GUS

Synonimy:
Główny Urząd Statystyczny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - GUS (304)

 • Inflacja w VI wyniosła rdr -0,8 proc., zaś mdm 0,2 proc. - szacunek flash GUS

  Inflacja w VI wyniosła rdr -0,8 proc., zaś mdm 0,2 proc. - szacunek flash GUS

  W czerwcu nadal mieliśmy do czynienia z deflacją liczoną rok do roku - wyniosła 0,8 proc., ale w ujęciu miesięcznym kolejny miesiąc z rzędu obserwujemy nieznaczny wzrost cen, tym razem o 0,2 proc. - wynika z czwartkowego tzw. szybkiego szacunku GUS.
 • Stopa bezrobocia w maju br. - 9,1 proc.

  Stopa bezrobocia w maju br. - 9,1 proc.

  Stopa bezrobocia w Polsce w maju br. wyniosła 9,1 proc. - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do kwietnia bezrobocie spadło o 0,4 pkt. proc., a wobec minionego roku o 1,6 pkt. proc. - dodał GUS.
 • Ważne dane z gospodarki

  Ważne dane z gospodarki

  Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w maju o 4,3 procent rok do roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Po uwzględnieniu deflacji, sprzedaż wzrosła w ciągu roku o 2,2 procent. GUS poinformował także, że produkcja przemysłowa była w maju wyższa o 3,5 procent w porównaniu z majem ubiegłego roku. W porównaniu z kwietniem tego roku, produkcja w maju spadła o 3,6 procent.
 • Dominik Rozkrut nowym prezesem GUS

  Dominik Rozkrut nowym prezesem GUS

  Premier Beata Szydło powołała Dominika Rozkruta na stanowisko prezesa Głównego Urzędu Statystycznego - poinformował PAP we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak zaznaczył, Rozkrut jest doktorem nauk ekonomicznych, a od 2007 roku kieruje pracami Urzędu Statystycznego w Szczecinie.
 • Rzecznik rządu: Dominik Rozkrut nowym prezesem GUS

  Rzecznik rządu: Dominik Rozkrut nowym prezesem GUS

  Premier Beata Szydło powołała Dominika Rozkruta na stanowisko prezesa Głównego Urzędu Statystycznego - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak zaznaczył, Rozkrut jest doktorem nauk ekonomicznych, a od 2007 roku kieruje pracami Urzędu Statystycznego w Szczecinie.
 • ​Najlepiej zarabia się w województwie mazowieckim

  ​Najlepiej zarabia się w województwie mazowieckim

  O ponad jedną czwartą wyższe niż przeciętne były zarobki w województwie mazowieckim. Z danych, jakie zaprezentował w środę Główny Urząd Statystyczny wynika też, że przeciętne wynagrodzenie kobiet stanowiło 83 proc. tego co zarabiają mężczyźni.
 • GUS: PKB w I kw. 2016 r. wzrósł o 3 proc. rok do roku

  PKB niewyrównany sezonowo, liczony w cenach stałych roku poprzedniego, wzrósł realnie w I kw. 2016 r. o 3,0 proc., wyższy był popyt krajowy, ale niższe inwestycje - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny we wstępnym szacunku PKB.
 • Liczba nowych bezrobotnych spadła do 172,8 tys

  Liczba nowych bezrobotnych spadła do 172,8 tys

  Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w kwietniu 172,8 tys. osób i była o 6,9 proc. niższa niż w marcu i o 1,3 proc. niższa niż w kwietniu 2015 roku - podał GUS. Stopa bezrobocia w Polsce w kwietniu wyniosła 9,5 proc. to lepiej od prognoz analityków.
 • GUS opublikował dane o przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw

  GUS opublikował dane o przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw

  Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w kwietniu br. zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 2,8 proc. r/r. Polscy pracownicy w firmach zatrudniających powyżej 9 osób mogą także cieszyć się z rosnących płac. W ubiegłym miesiącu przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,6 proc. rok do roku i wyniosło 4313,57 zł. Wyniki te potwierdzają bardzo dobrą sytuację na rynku pracy. Sprzyja temu okres wiosenny i prace sezonowe, które generują miejsca pracy. Jednak utrzymanie tej dobrej sytuacji będzie możliwe jedynie przy stabilnym wzroście PKB.
 • Zasięg zasięgu ubóstwa ekonomicznego w Polsce w 2015 r.

  Zasięg zasięgu ubóstwa ekonomicznego w Polsce w 2015 r.

  18 procent polskich rodzin z co najmniej czwórką dzieci i 9 procent z trójką dzieci znajduje się w skrajnym ubóstwie. Główny Urząd Statystyczny podał informację dotyczącą zasięgu ubóstwa ekonomicznego w Polsce w ubiegłym roku. Według danych urzędu, poniżej minimum egzystencji było 6,5 procent spośród wszystkich gospodarstw domowych.

Filmy - GUS (4)

 • Coraz więcej ludzi w Polsce ma pracę

  Bezrobocie w Polsce spadło do najniższego poziomu od 5 lat. Jak podał resort pracy, w październiku bez pracy było 11,3 proc. aktywnych zawodowo Polaków. W przyszłym roku stopa bezrobocia może spaść poniżej 11 proc. Zatrudnienie w Polsce rośnie bo poprawia się kondycja gospodarki. Produkcja we wrześniu wzrosła o 2 proc. A ponieważ jednocześnie spadły zapasy i wzrosły zamówienia, można oczekiwać dalszych wzrostów. – Sytuacja na rynku pracy, biorąc pod uwagę okoliczności, jest w Polsce całkiem niezła. – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – Stopa bezrobocia obniża nam się już od wielu miesięcy. Sezon letni był pod tym względem bardzo udany, również miesiące jesienne ze względu na aurę były sprzyjające i stopa bezrobocia obniżała się, jak prognozy wskazują, łącznie z październikiem.
 • Spis powszechny bezpieczny?

  Nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku próby włamania się do naszej bazy danych - zapewnia prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. - Te systemy, które już zostały wdrożone gwarantują bezpieczeństwo - dodaje.
 • GUS: SPIS-ujemy się dobrze

  Byłoby lepiej gdyby skala samospisu była większa - podkreśla prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Spisać się przez internet można do 16 czerwca. Do tej pory z metody tej skorzystało około 9 procent respondentów.
 • "Nie do wszystkich zgłosi się rachmistrz"

  Tylko co piąty Polak może liczyć na bezpośredni kontakt z rachmistrzem - mówi prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Narodowy Spis Powszechny potrwa do końca czerwca. Ten internetowy - tylko do 16. czerwca. Spisywani są także Polacy za granicą.