pociągi

Artykuły - Pociągi (770)

 • Pesa jedzie do Niemiec

  Pesa jedzie do Niemiec

  Pierwsza polska spółka zdobyła za Odrą homologację dla pociągów. Otwiera jej to wjazd na tory Europy - pisze "Puls Biznesu" o bydgoskiej Pesie.
 • Transport: Koniec problemu z homologacją?

  Transport: Koniec problemu z homologacją?

  Od 2019 roku produkowane w UE pociągi będą homologowane na cały rynek europejski. To wielka szansa dla polskich producentów - pisze "Gazeta Wyborcza".
 • Pociągi towarowe w Polsce pojadą dwa razy szybciej?

  Pociągi towarowe w Polsce pojadą dwa razy szybciej?

  Maria Wasiak, szefowa Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, powiedziała, że liczy na podwojenie średniej prędkości pociągów towarowych jeszcze w tej perspektywie UE.
 • Komisja Europejska ma przedstawić propozycje przepisów dot. redukcji hałasu pociągów

  Komisja Europejska ma przedstawić propozycje przepisów dot. redukcji hałasu pociągów

  Pociągi w Unii będą mniej hałasować? Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu przedstawić propozycję przepisów w tej sprawie. Chodzi o to, by wyciszyć drogę hamowania pociągów towarowych przy dojeździe do stacji.
 • Pociągi będą zatrzymywane przy węgierskiej granicy. Również z Polski

  Pociągi będą zatrzymywane przy węgierskiej granicy. Również z Polski

  ​Polskie pociągi nie dojadą do Budapesztu - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa.
 • Newag będzie produkować pociągi, które mają jeździć po Włoszech

  Newag będzie produkować pociągi, które mają jeździć po Włoszech

  Newag stawia na zagraniczne rynki. Na bazie najszybszych pociągów w Polsce nowosądecka firma zamierza wyprodukować nowoczesne pojazdy, które mają jeździć po Włoszech.
 • Ruszają świąteczne pociągi

  Ruszają świąteczne pociągi

  Więcej pociągów i dodatkowe informacje na dworcach. Kolejarze przygotowują się do świątecznego szczytu. Już dziś na tory wyjadą specjalne pociągi Pendolino. Jak mówi Beata Czemerajda z PKP Intercity, połączą one największe miasta: Wrocław, Warszawę, Trójmiasto oraz Kraków. Wzmocnione zostaną także trasy, po których kursują pociągi Express Intercity oraz TLK.
 • Ukraina: Blokada kolejowa Krymu

  Ukraina: Blokada kolejowa Krymu

  Ukraińska kolej wstrzymuje pociągi na Krym. Blokada kolejowa to nie jedyny problem, z którym borykają się mieszkańcy okupowanego półwyspu.
 • Holenderskie pociągi będą wyposażone w lasery

  Holenderskie pociągi będą wyposażone w lasery

  Holenderskie koleje zamierzają uzbroić swoje pociągi w lasery do oczyszczania torów z liści – donosi New Scientist.
 • RMF24: Do jutra opóźnione pociągi

  Dziś i jutro wszystkie pociągi z Warszawy do Krakowa i Katowic będą opóźnione o co najmniej pół godziny. Jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Berenda, przyczyną jest remont urządzeń sterujących między Korytowem a Idzikowicami.

Filmy - Pociągi (10)

 • PKP nie jest takie złe

  Bangladesz. To tam można zobaczyć najbardziej zatłoczony pociąg na świecie. Ludzie siedzą na dachach, pociąg jest obłożony w środku i na zewnątrz. Kiedy widzi się takie sceny, polskie pociągi wydają się być luksusowe.
 • Nowa moda wśród rosyjskich nastolatków

  Popularny „zaceping” lub po prostu surfing transportowy robi furorę wśród nastolatków. Skrajnie niebezpieczny sport urzekł głównie mieszkańców stolicy Rosji, jednak naśladowców nie brakuje także w innych częściach kraju. Wskutek tej lekkomyślnej zabawy rocznie ginie około 600 osób. Jazda na dachach pociągów staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza w Moskwie, gdzie nastolatkowie chowają się za maskami i goglami, jeżdżąc po mieście na dachach metra. Jak się jednak okazuje, nowy trend przyciągnął uwagę i zyskał sympatię moskiewskiej młodzieży na tyle, że staje się coraz bardziej ekstremalny. Młodzi chłopcy wspinają się na pociągi kursujące między Moskwą a Petersburgiem, które osiągają prędkość nawet ponad 200 km/h. - Zainteresowałem się tym po zobaczeniu w telewizji materiału o chłopaku, który zginął w moskiewskim metrze. Zastanawiałem się, jak to jest możliwe? Pewnego dnia, kiedy wagon był pełen ludzi, a ja musiałem jak najszybciej dostać się do domu, stwierdziłem, że spróbuję - opowiada fan tego niebezpiecznego hobby, osiemnastoletni Aleksander. Pomimo regularnych doniesień w rosyjskich mediach o kolejnych ofiarach tej ekstremalnej mody, chętnych do szaleńczej jazdy nie brakuje. Jak mówią raporty, jedynie w 2013 roku wskutek niebezpiecznej zabawy zmarło aż 600 osób, zaś 424 zostały zatrzymane przez policję. Mimo tak fatalnych statystyk, nie zapowiada się, aby trend stracił na popularności. Jedną z głównych przyczyn ogromnego powodzenia "zacepingu" mogą być - w tym wypadku - ekstremalnie niskie kary. Mandat, jaki może nałożyć policja wynosi zaledwie 100 rubli, czyli niespełna 6 złotych. Trudno więc będzie zatrzymać ten szaleńczy pęd zwłaszcza, że koszt biletu między Moskwą a Sankt Petersburgiem jest 36 razy większy.
 • Za miesiąc na tory wyjadą Pendolino

  Myślę, że to przede wszystkim dobra informacja dla pasażerów, którzy będą mogli skorzystać z nowego rodzaju taboru, którym jest Pendolino. Oczywiście są pewne sygnały wskazujące, że problemy z ułożeniem rozkładów jazdy związane są z Pendolino. Myślę jednak, że to trzeba wiązać z czym innym: ze zwiększeniem na pewnych trasach częstotliwości przejazdów różnych rodzajów pociągów – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Krzysztof Dyl, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
 • Japońskie pociągi... Pendolino to przy nich zabytek!

  Shinkansen to japońska szybka kolej, która w tym roku obchodzi 50. urodziny. To prawdziwy cud techniki, komfortu i bezpieczeństwa. Ambitni Japończycy nie zamierzają jednak spocząć na laurach. Obecnie pracują nad uruchomieniem kolei magnetycznej, której składy osiągną prędkość do… 500 km/h! W dodatku będą jechać w niemal całkowitej ciszy, a to dzięki temu, że będą lewitować 10 cm nad torami. Pierwszy taki pociąg ma wyruszyć w trasę w 2027 r.