Niemcy

Synonimy:
niemiecka,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Niemcy (11658)

 • Niemcy: Bundestag za przedłużeniem pomocy dla Grecji

  Niemcy: Bundestag za przedłużeniem pomocy dla Grecji

  Parlament Niemiec (Bundestag) znaczną większością głosów zatwierdził w piątek uzgodnione między Atenami i eurogrupą przedłużenie programu pomocy finansowej dla Grecji do końca czerwca.
 • Indeks nastrojów konsumentów w Niemczech na III wzrósł do 9,7 pkt. z 9,3 pkt.

  Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na marzec wzrósł do 9,7 pkt. z 9,3 pkt. poprzednio - podała niemiecka grupa badań rynkowych GfK.
 • W Niemczech w II stopa bezrobocia 6,5 proc., liczba bezrobotnych niższa o 20 tys.

  Stopa bezrobocia w Niemczech w lutym, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,5 proc. wobec 6,5 proc. miesiąc wcześnie - poinformował Federalny Urząd Pracy w komunikacie.
 • Niemieccy posłowie u separatystów: "Kolegom zabrakło wyczucia"

  Niemieccy posłowie u separatystów: "Kolegom zabrakło wyczucia"

  "Kolegom zabrakło wyczucia" – tak wizytę posłów postkomunistycznej Lewicy: Wolfganga Gehrcke i Andreja Hunko w Donbasie oceniają lewicowi parlamentarzyści z Niemiec.
 • Komisja Europejska idzie Niemcom na rękę ws. płacy minimalnej

  Komisja Europejska idzie Niemcom na rękę ws. płacy minimalnej

  Bruksela zgadza się na opóźnienie rozwiązania problemu niemieckiej płacy minimalnej, która uderza w polskich przewoźników. Jak dowiedziała się korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, Berlin poprosił Komisję Europejską o dodatkowych 40 dni na odpowiedź na pytanie w tej sprawie. KE pytała, czy nowe niemieckie przepisy stosują się także do zagranicznych kierowców i na jakiej podstawie prawnej. Termin na odpowiedź miał minąć jutro.
 • Problemy Grecji: Niemcy same wpadły w pułapkę euro

  Problemy Grecji: Niemcy same wpadły w pułapkę euro

  Dziś w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, na którym mają zapaść decyzje ws. Grecji. Jej nowe władze domagają się skończenia z narzuconymi przez pożyczkodawców oszczędnościami i chcą restrukturyzacji długu. Państwa strefy euro powtarzają, że Ateny muszą dotrzymywać zobowiązań dotyczących wdrażania reform i spłaty pożyczek, ale pojawiają się też sygnały, że w niektórych kwestiach postulaty Greków mogą być rozważane.
 • Upadłość za Odrą

  Upadłość za Odrą

  Z dr. Arturem Bunkiem, mecenasem z kancelarii BLPA bunk-alliance Rechtsanwaltsgesellschaft mbH we Frankfurcie, specjalizującej się w procesach restrukturyzacyjnych i upadłościowych, rozmawia Stanisław Brzeg-Wieluński.
 • BSH:Oferta kupna zakładów FagorMastercook do kwietnia

  BSH:Oferta kupna zakładów FagorMastercook do kwietnia

  BSH Bosch Siemens zapowiedział, że wycofa ofertę kupna będących w upadłości wrocławskich zakładów FagorMastercook, jeżeli do 17 kwietnia nie zostanie podpisana umowa przedwstępna dot. sprzedaży tej fabryki. Jej podpisania odmawia syndyk zakładów.
 • Niemcy: Znaczny wzrost liczby ataków na uchodźców

  Liczba ataków na uchodźców ubiegających się w Niemczech o azyl wzrosła znacznie w roku 2014 - podał we wtorek dziennik "Der Tagesspiegel". W ostatnim kwartale zeszłego roku odnotowano 67 ekscesów na tle rasistowskim - więcej niż w całym 2013 roku.
 • W Niemczech wzrosła produkcja przemysłu

  W Niemczech wzrosła produkcja przemysłu

  W Niemczech w grudniu produkcja przemysłowa wzrosła o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu również wzrosła o 0,1 proc., po korekcie - poinformował w komunikacie urząd statystyczny.

Filmy - Niemcy (62)

 • Drezno – matecznik niemieckiej islamofobii?

  Jeszcze niedawno Drezno – miasto okrutnie doświadczone przez historię – było symbolem pojednania. Dziś jest matecznikiem ruchu PEGIDA (Patrioci Europy przeciw Islamizacji Zachodu). Jego członkowie mówią, że występują przeciw radykalnemu islamowi, czy jednak w istocie nie jest tak, że ich sprzeciw budzi wszystko, co obce? Demonstracje PEGIDY odbywają się od kilku miesięcy, niemal w każdy poniedziałek. Protestujący głośno wyrażają swoją niechęć wobec mediów (którym zarzucają kłamstwo), polityków, a nawet Amerykanów, którzy – ich zdaniem – ciągle są cichymi okupantami Niemiec. Na demonstracjach i atmosferze agresji traci branża turystyczna: w drezdeńskich hotelach i pensjonatach spada liczba rezerwacji. Nienawiść, jaką szerzą w mieście zwolennicy PEGIDY, niepokoi przedstawicieli muzułmańskiej społeczności. Anas Ajaj, imam i naukowiec, w Dreźnie znalazł drugą ojczyznę. On i jego żona nie mogą zrozumieć, skąd wzięła się ta nagła, wezbrana fala agresji. – Ludzie myślą, że wszyscy obcokrajowcy, a zwłaszcza muzułmanie, mogą być równie niebezpieczni co ekstremiści. To nieprawda – mówi mężczyzna. Z takim poglądem utożsamia się też wielu rodowitych Niemców, w tym fotograf Günter Starke: – Dokąd nas to wszystko zaprowadzi? Oby to niezadowolenie nie przybrało formy przemocy i gwałtu zamiast pokojowego dialogu.
 • Płacowa rewolucja w Niemczech – i co dalej?

  Minimum 8,5 euro za godzinę pracy – od 1 stycznia br. w Niemczech obowiązuje ustawa określająca wysokość płacy minimalnej. U naszych zachodnich sąsiadów to nowość. Niemieccy pracodawcy i pracownicy powoli odnajdują się w tej rzeczywistości. - To dobra rzecz; daje nam poczucie bezpieczeństwa – cieszy się Cathy Waltmann, kelnerka w berlińskiej restauracji. Ale jest też druga strona tego medalu: właścicielka lokalu musiała podnieść ceny, aby zrekompensować sobie wzrost kosztów zatrudniania pracowników. – W tej sytuacji nie dało się tego uniknąć – wyjaśnia. Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie będą długofalowe gospodarcze konsekwencje tej zmiany. Analitycy rynku pracy sądzą jednak, że około 200 tysięcy miejsc pracy może ulec likwidacji; niewykluczony jest też ogólny wzrost cen. – Małe przedsiębiorstwa rzadko kiedy osiągają wielkie zyski, będą więc musiałby podnieść ceny, by zamortyzować wzrost wynagrodzeń. Ale czy rynek taką podwyżkę zaakceptuje? Czy nadal tak samo często będziemy korzystać chociażby z usług fryzjera? – zastanawia się jeden z ekspertów. Wspomniani fryzjerzy cieszą się jednak ze zmian. Jak mówią, wcześniej w niektórych częściach kraju – np. we wschodnich landach – godzinowe stawki w tej branży nie przekraczały 4 euro za godzinę.
 • Jesteśmy pomysłowi i oryginalni. Polacy chwaleni w Niemczech

  W Kolonii co roku odbywają się targi światowego przemysłu meblarskiego i wyposażenia wnętrz Imm Cologne. To jedno z najważniejszych wydarzeń w dziedzinie projektowania wnętrz. Tradycyjnie już Imm Cologne otwierają rok targowy w branży meblarskiej. Wydarzenie jest nie tylko okazją dla wystawców do nawiązania kontraktów biznesowych, ale też do poznania najnowszej oferty wiodących marek i trendów w wyposażeniu wnętrz na nadchodzący sezon. W tym roku nie zabrakło również mocnych propozycji z naszego rodzimego podwórka. To, co wyróżnia polskich twórców wzornictwa przemysłowego, to nietypowe podejście do materiałów, czerpanie z lokalnych zasobów i rozwijanie nowych technologii - uważają niemieccy eksperci.
 • Jerzy opiekun. Cała prawda o pracy opiekuna w Niemczech

  On ma 30 lat, ona 90. On zrobi dla niej wszystko, bo ona za to płaci... Ona myśli, że to ktoś bliski, on – że robi coś dobrego. Polski opiekun, czyli kto? Odsłaniamy kulisy pracy opiekuna starszych osób w Niemczech.