historia

Artykuły - Historia (2076)

 • "Akcja Wisła". Zapomniany dramat Łemków

  "Akcja Wisła". Zapomniany dramat Łemków

  W polskiej świadomości Łemko równa się Ukrainiec. Nie wszyscy wiedzą i rozumieją, że są to dwie zupełnie różne nacje. Łemkowie zapłacili wysoką cenę za utożsamianie ich ze wschodnim sąsiadem.
 • Władysław Kosianowski. Słynny łowca U-bootów

  Władysław Kosianowski. Słynny łowca U-bootów

  Komandor Władysław Kosianowski z powodu gierek personalnych wiceadmirała Jerzego Świrskiego dołączył do Marynarki Wojennej Wolnej Francji. Tam okrył się chwałą odważnego dowódcy okrętu pułapki.
 • UB-85. Okręt zatopiony przez morskiego potwora

  UB-85. Okręt zatopiony przez morskiego potwora

  Legenda niemieckiej broni podwodnej zaczęła rodzić się podczas Wielkiej Wojny, kiedy pierwsze „Szare Wilki” zaczęły wychodzić na Morze Północne. Jednym z nich był UB-85, zatopiony ponoć przez morskiego potwora.
 • Babi Jar. "Pamiętam tylko ciepłą krew mojej mamy"

  Babi Jar. "Pamiętam tylko ciepłą krew mojej mamy"

  Babi Jar to niewielkie bagienne uroczysko w północno-wschodniej części Kijowa. Zapisało się w historii jako miejsce jednej z najbrutalniejszych zbrodni popełnionych podczas II wojny światowej.
 • Wyklęci patroni polskich ulic

  Wyklęci patroni polskich ulic

  Chciałbym Państwu opowiedzieć o „Wyklętych”. „Ech”, pomyślicie, „pewnie kolejna historia o rotmistrzu Pileckim, Ince albo Łupaszce”. Nic z tych rzeczy. Wymienieni nie są już „Wyklęci”. Było tak przez dziesiątki lat, ale teraz ich nazwiska znają prawie wszyscy. Opowiem o prawdziwych „Wyklętych”.
 • Zbudował sobie "Złoty Pociąg"

  Zbudował sobie "Złoty Pociąg"

  Przedsiębiorca z Grzmiącej na Dolnym Śląsku postanowił zbudować replikę niemieckiego pociągu pancernego z okresu II wojny światowej. Pierwszy wagon już został ukończony.

Filmy - Historia (33)

 • Tajemniczy radziecki bunkier w podziemiach fabryki w Kownie

  Ten śmiałek odważył się zbadać podziemny bunkier, który znajduje się pod jedną ze starych fabryk w Kownie na Litwie. Bunkier wygląda, jakby ktoś opuścił go w popłochu, na miejscu pełno jest sprzętów, ubrań i przedmiotów codziennego użytku. Czy odważyłbyś się zapuścić w to miejsce? UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Takiego występu jeszcze nie widzieliście

  Krótka historia przedstawiona za pomocą, stóp.
 • Kontrowersyjny idol sprzed wieków

  12 maja 1851 roku dotarł do Krakowa znaleziony trzy lata wcześniej w majątku Konstantego Zaborowskiego mierzący nieco ponad 2,5 metra wysokości kamienny posąg. Nadano mu nazwę Światowida ze Zbrucza. - Odkryciu posągu towarzyszy na wpół romantyczna historia. Przechodzący brzegiem pastuszkowie zauważyli wystający znad wody kapelusz - mówi archeolog, Anna Tyniec. - Z początku myśleli, że to topielec, jednak po chwili przekonali się, że jest to ogromny kamienny posąg - dodaje. Kontrowersje wokół idola nie cichną od momentu wyłowienia go z rzeki. Część badaczy uważa bowiem, że powstał on w IX bądź X wieku naszej ery. Pierwotnie miał być ustawiony na nieodległej od rzeki górze Bohod - odkryto na niej kamienny krąg z ośmioma ogniskami i miejscem na prostokątny obelisk.
 • "Enigma. Nieznana tajemnica" w TVP1

  "Polscy bohaterowie wojenni", odc. 2 - "Enigma. Nieznana tajemnica". Kulisy złamania kodu niemieckiej Enigmy. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w 1932 roku to zespół polskich kryptologów po raz pierwszy rozszyfrował tajną wiadomość. Ponadto ekipa wybitnych matematyków próbowała skonstruować własny egzemplarz maszyny. Dzięki ogromnemu wysiłkowi udało się poznać wiele pilnie strzeżonych tajemnic z okresu II wojny światowej. Kiedy kilku głównych deszyfrantów zostało aresztowanych przez hitlerowców, pod znakiem zapytania stanęło powodzenie desantu w Normandii. Odcinek powstał przy udziale m.in. profesora Marka Grajka i Jerzego Pallutha.