odliczenia

Artykuły - Odliczenia (54)

 • Wydatki gastronomiczne w kosztach podatkowych

  Wydatki gastronomiczne w kosztach podatkowych

  Koszt usługi gastronomicznej (z wyjątkiem wydatku na alkohol) związany ze zorganizowaniem spotkania pracowników spółki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, o ile spotkanie, oprócz pożegnania pracownika przechodzącego na emeryturę, miało na celu zintegrowanie załogi, poprawę atmosfery pracy, co mogło skutkować zwiększeniem wydajności pracy i w konsekwencji zwiększeniem uzyskiwanych przez spółkę przychodów.
 • Wydatki na cele osobiste niepodlegające rozliczeniu w kosztach

  Wydatki na cele osobiste niepodlegające rozliczeniu w kosztach

  Przedsiębiorca będący osobą fizyczną prowadząc własną firmę ponosi szereg zróżnicowanych wydatków. Jednak nie każdy z nich może rozliczyć w rachunku podatkowym. Taką możliwość ma wyłącznie w odniesieniu do wydatków spełniających ustawową definicję kosztu podatkowego. W jej zakresie nie mieszczą się jednak tzw. wydatki o charakterze osobistym. Przeanalizujmy zatem, które wydatki podlegają zaliczeniu do tej kategorii.
 • Firma może zwiększyć wysokość podatku od nieruchomości

  Firma może zwiększyć wysokość podatku od nieruchomości

  Prowadzenie firmy we własnym mieszkaniu daje możliwość odliczenia części kosztów związanych z opłatami za czynsz czy media. Nie należy jednak z odliczeniami przesadzać, by fiskus ich nie zakwestionował. Niestety są też minusy firmy we własnym domu - w niektórych sytuacjach możemy zapłacić wyższy podatek od nieruchomości.
 • Prawie połowa podatników przekazuje 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego

  Prawie połowa podatników przekazuje 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego

  Ponad 136 mln złotych - tę rekordową kwotę przyniósł w ubiegłym roku "1 proc. podatku" jednej ze znanych dobroczynnych fundacji. W sumie, 12,5 mln Polaków (prawie połowa uprawnionych) darowało organizacjom pożytku publicznego (OPP) ok. 550 mln zł wykorzystując mechanizm przekazywania 1 proc. należnego podatku. Urzędnicy resortu finansów wyliczyli, że statystyczna dobroczynność sięgnęła średnio... 45 zł na głowę podatnika.
 • Przedsiębiorca podaje owoce, a fakturę wrzuca w koszty

  Przedsiębiorca podaje owoce, a fakturę wrzuca w koszty

  Po pierwsze to zdrowa przekąska w godzinach pracy, po drugie przedsiębiorca może zaliczyć jej zakup do kosztów firmowych.
 • Obiecywali szybki zwrot PIT. "To fikcja"

  Obiecywali szybki zwrot PIT. "To fikcja"

  W sierpniu 2014 r. minister finansów Mateusz Szczurek zobowiązywał się, że dużym rodzinom urzędy skarbowe będą zwracać nadpłacony podatek w ciągu miesiąca. Rzeczywistość jednak jest zupełnie inna - pisze we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolita".
 • Ulga na dzieci - wybrane problemy

  Ulga na dzieci - wybrane problemy

  Najpopularniejszym odliczeniem w zeznaniach PIT od kilku lat jest tzw. ulga na dzieci. Niestety, okazuje się, że pomimo kilkuletniego funkcjonowania tego odliczenia, podatnicy nadal mają problem z jego zastosowaniem i to nie tylko ze względu na modyfikacje w korzystaniu z niego wprowadzone do zeznań za 2014 r.
 • PIT: W rozliczeniu za 2014 r. korzystniejsze rozwiązania w uldze na dzieci

  PIT: W rozliczeniu za 2014 r. korzystniejsze rozwiązania w uldze na dzieci

  1 stycznia 2015 r., weszły z życie zmiany w zakresie stosowania ulgi na dzieci i będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych (straty poniesionej) od dnia 1 stycznia 2014 r.
 • Koniec ze 100-proc. odliczeniem podatku VAT. Fiskus przykręci śrubę firmom

  Koniec ze 100-proc. odliczeniem podatku VAT. Fiskus przykręci śrubę firmom

  Przedsiębiorcy, którzy korzystają ze służbowego laptopa lub telefonu także w celach prywatnych, odliczą tylko część VAT. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić to ograniczenie od 2016 r.
 • Dzisiaj zmieniają się zasady odliczenia podatku VAT od aut firmowych

  Dzisiaj zmieniają się zasady odliczenia podatku VAT od aut firmowych

  Od 1 kwietnia obowiązują nowe przepisy, według których prawo do odliczenia podatku zostało ograniczone. Będzie można w dalszym ciągu odliczać VAT, ale tylko wtedy, gdy samochód będzie wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych.