Niemcy

Synonimy:
niemiecka,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Niemcy (11702)

 • "Fakt": Niemiecki pracodawca do Polaków: Zrobię wam drugi Auschwitz!

  O koszmarze, jaki zgotował szóstce mieszkańców z Gubina niemiecki pracodawca, pisze czwartkowy "Fakt". "Polacy. którzy ruszyli za chlebem na zachód byli traktowani jak niewolnicy. Mało tego już pierwszego dnia usłyszeli, od przełożonego, że będą pracowali... niczym w Auschwitz!" - czytamy w gazecie.
 • Od 4 lat Polacy wybierają niemiecki rynek pracy

  Od 4 lat Polacy wybierają niemiecki rynek pracy

  1 maja 2015 r. miną cztery lata od otwarcia niemieckiego rynku pracy dla Polaków. Obecnie w Niemczech mieszka już ponad 670 tys. naszych rodaków i tylko w 2014 roku wybrało ten rynek ponad 64 tys. osób. Liczba polskich emigrantów będzie prawdopodobnie rosła w ciągu kolejnych lat - na niemieckim rynku są wysokie deficyty pracownicze, a Polacy deklarują, że jest to nadal najbardziej preferowany kierunek emigracji.
 • Różowe prognozy gospodarcze dla RFN. Gdzie się podziały niemieckie lęki?

  Różowe prognozy gospodarcze dla RFN. Gdzie się podziały niemieckie lęki?

  W wiosennej prognozie gospodarczej czołowi niemieccy ekonomiści prognozują znowu dobrą koniunkturę i domagają się ulg podatkowych. Gazety komentują.
 • Polsko-niemiecki handel bije rekordy

  Polsko-niemiecki handel bije rekordy

  Wymiana handlowa między Polską a Niemcami ponownie wzrosła - w 2014 o ponad 8 proc. Roczne obroty osiągają rekordową sumę prawie 80 mld euro. Eksperci chcą jednak rozszerzenia współpracy gospodarczej na nowe obszary.
 • Grecja: Rząd domaga się od Niemiec ok. 280 mld euro reparacji wojennych

  Grecja: Rząd domaga się od Niemiec ok. 280 mld euro reparacji wojennych

  Niemcy są winne Grecji blisko 279 mld euro w ramach reparacji za szkody wyrządzone krajowi przez hitlerowskie władze III Rzeszy w drugiej wojnie światowej - oświadczył we wtorek grecki wiceminister finansów Dimitris Mardas.
 • Niemcy pragną silnej Grecji

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła po spotkaniu z greckim premierem Aleksisem Ciprasem w poniedziałek w Berlinie, że pragnie "silnej Grecji". Merkel potwierdziła stanowisko Niemiec, że kwestia reparacji wojennych jest ostatecznie załatwiona.
 • Polacy zarabiają więcej

  Polacy zarabiają więcej

  Pomimo wprowadzenia ustawowej płacy minimalnej, w wielu branżach niemieckiej gospodarki dopuszczalne jest stosowanie niższych stawek. Pocieszające jest jednak to, że w ciągu najbliższych dwóch lat będą one sukcesywnie rosnąć, aż do poziomu 8,50 euro za godzinę.
 • Niemcy zwiększą wydatki na wojsko

  W związku z napiętą sytuacją na świecie Niemcy chcą w przyszłym roku przeznaczyć na obronność 1,2 mld euro więcej niż dotychczas zakładano. Budżet niemieckiego MON wyniesie w 2016 r. 34,2 mld euro i będzie się zwiększał - informuje w środę niemiecka prasa.
 • Raport DAK: Miliony Niemców sięgają po doping w miejscu pracy

  Raport DAK: Miliony Niemców sięgają po doping w miejscu pracy

  ​Łykają leki na stres, poprawę samopoczucia i koncentracji oraz preparaty usprawniające pracę mózgu. Z raportu DAK wynika, że miliony Niemców stosują doping mózgu, bagatelizując często poważne skutki uboczne.
 • Jakie są niemieckie plany wobec Rosji?

  Jakie są niemieckie plany wobec Rosji?

  "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" ujawnia niemieckie plany dotyczące sankcji nałożonych na Rosję.

Filmy - Niemcy (63)

 • Niemiecka toaleta... czyści się sama!

  Niemcy słyną ze swojej higieny. Toaleta w berlińskim centrum handlowym na tyle zdumiała pewnego turystę, że postanowił ją nagrać. Okazuje się, że klozet po spuszczeniu wody... czyści się sam. (STORYFUL/x-news) UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski
 • Drezno – matecznik niemieckiej islamofobii?

  Jeszcze niedawno Drezno – miasto okrutnie doświadczone przez historię – było symbolem pojednania. Dziś jest matecznikiem ruchu PEGIDA (Patrioci Europy przeciw Islamizacji Zachodu). Jego członkowie mówią, że występują przeciw radykalnemu islamowi, czy jednak w istocie nie jest tak, że ich sprzeciw budzi wszystko, co obce? Demonstracje PEGIDY odbywają się od kilku miesięcy, niemal w każdy poniedziałek. Protestujący głośno wyrażają swoją niechęć wobec mediów (którym zarzucają kłamstwo), polityków, a nawet Amerykanów, którzy – ich zdaniem – ciągle są cichymi okupantami Niemiec. Na demonstracjach i atmosferze agresji traci branża turystyczna: w drezdeńskich hotelach i pensjonatach spada liczba rezerwacji. Nienawiść, jaką szerzą w mieście zwolennicy PEGIDY, niepokoi przedstawicieli muzułmańskiej społeczności. Anas Ajaj, imam i naukowiec, w Dreźnie znalazł drugą ojczyznę. On i jego żona nie mogą zrozumieć, skąd wzięła się ta nagła, wezbrana fala agresji. – Ludzie myślą, że wszyscy obcokrajowcy, a zwłaszcza muzułmanie, mogą być równie niebezpieczni co ekstremiści. To nieprawda – mówi mężczyzna. Z takim poglądem utożsamia się też wielu rodowitych Niemców, w tym fotograf Günter Starke: – Dokąd nas to wszystko zaprowadzi? Oby to niezadowolenie nie przybrało formy przemocy i gwałtu zamiast pokojowego dialogu.
 • Płacowa rewolucja w Niemczech – i co dalej?

  Minimum 8,5 euro za godzinę pracy – od 1 stycznia br. w Niemczech obowiązuje ustawa określająca wysokość płacy minimalnej. U naszych zachodnich sąsiadów to nowość. Niemieccy pracodawcy i pracownicy powoli odnajdują się w tej rzeczywistości. - To dobra rzecz; daje nam poczucie bezpieczeństwa – cieszy się Cathy Waltmann, kelnerka w berlińskiej restauracji. Ale jest też druga strona tego medalu: właścicielka lokalu musiała podnieść ceny, aby zrekompensować sobie wzrost kosztów zatrudniania pracowników. – W tej sytuacji nie dało się tego uniknąć – wyjaśnia. Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie będą długofalowe gospodarcze konsekwencje tej zmiany. Analitycy rynku pracy sądzą jednak, że około 200 tysięcy miejsc pracy może ulec likwidacji; niewykluczony jest też ogólny wzrost cen. – Małe przedsiębiorstwa rzadko kiedy osiągają wielkie zyski, będą więc musiałby podnieść ceny, by zamortyzować wzrost wynagrodzeń. Ale czy rynek taką podwyżkę zaakceptuje? Czy nadal tak samo często będziemy korzystać chociażby z usług fryzjera? – zastanawia się jeden z ekspertów. Wspomniani fryzjerzy cieszą się jednak ze zmian. Jak mówią, wcześniej w niektórych częściach kraju – np. we wschodnich landach – godzinowe stawki w tej branży nie przekraczały 4 euro za godzinę.
 • Jesteśmy pomysłowi i oryginalni. Polacy chwaleni w Niemczech

  W Kolonii co roku odbywają się targi światowego przemysłu meblarskiego i wyposażenia wnętrz Imm Cologne. To jedno z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie projektowania wnętrz. Tradycyjnie już Imm Cologne otwierają rok targowy w branży meblarskiej. Wydarzenie jest nie tylko okazją dla wystawców do nawiązania kontraktów biznesowych, ale też do poznania najnowszej oferty wiodących marek i trendów w wyposażeniu wnętrz na nadchodzący sezon. W tym roku nie zabrakło również mocnych propozycji z naszego rodzimego podwórka. To, co wyróżnia polskich twórców wzornictwa przemysłowego, to nietypowe podejście do materiałów, czerpanie z lokalnych zasobów i rozwijanie nowych technologii - uważają niemieccy eksperci.