odliczenia

Artykuły - Odliczenia (54)

 • Dzisiaj zmieniają się zasady odliczenia podatku VAT od aut firmowych

  Dzisiaj zmieniają się zasady odliczenia podatku VAT od aut firmowych

  Od 1 kwietnia obowiązują nowe przepisy, według których prawo do odliczenia podatku zostało ograniczone. Będzie można w dalszym ciągu odliczać VAT, ale tylko wtedy, gdy samochód będzie wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych.
 • Ulga rehabilitacyjna

  Ulga rehabilitacyjna

  Ulga rehabilitacyjna to szereg różnego rodzaju wydatków, które mogą odliczyć od dochodu osoby niepełnosprawne lub osoby, na których utrzymaniu osoby niepełnosprawne pozostają. Od 2011 r. obowiązują nowe - bardziej rygorystyczne - zasady dokumentowania prawa do odliczenia. Ograniczono również znacząco odliczenia związane z psem towarzyszącym osobom niepełnosprawnym.
 • Darmowe nie do odliczenia

  Darmowe nie do odliczenia

  Przedsiębiorca, który otrzymał towary w darowiźnie, nie może zaliczyć ich do kosztów podatkowych.
 • Ostatni miesiąc na odliczenie podatku VAT od aut firmowych. Sejm zajmie się dziś przyjętym przez rząd projektem

  Ostatni miesiąc na odliczenie podatku VAT od aut firmowych. Sejm zajmie się dziś przyjętym przez rząd projektem

  Luty to prawdopodobnie ostatni miesiąc, w którym przedsiębiorcy mogą kupić lub wyleasingować pojazdy z homologacją dla samochodu ciężarowego na korzystnych warunkach, czyli z pełnym odliczeniem VAT-u od ceny auta i kosztów paliwa. Rząd chce szybkiego uchwalenia limitów odliczeń, a Sejm ma szansę przegłosować zmiany jeszcze w tym tygodniu. Szczegóły dzisiejszych prac Sejmu w drugiej części artykułu.
 • Sejm zajmie się zmianami dotyczącymi odliczeń VAT od samochodów

  Sejm zajmie się zmianami dotyczącymi odliczeń VAT od samochodów

  Zmiany w VAT dotyczące odliczenia podatku od samochodów osobowych posłowie mogą uchwalić w ekspresowym tempie - wynika z harmonogramu posiedzenia Sejmu. Prace nad rządowym projektem rozpoczną się w środę, a ustawa może zostać przegłosowana w piątek.
 • Wkrótce przedsiębiorcy stracą pełne odliczenie VAT od części do aut

  Wkrótce przedsiębiorcy stracą pełne odliczenie VAT od części do aut

  Przedsiębiorcy planujący poważniejsze remonty czy naprawy swoich aut osobowych powinni się pospieszyć, jeśli chcą odliczyć pełen VAT od wydatków z tym związanych. Wkrótce bowiem stracą to prawo i będą mogli odliczać tylko 50 proc. podatku.
 • Ale o co chodzi... czyli powrót auta z kratką - część 1.

  Ale o co chodzi... czyli powrót auta z kratką - część 1.

  Jaka jest sytuacja odliczenia pełnego VAT od pojazdów do marca 2014 roku? Jak skorzystać? Na jakie dodatkowe odliczenia można liczyć? Jaka jest przyszłość?
 • Od stycznia odliczysz cały VAT od aut "z kratką"

  Od stycznia odliczysz cały VAT od aut "z kratką"

  Wszystko wskazuje na to, że od stycznia 2014 r. przedsiębiorcy będą mogli znowu odliczać cały VAT od aut "z kratką". Niestety, prawdopodobnie tylko przez kilka miesięcy.
 • Jest szansa na pełne odliczenie VAT-u od samochodów osobowych

  Jest szansa na pełne odliczenie VAT-u od samochodów osobowych

  Przedsiębiorcy, którzy nie mogą dziś odliczać VAT-u od zakupu paliwa do samochodów osobowych, a VAT od zakupu samych aut mogą odliczyć tylko w 60 proc., i to z limitem kwotowym, od przyszłego roku mogą zyskać prawo do pełnego odliczenia. Będzie to jednak możliwe tylko w przypadku, jeśli auta będą używane tylko do celów firmowych. Z kolei przedsiębiorcy, którzy używają w firmie samochodów ciężarowych, ale wykorzystują je również na cele prywatne, mogą stracić połowę odliczenia.
 • Zmiany w VAT korzystniejsze dla kupujących droższe auta

  Zmiany w VAT korzystniejsze dla kupujących droższe auta

  Jeżeli planowane przez resort finansów zmiany w zakresie prawa do odliczenia VAT przy nabyciu samochodów osobowych i wydatków związanych z ich wykorzystywaniem w firmie wejdą w życie, zyskają przedsiębiorcy, którzy nabędą droższe auto. W przypadku samochodu za 85 tys. zł różnica wyniesie 2 tys. zł. Wciąż jednak będą to regulacje dyskryminujące firmy niepotrzebujące większych samochodów.