Mur Berliński

Artykuły - Mur Berliński (17)

 • ​Skok przez mur do NRD. Dla wielu berlińczyków to była próba odwagi

  ​Skok przez mur do NRD. Dla wielu berlińczyków to była próba odwagi

  Dla mieszkańców NRD mur berliński był przeszkodą nie do przebycia. Inaczej niż dla berlińczyków z Zachodu. Czy to dla zabawy, czy z pobudek politycznych... setkom młodych udało się pokonać tę przeszkodę.
 • Śmierć na murze. Ostatnia ofiara żelaznej kurtyny

  Śmierć na murze. Ostatnia ofiara żelaznej kurtyny

  25 lat temu, 5 lutego 1989 roku, zginął 20-letni Chris Gueffroy, ostatnia ofiara berlińskiego muru. Liczba osób zastrzelonych podczas próby ucieczki z NRD znana jest dopiero od niedawna.
 • Jutro rocznica zjednoczenia Niemiec

  Jutro rocznica zjednoczenia Niemiec

  23 lata temu, 3 października 1990 roku doszło do zjednoczenia RFN i NRD. Ekonomiczną ceną zjednoczenia było 2 biliony euro, które Niemcy zachodnie przekazały do 2009 roku wschodnim krajom związkowym na dostosowanie gospodarki do europejskiego poziomu. Od tej pory 3 października jest świętem narodowym, nazywanym Dniem Jedności Niemiec.
 • "Barbara" w rocznicę upadku Muru Berlińskiego

  "Barbara" w rocznicę upadku Muru Berlińskiego

  Już 9 listopada w polskich kinach pojawi się "Barbara" w reżyserii Christiana Petzolda. Premiera "Barbary" zbiegnie się z 13. rocznicą obalenia Muru Berlińskiego.
 • Niewidzialny mur wciąż dzieli Niemcy

  Niewidzialny mur wciąż dzieli Niemcy

  Chociaż zbudowany pół wieku temu mur berliński już dawno runął, Niemcy wciąż dzieli niewidzialna ściana, a we wschodnich landach przeważa poczucie frustracji i braku perspektyw - pisze w "International Herald Tribune" Judy Dempsey.
 • Zanussi: "Zaczęło się od Polski"

  Zanussi: "Zaczęło się od Polski"

  Krzysztof Zanussi wyraził ubolewanie, że w Polsce nie było tak "mocnego symbolu" upadku komunizmu, jak mur berliński. Polski reżyser mówił o tym podczas poniedziałkowego (9 listopad) spotkania ze studentami międzynarodowej szkoły kina i telewizji w miasteczku filmowym Cinecitta w Rzymie.
 • Pomyłka, dzięki której upadł mur berliński

  Pomyłka, dzięki której upadł mur berliński

  9 listopada 1989 roku przeszedł do historii jako dzień upadku muru berlińskiego oraz symboliczny początek nowej epoki w dziejach Niemiec. Jednak to, że otwarcie granicy między NRD a Berlinem Zachodnim nastąpiło właśnie tamtego wieczoru i spontanicznie, było wynikiem nieporozumienia na konferencji prasowej funkcjonariusza wschodnioniemieckiej partii Guenthera Schabowskiego.