oszczędności

Artykuły - Oszczędności (428)

 • Ile pensji wystarczy na spokojny sen?

  Ile pensji wystarczy na spokojny sen?

  Minimalny poziom oszczędności, jaki uważamy za konieczny dla naszego poczucia bezpieczeństwa to średnio 69 tys. zł czyli równowartość prawie 20 średnich krajowych.
 • Polak już oszczędza, ale inwestować nie umie

  Polak już oszczędza, ale inwestować nie umie

  Dla zapewnienia finansowego poczucia bezpieczeństwa potrzebujemy wysokich kwot - nawet 20-krotności naszych miesięcznych dochodów, a tylko co trzeci oszczędzający ma taką finansową poduszkę bezpieczeństwa. Jednocześnie rzadko dajemy sobie szanse na dobry zwrot z inwestycji, bo jesteśmy bardzo ostrożni i ryzyka boimy się jak ognia - takie są wnioski z najnowszej edycji raportu BGŻOptima "Polak Oszczędny 2017".
 • Ciężkie czasy dla oszczędzających. Trudno zyskać na lokacie

  Ciężkie czasy dla oszczędzających. Trudno zyskać na lokacie

  Nie widać końca trudnego okresu dla Polaków oszczędzających w bankach. Przeciętne oprocentowanie rocznej lokaty ledwie przekracza poziom 1,5 proc., a obligacje skarbowe proponowane przez resort finansów dają niewiele więcej.
 • Święta coraz bliżej. Handlowcy zacierają ręce

  Święta coraz bliżej. Handlowcy zacierają ręce

  Na Boże Narodzenie wydamy średnio 720 zł. Święta sfinansujemy z własnych oszczędności i bieżących dochodów.
 • "Puls Biznesu": Polacy szukają miejsca dla oszczędności

  "Puls Biznesu": Polacy szukają miejsca dla oszczędności

  Era ujemnych realnych stóp procentowych szybko się nie skończy. Polacy wycofują depozyty z banków, a ratunku szukają w obligacjach i mieszkaniach - czytamy we wtorkowym "Pulsie Biznesu".
 • Młodzi Polacy mają długi i nie mają oszczędności

  Młodzi Polacy mają długi i nie mają oszczędności

  Jako "znikome" prawdopodobieństwo oszczędzania pieniędzy w ciągu najbliższych 12 miesięcy deklaruje 52,4 proc. Polaków, a jako "żadne" 25,6 proc. - wynika z badania zrealizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.
 • Sprzedaż obligacji idzie na rekord

  Sprzedaż obligacji idzie na rekord

  We wrześniu Polacy kupili obligacje skarbowe za 466 mln zł. Od początku roku wydali na ten cel już ponad 4,5 mld zł. Jest już pewne, że ubiegłoroczny wysoki poziom zostanie wyraźnie przekroczony. To, czy padnie rekord z 2008 r. zależeć będzie od powodzenia papierów trzymiesięcznych, których sprzedaż ruszyła w październiku.
 • Gdzie są zyski? Polacy szukają nowych sposobów pomnażania oszczędności

  Gdzie są zyski? Polacy szukają nowych sposobów pomnażania oszczędności

  Zwykłe lokaty i konta oszczędnościowe już nam nie wystarczają. W poszukiwaniu wyższych zysków Polacy coraz chętniej korzystają z obligacji, akcji, rynku depozytów strukturyzowanych, czy nieruchomości.
 • Oszczędności polskich gospodarstw domowych

  Oszczędności polskich gospodarstw domowych

  1,34 bln złotych - tyle, według danych zgromadzonych przez nas z ośmiu segmentów rynku, wyniosła na koniec czerwca 2017 roku wartość oszczędności polskich gospodarstw domowych. W porównaniu z pierwszym kwartałem oznacza to wzrost o +18,3 mld zł (+1,4%). W ujęciu rocznym dynamika wyniosła +11,0%, co odpowiada kwocie +131 mld zł.
 • Coraz więcej oszczędności trzymamy w walutach

  Coraz więcej oszczędności trzymamy w walutach

  Ponad 67 miliardów złotych gospodarstwa domowe trzymają w walutach obcych. Choć stanowi to jedynie 9,4 proc. wszystkich pieniędzy zdeponowanych w bankach, odsetek ten zwiększa się od marca 2015 r. i jest najwyższy od dziesięciu lat.

Filmy - Oszczędności (24)

 • Ile pieniędzy potrzebujesz żeby spokojnie spać?

  Ile pensji potrzebujemy żeby spać spokojnie? 20 średnich krajowych. Minimalny poziom oszczędności, jaki uważamy za konieczny dla naszego poczucia bezpieczeństwa to średnio 69 tys. zł. Czy to wystarczy gdy np. stracimy pracę? To zależy od naszej sytuacji. Ile pieniędzy rzeczywiście potrzebujemy?
 • Polacy szukają nowych sposobów pomnażania oszczędności

  Zwykłe lokaty i konta oszczędzające już nam nie wystarczają. W poszukiwaniu wyższych zysków Polacy coraz chętniej korzystają z obligacji, akcji, rynku depozytów strukturyzowanych, czy nieruchomości. - Jeśli chodzi o oprocentowanie depozytów, to klienci nieindywidualni nie są rozpieszczani przez sektor bankowy. Jest to związane z tym, że tempo wzrostu oszczędności jest większe niż tempo wzrostu kredytów – mówi newsrm.tv Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.Wskaźnik kredytów do depozytów jest poniżej stu, czyli depozytów jest więcej i przez to są słabiej oprocentowane niż w przyszłości. Efekt? Tradycyjne formy oszczędzania są coraz mniej atrakcyjne i Polacy zaczynają szukać innych rozwiązań.
 • Inwestycja w panele słoneczne pozwala obniżyć miesięczne opłaty za energię elektryczną nawet do zera

  W 2016 roku całkowita moc mikroinstalacji fotowoltaicznych zwiększyła się o ponad 250 proc. i sięgnęła 93,72 MW – wynika z danych Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki. Tak dynamiczny wzrost to efekt m.in. ubiegłorocznych zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Nowela wprowadza pojęcie tzw. opustów, które jak przekonuje Dawid Zieliński z Columbus Energy, w wielu przypadkach pozwalają na obniżenie kosztów energii praktycznie do zera.
 • Smog pomoże konsumentom uzyskać niższe ceny mieszkań?

  Wkrótce na obszarach, gdzie występuje duże zanieczyszczenie powietrza, nabywcy zaczną „wymuszać” na deweloperach udzielanie rabatów. Ci z kolei, w przypadku zmasowanych akcji klientów, ostatecznie mogą zbywać mieszkania po tzw. kosztach. W określonych sytuacjach, upusty mają szansę wynieść kilkanaście tysięcy złotych. Jak zauważa Łukasz Sęktas, prezes zarządu TIARA Development, smog nie jest zjawiskiem nowym. Występował już wiele lat temu, ale nie mówiło się o nim głośno. Temat stał się bardzo medialny dopiero w tym roku. Powstało sporo mapek i aplikacji mobilnych, na których można sprawdzić, gdzie konkretnie występuje zanieczyszczenie powietrza. Korzystając z tych narzędzi, nabywcy mieszkań będą coraz częściej negocjować ceny takich lokali. Dlatego, smog stał się ważną kwestią dla deweloperów, choć oczywiście niedecydującą o całkowitej wartości lokalu. Chcąc negocjować z deweloperem, nabywca powinien przygotować mapy smogowe, np. publikowane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Dostępne są również aplikacje na smartfony, chociaż ich wiarygodność jest mniejsza i deweloper może podważać podawane w nich wyniki. W końcu istnieją czujniki, które wskazują poziom skażenia powietrza. Jednak te profesjonalne są bardzo drogie, a tańsze pokazują tylko orientacyjne poziomy i to tylko niektórych zanieczyszczeń.