obchody

Artykuły - Obchody (456)

Filmy - Obchody (5)

 • Działacze opozycji w PRL o "Sierpniu '80": Andrzeja Dudy tam nie było, Piotr Duda stał tam, gdzie stało ZOMO

  Obchody rocznicy podpisania porozumień sierpniowych odbędą się bez udziału ich sygnatariusza, Lecha Wałęsy. W trakcie uroczystości przemawiać będą prezydent Andrzej Duda i przewodniczący Solidarności, Piotr Duda. - Chwilami nie potrafię odróżnić tego, czego prezydent nie potrafi, od tego, czego nie chce. Jak go słuchałem - jak on się tak strasznie nadymał, te miny takie robił - to można było mieć wrażenie, że to jest jakiś weteran zasłużony w obaleniu komunizmu. No a tak się składa, że z powodu wieku w tym nie uczestniczył - powiedział były działacz opozycji w PRL prof. Ryszard Bugaj, który odniósł się do ostatniego przemówienia Andrzeja Dudy w kościele Mariackim w Gdańsku podczas pogrzebu "Inki" i „Zagończyka”. - Ja byłem - w odróżnieniu od obu panów Dudów - przy podpisywaniu porozumień w sali BHP. No, ale przemawiał będzie Piotr Duda, który był tam, gdzie stało ZOMO - ja mówię "tam, gdzie stało ZOMO" bo był żołnierzem i strzegł telewizji. No więc tam, gdzie stało również ZOMO - wspomniał Zbigniew Janas.
 • Konferencja na temat obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (27.07.2016) (TV Interia)

  Konferencja na temat obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (27.07.2016) (TV Interia)
 • Dzień Zmarłych w Meksyku: Karnawał ze śmiercią w roli głównej

  Smutek, refleksja, zaduma? Nic z tych rzeczy! Dzień Zmarłych w Meksyku, czyli Dia de los Muertos, to prawdziwy karnawał ze śmiercią w roli głównej. To prastare święto ma swoje korzenie w wierzeniach i obrzędach ludów zamieszkujących Amerykę prekolumbijską, które celebrowały śmierć jako część życia i odwiecznego cyklu przyrody. Meksykański Dzień Zmarłych upływa pod znakiem radosnego świętowania w rytmie muzyki. Stragany na bazarach uginają się pod ciężarem cukrowych czaszek i trumien, a także Pan de Muerto - chleba zmarłych wypiekanego ze słodkiego ciasta. Zewsząd spoglądają na nas pustymi oczodołami figurki kościotrupów, wśród których prym wiedzie Catrina, uwspółcześnione wyobrażenie pani świata umarłych, pradawnej azteckiej bogini. Meksykanie wierzą, że w Dniu Zmarłych duchy ich bliskich na krótki czas odwiedzają świat, w związku z czym należy im się godny poczęstunek. Może składać się na niego ulubione jedzenie zmarłego, ale także cygara, a nawet… tequila! W wielu krajach świata śmierć jest tematem tabu, wzbudzającym smutek i lęk. Ale nie w Meksyku. Tutaj jest ona celebrowana w sposób, który – paradoksalnie – tętni życiem.
 • Sanitariuszka z powstania warszawskiego: Obchodów nie należy trywializować

  - Ja rozumiem, że młodzież jest inna i do młodzieży trzeba mówić młodzieżowym językiem. Jeżeli można ich przyciągnąć do dobrych wzorców, to trzeba to zrobić wszystkimi sposobami, ale bez przesady i bez wulgaryzowania pewnych rzeczy - powiedziała Anna Jakubowska, sanitariuszka w powstaniu warszawskim, odnosząc się do dzisiejszego sposobu świętowania rocznic wybuchu powstania z 1944 roku. Sanitariuszka stwierdziła także, że nie do końca jest przekonana do popkulturowego charakteru obchodów. Według niej potrzebny jest dobry podkład historyczny, bo "trywializuje się pewne rzeczy" (TVN24/x-news).