Kościół

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
kościół (budynek) ,

Artykuły - Kościół (3358)

Filmy - Kościół (21)

 • Nie masz pieniędzy, nie będzie sakramentu?

  Niestety, zdarzają się sytuacje, kiedy ksiądz odmawia udzielenia sakramentu ze względu na brak podanej przez niego kwoty. Jednak jak mówi ks. Kazimierz Sowa, to zachowanie jest niewłaściwe. - Nie wyobrażam sobie, żeby odmówić sakramentu bądź modlitwy, tylko dlatego, że kogoś na to nie stać - mówi duchowny. Ksiądz Kazimierz Sowa podchodzi do opłat za śluby z dozą ostrożności. – Mam mieszane uczucia. Im ktoś bardziej stara się zrobić cyrk w kościele wokół tego wydarzenia, to potem się okazuje, że chciałby, aby za to wszystko zapłacił ksiądz – mówi.
 • Katoliku! Ksiądz sprawdzi czy byłeś na mszy

  Technologia w służbie kościołowi. Od kilku miesięcy księża mogą zainstalować na swoich smartfonach aplikację, dzięki której sprawdzą czy w niedzielę byliśmy obecni w kościele. Nowa moda jeszcze nie przywędrowała do Polski, ale to tylko kwestia czasu.
 • Teresa Neumann - stygmatyczka, która nie jadła przez 40 lat

  Teresa Neumann to niemiecka mistyczka i stygmatyczka. Członkini Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. 5 marca 1926 Teresa miała zostać obdarzona stygmatami. Na jej rękach, nogach, głowie i boku widoczne były krwawe rany. Co tydzień, od północy w czwartek do godziny trzynastej w piątek jej rany otwierały się i krwawiły. Traciła dziesięć kilogramów wagi ciała, która naturalnie wynosiła około pięćdziesiąt pięć kilogramów. Podczas ekstaz, miała obserwować mękę Jezusa, przepowiadać przyszłe wydarzenia i mówić obcymi językami (między innymi językiem aramejskim), których nigdy wcześniej nie poznała. Pomimo cierpień, w pozostałych dniach tygodnia była aktywna i pełna energii. Świadkowie twierdzą, że dzięki modlitwie Teresa wywoływała w swoim ciele dolegliwości innych ludzi. W ten sposób miała uzdrawiać chorych. Od 1922 aż do swojej śmierci w 1962 Teresa nie spożywała żadnych pokarmów oprócz codziennej Eucharystii. Nie nawadniała się od 1927. Dietę tę miała stosować od odprawienia modlitwy, w której prosiła, aby choroba mężczyzny z jej parafii, przygotowującego się do święceń kapłańskich, została przeniesiona na jej gardło. W lipcu 1927, przez okres dwóch tygodni, została poddana obserwacji, którą nadzorowały cztery franciszkańskie pielęgniarki i lekarz. Potwierdzili, że nie spożywała nic, oprócz jednej Komunii Świętej na dzień. Nie wykazywała żadnych niepokojących objawów, takich jak zmniejszenie masy ciała, lub odwodnienie. Teresa zmarła 18 września 1962 wskutek nagłego zatrzymania krążenia i została pochowana na cmentarzu w Konnersreuth. Wokół pomnika umieszczane są tabliczki wotywne z wygrawerowanymi prośbami, podziękowaniami i nazwiskami darczyńców. Jej grób nawiedzany jest przez pielgrzymów z różnych krajów świata. W 2004 blisko 40 000 osób podpisało prośbę o jej beatyfikację. W 2005 biskup Gerhard Ludwig Müller rozpoczął proces beatyfikacyjny Teresy na szczeblu diecezjalnym. (Źródło: Wikipedia)
 • Tajemnica skrywana za murami kościoła: otwarte trumny, zwłoki na drzewie

  Otwarte trumny, sprofanowane zwłoki, a wśród nich ciało dziecka z wbitym w nie drewnianym kołkiem - taki mrożący krew w żyłach widok zastali w latach 90-tych ludzie, którzy weszli do opuszczonego, zabytkowego ewangelickiego zboru w Jędrzychowie (województwo dolnośląskie). Mimo że 20 lat temu przeprowadzono ekshumację i zorganizowano zbiorowy pogrzeb szczątków, w trawie wokół kościoła nadal można znaleźć ludzkie kości Winni profanacji nie zostaną nigdy ukarani, bo sprawa uległa przedawnieniu. Sam kościół popadł w ruinę. Do zaniedbań nikt nie chce się przyznać. Konserwator zabytków winą za obecny stan rzeczy obarcza swojego poprzednika i miejscową ludność. (TVN24/x-news) Foto: Marcin Drews, lowcyprzygód.tv