miasta

Artykuły - Miasta (82)

 • PAN przeanalizowała kondycję ponad 900 polskich miast

  PAN przeanalizowała kondycję ponad 900 polskich miast

  Leżący na Podlasiu niespełna 2,5-tys. Lipsk to miasteczko w najtrudniejszej sytuacji w kraju - wynika z analizy Polskiej Akademii Nauk dotyczącej ponad 900 miejscowości. W najlepszej kondycji - według naukowców - jest Święta Katarzyna na Dolnym Śląsku.
 • GIS :Coraz wyraźniejszy rozwój inteligentnych mist

  GIS :Coraz wyraźniejszy rozwój inteligentnych mist

  Coraz wyraźniejszy rozwój inteligentnych miast oraz daleko idąca urbanizacja napędzają rynek systemów informacji geograficznej. Systemy informacji geograficznej pozwalają zgromadzić i zwizualizować na mapie różnego rodzaju dane przestrzenne. Są wykorzystywane do zarządzania katastrofami. W ciągu najbliższych 5 lat, rynek systemów GIS będzie rósł w tempie blisko 10 proc.
 • Miasta zostaną "wyczyszczone" z reklam. Obowiązkowo

  Atakują nas ze wszystkich stron. Szczególnie w dużych miastach. O czym mowa? O reklamach. Dwa lata po wejściu w życie ustawy krajobrazowej tylko nieliczne gminy zdecydowały się na uregulowanie kwestii krzykliwych bilbordów czy jaskrawych neonów.
 • Przed nami wielkie zmiany. Ludzie przenoszą się do miast

  Przed nami wielkie zmiany. Ludzie przenoszą się do miast

  Za 30 lat zdecydowana większość z 10 mld ludzi na świecie będzie mieszkać w miastach. To wymaga poważnych zmian.
 • Hamryszczak: MR chce przeciwdziałać zapaści społeczno-gospodarczej średnich miast

  Hamryszczak: MR chce przeciwdziałać zapaści społeczno-gospodarczej średnich miast

  Ministerstwo Rozwoju chce przeciwdziałać zapaści społeczno-gospodarczej średnich miast; nasza recepta to m.in. Pakiet dla miast średnich; dajemy szansę na zainwestowanie na tych obszarach w najbliższych latach ok. 2,5 mld zł z samych krajowych programów operacyjnych - mówi wiceszef MR Adam Hamryszczak.
 • Wyludnione miasta - tylko dla samotników?

  Wyludnione miasta - tylko dla samotników?

  Osoby poszukujące mieszkania można podzielić na dwie podstawowe grupy - tych, którzy chcą zamieszkać w dużym mieście, w miejscu gdzie tętni ono życiem, oraz tych, którzy szukają spokoju i ciszy.
 • Zatłoczone miasta - czy to dobre miejsce do zamieszkania?

  Zatłoczone miasta - czy to dobre miejsce do zamieszkania?

  Miasta w Polsce, które w powszechnej opinii są traktowane jako największe, charakteryzuje duża liczba ludności i jednocześnie duża powierzchnia. Znajdziemy na ich terenie powierzchnie zurbanizowane, ale też lasy, jeziora, czy też po prostu tereny wolne od zabudowy. Dlatego średnia gęstość zaludnienia w takich miastach nie będzie największa.
 • Które nasze miasta rozwijają się najszybciej?

  Które nasze miasta rozwijają się najszybciej?

  Informacje o wzroście gospodarczym, zwykle są podawane w kontekście całego kraju. Takie dane dotyczące pojedynczych miast, stanowią prawdziwą rzadkość.
 • Z miast wyniosło się 250 tysięcy Polaków?

  Z miast wyniosło się 250 tysięcy Polaków?

  Odsetek Polaków mieszkających w miastach systematycznie zwiększał się przez cały okres PRL-u. Wystarczy wspomnieć, że w trakcie 40 lat (1950 - 1990), udział miejskiej ludności wzrósł z 37 do 62 proc. Ta zmiana była związana z intensywnym uprzemysłowieniem kraju. W III Rzeczpospolitej udział ludności miejskiej już nie wzrasta. Przez ostatnie 10 lat mieliśmy nawet do czynienia ze spadkowym trendem. Od 2006 do 2016 roku liczba Polaków mieszkających w miastach spadła o prawie ćwierć miliona.
 • Resort Morawieckiego stawia na średnie miasta. W najbliższych latach otrzymają 2,5 mld zł

  Resort Morawieckiego stawia na średnie miasta. W najbliższych latach otrzymają 2,5 mld zł

  Wsparcie z funduszy unijnych, doradztwo i pomoc w ściąganiu inwestorów oraz środki na inwestycje z Funduszu Inwestycji Samorządowych - to część narzędzi, które Ministerstwo Rozwoju chce wykorzystać w ramach planu wspierania średnich miast w Polsce. W pierwszej kolejności wsparcie dostaną 122 miasta, które borykają się z największymi problemami społecznymi i gospodarczymi.

Filmy - Miasta (4)

 • Polskie miasta chcą stawać się inteligentne

  Miasta mogą być nowoczesne, ładne, co nie znaczy, że są inteligentne – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Piotr Skirski, dyrektor działu Sektor Publiczny i Przedsiębiorstwa Cisco Systems Poland. – Inteligencja to umiejętność wykorzystywania przez miasto dostępnych informacji tak, aby służyły one mieszkańcom, aby były wykorzystywane jak najbardziej efektywnie, ale w sposób bezpieczny z punktu widzenia ustawy o ochronie danych osobowych. W rezultacie miasto reagowałoby szybciej na przykład w sytuacjach kryzysowych czy zagrażających życiu.
 • Ponad 25 mld zł z UE na rewitalizację polskich miast

  Co najmniej 25 mld zł będzie do wydania w ciągu najbliższych siedmiu lat na programy rewitalizacji miast. To początek znacznie dłuższego działania, dzięki któremu ma poprawić się jakość życia ich mieszkańców. Choć o środki rywalizować będzie ponad 900 miast, eksperci podkreślają, że najlepsze efekty przyniesie koncentracja na najbardziej potrzebujących ośrodkach. – Bardzo dobrze zrozumiała to premier Bieńkowska, mówiąc, że nie chodzi o remonty kamienic, że to są zjawiska dużo bardziej kompleksowe, ekonomiczno-społeczne. Chociaż zagadnieniami rewitalizacji objęte będą także tereny poprzemysłowe, powojskowe, postoczniowe, gdzie właściwie nie ma mieszkańców – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Grzegorz Buczek, wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich.
 • Prawo uniemożliwia miastom pobieranie opłat za wjazd do centrum

  Polskie uregulowania prawne w tej kwestii są inne niż na całym świecie – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Ewa Wolniewicz-Warska, członek Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz przedstawicielka Kapsch Telematic Services. – Nowelizacja ustawy o drogach publicznych z roku 2003 zniosła możliwość wprowadzania odpłatności za wjazd do strefy śródmiejskiej, czyli regulacji na życzenie samorządu i na życzenie mieszkańców.
 • ZMP o groźnych konsekwencjach ustawy śmieciowej

  Ustawa śmieciowa, narzucająca samorządom organizowanie przetargów na wywóz i zagospodarowanie odpadów, w dłuższej perspektywie może spowodować dominację na polskim rynku firm zagranicznych, a w efekcie – podniesienie cen. Takie jest zdanie Związku Miast Polskich, według którego firmy zagraniczne będą konkurować ze spółkami komunalnymi przede wszystkim ceną, a to może doprowadzić do upadku rodzimych przedsiębiorstw. Zamiast zwiększyć konkurencję, ustawa może w efekcie ją zmniejszyć, na czym stracą mieszkańcy polskich gmin. Komentuje Tomasz Potkański, ZMP.