Księżyc

Artykuły - Księżyc (468)

 • Wyjaśniono pochodzenie dziwnych wirowych struktur na Księżycu?

  Wyjaśniono pochodzenie dziwnych wirowych struktur na Księżycu?

  Naukowcy z Brown University, przy użyciu zaawansowanych modeli i symulacji komputerowych, wysnuli hipotezę o pochodzeniu tajemniczych, jasnych wirów i wstęg na Księżycu. Ich pochodzenie wiąże się z kometami.
 • Dziwne zdjęcia z Księżyca. NASA odmawia komentarza

  Dziwne zdjęcia z Księżyca. NASA odmawia komentarza

  Naukowcy z NASA nie byli w stanie wyjaśnić, dlaczego na starych zdjęciach z Księżyca widać jakiś tajemniczy obiekt. Można go zobaczyć na fotografii wykonanej podczas lądowania na Księżycu, którego dokonano w ramach misji Apollo 11.
 • Korea Południowa poleci na Księżyc

  Korea Południowa poleci na Księżyc

  Korea Południowa planuje w 2018 r. zorganizować misję na Księżyc.
 • Znacznie taniej na Księżyc i Marsa?

  Znacznie taniej na Księżyc i Marsa?

  Raport finansowany przez NASA sugeruje, że nowe formy partnerstwa z firmami komercyjnymi mogą obniżyć koszt załogowego lotu na Księżyc oraz na Marsa nawet o 90 proc. Osiągnięcie Księżyca jest możliwe nawet w 5-7 lat.
 • Księżycowy krater Shackletona będzie oazą dla robotów

  Księżycowy krater Shackletona będzie oazą dla robotów

  NASA chce przekształcić krater Shackletona w środowisko przyjazne dla robotów, a w końcu również dla ludzi – czytamy na łamach serwisu PopSci.
 • ​Audi chce polecieć na Księżyc

  ​Audi chce polecieć na Księżyc

  Samochody marki Audi są jednymi z najwyżej cenionych przez konsumentów, ale dla niemieckiego koncernu świat to za mało. Dlatego stworzono księżycowy łazik Audio Lunar Quattro, który w 2017 r. ma polecieć na Srebrny Glob.
 • Misja na Księżyc w drodze na Marsa?

  Misja na Księżyc w drodze na Marsa?

  Czy NASA planuje serię misji załogowych o różnej długości w okolicach Księżyca? To może być plan lotów na przyszłą dekadę.
 • Następcą ISS powinna być baza na Księżycu

  Następcą ISS powinna być baza na Księżycu

  Przyszły szef Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - Johann-Dietrich Wörner - powiedział na zorganizowanym przez Space Foundation spotkaniu National Space Symposium w Kolorado, że „zdaje się być właściwym zaproponowanie stałej bazy księżycowej jako następcy ISS”.
 • RMF 24: Początek Księżyca był naprawdę brutalny

  RMF 24: Początek Księżyca był naprawdę brutalny

  Teoria o powstaniu Księżyca w wyniku zderzenia Ziemi z tajemniczym ciałem niebieskim o rozmiarach Marsa,zyskuje kolejne potwierdzenie. Najnowsze wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Maryland wskazują na tak potężną kolizję, że materiał, który po nim pozostał wymieszał się dokładnie, zanim jeszcze utworzył Srebrny Glob. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo "Nature".
 • Na Księżycu istnieją duże jaskinie lawowe?

  Na Księżycu istnieją duże jaskinie lawowe?

  Teoretyczne wyliczenia sugerują, że na Księżycu mogą istnieć bardzo duże jaskinie lawowe. Większe od ziemskich miast!

Filmy - Księżyc (9)

 • Co zgubi tych astronautów?

  Czasem nieszczęścia chodzą... gazami.
 • Gdyby Księżyc był bliżej Ziemi...

  Jak wyglądałby Księżyc na niebie, gdyby był na orbicie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Byłby ogromny! Okrążenie planety zajęłoby mu zaledwie od 90 do 120 minut, co jakiś czas przesłaniając nam widok na Słońce.
 • Meteoroid uderzył w Księżyc. Wybuch był widoczny z Ziemi

  Jeden z teleskopów podglądających Księżyc zarejestrował, jak w powierzchnię Srebrnego Globu uderza 40-kilogramowa skała. Wybuch, który towarzyszył zderzeniu, był widoczny z Ziemi gołym okiem. Na podstawie nagrań, jakie powstały dzięki teleskopowi, ustalono, że meteoroid miał 30 cm średnicy, ważył 40 kg, a w chwili zderzenia osiągnął prędkość ponad 90 tys. km/h. Siła, jaka się wówczas wytworzyła, odpowiadała sile wytworzonej na skutek wybuchu pięciu ton trotylu. Do zdarzenia doszło 17 marca, ale NASA poinformowała o nim dopiero teraz (CNN Newsource/x-news).
 • Eksperci o locie na Marsa: Pierwsza będzie para. Ma kolonizować planetę

  W 2023 roku na Marsa może polecieć pierwsza czwórka astronautów, mających kolonizować planetę. Projekt chce zorganizować jedna z prywatnych firm. W powodzenie projektu wątpi Karol Wójcicki z Centrum Naukowego Kopernik. Jego zdaniem termin realizacji lotu jest bardzo krótki. - Potrzebujemy 9 lat, żeby polecieć na Księżyc. Tutaj mówimy o locie na Marsa za 10 lat - powiedział. Psycholog Leszek Mellibruda zwrócił uwagę na aspekt kolonizacyjny projektu. - Pierwsza będzie para, bo ona ma kolonizować planetę - podkreślił. Zaznaczył jednak, że nieznane są jeszcze kryteria doboru osób, które będą miały szansę polecieć na Marsa (TVN24/x-news).