GUS

Synonimy:
Główny Urząd Statystyczny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - GUS (308)

 • GUS: Najkrócej pomagający członkowie rodzin

  GUS: Najkrócej pomagający członkowie rodzin

  Zatrudniony w sektorze prywatnym pracuje przeciętnie 39 godzin tygodniowo. Ten z sektora publicznego - o dwie godziny mniej. W jakich branżach pracuje się najlżej? Główny Urząd Statystyczny opublikował raport "Aktywność ekonomiczna ludności Polski". Najnowsze dane dotyczą IV kwartału 2015 r. Ilu nas pracuje?
 • Rosną płace i zatrudnienie

  Rosną płace i zatrudnienie

  Początek wakacji obfituje w wysoką liczbę zatrudnionych i nowe miejsca pracy. Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że w czerwcu br. zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 3,1 proc. r/r. W górę poszły również płace - Polacy zarabiali przeciętnie o 5,3 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Jak podał Główny Urząd Statystyczny , przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2016 r. wyniosło już 4252,19 zł.
 • GUS ostrzega przed fałszywą stroną z rejestrem REGON

  GUS ostrzega przed fałszywą stroną z rejestrem REGON

  Główny Urząd Statystyczny ostrzega przed fałszywą stroną z rejestrem REGON. Jest łudząco podobna do oryginalnej, lecz dane firm, które się na niej znajdują są nieprawdziwe.
 • Jak zmieniły się wynagrodzenia w I kw?

  Jak zmieniły się wynagrodzenia w I kw?

  Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie raport "Zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej w I kwartale 2016 r.". Wynika z niego, że wzrosły płace zarówno w sektorze publicznym - przeciętne wynagrodzenie wyniosło tu 4926,52 zł (wzrost o 2,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku), jak i w sektorze prywatnym - 3858,17 zł (wzrost o 3,7 proc.).
 • Największe różnice dynamiki cen dla żywności- CASE

  Największe różnice dynamiki cen dla żywności- CASE

  Największe różnice między dynamiką cen w internecie a sklepami stacjonarnymi występują dla kategorii "żywność i napoje bezalkoholowe", zaś najmniejsze dla kategorii "transport" oraz "odzież i obuwie" - wynika z analizy przygotowanej dla PAP przez firmę CASE.
 • Inflacja w VI wyniosła rdr -0,8 proc., zaś mdm 0,2 proc. - szacunek flash GUS

  Inflacja w VI wyniosła rdr -0,8 proc., zaś mdm 0,2 proc. - szacunek flash GUS

  W czerwcu nadal mieliśmy do czynienia z deflacją liczoną rok do roku - wyniosła 0,8 proc., ale w ujęciu miesięcznym kolejny miesiąc z rzędu obserwujemy nieznaczny wzrost cen, tym razem o 0,2 proc. - wynika z czwartkowego tzw. szybkiego szacunku GUS.
 • Stopa bezrobocia w maju br. - 9,1 proc.

  Stopa bezrobocia w maju br. - 9,1 proc.

  Stopa bezrobocia w Polsce w maju br. wyniosła 9,1 proc. - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do kwietnia bezrobocie spadło o 0,4 pkt. proc., a wobec minionego roku o 1,6 pkt. proc. - dodał GUS.
 • Ważne dane z gospodarki

  Ważne dane z gospodarki

  Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w maju o 4,3 procent rok do roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Po uwzględnieniu deflacji, sprzedaż wzrosła w ciągu roku o 2,2 procent. GUS poinformował także, że produkcja przemysłowa była w maju wyższa o 3,5 procent w porównaniu z majem ubiegłego roku. W porównaniu z kwietniem tego roku, produkcja w maju spadła o 3,6 procent.
 • Dominik Rozkrut nowym prezesem GUS

  Dominik Rozkrut nowym prezesem GUS

  Premier Beata Szydło powołała Dominika Rozkruta na stanowisko prezesa Głównego Urzędu Statystycznego - poinformował PAP we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak zaznaczył, Rozkrut jest doktorem nauk ekonomicznych, a od 2007 roku kieruje pracami Urzędu Statystycznego w Szczecinie.
 • Rzecznik rządu: Dominik Rozkrut nowym prezesem GUS

  Rzecznik rządu: Dominik Rozkrut nowym prezesem GUS

  Premier Beata Szydło powołała Dominika Rozkruta na stanowisko prezesa Głównego Urzędu Statystycznego - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak zaznaczył, Rozkrut jest doktorem nauk ekonomicznych, a od 2007 roku kieruje pracami Urzędu Statystycznego w Szczecinie.

Filmy - GUS (4)

 • Coraz więcej ludzi w Polsce ma pracę

  Bezrobocie w Polsce spadło do najniższego poziomu od 5 lat. Jak podał resort pracy, w październiku bez pracy było 11,3 proc. aktywnych zawodowo Polaków. W przyszłym roku stopa bezrobocia może spaść poniżej 11 proc. Zatrudnienie w Polsce rośnie bo poprawia się kondycja gospodarki. Produkcja we wrześniu wzrosła o 2 proc. A ponieważ jednocześnie spadły zapasy i wzrosły zamówienia, można oczekiwać dalszych wzrostów. – Sytuacja na rynku pracy, biorąc pod uwagę okoliczności, jest w Polsce całkiem niezła. – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – Stopa bezrobocia obniża nam się już od wielu miesięcy. Sezon letni był pod tym względem bardzo udany, również miesiące jesienne ze względu na aurę były sprzyjające i stopa bezrobocia obniżała się, jak prognozy wskazują, łącznie z październikiem.
 • Spis powszechny bezpieczny?

  Nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku próby włamania się do naszej bazy danych - zapewnia prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. - Te systemy, które już zostały wdrożone gwarantują bezpieczeństwo - dodaje.
 • GUS: SPIS-ujemy się dobrze

  Byłoby lepiej gdyby skala samospisu była większa - podkreśla prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Spisać się przez internet można do 16 czerwca. Do tej pory z metody tej skorzystało około 9 procent respondentów.
 • "Nie do wszystkich zgłosi się rachmistrz"

  Tylko co piąty Polak może liczyć na bezpośredni kontakt z rachmistrzem - mówi prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Narodowy Spis Powszechny potrwa do końca czerwca. Ten internetowy - tylko do 16. czerwca. Spisywani są także Polacy za granicą.