odliczenia

Artykuły - Odliczenia (54)

 • Wydatki na cele osobiste niepodlegające rozliczeniu w kosztach

  Wydatki na cele osobiste niepodlegające rozliczeniu w kosztach

  Przedsiębiorca będący osobą fizyczną prowadząc własną firmę ponosi szereg zróżnicowanych wydatków. Jednak nie każdy z nich może rozliczyć w rachunku podatkowym. Taką możliwość ma wyłącznie w odniesieniu do wydatków spełniających ustawową definicję kosztu podatkowego. W jej zakresie nie mieszczą się jednak tzw. wydatki o charakterze osobistym. Przeanalizujmy zatem, które wydatki podlegają zaliczeniu do tej kategorii.
 • Firma może zwiększyć wysokość podatku od nieruchomości

  Firma może zwiększyć wysokość podatku od nieruchomości

  Prowadzenie firmy we własnym mieszkaniu daje możliwość odliczenia części kosztów związanych z opłatami za czynsz czy media. Nie należy jednak z odliczeniami przesadzać, by fiskus ich nie zakwestionował. Niestety są też minusy firmy we własnym domu - w niektórych sytuacjach możemy zapłacić wyższy podatek od nieruchomości.
 • Prawie połowa podatników przekazuje 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego

  Prawie połowa podatników przekazuje 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego

  Ponad 136 mln złotych - tę rekordową kwotę przyniósł w ubiegłym roku "1 proc. podatku" jednej ze znanych dobroczynnych fundacji. W sumie, 12,5 mln Polaków (prawie połowa uprawnionych) darowało organizacjom pożytku publicznego (OPP) ok. 550 mln zł wykorzystując mechanizm przekazywania 1 proc. należnego podatku. Urzędnicy resortu finansów wyliczyli, że statystyczna dobroczynność sięgnęła średnio... 45 zł na głowę podatnika.
 • Przedsiębiorca podaje owoce, a fakturę wrzuca w koszty

  Przedsiębiorca podaje owoce, a fakturę wrzuca w koszty

  Po pierwsze to zdrowa przekąska w godzinach pracy, po drugie przedsiębiorca może zaliczyć jej zakup do kosztów firmowych.
 • Obiecywali szybki zwrot PIT. "To fikcja"

  Obiecywali szybki zwrot PIT. "To fikcja"

  W sierpniu 2014 r. minister finansów Mateusz Szczurek zobowiązywał się, że dużym rodzinom urzędy skarbowe będą zwracać nadpłacony podatek w ciągu miesiąca. Rzeczywistość jednak jest zupełnie inna - pisze we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolita".
 • Ulga na dzieci - wybrane problemy

  Ulga na dzieci - wybrane problemy

  Najpopularniejszym odliczeniem w zeznaniach PIT od kilku lat jest tzw. ulga na dzieci. Niestety, okazuje się, że pomimo kilkuletniego funkcjonowania tego odliczenia, podatnicy nadal mają problem z jego zastosowaniem i to nie tylko ze względu na modyfikacje w korzystaniu z niego wprowadzone do zeznań za 2014 r.
 • PIT: W rozliczeniu za 2014 r. korzystniejsze rozwiązania w uldze na dzieci

  PIT: W rozliczeniu za 2014 r. korzystniejsze rozwiązania w uldze na dzieci

  1 stycznia 2015 r., weszły z życie zmiany w zakresie stosowania ulgi na dzieci i będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych (straty poniesionej) od dnia 1 stycznia 2014 r.
 • Koniec ze 100-proc. odliczeniem podatku VAT. Fiskus przykręci śrubę firmom

  Koniec ze 100-proc. odliczeniem podatku VAT. Fiskus przykręci śrubę firmom

  Przedsiębiorcy, którzy korzystają ze służbowego laptopa lub telefonu także w celach prywatnych, odliczą tylko część VAT. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić to ograniczenie od 2016 r.
 • Dzisiaj zmieniają się zasady odliczenia podatku VAT od aut firmowych

  Dzisiaj zmieniają się zasady odliczenia podatku VAT od aut firmowych

  Od 1 kwietnia obowiązują nowe przepisy, według których prawo do odliczenia podatku zostało ograniczone. Będzie można w dalszym ciągu odliczać VAT, ale tylko wtedy, gdy samochód będzie wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych.
 • Ulga rehabilitacyjna

  Ulga rehabilitacyjna

  Ulga rehabilitacyjna to szereg różnego rodzaju wydatków, które mogą odliczyć od dochodu osoby niepełnosprawne lub osoby, na których utrzymaniu osoby niepełnosprawne pozostają. Od 2011 r. obowiązują nowe - bardziej rygorystyczne - zasady dokumentowania prawa do odliczenia. Ograniczono również znacząco odliczenia związane z psem towarzyszącym osobom niepełnosprawnym.