Jan Paweł II

Synonimy:
jan paweł, Jana Pawła II Karol Wojtyła
Inne znaczenia:
Jan Paweł II (Film (2005)[Pope John Paul II] Reż.John Kent Harrison) ,

Artykuły - Jan Paweł II (2404)

 • "To właśnie o tym pokoleniu mówił papież Polak"

  "To właśnie o tym pokoleniu mówił papież Polak"

  Przyszłość ludzkości zależy od naszej wspólnej troski o świętość małżeństwa i rodziny - podkreślił abp Tadeusz Gocłowski podczas niedzielnej mszy św. w warszawskiej bazylice św. Krzyża, inaugurującej obchody XV Dnia Papieskiego.
 • DonGuralesko promuje film o papieżu ("Apartament")

  DonGuralesko promuje film o papieżu ("Apartament")

  15 maja w sieci pojawi się klip promujący najnowszy film o Janie Pawle II pt. "Apartament". Utwór stworzył raper DonGuralesko wraz z producentem Amatowskym.
 • Węgierska bezpieka chciała uniemożliwić wybranie Karola Wojtyły na papieża

  Węgierska bezpieka chciała uniemożliwić wybranie Karola Wojtyły na papieża

  Nowe, nieznane dotąd dokumenty opisujące działania węgierskiej bezpieki przeciwko Karolowi Wojtyle mają niebawem trafić do Polski - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Będzie to możliwe, bo szef Instytutu Pamięci Narodowej podpisał umowę ze swym odpowiednikiem w Budapeszcie - szefem Komitetu Pamięci Narodowej.
 • 10 lat temu w Watykanie odbył się pogrzeb Jana Pawła II

  10 lat temu w Watykanie odbył się pogrzeb Jana Pawła II

  10 lat temu w Watykanie odbył się pogrzeb Jana Pawła II. Według różnych danych uczestniczyło w nim od czterech do pięciu milionów pielgrzymów. Już w czasie uroczystości pojawiły się transparenty z napisem „Święty Natychmiast”. To hasło było też tego dnia wielokrotnie skandowane.
 • Piłkarze Cracovii oddali hołd swemu kibicowi św. Janowi Pawłowi II

  Piłkarze Cracovii, ulubionego klubu św. Jana Pawła II pamiętali o 10. rocznicy śmierci swego kibica. W czwartek oddali mu hołd, przyjeżdżając do rodzinnych Wadowic. Przedstawiciele piłkarskiego zespołu zwiedzili Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II.
 • "Nasz Dziennik": Umiał cieszyć się życiem

  "Nasz Dziennik": Umiał cieszyć się życiem

  Będąc blisko Boga, zawsze starał się być blisko ludzi. Umiał cieszyć się życiem - tak wspomina w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" papieża z Polski sekretarz Jana Pawła II, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.
 • Media i watykaniści o Janie Pawle II w 10. rocznicę śmierci

  Media i watykaniści o Janie Pawle II w 10. rocznicę śmierci

  Mistyk stąpający twardo po ziemi, gigant i wyjątkowo bliski człowiek, którego odejście opłakiwano jak śmierć kogoś z rodziny - tak watykańskie i włoskie media oraz ich rozmówcy wspominają Jana Pawła II w 10. rocznicę jego śmierci, przypadającą w czwartek.
 • Skromniejsze obchody rocznicy śmierci Jana Pawła II

  Skromniejsze obchody rocznicy śmierci Jana Pawła II

  Marsze i czuwania modlitewne, okolicznościowe msze św., wystawy - tak w całym kraju upamiętniana jest 10. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. W wielu miejscach obchody są jednak skromniejsze lub przesunięte, bo rocznica wypada w Wielki Czwartek.
 • Watykan bez uroczystości w 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II

  Watykan bez uroczystości w 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II

  W Watykanie nie odbędą się w czwartek żadne uroczystości upamiętniające 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Przypada ona w dniu inauguracji Triduum Paschalnego, gdy Franciszek odprawi dwie msze. Nie zaplanowano tradycyjnej polskiej mszy przy grobie papieża.
 • "Wartości rodzinne i poczęte życie są brutalnie atakowane"

  "Wartości rodzinne i poczęte życie są brutalnie atakowane"

  W środę Kościół katolicki obchodzi Dzień Świętości Życia, który ustanowiony został przez Episkopat w Polsce 1998 roku w odpowiedzi na wezwanie papieża Jana Pawła II. "Obecnie, gdy wartości rodzinne i poczęte życie ludzkie są brutalnie atakowane, Dzień Świętości Życia jest chwilą szczególnej mobilizacji – komentuje Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny.

Filmy - Jan Paweł II (62)

 • Lektyki, karoce i papamobile. Tym podróżowali papieże!

  Oszałamiający przepych godny królów - to pierwsza myśl, która przychodzi do głowy zwiedzającym papieską powozownię w Muzeach Watykańskich. Turystów wita najcenniejszy eksponat całej wystawy: karoca wykonana na zlecenie papieża Leona XII, którego pontyfikat przypadł na lata 1823-1829. Używana podczas najważniejszych uroczystości liturgicznych, jest świadectwem dawnej potęgi papiestwa. Na początku XIX wieku papieże byli formalnie władcami Państwa Kościelnego, nic więc dziwnego, że powozy, którymi podróżowali, dorównywały powozom największych ówczesnych monarchów. Powozownia, będąca jedną z najciekawszych ekspozycji w Watykanie, powstała w 1973 r. z inicjatywy papieża Pawła VI; ostatniego papieża, który odbył podróż reprezentacyjną karetą. Dziś w odrestaurowanym pawilonie prezentowane są bezcenne pamiątki dokumentujące historię Kościoła. Zwiedzający mogą tu podziwiać nie tylko powozy i karoce, ale też papieskie lektyki, samochody oraz misternie wykonane sobolowe okrycia na grzbiet konia lub osiołka – używane, kiedy papież podróżował wierzchem. Szczególną uwagę turystów przyciąga obita purpurowym suknem lektyka papieża Jana XXIII, w której był on przenoszony między watykańskimi pomieszczeniami, kiedy nie mógł już chodzić z uwagi na dolegliwości związane z rakiem żołądka - a także papamobile, w którym Jana Pawła II dosięgły kule zamachowca Alego Agcy. Wystawę zamyka skromy, ale nie mniej wyjątkowy akcent - Renault 4 z 1984 r., podarowany papieżowi Franciszkowi przez włoskiego księdza Renzo Zoccę. Zocca – który poświęcił swoje życie ubogim – tłumaczył, że chciał tym podarkiem zwrócić uwagę na postawę Franciszka, słynącego z oszczędnego stylu życia, i dlatego właśnie sprezentował mu auto bez centralnego zamka i automatycznej skrzyni biegów.
 • Sekrety watykańskiej kuchni. Co jadają papieże?

  Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie potrawy są serwowane za murami Watykanu? Co ląduje na stole kościelnych oficjeli i samego papieża? Niezwykła książka kucharska autorstwa Davida Geissera, członka Gwardii Szwajcarskiej, uchyla rąbka tej tajemnicy. Gwardia Szwajcarska to najmniejsza armia świata, która od ponad 500 lat nieprzerwanie trwa u boku głowy Kościoła. Gwardziści przysięgają, że w razie potrzeby oddadzą życie w obronie papieża. Ponieważ do formacji wstępować mogą jedynie katoliccy obywatele Szwajcarii, duża część przepisów zawartych w książce Davida Geissera wywodzi się właśnie z tradycji kulinarnej tego alpejskiego kraju. Oprócz tego w publikacji znajdziemy receptury kuchni włoskiej, a także argentyńskiej, niemieckiej i polskiej. Oczywiście, ma to związek z narodowością trzech ostatnich papieży - Franciszka, Benedykta XVI i Jana Pawła II. Argentyńskie menu zawiera sztandarowe specjały kuchni południowoamerykańskiej: empanadas, czyli małe pierożki z farszem mięsno-warzywnym, rumsztyk i krem kajmakowy. Powstało po konsultacji z osobistym sekretarzem papieża Franciszka. Jadłospis Benedykta XVI oparty został na kuchni bawarskiej. Znajdziemy w nim między innymi kiełbaski i pieczeń wieprzową. Z kolei Jan Paweł II uwielbiał pierogi i szarlotkę – przepisów na te polskie przysmaki nie mogło więc zabraknąć w książce.
 • Pokazali woskową figurę zmarłego papieża!

  W Meksyku – kraju, który stał się celem pierwszej oficjalnej pielgrzymki papieża - w bazylice Matki Bożej z Guadalupe, zorganizowano wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II. Wierni mogli zobaczyć m.in. woskową figurę przedstawiającą papieża po śmierci, kiedy jego ciało zostało wystawione na widok publiczny w szatach pontyfikalnych.
 • Kardynał Dziwisz: Żyłem ze świętym

  Dawni sekretarze dwóch kanonizowanych papieży – obecny kardynał krakowski Stanisław Dziwisz i kardynał Loris Francesco Capovilla – nie mają wątpliwości, że mieli zaszczyt służyć wyjątkowym osobistościom. - Przez 39 lat żyłem z Janem Pawłem II: najpierw kiedy był arcybiskupem, później kardynałem, wreszcie papieżem tu, w Rzymie. Żyłem ze świętym. I nie było to tylko moje wrażenie – inni ludzie, którzy z nim obcowali, byli tego samego zdania - podkreślił na konferencji prasowej kardynał Dziwisz.