kopalnie

Artykuły - Kopalnie (46)

 • To jest bardzo dobry czas dla zamykania kopalń węgla kamiennego

  To jest bardzo dobry czas dla zamykania kopalń węgla kamiennego

  Polskie górnictwo złapało oddech, bo ceny węgla na świecie wzrosły. Związkowcy tym bardziej będą bronić kopalń przed ich likwidacją. Jednak to jest świetny czas, gdy powinniśmy zamykać najgorsze kopalnie węgla kamiennego, bo to jest szansa na rozwój rentownych kopalń.
 • Kopalnie znikną szybciej niż dziś to planujemy

  Kopalnie znikną szybciej niż dziś to planujemy

  Rząd musi pójść w kierunku dywersyfikacji źródeł energii. Przez ponad 25 lat gospodarki rynkowej, aby ratować kopalnie węgla kamiennego wydaliśmy 230 mld zł. Kiedy udział węgla w miksie energetycznym spadnie poniżej 50 proc.?
 • Kto najbardziej protestuje przeciw budowie kopalń węgla kamiennego?

  Kto najbardziej protestuje przeciw budowie kopalń węgla kamiennego?

  Minister energii Krzysztof Tchórzewski chciałby budować nowe kopalnie węgla kamiennego. Zarzucił samorządom terytorialnym, że to utrudniają. Jeżeli tak, to skąd ten opór przeciw rządowym planom?
 • Katowicka kopalnia Wieczorek trafi do SRK w pierwszym kwartale przyszłego roku

  Katowicka kopalnia Wieczorek trafi do SRK w pierwszym kwartale przyszłego roku

  Katowicka kopalnia Wieczorek, gdzie kończą się złoża węgla, ma trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń do końca pierwszego kwartału przyszłego roku - wynika z informacji Polskiej Grupy Górniczej. Na razie nie ma podobnej decyzji odnośnie ruchu Śląsk, czyli rudzkiej części kopalni Wujek.
 • Resort energii: Już ponad 140 tys. wniosków o rekompensatę za utracony deputat

  Resort energii: Już ponad 140 tys. wniosków o rekompensatę za utracony deputat

  Przez tydzień ponad 140 tys. osób złożyło wnioski o 10-tysięczną rekompensatę z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla - podało we wtorek Ministerstwo Energii. Wnioski można składać do 18 listopada tego roku w 38 wyznaczonych do tego punktach.
 • Kongres: Monokultura węgla w polskiej energetyce nie do utrzymania

  Kongres: Monokultura węgla w polskiej energetyce nie do utrzymania

  Monokultura węgla w polskim sektorze wytwarzania energii elektrycznej jest nie do utrzymania - zgodnie przyznali szefowie spółek energetycznych i analitycy podczas kongresu. Wskazali na różne możliwości ewolucji scenariusza dla sektora energii w Polsce.
 • ME proponuje 5 mld zł na rewitalizację terenów pogórniczych po 2018 roku

  ME proponuje 5 mld zł na rewitalizację terenów pogórniczych po 2018 roku

  Ministerstwo Energii zakłada przeznaczenie w latach 2019-2023 dalszych 5 mld zł na działania związane z restrukturyzacją górnictwa węgla kamiennego, głównie rewitalizację terenów pogórniczych. Strona polska liczy na unijne wsparcie i notyfikację pomocy publicznej w tym zakresie przez Komisję Europejską.
 • Węgiel najdroższy od ponad 20 lat

  Węgiel najdroższy od ponad 20 lat

  Rosną ceny węgla w całej Polsce. Według sprzedawców z województwa kujawsko-pomorskiego, polski węgiel jest najdroższy od ponad 20 lat. Sprzedawcy wskazują, że w składach zapasy są małe i spodziewają się, że tona węgla (kostka) już niedługo będzie kosztować ponad 1000 zł.
 • Raport o ogrzewaniu węglem: Rośnie sfera ubóstwa energetycznego

  Raport o ogrzewaniu węglem: Rośnie sfera ubóstwa energetycznego

  Jak wynika z najnowszych badań, 31 proc. gospodarstw domowych używających do ogrzewania węgla plasuje się w sferze tzw. ubóstwa energetycznego. Spodziewany dalszy wzrost cen węgla może powiększyć tę grupę do prawie 34 proc. - wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar TNS.
 • Węgiel tak, ale skąd?

  Węgiel tak, ale skąd?

  W roku 2030 udział węgla kamiennego i brunatnego w miksie energetycznym Polski wyniesie przynajmniej 60 proc. Na pytanie, skąd wówczas weźmiemy węgiel, który będą spalać polskie elektrownie, trzeba odpowiedzieć już dziś.

Filmy - Kopalnie (15)

 • To jest bardzo dobry czas dla zamykania kopalń węgla kamiennego

  Polskie górnictwo złapało oddech, bo ceny węgla na świecie wzrosły. Związkowcy tym bardziej będą bronić kopalń przed ich likwidacją. Jednak to jest świetny czas, gdy powinniśmy zamykać najgorsze kopalnie węgla kamiennego, bo to jest szansa na rozwój rentownych kopalń. - Zawsze jest dobry czas na zamykanie nierentownych kopalń - mówi w rozmowie z MarketNews24 Rafał Zasuń, ekspert WysokieNapiecie.pl. Kilka kopalń powinno być jak najszybciej zamkniętych, to poprawiłoby kondycję finansową całego górnictwa i zatrudnionych górników.
 • Kopalnie znikną szybciej niż dziś to planujemy

  Rząd musi pójść w kierunku dywersyfikacji źródeł energii. Przez ponad 25 lat gospodarki rynkowej, aby ratować kopalnie węgla kamiennego wydaliśmy 230 mld zł. Kiedy udział węgla w miksie energetycznym spadnie poniżej 50 proc.?
 • Część kopalni będzie zamykana lub wygaszana

  Rok 2016 skończył się klamrą spinającą program pionowej integracji kopalń, które zostały kupione przez koncerny energetyczne. Celem jest wykorzystywanie węgla do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Kontynuacja programu pionowej integracji kopalnictwa z dużą energetyką odpowiada za zniwelowanie problemów górnictwa. Nie oznacza to jednak, że górnicy będą zadowoleni. Część kopalni będzie zamykana lub wygaszana.
 • Bardzo dobry czas na zamykanie kopalń

  Bezrobocie jest bardzo niskie, a na Śląsku niższe niż średnia krajowa. Sytuacja bardzo sprzyja zamykaniu nierentownych kopalń węgla kamiennego. - Mamy nadpodaż węgla w polskiej gospodarce, kopalnie, które nie są przeznaczone do zamknięcia chcą przyjmować górników do pracy. Prywatne spółki węglowe mają problemy ze znalezieniem chętnych do pracy - mówi Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl. - Zamykanie kopalń nie jest więc problemem społecznym.