GUS

Synonimy:
Główny Urząd Statystyczny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - GUS (316)

 • Dynamika produkcji przemysłowej i budowlano - montażowej w lipcu

  Dynamika produkcji przemysłowej i budowlano - montażowej w lipcu

  W lipcu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 6,2 proc.w porównaniu z lipcem ub. roku, a produkcja budowlano-montażowa - o 19,8 proc.. W okresie styczeń - lipiec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 5,8 proc.wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 3,2 proc., natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 10,6 proc.wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano spadek o 13,8 proc.. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się wzrostu produkcji w lipcu rdr o 8,2 proc., zaś mdm spadku 6,9 proc.
 • Flash szacunek GUS: PKB w II kwartale wzrósł o 3,9 proc. rdr

  Flash szacunek GUS: PKB w II kwartale wzrósł o 3,9 proc. rdr

  Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2017 roku wzrósł o 3,9 proc. rok do roku oraz wzrósł o 1,1 proc. kwartał do kwartału wobec wzrostu w I kw. na poziomie 4,0 proc. rdr - wynika z flash szacunku GUS.
 • W 2017 r. Polska nie utrzyma nadwyżki w handlu zagranicznym?

  W 2017 r. Polska nie utrzyma nadwyżki w handlu zagranicznym?

  Wg najnowszych danych GUS, pierwszą połowę 2017 r. polski handel zagraniczny kończy na plusie, z nadwyżką 972,3 mln EUR w bilansie handlowym. Jak wskazują eksperci instytucji płatniczej AKCENTA, do końca roku, mimo wysokiej dynamiki (+8,4% r/r), eksport może nie utrzymać przewagi nad szybciej rosnącym importem (+10,9% r/r). Czy to koniec nadwyżki w saldzie wymiany zagranicznej Polski?
 • Inflacja w lipcu wyniosła rdr 1,7 proc., a mdm -0,2 proc.

  Inflacja w lipcu wyniosła rdr 1,7 proc., a mdm -0,2 proc.

  W lipcu br. ceny wzrosły o 1,7 proc. rok do roku, a w porównaniu z czerwcem o 0,2 proc. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Z danych GUS wynika, że choć ceny żywności spadły w lipcu o 0,2 proc. mdm, to masło podrożało o 7,8 proc.
 • Przeciętne wynagrodzenie w II kw. wzrosło o 5,0 proc. rdr i wyniosło 4220,69 zł - GUS

  Przeciętne wynagrodzenie w II kwartale wyniosło 4220,69 zł brutto, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 5,0 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.
 • GUS: W pierwszym półroczu 200 tys. urodzeń

  GUS: W pierwszym półroczu 200 tys. urodzeń

  Wstępne dane GUS mówią, że w pierwszym półroczu zarejestrowano ok. 200 tys. urodzeń, czyli ponad 14 tys. więcej niż przed rokiem. Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska twierdzi, że to bardzo dobra wiadomość. "Moja prognoza - 400 tys. urodzeń w tym roku - wydaje się realna" - podsumowała Rafalska.
 • Dobre dane makro Polski

  Po dobrych danych makroekonomicznych za maj br. czerwiec przyniósł kolejną falę optymizmu - przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej. Wysokie dynamiki wzrostu zanotowano zarówno w produkcji przemysłowej, jak i sprzedaży detalicznej.
 • GUS: Wynagrodzenie w czerwcu wzrosło o 6,0 proc.

  GUS: Wynagrodzenie w czerwcu wzrosło o 6,0 proc.

  Przeciętne wynagrodzenie brutto w czerwcu wyniosło 4508,1 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 6,0 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie rok do roku wzrosło o 4,3 proc.
 • Już 150 tysięcy Polaków ma w domu klimatyzację

  Już 150 tysięcy Polaków ma w domu klimatyzację

  Gwałtowny wzrost popularności klimatyzacji to namacalny efekt tropikalnych upałów, które coraz częściej nawiedzają Polskę. W ciągu trzech lat Polacy wyposażyli w te urządzenia ponad 86 tysięcy mieszkań - wynika z szacunków Open Finance opartych o dane GUS.
 • Wieś największym beneficjentem 500 plus

  Wieś największym beneficjentem 500 plus

  Dodatki na dzieci najbardziej zwiększyły dochód w rodzinach żyjących z dala od wielkich ośrodków miejskich.

Filmy - GUS (5)

 • Rewelacyjne dane. Z Polską może równać się tylko Luksemburg

  Dane Eurostatu dotyczące Polski zostały opublikowane. – Polska na tle Europy błyszczy jak gwiazda. GUS pokazywał wzrost 5, 6 proc. a Eurostat pokazuje wartości w okolicach 10 proc. Równać się może z nami jedynie Luksemburg – mówi Grzegorz Ogonek z XTB. Jak interpretować dane? Więcej w materiale wideo.
 • Coraz więcej ludzi w Polsce ma pracę

  Bezrobocie w Polsce spadło do najniższego poziomu od 5 lat. Jak podał resort pracy, w październiku bez pracy było 11,3 proc. aktywnych zawodowo Polaków. W przyszłym roku stopa bezrobocia może spaść poniżej 11 proc. Zatrudnienie w Polsce rośnie bo poprawia się kondycja gospodarki. Produkcja we wrześniu wzrosła o 2 proc. A ponieważ jednocześnie spadły zapasy i wzrosły zamówienia, można oczekiwać dalszych wzrostów. – Sytuacja na rynku pracy, biorąc pod uwagę okoliczności, jest w Polsce całkiem niezła. – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – Stopa bezrobocia obniża nam się już od wielu miesięcy. Sezon letni był pod tym względem bardzo udany, również miesiące jesienne ze względu na aurę były sprzyjające i stopa bezrobocia obniżała się, jak prognozy wskazują, łącznie z październikiem.
 • Spis powszechny bezpieczny?

  Nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku próby włamania się do naszej bazy danych - zapewnia prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. - Te systemy, które już zostały wdrożone gwarantują bezpieczeństwo - dodaje.
 • GUS: SPIS-ujemy się dobrze

  Byłoby lepiej gdyby skala samospisu była większa - podkreśla prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Spisać się przez internet można do 16 czerwca. Do tej pory z metody tej skorzystało około 9 procent respondentów.