GUS

Synonimy:
Główny Urząd Statystyczny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - GUS (314)

 • Wzrost PKB w 2016 r. wyniósł 2,9 proc. - podał GUS w zweryfikowanych szacunkach

  Wzrost PKB w 2016 r. wyniósł 2,9 proc. - podał GUS w zweryfikowanych szacunkach

  W kwietniu GUS podał, że PKB wzrósł w 2017 r. o 2,7 proc. wobec 2,8 proc. szacowanych wcześniej. GUS podał także, że w 2015 r. gospodarka urosła o 3,8 proc., w 2014 r. o 3,3 proc., a w 2013 r. o 1,4 proc.
 • GUS: Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 4,3 proc. rok do roku

  GUS: Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 4,3 proc. rok do roku

  Produkcja przemysłowa we wrześniu br. wzrosła o 4,3 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 6 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny w środę w komunikacie. Natomiast produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 15,5 proc. rok do roku.
 • Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące rynku pracy

  Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące rynku pracy

  We wrześniu 2017 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,5 proc. r/r i wyniosło 6030,8 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 6,0 proc. r/r i wyniosło 4473,06 zł.
 • GUS: We wrześniu inflacja wyniosła 2,2 proc. rok do roku

  GUS: We wrześniu inflacja wyniosła 2,2 proc. rok do roku

  We wrześniu br. inflacja wyniosła 2,2 proc. w ujęciu rocznym, a w porównaniu z sierpniem tego roku ceny wzrosły o 0,4 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Analitycy oczekiwali wzrostu cen o 1,9 proc. w ujęciu rok do roku i o 0,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca.
 • GUS: Spada skrajne ubóstwo w Polsce

  GUS: Spada skrajne ubóstwo w Polsce

  W 2016 r. w Polsce spadło skrajne ubóstwo; w 2016 r. skrajnie ubogich było 4,9 proc., a rok wcześniej 6,5 proc. - podał GUS. Najbardziej zyskały rodziny wielodzietne - wśród tych z trójką i większą liczbą dzieci wskaźnik skrajnego ubóstwa zmniejszył się z ok. 17 proc. do 10 proc.
 • Dochód rozporządzalny na osobę w 2016 r. wzrósł o 7 proc.

  Dochód rozporządzalny na osobę w 2016 r. wzrósł o 7 proc.

  Dochód rozporządzalny na osobę w 2016 wzrósł o 7 proc. w porównaniu do 2015 roku i wyniósł 1.475 zł. Jak podał GUS uruchomione od 1 kwietnia 2016 r. świadczenie Rodzina 500+ stanowiło przeciętnie w gospodarstwach domowych otrzymujących to świadczenie 16,8 proc. dochodów rozporządzalnych na 1 osobę.
 • Główny Urząd Statystyczny podał dane o bezrobociu w sierpniu

  Główny Urząd Statystyczny podał dane o bezrobociu w sierpniu

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu br. wyniosła 7 proc., wobec 7,1 proc. w lipcu br. - poinformował w piątek GUS w Informacji o Sytuacji Społeczno-Gospodarczej kraju w sierpniu 2017 r.
 • Zatrudnienie, jak i płace znacznie przyspieszyły

  Zatrudnienie, jak i płace znacznie przyspieszyły

  Z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że zatrudnienie ( w sierpniu br.) w średnich i dużych przedsiębiorstwach wzrosło o 4,6% r/r. Natomiast wynagrodzenia w ciągu roku poprawiły się o 6,6% i wyniosły 4492,63 zł. W naszej ocenie silne przyspieszenie tempa wzrostu wynagrodzeń w znacznym stopniu wynikało z efektów niskiej bazy sprzed roku związanych z przesunięciami premii w górnictwie.
 • GUS: Inflacja w sierpniu wyniosła 1,8 proc. rok do roku

  GUS: Inflacja w sierpniu wyniosła 1,8 proc. rok do roku

  Inflacja w sierpniu br. wyniosła 1,8 proc. rok do roku, a w porównaniu z lipcem tego roku mieliśmy do czynienia z kolejnym miesiącem deflacji; ceny spadły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
 • Szybki szacunek GUS: Inflacja w sierpniu wyniosła 1,8 proc. rok do roku

  Szybki szacunek GUS: Inflacja w sierpniu wyniosła 1,8 proc. rok do roku

  Inflacja w sierpniu br. wyniosła 1,8 proc. rok do roku, a w porównaniu z lipcem tego roku mieliśmy do czynienia z kolejnym miesiącem deflacji; ceny - podobnie, jak w zeszłym miesiącu - spadły o 0,2 proc. - podał GUS w tzw. eksperymentalnym szybkim szacunku.

Filmy - GUS (5)

 • Rewelacyjne dane. Z Polską może równać się tylko Luksemburg

  Dane Eurostatu dotyczące Polski zostały opublikowane. – Polska na tle Europy błyszczy jak gwiazda. GUS pokazywał wzrost 5, 6 proc. a Eurostat pokazuje wartości w okolicach 10 proc. Równać się może z nami jedynie Luksemburg – mówi Grzegorz Ogonek z XTB. Jak interpretować dane? Więcej w materiale wideo.
 • Coraz więcej ludzi w Polsce ma pracę

  Bezrobocie w Polsce spadło do najniższego poziomu od 5 lat. Jak podał resort pracy, w październiku bez pracy było 11,3 proc. aktywnych zawodowo Polaków. W przyszłym roku stopa bezrobocia może spaść poniżej 11 proc. Zatrudnienie w Polsce rośnie bo poprawia się kondycja gospodarki. Produkcja we wrześniu wzrosła o 2 proc. A ponieważ jednocześnie spadły zapasy i wzrosły zamówienia, można oczekiwać dalszych wzrostów. – Sytuacja na rynku pracy, biorąc pod uwagę okoliczności, jest w Polsce całkiem niezła. – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – Stopa bezrobocia obniża nam się już od wielu miesięcy. Sezon letni był pod tym względem bardzo udany, również miesiące jesienne ze względu na aurę były sprzyjające i stopa bezrobocia obniżała się, jak prognozy wskazują, łącznie z październikiem.
 • Spis powszechny bezpieczny?

  Nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku próby włamania się do naszej bazy danych - zapewnia prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. - Te systemy, które już zostały wdrożone gwarantują bezpieczeństwo - dodaje.
 • GUS: SPIS-ujemy się dobrze

  Byłoby lepiej gdyby skala samospisu była większa - podkreśla prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Spisać się przez internet można do 16 czerwca. Do tej pory z metody tej skorzystało około 9 procent respondentów.