Księżyc

Artykuły - Księżyc (549)

Filmy - Księżyc (10)

 • Księżyc chowa się w kraterze... wulkanu

  Kamera, stale obserwująca wulkan Popocatépetl, zarejestrowała bajeczną panoramę miasta Puebla w środkowym Meksyku. Na zdjęciach możemy zobaczyć księżyc, który powoli chowa się w kraterze meksykańskiego wulkanu. Popocatépetl to wciąż czynny stratowulkan oraz drugi pod względem wysokości szczyt Meksyku. (x-news)
 • Co zgubi tych astronautów?

  Czasem nieszczęścia chodzą... gazami.
 • Gdyby Księżyc był bliżej Ziemi...

  Jak wyglądałby Księżyc na niebie, gdyby był na orbicie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Byłby ogromny! Okrążenie planety zajęłoby mu zaledwie od 90 do 120 minut, co jakiś czas przesłaniając nam widok na Słońce.
 • Meteoroid uderzył w Księżyc. Wybuch był widoczny z Ziemi

  Jeden z teleskopów podglądających Księżyc zarejestrował, jak w powierzchnię Srebrnego Globu uderza 40-kilogramowa skała. Wybuch, który towarzyszył zderzeniu, był widoczny z Ziemi gołym okiem. Na podstawie nagrań, jakie powstały dzięki teleskopowi, ustalono, że meteoroid miał 30 cm średnicy, ważył 40 kg, a w chwili zderzenia osiągnął prędkość ponad 90 tys. km/h. Siła, jaka się wówczas wytworzyła, odpowiadała sile wytworzonej na skutek wybuchu pięciu ton trotylu. Do zdarzenia doszło 17 marca, ale NASA poinformowała o nim dopiero teraz (CNN Newsource/x-news).