Niemcy

Synonimy:
niemiecka,
Inne znaczenia:
Niemcy (Film (1996) Reż.Zbigniew Kamiński) ,

Artykuły - Niemcy (11898)

Filmy - Niemcy (63)

 • Niemiecka toaleta... czyści się sama!

  Niemcy słyną ze swojej higieny. Toaleta w berlińskim centrum handlowym na tyle zdumiała pewnego turystę, że postanowił ją nagrać. Okazuje się, że klozet po spuszczeniu wody... czyści się sam. (STORYFUL/x-news) UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski
 • Drezno – matecznik niemieckiej islamofobii?

  Jeszcze niedawno Drezno – miasto okrutnie doświadczone przez historię – było symbolem pojednania. Dziś jest matecznikiem ruchu PEGIDA (Patrioci Europy przeciw Islamizacji Zachodu). Jego członkowie mówią, że występują przeciw radykalnemu islamowi, czy jednak w istocie nie jest tak, że ich sprzeciw budzi wszystko, co obce? Demonstracje PEGIDY odbywają się od kilku miesięcy, niemal w każdy poniedziałek. Protestujący głośno wyrażają swoją niechęć wobec mediów (którym zarzucają kłamstwo), polityków, a nawet Amerykanów, którzy – ich zdaniem – ciągle są cichymi okupantami Niemiec. Na demonstracjach i atmosferze agresji traci branża turystyczna: w drezdeńskich hotelach i pensjonatach spada liczba rezerwacji. Nienawiść, jaką szerzą w mieście zwolennicy PEGIDY, niepokoi przedstawicieli muzułmańskiej społeczności. Anas Ajaj, imam i naukowiec, w Dreźnie znalazł drugą ojczyznę. On i jego żona nie mogą zrozumieć, skąd wzięła się ta nagła, wezbrana fala agresji. – Ludzie myślą, że wszyscy obcokrajowcy, a zwłaszcza muzułmanie, mogą być równie niebezpieczni co ekstremiści. To nieprawda – mówi mężczyzna. Z takim poglądem utożsamia się też wielu rodowitych Niemców, w tym fotograf Günter Starke: – Dokąd nas to wszystko zaprowadzi? Oby to niezadowolenie nie przybrało formy przemocy i gwałtu zamiast pokojowego dialogu.
 • Płacowa rewolucja w Niemczech – i co dalej?

  Minimum 8,5 euro za godzinę pracy – od 1 stycznia br. w Niemczech obowiązuje ustawa określająca wysokość płacy minimalnej. U naszych zachodnich sąsiadów to nowość. Niemieccy pracodawcy i pracownicy powoli odnajdują się w tej rzeczywistości. - To dobra rzecz; daje nam poczucie bezpieczeństwa – cieszy się Cathy Waltmann, kelnerka w berlińskiej restauracji. Ale jest też druga strona tego medalu: właścicielka lokalu musiała podnieść ceny, aby zrekompensować sobie wzrost kosztów zatrudniania pracowników. – W tej sytuacji nie dało się tego uniknąć – wyjaśnia. Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie będą długofalowe gospodarcze konsekwencje tej zmiany. Analitycy rynku pracy sądzą jednak, że około 200 tysięcy miejsc pracy może ulec likwidacji; niewykluczony jest też ogólny wzrost cen. – Małe przedsiębiorstwa rzadko kiedy osiągają wielkie zyski, będą więc musiałby podnieść ceny, by zamortyzować wzrost wynagrodzeń. Ale czy rynek taką podwyżkę zaakceptuje? Czy nadal tak samo często będziemy korzystać chociażby z usług fryzjera? – zastanawia się jeden z ekspertów. Wspomniani fryzjerzy cieszą się jednak ze zmian. Jak mówią, wcześniej w niektórych częściach kraju – np. we wschodnich landach – godzinowe stawki w tej branży nie przekraczały 4 euro za godzinę.
 • Jesteśmy pomysłowi i oryginalni. Polacy chwaleni w Niemczech

  W Kolonii co roku odbywają się targi światowego przemysłu meblarskiego i wyposażenia wnętrz Imm Cologne. To jedno z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie projektowania wnętrz. Tradycyjnie już Imm Cologne otwierają rok targowy w branży meblarskiej. Wydarzenie jest nie tylko okazją dla wystawców do nawiązania kontraktów biznesowych, ale też do poznania najnowszej oferty wiodących marek i trendów w wyposażeniu wnętrz na nadchodzący sezon. W tym roku nie zabrakło również mocnych propozycji z naszego rodzimego podwórka. To, co wyróżnia polskich twórców wzornictwa przemysłowego, to nietypowe podejście do materiałów, czerpanie z lokalnych zasobów i rozwijanie nowych technologii - uważają niemieccy eksperci.