kopalnie

Artykuły - Kopalnie (46)

Filmy - Kopalnie (13)

 • Część kopalni będzie zamykana lub wygaszana

  Rok 2016 skończył się klamrą spinającą program pionowej integracji kopalń, które zostały kupione przez koncerny energetyczne. Celem jest wykorzystywanie węgla do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Kontynuacja programu pionowej integracji kopalnictwa z dużą energetyką odpowiada za zniwelowanie problemów górnictwa. Nie oznacza to jednak, że górnicy będą zadowoleni. Część kopalni będzie zamykana lub wygaszana.
 • Bardzo dobry czas na zamykanie kopalń

  Bezrobocie jest bardzo niskie, a na Śląsku niższe niż średnia krajowa. Sytuacja bardzo sprzyja zamykaniu nierentownych kopalń węgla kamiennego. - Mamy nadpodaż węgla w polskiej gospodarce, kopalnie, które nie są przeznaczone do zamknięcia chcą przyjmować górników do pracy. Prywatne spółki węglowe mają problemy ze znalezieniem chętnych do pracy - mówi Bartłomiej Derski, ekspert WysokieNapiecie.pl. - Zamykanie kopalń nie jest więc problemem społecznym.
 • Najważniejszy dzień dla górnictwa, rządu i związków zawodowych

  To będzie wyjątkowo ryzykowna decyzja dotycząca polskiego górnictwa węgla kamiennego. Co zrobi rząd jeżeli związki zawodowe zaprotestują? To co się stanie za kilka dni interesuje też Komisję Europejską. Decyzja dotycząca jednej kopalni zadecyduje o tym co się stanie z górnictwem, to więcej niż spór o kilkadziesiąt milionów złotych. Ta kopalnia, to "Krupiński", której właścicielem jest JSW SA, spółka notowana na GPW. Jednak to nie chodzi tylko o jej akcjonariuszy.
 • Kopalnie na minusie. Straty sięgają ok. 4 mld zł

  Światowe ceny węgla kamiennego notują kolejne historyczne minima, dziś indeks ARA to ok. 45$ za tonę, przy czym rok temu było to 65$ a 3 lata temu 90$. Kolejny raz rozpoczyna się batalia o płynność finansową kopalń. Straty sektora są coraz wyższe i wynoszą ok. 4 mld zł, a pomysły na poprawę sytuacji od lat są niezmienne. - Ceny węgla cały czas idą w dół. Jesteśmy w długoterminowym niżu cen surowcowych, który trwa już pięć lat. Na dzisiaj takim spektakularnym wskaźnikiem jest cena ARA, węgiel kosztuje ok. 43 dolarów za tonę. Dawno już zapomnieliśmy o szczytach, które były w roku 2011 powyżej 120 dolarów, a historyczne rekordy to było nawet ponad 200 dolarów za tonę – mówi Konrad Świrski, Transition Technologies.