medycyna

Artykuły - Medycyna (672)

Filmy - Medycyna (29)

 • Domowe sposoby na lepsze trawienie

  Dobre trawienie to podstawa dobrego samopoczucia, a także odpowiedniego funkcjonowania całego organizmu. Każdy z nas chciałby, by wszystko, co zjemy, zostało strawione w odpowiedni sposób, bez pozostawiania przykrych dolegliwości po posiłku. Niestety, niezdrowa dieta, którą większość z nas - nawet nieświadomie - ciągle stosuje, nie pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu trawienia. Jak wspomóc nasz organizm, by trawienie przebiegało lekko i bez niepokojących objawów? Zobaczcie nasz poradnik!
 • Domowe sposoby na biegunkę

  Biegunka to dosyć bolesna przypadłość, która często dopada nas w najmniej oczekiwanym momencie. Jest nie tylko bolesna, ale i groźna dla zdrowia - łatwo się odwodnić i ściągnąć na siebie inne, przykre choroby - wystąpienie biegunki to sygnał, że trzeba ją jak najszybciej zatrzymać! Jak pozbyć się biegunki domowymi sposobami? Zobaczcie!
 • Domowe sposoby na haluksy

  Haluksy - kłopotliwa przypadłość, która sprawia wiele cierpienia niejednemu z nas. To dokładniej choroba zwyrodnieniowa, która odkształca nasze stopy, powodując bolesne dolegliwości podczas wykonywania codziennych czynności. Jak poradzić sobie domowymi sposobami z haluksami? Zobaczcie nasz poradnik!
 • Nowoczesna technologia rewolucjonizuje kardiologię dziecięcą w Polsce

  Większa skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów w kardiologii dziecięcej dzięki nowoczesnej technologii w leczeniu takich wad serca jak arytmia pozwalają ograniczyć dawkę promieniowania rentgenowskiego nawet o 80 proc. Angiografy najnowszej generacji umożliwiają ponadto precyzyjne mapowanie źródeł zaburzeń rytmu serca i zmniejszenie liczby podawanych podczas zabiegu leków, co minimalizuje ryzyko powikłań. W Polsce co roku rodzi się ponad 3,5 tys. dzieci z wadami serca. Do najbardziej powszechnych wrodzonych schorzeń kardiologicznych należą m.in. ubytek w przegrodzie międzykomorowej, zwężenie cieśni aorty i przetrwały przewód tętniczy. Wady wrodzone serca powstają już w pierwszym okresie życia płodowego i stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów niemowląt w Polsce. Dostęp do inwazyjnego leczenia zaburzeń rytmu serca nadal jest ograniczony, a czas oczekiwania na zabieg bardzo długi. Występują też problemy z wczesną diagnostyką. W ciągu ostatnich lat przeżywalność dzieci z wadami serca uległa jednak znacznej poprawie. Lekarze są już w stanie pomóc nawet noworodkom z bardzo złożonymi wadami serca. Od kilku lat w Polsce intensywnie rozwija się dziecięca kardiologia interwencyjna. Pojawia się coraz więcej szpitali i oddziałów stosujących najnowocześniejsze, wysokospecjalistyczne metody leczenia, w tym zabiegi hybrydowe, podczas których kardiolog wykonuje zabieg przeznaczyniowy równocześnie z przeprowadzającym operację kardiochirurgiem. Nowoczesne technologie, bazujące na sprzęcie angiograficznym, pozwalają przede wszystkim na uzyskanie obrazów o najwyższej jakości, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo zabiegu. Redukują bowiem dawkę promieniowania, co ma znaczenie zarówno dla chorych, jak i personelu medycznego.