historia

Artykuły - Historia (2074)

 • Władysław Kosianowski. Słynny łowca U-bootów

  Władysław Kosianowski. Słynny łowca U-bootów

  Komandor Władysław Kosianowski z powodu gierek personalnych wiceadmirała Jerzego Świrskiego dołączył do Marynarki Wojennej Wolnej Francji. Tam okrył się chwałą odważnego dowódcy okrętu pułapki.
 • UB-85. Okręt zatopiony przez morskiego potwora

  UB-85. Okręt zatopiony przez morskiego potwora

  Legenda niemieckiej broni podwodnej zaczęła rodzić się podczas Wielkiej Wojny, kiedy pierwsze „Szare Wilki” zaczęły wychodzić na Morze Północne. Jednym z nich był UB-85, zatopiony ponoć przez morskiego potwora.
 • Babi Jar. "Pamiętam tylko ciepłą krew mojej mamy"

  Babi Jar. "Pamiętam tylko ciepłą krew mojej mamy"

  Babi Jar to niewielkie bagienne uroczysko w północno-wschodniej części Kijowa. Zapisało się w historii jako miejsce jednej z najbrutalniejszych zbrodni popełnionych podczas II wojny światowej.
 • Wyklęci patroni polskich ulic

  Wyklęci patroni polskich ulic

  Chciałbym Państwu opowiedzieć o „Wyklętych”. „Ech”, pomyślicie, „pewnie kolejna historia o rotmistrzu Pileckim, Ince albo Łupaszce”. Nic z tych rzeczy. Wymienieni nie są już „Wyklęci”. Było tak przez dziesiątki lat, ale teraz ich nazwiska znają prawie wszyscy. Opowiem o prawdziwych „Wyklętych”.
 • Zbudował sobie "Złoty Pociąg"

  Zbudował sobie "Złoty Pociąg"

  Przedsiębiorca z Grzmiącej na Dolnym Śląsku postanowił zbudować replikę niemieckiego pociągu pancernego z okresu II wojny światowej. Pierwszy wagon już został ukończony.
 • András Toma – ostatni jeniec II wojny światowej

  András Toma – ostatni jeniec II wojny światowej

  András Toma spędził w szpitalu psychiatrycznym 53 lata. Uznano go za chorego psychicznie, ponieważ nikt nie potrafił się z nim porozumieć. Okazało się, że mówił po węgiersku.

Filmy - Historia (32)

 • Takiego występu jeszcze nie widzieliście

  Krótka historia przedstawiona za pomocą, stóp.
 • Kontrowersyjny idol sprzed wieków

  12 maja 1851 roku dotarł do Krakowa znaleziony trzy lata wcześniej w majątku Konstantego Zaborowskiego mierzący nieco ponad 2,5 metra wysokości kamienny posąg. Nadano mu nazwę Światowida ze Zbrucza. - Odkryciu posągu towarzyszy na wpół romantyczna historia. Przechodzący brzegiem pastuszkowie zauważyli wystający znad wody kapelusz - mówi archeolog, Anna Tyniec. - Z początku myśleli, że to topielec, jednak po chwili przekonali się, że jest to ogromny kamienny posąg - dodaje. Kontrowersje wokół idola nie cichną od momentu wyłowienia go z rzeki. Część badaczy uważa bowiem, że powstał on w IX bądź X wieku naszej ery. Pierwotnie miał być ustawiony na nieodległej od rzeki górze Bohod - odkryto na niej kamienny krąg z ośmioma ogniskami i miejscem na prostokątny obelisk.
 • "Enigma. Nieznana tajemnica" w TVP1

  "Polscy bohaterowie wojenni", odc. 2 - "Enigma. Nieznana tajemnica". Kulisy złamania kodu niemieckiej Enigmy. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w 1932 roku to zespół polskich kryptologów po raz pierwszy rozszyfrował tajną wiadomość. Ponadto ekipa wybitnych matematyków próbowała skonstruować własny egzemplarz maszyny. Dzięki ogromnemu wysiłkowi udało się poznać wiele pilnie strzeżonych tajemnic z okresu II wojny światowej. Kiedy kilku głównych deszyfrantów zostało aresztowanych przez hitlerowców, pod znakiem zapytania stanęło powodzenie desantu w Normandii. Odcinek powstał przy udziale m.in. profesora Marka Grajka i Jerzego Pallutha.
 • Łotwa: Wciąż żywa pamięć o sowieckich zbrodniach

  Od wielu miesięcy Łotysze żyją w strachu. Kiedy Rosjanie wkraczali w 2008 r. do Gruzji i w tym roku na Ukrainę, tłumaczyli to "ochroną interesów rosyjskojęzycznej mniejszości". Taka mniejszość żyje też na Łotwie, co rodzi obawy, że Kreml nabierze ochoty na kolejną interwencję. Tymczasem Łotysze aż za dobrze pamiętają, co działo się z ich krajem, kiedy "gościł" u nich potężny sąsiad ze wschodu... Agresywne poczynania Rosji wobec sąsiadów obudziły wspomnienia strasznych doświadczeń, które stały się udziałem łotewskiego narodu podczas II wojny światowej. Po rozpoczęciu okupacji Łotwy, Sowieci przystąpili do masowych deportacji ludności cywilnej. Pamiętnej nocy 14 czerwca 1941 r. do wagonów towarowych wepchnięto 15 tysięcy ludzi, w tym blisko 2,5 tysiąca dzieci. Ponad połowa osób z tego transportu nie przeżyła tej podróży. Wkrótce w Rydze powstało więzienie KGB, w którym dopuszczano się najstraszniejszych zbrodni. W celach przeznaczonych dla 4 osób stłaczano kilkudziesięciu więźniów, którym nie pozwalano nawet na chwilę zmrużyć oka. "Opornych" zamykano w betonowych klatkach, gdzie torturowano ich za pomocą uporczywych hałasów. W więzieniu znajdowało się też pomieszczenie, w którym dokonywano brutalnych egzekucji na wrogach Związku Radzieckiego. - Proszę Europę, by nie ulegała złudzeniu, że agresywne działania Rosji jej nie dotyczą, że to tylko problem sąsiadów Putina. Właśnie takie złudzenia doprowadziły do wybuchu pierwszej i drugiej wojny światowej - mówi Vaira Viķe-Freiberga, była prezydent Łotwy.