GUS

Synonimy:
Główny Urząd Statystyczny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - GUS (248)

 • GUS notuje spadek większości cen!

  GUS notuje spadek większości cen!

  W marcu nastąpił spadek cen większości produktów rolnych, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego - informuje Główny Urząd Statystyczny. Wyższe niż przed rokiem były ceny ziemniaków i mleka w skupie.
 • Budownictwo mieszkaniowe ostro do góry

  Budownictwo mieszkaniowe ostro do góry

  Według wstępnych danych GUS , w okresie styczeń-marzec 2014 r. oddano do użytkowania 35669 mieszkań, tj. o 3,9% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (kiedy odnotowano wzrost o 2,3%) i o 1,7% mniej niż odpowiednio w 2012 r. W marcu wzrosła w ujęciu rocznym liczba rozpoczętych budów mieszkań. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny wyniosła ona w ubiegłym miesiącu 15728. W porównaniu do marca ubiegłego roku daje to wzrost o 42,8 procent.
 • Nasza gospodarka rozkręca się za wolno

  Nasza gospodarka rozkręca się za wolno

  Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w marcu produkcja przemysłowa w porównaniu z tym samym czasem roku ubiegłego wzrosła o 5,4 procent. Analitycy spodziewali się lepszych wyników. Od stycznia do marca produkcja sprzedana przemysłu była o 4,8% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano spadek o 2,0%.
 • Wynagrodzenie w marcu wzrosło o 4,8 proc. rok do roku

  Wynagrodzenie w marcu wzrosło o 4,8 proc. rok do roku

  Przeciętne wynagrodzenie brutto w marcu wyniosło 4017,75 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 4,8 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosło o 4,2 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.
 • Polacy wreszcie wychodzą z domu na miasto

  Polacy wreszcie wychodzą z domu na miasto

  Coraz więcej wydajemy na transport, kulturę, restauracje oraz oczywiście na zdrowie - mówią dane statystyczne GUS z 2013 r.
 • Skorygowane szacunki GUS: PKB wzrósł w 2013 r. o 1,6 proc.

  PKB wzrósł w 2013 roku o 1,6 proc., czyli dokładnie tyle ile szacowano wcześniej. Ostateczny wynik po korekcie za 2012 r. wyniósł 2 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.
 • Wkrótce GUS będzie wliczał do PKB m.in. szacunki dot. prostytucji

  Wkrótce GUS będzie wliczał do PKB m.in. szacunki dot. prostytucji

  Główny Urząd Statystyczny wkrótce zacznie wliczać do PKB szacunki dot. działalności nielegalnej, np. prostytucji i handlu narkotykami. Oznacza to, że PKB wzrośnie, dzięki czemu poprawią się wskaźniki odnoszone do produktu krajowego, np. długu publicznego.
 • Polacy zostali w pracy

  Polacy zostali w pracy

  Pod koniec lutego było w Polsce prawie 9 mln emerytów i rencistów, czyli o ponad 100 tys. mniej niż w lutym 2013 r. - pisze "Gazeta Wyborcza", powołując się na dane GUS.
 • Zaskakująco dobre dane gospodarcze

  Główny Urząd Statystyczny poinformował, że bezrobocie w lutym wyniosło 13,9 procent wobec 14 procent w styczniu. Sprzedaż detaliczna w lutym 2014 r. wzrosła o 7,0 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r. W ujęciu miesięcznym sprzedaż detaliczna spadła o 0,6 proc. - podał we wtorek GUS.
 • GUS: Stopa bezrobocia w II wyniosła 13,9 proc.

  GUS: Stopa bezrobocia w II wyniosła 13,9 proc.

  Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 13,9 proc. wobec 14,0 proc. w styczniu - podał GUS. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lutego wyniosła 2 mln 255,9 tys. osób. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 7 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,6 proc. - Dane GUS potwierdzają poprawę poziomu konsumpcji gospodarstw domowych na początku bieżącego roku.

Filmy - GUS (3)

 • Spis powszechny bezpieczny?

  Nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku próby włamania się do naszej bazy danych - zapewnia prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. - Te systemy, które już zostały wdrożone gwarantują bezpieczeństwo - dodaje.
 • GUS: SPIS-ujemy się dobrze

  Byłoby lepiej gdyby skala samospisu była większa - podkreśla prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Spisać się przez internet można do 16 czerwca. Do tej pory z metody tej skorzystało około 9 procent respondentów.
 • "Nie do wszystkich zgłosi się rachmistrz"

  Tylko co piąty Polak może liczyć na bezpośredni kontakt z rachmistrzem - mówi prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Narodowy Spis Powszechny potrwa do końca czerwca. Ten internetowy - tylko do 16. czerwca. Spisywani są także Polacy za granicą.