Jan Paweł II

Synonimy:
jan paweł, Jana Pawła II Karol Wojtyła
Inne znaczenia:
Jan Paweł II (Film (2005)[Pope John Paul II] Reż.John Kent Harrison) ,

Artykuły - Jan Paweł II (2416)

 • Musical "Karol": Anna Wyszkoni i bracia Cugowscy w obsadzie

  Musical "Karol": Anna Wyszkoni i bracia Cugowscy w obsadzie

  W krakowskiej Tauron Arenie, 25 lutego 2017 roku będzie miał premierę musical o Karolu Wojtyle w reżyserii Krzysztofa Korwin - Piotrowskiego. W obsadzie znaleźli się m.in. Ania Wyszkoni, bracia Cugowscy i Edyta Geppert.
 • 27 maja 1987 r. Jerzy Urban o kosztach pielgrzymki Jana Pawła II

  27 maja 1987 r. Jerzy Urban o kosztach pielgrzymki Jana Pawła II

  Przed trzecią pielgrzymką do Polski papieża Jana Pawła II o kosztach wizyty wypowiedział się rzecznik rządu Jerzy Urban.
 • Rosjanie i Gruzini pamiętają o papieżu Polaku

  Rosjanie i Gruzini pamiętają o papieżu Polaku

  ​W Rosji i Gruzji katolicy pamiętają o przypadającej dziś rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II. Duchowni w obu krajach podkreślają, że dzięki papieżowi Polakowi możliwe było odbudowanie struktur Kościoła Katolickiego na obszarze dawnego ZSRR.
 • 35. rocznica zamachu na Jana Pawła II

  35. rocznica zamachu na Jana Pawła II

  W piątek mija 35. rocznica zamachu na Jana Pawła II na placu Świętego Piotra. Gdy na początku środowej audiencji generalnej papież objeżdżał plac otwartym samochodem, strzały oddał do niego Turek Mehmet Ali Agca. Jan Paweł II został ciężko ranny.
 • Ukraina: Lech Kaczyński i Jan Paweł II patronami ulic

  Ukraina: Lech Kaczyński i Jan Paweł II patronami ulic

  W Żytomierzu jedna z ulic nosić będzie imię tragicznie zmarłego polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Swoją ulicę będzie miał też Papież-Polak. Zmiany nazw ulic prowadzone są w ramach realizacji ustawy dekomunizacyjnej. Wśród patronów żytomierskich ulic znaleźli się też przywódcy ukraińskiego nacjonalizmu.
 • 1 lutego 1973 r. Kardynał Karol Wojtyła protestuje przeciwko cenzurze

  1 lutego 1973 r. Kardynał Karol Wojtyła protestuje przeciwko cenzurze

  Wykreślenie przez Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk kilku punktów komunikatu duszpasterskiego spowodowało reakcję ówczesnego metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły.
 • "To właśnie o tym pokoleniu mówił papież Polak"

  "To właśnie o tym pokoleniu mówił papież Polak"

  Przyszłość ludzkości zależy od naszej wspólnej troski o świętość małżeństwa i rodziny - podkreślił abp Tadeusz Gocłowski podczas niedzielnej mszy św. w warszawskiej bazylice św. Krzyża, inaugurującej obchody XV Dnia Papieskiego.
 • DonGuralesko promuje film o papieżu ("Apartament")

  DonGuralesko promuje film o papieżu ("Apartament")

  15 maja w sieci pojawi się klip promujący najnowszy film o Janie Pawle II pt. "Apartament". Utwór stworzył raper DonGuralesko wraz z producentem Amatowskym.
 • Węgierska bezpieka chciała uniemożliwić wybranie Karola Wojtyły na papieża

  Węgierska bezpieka chciała uniemożliwić wybranie Karola Wojtyły na papieża

  Nowe, nieznane dotąd dokumenty opisujące działania węgierskiej bezpieki przeciwko Karolowi Wojtyle mają niebawem trafić do Polski - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Będzie to możliwe, bo szef Instytutu Pamięci Narodowej podpisał umowę ze swym odpowiednikiem w Budapeszcie - szefem Komitetu Pamięci Narodowej.
 • 10 lat temu w Watykanie odbył się pogrzeb Jana Pawła II

  10 lat temu w Watykanie odbył się pogrzeb Jana Pawła II

  10 lat temu w Watykanie odbył się pogrzeb Jana Pawła II. Według różnych danych uczestniczyło w nim od czterech do pięciu milionów pielgrzymów. Już w czasie uroczystości pojawiły się transparenty z napisem „Święty Natychmiast”. To hasło było też tego dnia wielokrotnie skandowane.

Filmy - Jan Paweł II (64)

 • Arturo Mari o Janie Pawle II: Dla mnie był ojcem, moim ojcem

  - Byłem pół metra od Ojca Świętego, ale to było tak szokujące, że nic nie pamiętam - powiedział o zamachu na Jana Pawła II osobisty fotograf papieża Arturo Mari. 13 maja minie 35 lat od tego zdarzenia. - Świat zamarł - dodał fotograf. Kim był dla niego Ojciec Święty? - Traktował wszystkich wokół jak rodzinę - zdradził Mari. Kiedy poznał Jana Pawła II i które zdjęcie jest dla niego wyjątkowe? Mari opowiedział też o tym, jak pożegnał się z papieżem. - To smutny moment, ale był najpiękniejszym doświadczeniem w moim życiu - zaznaczył. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Cudem ocaleni przez Jana Pawła II

  Cuda dzieją się na co dzień. Oto żywe dowody – Gloria i Mariusz. Te dwie osoby zostały uzdrowione przez Jana Pawła II. Ich historie są zdumiewające. – W 2002 roku zachorowałem na nieuleczalną chorobę, stwardnienie rozsiane – tłumaczy pan Mariusz. Gdy rok później miał już ogromne problemy z poruszaniem się, a wzrok niemal zanikł w obu oczach, jego rodzina została zaproszona na spotkanie opłatkowe z Ojcem Świętym. – Nie chciałem obarczać papieża swoim cierpieniem, udawałem, że wszystko jest w porządku, lekko podtrzymując się żony – relacjonuje uzdrowiony. Po audiencji, pan Mariusz, dotychczas zażywający bardzo silne leki, poczuł się nieporównywalnie lepiej. Postanowił przerwać kurację. – Po tygodniu wrócił mi wzrok. W jednym oku całkowicie, w drugim znacznie. W ciągu miesiąca nie miałem już problemów z chodzeniem – wyjaśnia i, jak zapewnia, od tamtego czasu nie pojawiły się żadne oznaki nawracającej choroby. Kolejna niezwykła historia dotyczy 10-letniej Glorii. Ten cud miał miejsce już po śmierci Jana Pawła II, a przed narodzinami dziewczynki. – Diagnoza była okrutna. Nasza trzecia córka miała urodzić się martwa – wspomina tragiczne chwile ojciec Glorii, Jacek. Jednak wiara, nadzieja i miłość nie pozwoliły rodzinie się załamać. Dziewczynka, choć w znacznym stopniu wcześniactwa, urodziła się zdrowa i oddychała samodzielnie. – Od tamtej pory byliśmy u lekarza kilka razy, ale tylko dlatego, że córka miała jedynie katar – mówi pan Jacek. (TVP)
 • Lektyki, karoce i papamobile. Tym podróżowali papieże!

  Oszałamiający przepych godny królów - to pierwsza myśl, która przychodzi do głowy zwiedzającym papieską powozownię w Muzeach Watykańskich. Turystów wita najcenniejszy eksponat całej wystawy: karoca wykonana na zlecenie papieża Leona XII, którego pontyfikat przypadł na lata 1823-1829. Używana podczas najważniejszych uroczystości liturgicznych, jest świadectwem dawnej potęgi papiestwa. Na początku XIX wieku papieże byli formalnie władcami Państwa Kościelnego, nic więc dziwnego, że powozy, którymi podróżowali, dorównywały powozom największych ówczesnych monarchów. Powozownia, będąca jedną z najciekawszych ekspozycji w Watykanie, powstała w 1973 r. z inicjatywy papieża Pawła VI; ostatniego papieża, który odbył podróż reprezentacyjną karetą. Dziś w odrestaurowanym pawilonie prezentowane są bezcenne pamiątki dokumentujące historię Kościoła. Zwiedzający mogą tu podziwiać nie tylko powozy i karoce, ale też papieskie lektyki, samochody oraz misternie wykonane sobolowe okrycia na grzbiet konia lub osiołka – używane, kiedy papież podróżował wierzchem. Szczególną uwagę turystów przyciąga obita purpurowym suknem lektyka papieża Jana XXIII, w której był on przenoszony między watykańskimi pomieszczeniami, kiedy nie mógł już chodzić z uwagi na dolegliwości związane z rakiem żołądka - a także papamobile, w którym Jana Pawła II dosięgły kule zamachowca Alego Agcy. Wystawę zamyka skromy, ale nie mniej wyjątkowy akcent - Renault 4 z 1984 r., podarowany papieżowi Franciszkowi przez włoskiego księdza Renzo Zoccę. Zocca – który poświęcił swoje życie ubogim – tłumaczył, że chciał tym podarkiem zwrócić uwagę na postawę Franciszka, słynącego z oszczędnego stylu życia, i dlatego właśnie sprezentował mu auto bez centralnego zamka i automatycznej skrzyni biegów.
 • Sekrety watykańskiej kuchni. Co jadają papieże?

  Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie potrawy są serwowane za murami Watykanu? Co ląduje na stole kościelnych oficjeli i samego papieża? Niezwykła książka kucharska autorstwa Davida Geissera, członka Gwardii Szwajcarskiej, uchyla rąbka tej tajemnicy. Gwardia Szwajcarska to najmniejsza armia świata, która od ponad 500 lat nieprzerwanie trwa u boku głowy Kościoła. Gwardziści przysięgają, że w razie potrzeby oddadzą życie w obronie papieża. Ponieważ do formacji wstępować mogą jedynie katoliccy obywatele Szwajcarii, duża część przepisów zawartych w książce Davida Geissera wywodzi się właśnie z tradycji kulinarnej tego alpejskiego kraju. Oprócz tego w publikacji znajdziemy receptury kuchni włoskiej, a także argentyńskiej, niemieckiej i polskiej. Oczywiście, ma to związek z narodowością trzech ostatnich papieży - Franciszka, Benedykta XVI i Jana Pawła II. Argentyńskie menu zawiera sztandarowe specjały kuchni południowoamerykańskiej: empanadas, czyli małe pierożki z farszem mięsno-warzywnym, rumsztyk i krem kajmakowy. Powstało po konsultacji z osobistym sekretarzem papieża Franciszka. Jadłospis Benedykta XVI oparty został na kuchni bawarskiej. Znajdziemy w nim między innymi kiełbaski i pieczeń wieprzową. Z kolei Jan Paweł II uwielbiał pierogi i szarlotkę – przepisów na te polskie przysmaki nie mogło więc zabraknąć w książce.