Księżyc

Artykuły - Księżyc (504)

Filmy - Księżyc (9)

 • Co zgubi tych astronautów?

  Czasem nieszczęścia chodzą... gazami.
 • Gdyby Księżyc był bliżej Ziemi...

  Jak wyglądałby Księżyc na niebie, gdyby był na orbicie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? Byłby ogromny! Okrążenie planety zajęłoby mu zaledwie od 90 do 120 minut, co jakiś czas przesłaniając nam widok na Słońce.
 • Meteoroid uderzył w Księżyc. Wybuch był widoczny z Ziemi

  Jeden z teleskopów podglądających Księżyc zarejestrował, jak w powierzchnię Srebrnego Globu uderza 40-kilogramowa skała. Wybuch, który towarzyszył zderzeniu, był widoczny z Ziemi gołym okiem. Na podstawie nagrań, jakie powstały dzięki teleskopowi, ustalono, że meteoroid miał 30 cm średnicy, ważył 40 kg, a w chwili zderzenia osiągnął prędkość ponad 90 tys. km/h. Siła, jaka się wówczas wytworzyła, odpowiadała sile wytworzonej na skutek wybuchu pięciu ton trotylu. Do zdarzenia doszło 17 marca, ale NASA poinformowała o nim dopiero teraz (CNN Newsource/x-news).
 • Eksperci o locie na Marsa: Pierwsza będzie para. Ma kolonizować planetę

  W 2023 roku na Marsa może polecieć pierwsza czwórka astronautów, mających kolonizować planetę. Projekt chce zorganizować jedna z prywatnych firm. W powodzenie projektu wątpi Karol Wójcicki z Centrum Naukowego Kopernik. Jego zdaniem termin realizacji lotu jest bardzo krótki. - Potrzebujemy 9 lat, żeby polecieć na Księżyc. Tutaj mówimy o locie na Marsa za 10 lat - powiedział. Psycholog Leszek Mellibruda zwrócił uwagę na aspekt kolonizacyjny projektu. - Pierwsza będzie para, bo ona ma kolonizować planetę - podkreślił. Zaznaczył jednak, że nieznane są jeszcze kryteria doboru osób, które będą miały szansę polecieć na Marsa (TVN24/x-news).