historia

Artykuły - Historia (2092)

 • Niezwykła lekcja historii

  Niezwykła lekcja historii

  W Krakowie otworzył swe podwoje HistoryLand. Miejsce jest unikatowym połączeniem klasycznych dioram, klocków LEGO i multimediów. O szczegóły tego niezwykłego projektu zapytaliśmy jego pomysłodawców.
 • Wydobyto orła z niemieckiego pancernika. Warty nawet 10 mln funtów

  Wydobyto orła z niemieckiego pancernika. Warty nawet 10 mln funtów

  Z dna Atlantyku wydobyto niemieckiego orła pochodzącego z pancernika kieszonkowego „Admirał Graf von Spee”. Ważąca 400 kilogramów rzeźba może być warta nawet 10 mln funtów.
 • Hitlerowski skarb na dnie oceanu. Znaleziono wrak SS "Minden"

  Hitlerowski skarb na dnie oceanu. Znaleziono wrak SS "Minden"

  Brytyjscy poszukiwacze skarbów odnaleźli wrak frachtowca SS „Minden”, który w 1939 roku przewoził do Niemiec metale szlachetne, w tym złoto warte 100 mln. funtów.
 • Kto siedział w czasie Wojny Siedzącej?

  Kto siedział w czasie Wojny Siedzącej?

  Mimo że od zakończenia II wojny światowej minęło już siedemdziesiąt lat, Polacy wciąż nie mogą przebaczyć zdrady sojuszników, wspominając brak reakcji Francji i Wielkiej Brytanii we wrześniu 1939 roku. Oba państwa gwarantowały nienaruszalność granic Polski, zobowiązały się do interwencji zbrojnej, a gdy przyszło do konkretów nie podjęły zdecydowanych działań, ograniczając się do drobnej ofensywy lądowej i bombardowania III Rzeszy... ulotkami.
 • "Z jak Zośka". Cudem wrócili do domu

  "Z jak Zośka". Cudem wrócili do domu

  Na wojnach mają miejsce sceny, które można poczytać za cud. Jeden z takich cudów przeżyli polscy lotnicy wracający z bombardowania Bremy w 1942 roku.
 • Augustyn. Zapomniany bohater spod Horodyszcza

  Augustyn. Zapomniany bohater spod Horodyszcza

  Marynarz Augustyn znany jest jedynie ze wspomnień swego dowódcy. Jak o wielu innych zwykłych żołnierzach, tak i o nim historia praktycznie zapomniała. Choć Rambo mógłby się od niego uczyć.
 • "Akcja Wisła". Zapomniany dramat Łemków

  "Akcja Wisła". Zapomniany dramat Łemków

  W polskiej świadomości Łemko równa się Ukrainiec. Nie wszyscy wiedzą i rozumieją, że są to dwie zupełnie różne nacje. Łemkowie zapłacili wysoką cenę za utożsamianie ich ze wschodnim sąsiadem.
 • Władysław Kosianowski. Słynny łowca U-bootów

  Władysław Kosianowski. Słynny łowca U-bootów

  Komandor Władysław Kosianowski z powodu gierek personalnych wiceadmirała Jerzego Świrskiego dołączył do Marynarki Wojennej Wolnej Francji. Tam okrył się chwałą odważnego dowódcy okrętu pułapki.

Filmy - Historia (34)

 • Ta historia wzruszyła internet. Pies ochraniał na torach drugiego rannego czworonoga

  Ten filmik podbił serca internautów. Mieszkaniec wsi Cegłówka na Ukrainie pokazał dowód na to, jak wielka potrafi być psia przyjaźń. Dwa bezdomne psy prawdopodobnie od dłuższego czasu szwędały się po okolicy. Najwyraźniej jeden z nich, suczka, uległa wypadkowi na torach, skąd, z powodu urazu, nie mogła się ruszyć. Przez co najmniej dwa dni jej towarzysz, za każdym razem, gdy nadjeżdżał pociąg, kładł się obok niej i ochraniał tak, aby obojgu udało się schować pod przejeżdżającym pojazdem. Zanim obydwa psiaki udało się uratować, pies zachowywał się agresywnie wobec każdego, kto próbował się zbliżyć do rannej suczki. Na szczęście się to udało, psy trafiły w dobre ręce i są dziś pod troskliwą opieką. UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Erotyczne ekscesy władców

  Ochrzcił kraj i utrzymywał siedem nałożnic. Kochała syna, kazała więc mu podglądać własne orgie i przebierać się w damskie fatałaszki. Był papieżem i spłodził szesnaścioro dzieci. Co najmniej. Ci przedstawiciele rodów panujących walczyli o swobodę obyczajów na długo przed rewolucją seksualną. Więcej przeczytasz w artykule: „Seksualne ekscesy koronowanych głów. Ci władcy wyprzedzali epokę… przynajmniej w łóżku”
 • Tajemniczy radziecki bunkier w podziemiach fabryki w Kownie

  Ten śmiałek odważył się zbadać podziemny bunkier, który znajduje się pod jedną ze starych fabryk w Kownie na Litwie. Bunkier wygląda, jakby ktoś opuścił go w popłochu, na miejscu pełno jest sprzętów, ubrań i przedmiotów codziennego użytku. Czy odważyłbyś się zapuścić w to miejsce? UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Kontrowersyjny idol sprzed wieków

  12 maja 1851 roku dotarł do Krakowa znaleziony trzy lata wcześniej w majątku Konstantego Zaborowskiego mierzący nieco ponad 2,5 metra wysokości kamienny posąg. Nadano mu nazwę Światowida ze Zbrucza. - Odkryciu posągu towarzyszy na wpół romantyczna historia. Przechodzący brzegiem pastuszkowie zauważyli wystający znad wody kapelusz - mówi archeolog, Anna Tyniec. - Z początku myśleli, że to topielec, jednak po chwili przekonali się, że jest to ogromny kamienny posąg - dodaje. Kontrowersje wokół idola nie cichną od momentu wyłowienia go z rzeki. Część badaczy uważa bowiem, że powstał on w IX bądź X wieku naszej ery. Pierwotnie miał być ustawiony na nieodległej od rzeki górze Bohod - odkryto na niej kamienny krąg z ośmioma ogniskami i miejscem na prostokątny obelisk.