GUS

Synonimy:
Główny Urząd Statystyczny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - GUS (302)

 • GUS opublikował dane o przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw

  GUS opublikował dane o przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw

  Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w kwietniu br. zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 2,8 proc. r/r. Polscy pracownicy w firmach zatrudniających powyżej 9 osób mogą także cieszyć się z rosnących płac. W ubiegłym miesiącu przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,6 proc. rok do roku i wyniosło 4313,57 zł. Wyniki te potwierdzają bardzo dobrą sytuację na rynku pracy. Sprzyja temu okres wiosenny i prace sezonowe, które generują miejsca pracy. Jednak utrzymanie tej dobrej sytuacji będzie możliwe jedynie przy stabilnym wzroście PKB.
 • Zasięg zasięgu ubóstwa ekonomicznego w Polsce w 2015 r.

  Zasięg zasięgu ubóstwa ekonomicznego w Polsce w 2015 r.

  18 procent polskich rodzin z co najmniej czwórką dzieci i 9 procent z trójką dzieci znajduje się w skrajnym ubóstwie. Główny Urząd Statystyczny podał informację dotyczącą zasięgu ubóstwa ekonomicznego w Polsce w ubiegłym roku. Według danych urzędu, poniżej minimum egzystencji było 6,5 procent spośród wszystkich gospodarstw domowych.
 • Deweloperzy mocno przepracowali zimę

  Deweloperzy mocno przepracowali zimę

  Łagodna zima i spory popyt na nowe mieszkania sprawiły, że deweloperzy nadal śrubują wyniki, bijąc wieloletnie rekordy w każdej praktycznie kategorii aktywności na rynku - wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, którym przyjrzał się Home Broker.
 • GUS podał dane o produkcji i sprzedaży

  GUS podał dane o produkcji i sprzedaży

  Produkcja przemysłowa w marcu wzrosła tylko o 0,5 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 6,8 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. W marcu br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 3,0% (wobec wzrostu o 6,2% przed miesiącem oraz o 6,6% w marcu ub. roku). Dane te są znacznie poniżej prognoz i oznaczają mocne wyhamowanie naszej gospodarki.
 • Optymistyczne dane z handlu zagranicznego

  Optymistyczne dane z handlu zagranicznego

  - Po lutym br. Polska miała nadwyżkę w handlu zagranicznym w wysokości 5 mld 763,9 mln zł, wobec 4 mld 547,3 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.
 • PKB Polski w latach 2010-2015 wzrósł łącznie o 19,8 procent

  PKB Polski w latach 2010-2015 wzrósł łącznie o 19,8 procent

  PKB Polski w latach 2010-2015 wzrósł łącznie o 19,8 proc. - wynika z piątkowego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego. Urząd podał ponadto, że w zeszłym roku nominalny deficyt sektora finansów publicznych wyniósł 46 mld 666 mln zł.
 • Polsce grozi zapaść demograficzna

  Polsce grozi zapaść demograficzna

  Do 2050 roku liczba mieszkańców Polski spadnie o 3 mln. Dodatkowo pogorszy się struktura populacji: mocno wzrośnie liczba osób w wieku emerytalnym, a spadnie - w produkcyjnym. Zdaniem ekspertów, konieczne są działania nakierowane na powrót Polaków z zagranicy, mówimy tu o 2 mln osób.
 • GUS podał dane o cenach towarów i usług konsumpcyjnych w marcu

  GUS podał dane o cenach towarów i usług konsumpcyjnych w marcu

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu spadły o 0,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług spadły w marcu o 0,8 proc. rdr, zaś mdm wzrosły o 0,2 proc.
 • Masz za ciasne mieszkanie, nie stać cię na wakacje? Sprawdź swój stopień ubóstwa

  Masz za ciasne mieszkanie, nie stać cię na wakacje? Sprawdź swój stopień ubóstwa

  Ubóstwo to nie tylko niskie dochody, bezrobocie i brak środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Główny Urząd Statystyczny przedstawił raport o różnych obliczach tego zjawiska w Polsce. Badanie GUS sporządzono na podstawie Badania Spójności Społecznej zrealizowanego w pierwszej połowie 2015 r.
 • Budownictwo słabiej, handel dobrze

  Jak podał GUS , nastroje w budownictwie nieznacznie pogorszyły się. Wyniki firm budowlanych mogą być jeszcze pod wpływem rozliczeń projektów UE kończonych w grudniu (widocznych w danych o PKB w 4q), tym bardziej, że dopiero w marcu istotnie pogorszyła się przewidywna sytuacja finansowa firm.

Filmy - GUS (4)

 • Coraz więcej ludzi w Polsce ma pracę

  Bezrobocie w Polsce spadło do najniższego poziomu od 5 lat. Jak podał resort pracy, w październiku bez pracy było 11,3 proc. aktywnych zawodowo Polaków. W przyszłym roku stopa bezrobocia może spaść poniżej 11 proc. Zatrudnienie w Polsce rośnie bo poprawia się kondycja gospodarki. Produkcja we wrześniu wzrosła o 2 proc. A ponieważ jednocześnie spadły zapasy i wzrosły zamówienia, można oczekiwać dalszych wzrostów. – Sytuacja na rynku pracy, biorąc pod uwagę okoliczności, jest w Polsce całkiem niezła. – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – Stopa bezrobocia obniża nam się już od wielu miesięcy. Sezon letni był pod tym względem bardzo udany, również miesiące jesienne ze względu na aurę były sprzyjające i stopa bezrobocia obniżała się, jak prognozy wskazują, łącznie z październikiem.
 • Spis powszechny bezpieczny?

  Nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku próby włamania się do naszej bazy danych - zapewnia prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. - Te systemy, które już zostały wdrożone gwarantują bezpieczeństwo - dodaje.
 • GUS: SPIS-ujemy się dobrze

  Byłoby lepiej gdyby skala samospisu była większa - podkreśla prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Spisać się przez internet można do 16 czerwca. Do tej pory z metody tej skorzystało około 9 procent respondentów.
 • "Nie do wszystkich zgłosi się rachmistrz"

  Tylko co piąty Polak może liczyć na bezpośredni kontakt z rachmistrzem - mówi prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Narodowy Spis Powszechny potrwa do końca czerwca. Ten internetowy - tylko do 16. czerwca. Spisywani są także Polacy za granicą.