firmowych podatków

  Czy masz ważny e-podpis? Sprawdź, bo bez niego nie rozliczysz firmowych podatków

  Zbliża się termin składania zeznań podatkowych przez firmy - niektóre należy złożyć już do końca stycznia. Dlatego właśnie przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 5 osób powinny już teraz sprawdzić, czy posiadają ważny kwalifikowany certyfikat umożliwiający podpisanie deklaracji podatkowych podpisem elektronicznym.
 • Komisja budżetowa PE zapoznała się z raportem ws. reformy budżetu UE

  Komisja budżetowa PE zapoznała się z raportem ws. reformy budżetu UE

  UE powinna w mniejszym stopniu opierać swój budżet na składkach państw członkowskich, natomiast w większym polegać na zasobach własnych - wskazała w raporcie grupa wysokiego szczebla, która zajmowała się wypracowaniem propozycji reformy dochodów UE.
 • Podatki: Czy można bardziej dokręcić śrubę?

  Wpływy podatkowe do budżetu państwa wzrosły, jednak nie tak, jak chciałby rząd. Jakie mogą być skutki zaostrzenia kontroli podatkowej?
 • Sadowski: W Polsce można dokonać cudu gospodarczego

  Póki co Polska nie może konkurować kapitałem z krajami ze starej i bogatej Unii Europejskiej, ale polski rząd powinien od 1 stycznia 2017 r. zacząć konkurować na najlepsze prawo i rozwiązania podatkowe. Patriotyzmem gospodarczym powinniśmy określać znacznie lepsze warunki dla polskich pracowników, niż przysługują Polakom pracującym w Czechach, Wielkiej Brytanii, Niemczech czy na Słowacji. Jeżeli polski rząd dokona fundamentalnej zmiany spowoduje to, że Polska - tak jak na przełomie lat 80 i 90 - będzie mekką innych nacji. Przyjeżdżały one do Polski ze względu na największy cud gospodarczy, który miał miejsce pod koniec XX wieku. Taki cud może się powtórzyć pod warunkiem, że zamiast ułatwień dla biznesu, rząd przywróci prawdziwą wolność gospodarczą.
 • Możliwy kandydat na prezydenta chce opodatkować francuskie banki

  Możliwy kandydat na prezydenta chce opodatkować francuskie banki

  Francuski polityk Arnaud Montebourg, kandydat do nominacji z ramienia partii socjalistycznej do wyścigu o fotel prezydenta, zapowiedział wprowadzenie "superpodatku bankowego", który miałby przynieść francuskiej gospodarce 5 mld euro.
 • Od stycznia podatnicy mają nowe obowiązki sprawozdawcze. Zmiana przepisów ma uszczelnić system podatkowy

  Od stycznia podatnicy mają nowe obowiązki sprawozdawcze. Zmiana przepisów ma uszczelnić system podatkowy

  Z początkiem stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi. Obowiązek prowadzenia bieżącej dokumentacji cen transferowych obejmie firmy i przedsiębiorców, których obroty przekraczają 2 mln euro, oraz tych, którzy dokonują transakcji z podmiotami z rajów podatkowych. Zmiany mają uszczelnić system podatkowy. Ułatwią też urzędom skarbowym wytypowanie podatników do kontroli.
 • To koniec podatku VAT, jaki znamy: Odwrotne obciążenie powszechne, ale nie bezwarunkowo

  To koniec podatku VAT, jaki znamy: Odwrotne obciążenie powszechne, ale nie bezwarunkowo

  Komisja Europejska przedstawiła projekt, który może być początkiem końca dzisiejszego podatku od wartości dodanej.
 • Które podatki (nie) przedawnią się z końcem 2016 r.?

  Które podatki (nie) przedawnią się z końcem 2016 r.?

  Zobowiązanie podatkowe przedawnia się zasadniczo po pięciu latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. W wielu przypadkach okres ten jest jednak znacznie dłuższy. Przyczyną może być zawarcie układu ratalnego, ogłoszenie upadłości czy prowadzenie postępowania karnego skarbowego.
 • Najważniejsze zmiany prawne i podatkowe w 2017 roku

  Najważniejsze zmiany prawne i podatkowe w 2017 roku

  Zespół prawników Kancelarii Taylor Wessing w Warszawie, przygotował zestawienie najważniejszych zmian z zakresu podatków i prawa gospodarczego, które mają wejść w życie w 2017 roku.

Filmy - Podatki (54)

 • Bardzo zła zmiana dla podatników: fiskus może działać w sposób złośliwy

  Od początku roku w sposób bardzo niekorzystny zmieniło sie prawo. Wcześniej, gdy przedsiębiorca miał wątpliwości co do interpretacji przepisów mógł wystąpić do fiskusa o interpretację prawną. Teraz taka interpretacja nie będzie już go chronić, chyba, że dodatkowo zapłaci ministrowi finansów.
 • Podatki: czy można bardziej dokręcić śrubę?

  Wpływy podatkowe do budżetu państwa wzrosły, jednak nie tak, jak chciałby rząd. Jakie mogą być skutki zaostrzenia kontroli podatkowej?
 • Minister finansów będzie wprowadzał nowe podatki

  Ze względu na realizację programu 500+ i obniżenie wieku emerytalnego w nadchodzącym roku rządowi coraz trudniej będzie sfinansować budżetowe wydatki. Minister finansów będzie szukał sposobów zwiększenia dochodów poprzez wyższe podatki. - Dochody budżetowe z tytułu uszczelniania systemu podatkowego są znacznie niższe od zapowiadanych - mówi w rozmowie z MarketNews24 Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR. O tym jakie będą dodatkowe wydatki i jak obciążą każdego Polaka - więcej w materiale wideo.
 • Trump: Firmy opuszczające Amerykę poniosą tego konsekwencje

  Prezydent elekt Donald Trump zapowiedział w czwartek ogromne cięcia podatków i regulacji dla amerykańskich firm, by zatrzymać je w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie zagroził "konsekwencjami" dla tych, które zdecydują się wynieść produkcję poza USA.