Kościół

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
kościół (budynek) ,

Artykuły - Kościół (3234)

 • Watykan: Papież Franciszek pomodlił się za Jamesa Foleya

  Watykan: Papież Franciszek pomodlił się za Jamesa Foleya

  Jak podało w poniedziałek Radio Watykańskie: Papież Franciszek skierował przesłanie do uczestników mszy za zmarłego tragicznie amerykańskiego dziennikarza Jamesa Foleya. Mężczyzna został zamordowany przez dżihadystów z Państwa Islamskiego a nagranie z egzekucji trafiło do sieci przed kilkoma dniami. Papież wezwał również do modlitwy o zakończenie przemocy, o pokój i pojednanie.
 • Trudna droga do jedności

  Trudna droga do jedności

  Nowy papież, nowy prymas Kościoła anglikańskiego, nowe nadzieje na dialog ekumeniczny. I nagła decyzja anglikanów o wyświęcaniu kobiet biskupek, która stanowi kolejną, poważną przeszkodę na drodze ku pełnej jedności obu Kościołów.
 • Papież: W Kościele nie ma miejsca na plotki

  Papież: W Kościele nie ma miejsca na plotki

  W Kościele nie ma miejsca na plotki, na zawiść, kalumnie i oszczerstwa - powiedział we wtorek papież Franciszek podczas porannej mszy w Domu świętej Marty. Przypomniał o potrzebie zgody i troski o ubogich.
 • Błaszczak: Uchwała ws. kanonizacji Jana Pawła II to zaszczyt dla Sejmu

  Błaszczak: Uchwała ws. kanonizacji Jana Pawła II to zaszczyt dla Sejmu

  Przyjęcie uchwały upamiętniającej kanonizację Jana Pawła II to - według PiS - zaszczyt dla Sejmu. W uchwale posłowie wezwali do godnego uczczenia tego historycznego wydarzenia. Za było 380, przeciwko 34, a 2 wstrzymało się od głosu.
 • W imię czego wolno?

  W jednej z najczęściej cytowanych wypowiedzi Jan Paweł II pytał rodaków, czy wolno i w imię czego wolno powiedzieć Chrystusowi "nie". O ile z oczywistych względów oba pytania były i nadal są adresowane do katolików, i ogólnie mówiąc chrześcijan, mam wrażenie, że na drugie z nich powinni sobie odpowiedzieć także niewierzący...
 • Zwrócą kościelną ziemię

  Zwrócą kościelną ziemię

  Grunty oddane Kościołowi szły od razu w prywatne ręce. Państwowa agencja może wystąpić o unieważnienie transakcji - donosi "Rzeczpospolita".
 • Oskarżany o molestowanie ksiądz robi karierę w kurii

  Ksiądz Andrzej D., oskarżany przez nieletnich o molestowanie, robi błyskotliwą karierę w szczecińsko-kamieńskiej kurii - ujawnili dziennikarze programu UWAGA! TVN.
 • ​Kardynał Kasper: Dzięki Franciszkowi Kościół przestał być mieszczański

  ​Kardynał Kasper: Dzięki Franciszkowi Kościół przestał być mieszczański

  Niemiecki kardynał Walter Kasper, emerytowany watykański dostojnik wyraził opinię, że dzięki papieżowi Franciszkowi Kościół przestał być "mieszczański" i żyć "w dostatku". Kościół nie może być "zamkiem z kart", musi być otwarty - oświadczył kard. Kasper.
 • Papież: Chrześcijanie często są smutni, leniwi i zgorzkniali

  Papież: Chrześcijanie często są smutni, leniwi i zgorzkniali

  Papież Franciszek powiedział podczas mszy w Domu świętej Marty, że wielu chrześcijan pozbawionych jest entuzjazmu. Są zgorzkniali, egoistyczni, smutni, leniwi i ogarnięci znieczulicą - podkreślił. A to - jak dodał papież - szkodzi Kościołowi.
 • Kolejna odsłona skandalu: Limuzyna dla

  Kolejna odsłona skandalu: Limuzyna dla "biskupa luksusu"

  Nie cichnie afera z limburskim biskupem Franz-Peterem Tebartzem-van Elstem. Niemców zajmują kolejne odsłony skandalu.

Filmy - Kościół (15)

 • Czy Europejczycy przestają wierzyć w Boga?

  Religia i wiara to dla każdego człowieka bardzo osobiste kwestie. We współczesnym świecie nabrały one jednak społecznego i politycznego wydźwięku. W jednym z niemieckich miast przeprowadzono sondę uliczną, podczas której zadawano przechodniom proste pytanie: "Czy wierzysz w Boga?" Okazało się, że u większości osób wywołuje ono konsternację, a nawet popłoch. "Przestałem wierzyć w dziewictwo Maryi i nieomylność papieża", "Wystąpiłem z Kościoła", "Nasze dziecko nie jest ochrzczone"... Tego rodzaju odpowiedzi padały bardzo często. Ale były też i inne, zupełnie odmienne: "Jestem katoliczką i wierzę", "Czasami się modlę", "Trzeba wierzyć i być porządnym człowiekiem".
 • Stosują antykoncepcję! Czy są "prawdziwymi" katolikami?

  Kościół katolicki cieszy się na Filipinach ogromnymi wpływami. To dlatego przez kilkanaście lat sprzeciwiał się wprowadzeniu ustawy o kontroli urodzeń w tym kraju. Wreszcie jednak została ona przyjęta. Od teraz na Filipinach środki antykoncepcyjne będą rozdawane osobom biednym za darmo. Wprowadzone zostaną też obowiązkowe lekcje wychowania seksualnego. Zwolennicy ustawy przekonują, że jest ona bardzo potrzebna ze względu na fakt, iż współczynnik dzietności na Filipinach jest najwyższy w całej Azji. Dodatkowo z powodu powikłań w czasie ciąży i porodu codziennie umiera tam aż 14 kobiet! Dane te nie wpływają jednak na postawę dostojników kościelnych. Sprzeciwiają się oni rozpowszechnianiu antykoncepcji. Obecnie na Filipinach zakazana jest aborcja i rozwody. Batalia o dostęp do środków zapobiegania ciąży została wygrana przez państwo - ale wielu filipińskich katolików ma teraz dylemat, czy postępuje słusznie...
 • Do takiego kościoła aż chce się chodzić!

  Nikt, kto odwiedza Paryż, nie może zrezygnować z wizyty w katedrze Notre Dame. To jeden z największych skarbów światowej architektury, a zarazem jedna z najsłynniejszych budowli wzniesionych przez człowieka. Od niedawna wierni, duchowni i turyści mogą podziwiać skarby katedry w nowym świetle. Innowacyjne oświetlenie wewnętrzne, w jakie wyposażono gotycką świątynię, ma za zadanie wydobyć z mroku i półcienia te dzieła sztuki, których piękno nie lśniło dotychczas pełnym blaskiem…