Kosmos

Artykuły - Kosmos (1062)

 • Zaobserwowano supernową kilka godzin po wybuchu

  Zaobserwowano supernową kilka godzin po wybuchu

  Naukowcom udało się zaobserwować supernową zaraz po jej wybuchu. To pierwsza tak szczegółowa obserwacja umierającej gwiazdy w historii.
 • We Wrocławiu powstanie satelita obserwacyjny ScanSat

  We Wrocławiu powstanie satelita obserwacyjny ScanSat

  Wrocławska firma Scanway otrzymała grant w ramach programu “Szybka Ścieżka” na budowę małego satelity obserwacyjnego o wysokiej rozdzielczości.
 • Polski Kret poleci na Marsa

  Polski Kret poleci na Marsa

  Polski robot Kret poleci na Marsa w ramach misji NASA InSight w 2018 roku - powiedział na konferencji prasowej dr Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika. Kret będzie pierwszym kompletnym systemem dostarczonym przez polski przemysł na tak istotną misję.
 • Sektor kosmiczny staje się coraz bardziej perspektywiczny

  Sektor kosmiczny staje się coraz bardziej perspektywiczny

  Sektor kosmiczny prężnie się rozwija dzięki najnowszym zdobyczom techniki. Rewolucja technologiczna dała impuls do rozpoczęcia wielu nowych inicjatyw zarówno w Polsce, jak i na świecie. Branża ta przestaje być domeną państw, a zaczyna być perspektywiczną dziedziną biznesową, w którą angażuje się coraz więcej firm. Dla rodzimej branży kosmicznej oraz polskiej gospodarki to ogromna szansa na rozwinięcie skrzydeł również na wielu innych płaszczyznach.
 • "Rzeczpospolita": Polskie firmy wyruszają na podbój kosmosu

  "Rzeczpospolita": Polskie firmy wyruszają na podbój kosmosu

  Projekt Polskiej Strategii Kosmicznej został zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów - poinformowała "Rzeczpospolitą" Aleksandra Serkowska z Ministerstwa Rozwoju. Rząd ocenia, że segment kosmiczny może być jednym z filarów nowoczesnej gospodarki.
 • Kolejny dowód na obecność dziewiątej planety w Układzie Słonecznym

  Kolejny dowód na obecność dziewiątej planety w Układzie Słonecznym

  W Pasie Kuipera, zlokalizowanym poza orbitą Neptuna, znajdują się liczne ciała niebieskie, w tym planety karłowate, takie jak Pluton. Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie zajęli się ich badaniami - stwierdzono, że zachowania niektórych z nich mogą rzeczywiście wskazywać na obecność dziewiątej planety.
 • Zaprezentowano założenia Polskiej Strategii Kosmicznej

  Zaprezentowano założenia Polskiej Strategii Kosmicznej

  Co najmniej 3-procentowy udział polskich firm sektora kosmicznego w 2030 r. w ogólnych obrotach tej branży w Europie; większy udział w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej – to niektóre założenia Polskiej Strategii Kosmicznej, przygotowanej przy współpracy kilku ministerstw.
 • Problemy z satelitą komunikacyjnym MUOS 50

  Problemy z satelitą komunikacyjnym MUOS 50

  Wystrzelony 24 czerwca tego roku wojskowy MUOS 5 ma problemy techniczne. Operacja wprowadzenia na orbitę roboczą, wystrzelonego 24 czerwca z kosmodromu na Przylądku Canaveral satelity MUOS 5, została wstrzymana z powodu wykrycia nieokreślonej “anomalii”.

Filmy - Kosmos (28)

 • Jak Polska podbija kosmos?

  Polskie firmy coraz częściej współpracują zarówno z NASA jak i z ESA. Przykład? Na zlecenie Niemieckiej Agencji Kosmicznej jedna z naszych firm zaprojektowała i wykonała urządzenie, które w ramach misji NASA InSight, dokona historycznego zagłębiania się 5 metrów pod powierzchnię Marsa i zbada właściwości jego gruntu. „Kret” będzie pierwszym kompletnym systemem dostarczonym przez polski przemysł na tak istotną misję. Polska w ciągu ostatnich 20-30 lat wykształciła własny sektor kosmiczny, który zdobył już duże doświadczenie i ma realne osiągnięcia. Składa się on z kilku ośrodków naukowych, kilkunastu grup badawczych w szkołach wyższych oraz kilkudziesięciu małych i średnich przedsiębiorstw. One z kolei podejmują przedsięwzięcia związane z technikami satelitarnymi lub technologiami kosmicznymi. Podpisanie przez Polskę umowy o współpracy z ESA w 1994 roku otworzyło drogę do udziału polskich podmiotów w misjach Agencji. W Centrum Badań Kosmicznych PAN, we współpracy z kilkunastoma polskimi firmami, zbudowano szereg instrumentów naukowych. Urządzenia wykonane w Polsce wzięły udział w misjach, których celem było teledetekcyjne i bezpośrednie badanie własności atmosfer i powierzchni planet i ciał Układu Słonecznego. Dzięki akcesji Polski do ESA dokonała się kluczowa zmiana jakościowa – wcześniej możliwy był tylko udział podmiotów naukowych, od 2012 zaczęły się pojawiać kontrakty dla polskiego przemysłu.
 • Ta sama rakieta Falcon 9 ponownie wystrzelona w kosmos. Przełomowy eksperyment SpaceX

  Przylądek Canaveral, Floryda, USA. Firma SpaceX wystrzeliła po raz drugi rakietę kosmiczną Falcon 9. Lot trwał 8 minut i zakończył się pomyślnym lądowaniem rakiety. Sukces cieszy przede wszystkim założyciela SpaceX Elona Muska, który zapowiedział, że dzięki rakietom wielokrotnego użytku już niedługo loty kosmiczne będą dużo tańsze. Ta sama - rakieta nośna Falcon9 w kwietniu 2016 roku przetransportowała zapasy na Międzynarodową Stację Kosmiczną i z powodzeniem wylądowała na ziemi. (Źródło: US CBS/x-news).
 • Trąba powietrzna na Marsie. Uwieczniła ją sonda Curiosity

  Mars. Przebywająca na Marsie sonda Curiosity w ostatnich dniach kilkukrotnie uchwyciła na zdjęciach małe trąby trąby powietrzne. Powstają one w wyniku ogrzewania przez Słońce powierzchni Marsa. Wiatr przez miliony lat miał ogromny wpływ na kształtowanie powierzchni Czerwonej Planety. Obecnie jest to jeden z elementów badań prowadzonych przez NASA. (Źródło: STORYFUL/x-news).
 • Odkrycie naukowców z NASA. Jaki ma wpływ na wiedzę o kosmosie?

  Jakiego odkrycia dokonali naukowcy z NASA? Jaki ma ono wpływ na wiedzę ludzi o kosmosie? Wyjaśnił to w "Dzień Dobry TVN" Jarosław Juszkiewicz, dziennikarz naukowy. (Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news).