GUS

Synonimy:
Główny Urząd Statystyczny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - GUS (308)

 • GUS: Wynagrodzenie w lipcu wzrosło o 4,8 proc.

  GUS: Wynagrodzenie w lipcu wzrosło o 4,8 proc.

  Przeciętne wynagrodzenie brutto w lipcu wyniosło 4291,85 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 4,8 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. W lipcu 2016 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 3,2 proc. rok do roku - dodał GUS.
 • Polski wzrost PKB lekko rozczarował

  Polski wzrost PKB lekko rozczarował

  Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2016 r. wzrósł o 3,1 proc. rdr oraz wzrósł o 0,9 proc. kdk - wynika z flash szacunku GUS.
 • Polska rusza na podbój Iranu

  Polska rusza na podbój Iranu

  - Obroty w handlu detalicznym, niewyrównane sezonowo, w czerwcu wzrosły o 6,5 proc. rok do roku, po wzroście o 5,8 proc. w maju - poinformował w poniedziałek GUS. Polscy eksporterzy coraz aktywniej poszukują nowych rynków zbytu; często takich, na których do tej pory nas nie było.
 • We wszystkich działach budownictwa spadek produkcji - GUS

  We wszystkich działach budownictwa spadek produkcji - GUS

  W I półroczu 2016 r. produkcja budowlano-montażowa była o 11,9 proc. niższa niż przed rokiem - wynika z danych GUS. Spadek odnotowano we wszystkich działach budownictwa; największy przy budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej.
 • Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 8,8 procent - GUS

  Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 8,8 procent - GUS

  Stopa bezrobocia w Polsce w czerwcu wyniosła 8,8 proc. wobec 9,1 proc. w maju - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.
 • GUS: Najkrócej pomagający członkowie rodzin

  GUS: Najkrócej pomagający członkowie rodzin

  Zatrudniony w sektorze prywatnym pracuje przeciętnie 39 godzin tygodniowo. Ten z sektora publicznego - o dwie godziny mniej. W jakich branżach pracuje się najlżej? Główny Urząd Statystyczny opublikował raport "Aktywność ekonomiczna ludności Polski". Najnowsze dane dotyczą IV kwartału 2015 r. Ilu nas pracuje?
 • Rosną płace i zatrudnienie

  Rosną płace i zatrudnienie

  Początek wakacji obfituje w wysoką liczbę zatrudnionych i nowe miejsca pracy. Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że w czerwcu br. zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 3,1 proc. r/r. W górę poszły również płace - Polacy zarabiali przeciętnie o 5,3 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Jak podał Główny Urząd Statystyczny , przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2016 r. wyniosło już 4252,19 zł.
 • GUS ostrzega przed fałszywą stroną z rejestrem REGON

  GUS ostrzega przed fałszywą stroną z rejestrem REGON

  Główny Urząd Statystyczny ostrzega przed fałszywą stroną z rejestrem REGON. Jest łudząco podobna do oryginalnej, lecz dane firm, które się na niej znajdują są nieprawdziwe.
 • Jak zmieniły się wynagrodzenia w I kw?

  Jak zmieniły się wynagrodzenia w I kw?

  Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie raport "Zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej w I kwartale 2016 r.". Wynika z niego, że wzrosły płace zarówno w sektorze publicznym - przeciętne wynagrodzenie wyniosło tu 4926,52 zł (wzrost o 2,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku), jak i w sektorze prywatnym - 3858,17 zł (wzrost o 3,7 proc.).
 • Największe różnice dynamiki cen dla żywności- CASE

  Największe różnice dynamiki cen dla żywności- CASE

  Największe różnice między dynamiką cen w internecie a sklepami stacjonarnymi występują dla kategorii "żywność i napoje bezalkoholowe", zaś najmniejsze dla kategorii "transport" oraz "odzież i obuwie" - wynika z analizy przygotowanej dla PAP przez firmę CASE.

Filmy - GUS (4)

 • Coraz więcej ludzi w Polsce ma pracę

  Bezrobocie w Polsce spadło do najniższego poziomu od 5 lat. Jak podał resort pracy, w październiku bez pracy było 11,3 proc. aktywnych zawodowo Polaków. W przyszłym roku stopa bezrobocia może spaść poniżej 11 proc. Zatrudnienie w Polsce rośnie bo poprawia się kondycja gospodarki. Produkcja we wrześniu wzrosła o 2 proc. A ponieważ jednocześnie spadły zapasy i wzrosły zamówienia, można oczekiwać dalszych wzrostów. – Sytuacja na rynku pracy, biorąc pod uwagę okoliczności, jest w Polsce całkiem niezła. – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – Stopa bezrobocia obniża nam się już od wielu miesięcy. Sezon letni był pod tym względem bardzo udany, również miesiące jesienne ze względu na aurę były sprzyjające i stopa bezrobocia obniżała się, jak prognozy wskazują, łącznie z październikiem.
 • Spis powszechny bezpieczny?

  Nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku próby włamania się do naszej bazy danych - zapewnia prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. - Te systemy, które już zostały wdrożone gwarantują bezpieczeństwo - dodaje.
 • GUS: SPIS-ujemy się dobrze

  Byłoby lepiej gdyby skala samospisu była większa - podkreśla prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Spisać się przez internet można do 16 czerwca. Do tej pory z metody tej skorzystało około 9 procent respondentów.
 • "Nie do wszystkich zgłosi się rachmistrz"

  Tylko co piąty Polak może liczyć na bezpośredni kontakt z rachmistrzem - mówi prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Narodowy Spis Powszechny potrwa do końca czerwca. Ten internetowy - tylko do 16. czerwca. Spisywani są także Polacy za granicą.