GUS

Synonimy:
Główny Urząd Statystyczny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - GUS (311)

 • GUS podał najnowsze szacunki dotyczące inflacji

  GUS podał najnowsze szacunki dotyczące inflacji

  Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze szacunki dotyczące wzrostu cen w grudniu 2016 roku.
 • Mamy miliony ton rozbieżności?

  Mamy miliony ton rozbieżności?

  Rolnicy twierdzą, że dane Głównego Urzędu Statystycznego zawyżają produkcję zbóż, a przez to negatywnie wpływają na ceny ziarna - pisze "Nasz Dziennik".
 • Obcokrajowcy wydali w Polsce w trzecim kwartale blisko 11 mld zł

  Obcokrajowcy wydali w Polsce w trzecim kwartale blisko 11 mld zł

  Cudzoziemcy kupili w Polsce w trzecim kwartale 2016 r. towary i usługi o wartości ok. 10,9 mld zł, zaś wydatki poniesione przez Polaków za granicą sięgnęły w tym okresie 6,4 mld zł, podał we wtorek GUS. Obcokrajowiec pozostawił w Polsce średnio 491 zł, natomiast średnie wydatki poniesione za granicą przez Polaka wyniosły w tym czasie 393 zł. - wynika z opracowania.
 • GUS: Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 8,2 proc.

  GUS: Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 8,2 proc.

  Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 8,2 proc., czyli tyle samo co przed miesiącem, ale o 1,4 p. proc. mniej niż przed rokiem - poinformował w piątek GUS w Informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w XI 2016 r.
 • Promyk nadziei z polskiej gospodarki?

  Promyk nadziei z polskiej gospodarki?

  W listopadzie br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 7,4% (wobec wzrostu o 4,6% przed miesiącem oraz o 5,7% w listopadzie ub. roku). W porównaniu z październikiem br. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 3,4% (wobec spadku przed rokiem o 5,9%). To wynik przyzwoity, ale i dość skromny, jeśli porównać go do sytuacji w większości poprzednich miesięcy, nie mówiąc już o ubiegłym roku, gdy wzrost wynosił średnio 4,3 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji o 1,8 proc.
 • Kończy się deflacja. Kredyty będą droższe?

  Kończy się deflacja. Kredyty będą droższe?

  Wygląda na to, że kończy się czas niskich cen w Polsce. Ostatnie dane GUS wskazują na to, że deflacja, którą mieliśmy w Polsce od około 2 lat, odchodzi w przeszłość. Co w takim razie z rynkiem mieszkaniowym? Ewentualny powrót inflacji może oznaczać podwyżkę stóp procentowych, a więc wyższe raty kredytów. Z drugiej strony wielu właścicieli liczy, że same ceny mieszkań wreszcie zaczną rosnąć.
 • Kieszeń emeryta. GUS o świadczeniach w 2015 r.

  Kieszeń emeryta. GUS o świadczeniach w 2015 r.

  W 2015 r. przeciętna miesięczna emerytura z ZUS wyniosła prawie 2,1 tys. zł. Przy czym połowa świadczeniobiorców otrzymywała nie więcej niż 1,8 tys. zł - poinformował GUS.
 • PKB w III kwartale 2016 r. wzrósł o 2,5 proc. rdr

  PKB w III kwartale 2016 r. wzrósł o 2,5 proc. rdr

  Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2016 r. wzrósł o 2,5 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 3,1 proc. rok do roku w II kwartale - wynika z komunikatu GUS.
 • GUS podał dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej za październik

  GUS podał dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej za październik

  Produkcja przemysłowa w październiku spadła o 1,3 proc. rdr, a w porównaniu z wrześniem br. spadła o 2,5 proc. - wynika z poniedziałkowego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego. Ekonomiści w tzw. konsenusie rynkowym spodziewali się wzrostu produkcji o 1,1 proc. w ujęciu rocznym i spadku o 0,1 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Filmy - GUS (5)

 • Rewelacyjne dane. Z Polską może równać się tylko Luksemburg

  Dane Eurostatu dotyczące Polski zostały opublikowane. – Polska na tle Europy błyszczy jak gwiazda. GUS pokazywał wzrost 5, 6 proc. a Eurostat pokazuje wartości w okolicach 10 proc. Równać się może z nami jedynie Luksemburg – mówi Grzegorz Ogonek z XTB. Jak interpretować dane? Więcej w materiale wideo.
 • Coraz więcej ludzi w Polsce ma pracę

  Bezrobocie w Polsce spadło do najniższego poziomu od 5 lat. Jak podał resort pracy, w październiku bez pracy było 11,3 proc. aktywnych zawodowo Polaków. W przyszłym roku stopa bezrobocia może spaść poniżej 11 proc. Zatrudnienie w Polsce rośnie bo poprawia się kondycja gospodarki. Produkcja we wrześniu wzrosła o 2 proc. A ponieważ jednocześnie spadły zapasy i wzrosły zamówienia, można oczekiwać dalszych wzrostów. – Sytuacja na rynku pracy, biorąc pod uwagę okoliczności, jest w Polsce całkiem niezła. – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – Stopa bezrobocia obniża nam się już od wielu miesięcy. Sezon letni był pod tym względem bardzo udany, również miesiące jesienne ze względu na aurę były sprzyjające i stopa bezrobocia obniżała się, jak prognozy wskazują, łącznie z październikiem.
 • Spis powszechny bezpieczny?

  Nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku próby włamania się do naszej bazy danych - zapewnia prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. - Te systemy, które już zostały wdrożone gwarantują bezpieczeństwo - dodaje.
 • GUS: SPIS-ujemy się dobrze

  Byłoby lepiej gdyby skala samospisu była większa - podkreśla prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Spisać się przez internet można do 16 czerwca. Do tej pory z metody tej skorzystało około 9 procent respondentów.