gwiazdy

Artykuły - Gwiazdy (720)

 • Odkryto nowy typ supernowych

  Odkryto nowy typ supernowych

  Astronomowie zaobserwowali nowy rodzaj eksplozji, który może być najpotężniejszą klasą supernowych, jakie znamy.
 • Gwiazdy powstają falami

  Gwiazdy powstają falami

  Dzięki nowym obserwacjom przy pomocy należącego do ESO teleskopu VST, astronomowie odkryli trzy różne populacje niemowlęcych gwiazd w gromadzie w Mgławicy Oriona. To niespodziewane odkrycie dodaje nowy, bardzo ważny aspekt, do zrozumienia w jaki sposób formują się takie gromady. Odkrycie sugeruje, ze powstawanie gwiazd może zachodzić falami, z których każda zachodzi w znacznie szybszej skali czasowej niż do tej pory przypuszczano.
 • Nadchodzi minimum słoneczne

  Nadchodzi minimum słoneczne

  Słońce zmierza w kierunku tzw. minimum słonecznego. Co to dla nas oznacza?
 • Rewolucja w astronomii? Gwiazdy tworzą się w parach?

  Rewolucja w astronomii? Gwiazdy tworzą się w parach?

  Zaproponowano nowy model formowania gwiazd, który może namieszać w świecie nauki. Astronomowie sugerują, że prawie każda gwiazda zbliżona do Słońca w momencie swoich narodzin ma bliźniaka.
 • Gwiazdotwórcze chmury gazu w kosmicznym sąsiedztwie

  Gwiazdotwórcze chmury gazu w kosmicznym sąsiedztwie

  Astronomowie z Obserwatorium Green Bank przyjrzeli się najbardziej znanemu regionowi gwiazdotwórczemu w Mgławicy Oriona i złożom amoniaku o średnicy 50 lat świetlnych.
 • Odkryto składniki życia wokół niemowlęcej gwiazdy

  Odkryto składniki życia wokół niemowlęcej gwiazdy

  ALMA (największy na świecie instrument do badania źródeł promieniowania radiowego) zaobserwowała gwiazdy takie jak Słońce, w bardzo wczesnym stadium ich formowania się i odnalazła ślady izocyjanianu metylu - chemicznego składnika życia. Jest to pierwsza w historii detekcja tej molekuły prebiotycznej w pobliżu protogwiazd typu słonecznego, takich z których wyewoluował Układ Słoneczny.
 • ALMA obserwuje kosmiczne fajerwerki

  ALMA obserwuje kosmiczne fajerwerki

  Gwiezdne wybuchy są najczęściej związane z supernowymi - spektakularnymi śmierciami gwiazd. Ale nowe obserwacje ALMA dostarczyły wglądu w eksplozje na drugim końcu gwiezdnego cyklu życia, przy narodzinach gwiazd. Astronomowie uzyskali te dramatyczne obrazy gdy badali podobne do fajerwerków pozostałości z narodzin grupy masywnych gwiazd. Pokazuje to, że powstawanie gwiazd także może być gwałtownym i wybuchowym procesem.
 • Gwiazdy zrodzone w wiatrach supermasywnych czarnych dziur

  Gwiazdy zrodzone w wiatrach supermasywnych czarnych dziur

  Obserwacje przy pomocy należącego do ESO teleskopu VLT ukazały gwiazdy formujące się wewnątrz potężnych wypływów materii wyrzucanych z supermasywnych czarnych dziur w centrach galaktyk. Są to pierwsze potwierdzone obserwacje gwiazd powstających w tego typu ekstremalnym otoczeniu. Odkrycie ma liczne konsekwencje dla zrozumienia własności i ewolucji galaktyk. Wyniki opublikowano w czasopiśmie "Nature".
 • Posłuchaj dźwięków ze wstrząsów gwiazd

  Posłuchaj dźwięków ze wstrząsów gwiazd

  Po raz pierwszy w historii naukowcy zbadali wewnętrzne fale dźwiękowe wytwarzane podczas wstrząsów gwiazd.
 • Dawny gwiezdny pył rzuca światło na pierwsze gwiazdy

  Dawny gwiezdny pył rzuca światło na pierwsze gwiazdy

  Astronomowie użyli ALMA do wykrycia olbrzymiej masy świecącego gwiezdnego pyłu w galaktyce z okresu gdy wszechświat miał zaledwie cztery procent swojego obecnego wieku. Galaktyka ta jest obserwowana krótko po jej uformowaniu się i jest najdalszą galaktyką, w której wykryto pył. Są to także obserwacje najbardziej odległego tlenu we wszechświecie. Wyniki dostarczają nowego spojrzenia na narodziny i wybuchową śmierć pierwszych gwiazd.

Filmy - Gwiazdy (92)

 • Uwaga! Oszuści podszywają się pod gwiazdy

  Tworzenie fikcyjnych kont gwiazd w mediach społecznościowych jest coraz popularniejsze. W zasadzie nie ma dziś znanej osoby, która nie miałaby fałszywego profilu. Ostatnio doświadczył tego Marcin Miller z zespołu Boys, który poinformował, że ktoś podszywa się pod niego na Instagramie. - Naliczyłem w sieci aż kilkadziesiąt nieprawdziwych profili - stwierdził Wojciech Łozowski. Z kolei Sylwia Nowak wyznała, że jej przyjaciel nabrał się na jedno z fikcyjnych kont założonych w internecie na jej nazwisko. Zapytaliśmy specjalistów, dlaczego ludzie tak chętnie udają znane osoby w social mediach. (WideoPortal/x-news)
 • Eva Longoria i jej najpiękniejsze kreacje z czerwonego dywanu

  Eva Longoria to prawdopodobnie najpiękniejsza Latynoska w Hollywood. Gwiazda znana jest nie tylko ze swojej kultowej roli w serialu „Gotowe na wszystko”, ale też ze świetnego wyczucia stylu na czerwonym dywanie. Aktorka wybiera kreacje zarówno tych bardziej, jak i mniej znanych projektantów. Nie boi się też odważnych stylizacji i chętnie pokazuje swoje wdzięki. Zobaczcie jej zapierające dech w piersiach suknie. (Cover Video/x-news) UWAGA! Ze względu na przepisy licencyjne materiał dostępny tylko na terytorium Polski.
 • Uliczne występy znanych artystów. "To taka darmowa scena, która daje ogromną ilość wolności"

  Granie na ulicy może być sposobem na życie, ale też początkiem większej kariery. O swoich ulicznych występach opowiedzieli w "Dzień Dobry Wakacje" muzycy Maciej Miecznikowski i Gabriel Fleszar oraz tancerz Maciej "Gleba" Florek. - Ja traktowałem ulicę jak scenę - powiedział Florek, a Gabriel Fleszar zdradził, że właśnie na ulicy nauczył się śpiewać. Na warszawską Starówkę w poszukiwaniu muzycznych grajków udał się Wujek Samo Zło. Kogo tam spotkał?
 • Koncert gwiazd w hołdzie ofiarom zamachu w Manchesterze

  Koncert gwiazd w hołdzie ofiarom zamachu w Manchesterze.