pociągi

Artykuły - Pociągi (770)

 • Żołnierze wyklęci będą patronami pociągów PKP Intercity

  Żołnierze wyklęci będą patronami pociągów PKP Intercity

  Od 12 września na facebookowym profilu PKP Intercity można zagłosować na nazwy dla dziesięciu pociągów, mających kursować od nowego rozkładu jazdy 2016/17. Jest to już druga edycja internetowego plebiscytu. Partnerami tegorocznej akcji są Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Plebiscyt zakończy się 25 września.
 • Pesa jedzie do Niemiec

  Pesa jedzie do Niemiec

  Pierwsza polska spółka zdobyła za Odrą homologację dla pociągów. Otwiera jej to wjazd na tory Europy - pisze "Puls Biznesu" o bydgoskiej Pesie.
 • Transport: Koniec problemu z homologacją?

  Transport: Koniec problemu z homologacją?

  Od 2019 roku produkowane w UE pociągi będą homologowane na cały rynek europejski. To wielka szansa dla polskich producentów - pisze "Gazeta Wyborcza".
 • Pociągi towarowe w Polsce pojadą dwa razy szybciej?

  Pociągi towarowe w Polsce pojadą dwa razy szybciej?

  Maria Wasiak, szefowa Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, powiedziała, że liczy na podwojenie średniej prędkości pociągów towarowych jeszcze w tej perspektywie UE.
 • Komisja Europejska ma przedstawić propozycje przepisów dot. redukcji hałasu pociągów

  Komisja Europejska ma przedstawić propozycje przepisów dot. redukcji hałasu pociągów

  Pociągi w Unii będą mniej hałasować? Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu przedstawić propozycję przepisów w tej sprawie. Chodzi o to, by wyciszyć drogę hamowania pociągów towarowych przy dojeździe do stacji.
 • Pociągi będą zatrzymywane przy węgierskiej granicy. Również z Polski

  Pociągi będą zatrzymywane przy węgierskiej granicy. Również z Polski

  ​Polskie pociągi nie dojadą do Budapesztu - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa.
 • Newag będzie produkować pociągi, które mają jeździć po Włoszech

  Newag będzie produkować pociągi, które mają jeździć po Włoszech

  Newag stawia na zagraniczne rynki. Na bazie najszybszych pociągów w Polsce nowosądecka firma zamierza wyprodukować nowoczesne pojazdy, które mają jeździć po Włoszech.
 • Ruszają świąteczne pociągi

  Ruszają świąteczne pociągi

  Więcej pociągów i dodatkowe informacje na dworcach. Kolejarze przygotowują się do świątecznego szczytu. Już dziś na tory wyjadą specjalne pociągi Pendolino. Jak mówi Beata Czemerajda z PKP Intercity, połączą one największe miasta: Wrocław, Warszawę, Trójmiasto oraz Kraków. Wzmocnione zostaną także trasy, po których kursują pociągi Express Intercity oraz TLK.
 • Ukraina: Blokada kolejowa Krymu

  Ukraina: Blokada kolejowa Krymu

  Ukraińska kolej wstrzymuje pociągi na Krym. Blokada kolejowa to nie jedyny problem, z którym borykają się mieszkańcy okupowanego półwyspu.
 • Holenderskie pociągi będą wyposażone w lasery

  Holenderskie pociągi będą wyposażone w lasery

  Holenderskie koleje zamierzają uzbroić swoje pociągi w lasery do oczyszczania torów z liści – donosi New Scientist.

Filmy - Pociągi (10)

 • PKP nie jest takie złe

  Bangladesz. To tam można zobaczyć najbardziej zatłoczony pociąg na świecie. Ludzie siedzą na dachach, pociąg jest obłożony w środku i na zewnątrz. Kiedy widzi się takie sceny, polskie pociągi wydają się być luksusowe.
 • Nowa moda wśród rosyjskich nastolatków

  Popularny „zaceping” lub po prostu surfing transportowy robi furorę wśród nastolatków. Skrajnie niebezpieczny sport urzekł głównie mieszkańców stolicy Rosji, jednak naśladowców nie brakuje także w innych częściach kraju. Wskutek tej lekkomyślnej zabawy rocznie ginie około 600 osób. Jazda na dachach pociągów staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza w Moskwie, gdzie nastolatkowie chowają się za maskami i goglami, jeżdżąc po mieście na dachach metra. Jak się jednak okazuje, nowy trend przyciągnął uwagę i zyskał sympatię moskiewskiej młodzieży na tyle, że staje się coraz bardziej ekstremalny. Młodzi chłopcy wspinają się na pociągi kursujące między Moskwą a Petersburgiem, które osiągają prędkość nawet ponad 200 km/h. - Zainteresowałem się tym po zobaczeniu w telewizji materiału o chłopaku, który zginął w moskiewskim metrze. Zastanawiałem się, jak to jest możliwe? Pewnego dnia, kiedy wagon był pełen ludzi, a ja musiałem jak najszybciej dostać się do domu, stwierdziłem, że spróbuję - opowiada fan tego niebezpiecznego hobby, osiemnastoletni Aleksander. Pomimo regularnych doniesień w rosyjskich mediach o kolejnych ofiarach tej ekstremalnej mody, chętnych do szaleńczej jazdy nie brakuje. Jak mówią raporty, jedynie w 2013 roku wskutek niebezpiecznej zabawy zmarło aż 600 osób, zaś 424 zostały zatrzymane przez policję. Mimo tak fatalnych statystyk, nie zapowiada się, aby trend stracił na popularności. Jedną z głównych przyczyn ogromnego powodzenia "zacepingu" mogą być - w tym wypadku - ekstremalnie niskie kary. Mandat, jaki może nałożyć policja wynosi zaledwie 100 rubli, czyli niespełna 6 złotych. Trudno więc będzie zatrzymać ten szaleńczy pęd zwłaszcza, że koszt biletu między Moskwą a Sankt Petersburgiem jest 36 razy większy.
 • Za miesiąc na tory wyjadą Pendolino

  Myślę, że to przede wszystkim dobra informacja dla pasażerów, którzy będą mogli skorzystać z nowego rodzaju taboru, którym jest Pendolino. Oczywiście są pewne sygnały wskazujące, że problemy z ułożeniem rozkładów jazdy związane są z Pendolino. Myślę jednak, że to trzeba wiązać z czym innym: ze zwiększeniem na pewnych trasach częstotliwości przejazdów różnych rodzajów pociągów – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Krzysztof Dyl, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
 • Japońskie pociągi... Pendolino to przy nich zabytek!

  Shinkansen to japońska szybka kolej, która w tym roku obchodzi 50. urodziny. To prawdziwy cud techniki, komfortu i bezpieczeństwa. Ambitni Japończycy nie zamierzają jednak spocząć na laurach. Obecnie pracują nad uruchomieniem kolei magnetycznej, której składy osiągną prędkość do… 500 km/h! W dodatku będą jechać w niemal całkowitej ciszy, a to dzięki temu, że będą lewitować 10 cm nad torami. Pierwszy taki pociąg ma wyruszyć w trasę w 2027 r.