GUS

Synonimy:
Główny Urząd Statystyczny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - GUS (315)

 • Coraz mniej polskich rodzin żyje w skrajnym ubóstwie

  Coraz mniej polskich rodzin żyje w skrajnym ubóstwie

  W Polsce obniżył się odsetek osób żyjących w skrajnym ubóstwie, zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych. Na przestrzeni 2016 roku niemalże jedna trzecia rodzin, w których jest przynajmniej troje dzieci, wyszła ze skrajnego ubóstwa, w którym była jeszcze rok wcześniej.
 • Najatrakcyjniejsze turystycznie powiaty w Polsce

  Najatrakcyjniejsze turystycznie powiaty w Polsce

  Warszawa, Kraków oraz powiaty nowosądecki i tatrzański - to według GUS najatrakcyjniejsze turystycznie powiaty w Polsce.
 • Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 6,5 proc.

  Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 6,5 proc.

  Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 6,5 proc. wobec 6,6 proc. w październiku - podał GUS.
 • Produkcja przemysłowa wzrosła o 9,1 proc. rok do roku

  Produkcja przemysłowa wzrosła o 9,1 proc. rok do roku

  Produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła o 9,1 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,2 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
 • Wynagrodzenie w listopadzie wzrosło o 6,5 proc. rok do roku

  Wynagrodzenie w listopadzie wzrosło o 6,5 proc. rok do roku

  Przeciętne wynagrodzenie brutto w listopadzie wyniosło 4610,79 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 6,5 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie rok do roku wzrosło o 4,5 proc.
 • GUS: Inflacja w listopadzie wyniosła 2,5 proc. licząc rok do roku

  GUS: Inflacja w listopadzie wyniosła 2,5 proc. licząc rok do roku

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły rdr o 2,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Najbardziej podrożały artykuły w grupie "mleko, sery i jaja" (przeciętnie o 4,9 proc. , w tym jaja - o 30,0 proc. , jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne - o 1,4 proc. , sery i twarogi - o 0,7 proc. Po raz pierwszy od pięciu lat inflacja osiągnęła poziom określony przez NBP jako cel inflacyjny.
 • GUS opublikował dane o PKB Polski za III kwartał 2017 r.

  GUS opublikował dane o PKB Polski za III kwartał 2017 r.

  Zgodnie z finalnym szacunkiem GUS, tempo wzrostu PKB w III kw. zwiększyło się do 4,9% r/r wobec 4,0% w II kw., a tym samym ukształtowało się powyżej opublikowanego wcześniej wstępnego szacunku (4,7%). Roczne tempo wzrostu PKB w III kw. było najwyższe od IV kw. 2011 r. Dynamika PKB oczyszczona z wpływu czynników sezonowych zwiększyła się z 4,3% r/r w II kw. do 5,2% r/r, kształtując się na poziomie najwyższym od I kw. 2011 r. Kwartalna odsezonowana dynamika PKB w III kw. wzrosła do 1,2% z 0,9% w II kw., co wskazuje na lekkie przyspieszenie wzrostu aktywności gospodarczej w III kw.
 • GUS: Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 6,6 proc. wobec 6,8 proc. we wrześniu

  GUS: Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 6,6 proc. wobec 6,8 proc. we wrześniu

  Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 6,6 proc. wobec 6,8 proc. we wrześniu - podał GUS. Polski rynek pracy będzie musiał być zasilany nie tylko obywatelami Ukrainy, Białorusi czy nawet Gruzji, ale trzeba będzie szukać dalej. Kierunek, za którym pracodawcy już się rozglądają, to Azja, w tym Indie.
 • GUS podał ważne dane z rynku pracy

  GUS podał ważne dane z rynku pracy

  Główny Urząd Statystyczny opublikował ważne odczyty z rynku pracy - dynamikę zatrudnienia i wynagrodzenia w październiku. Z danych wynika, że zatrudnienie w średnich i dużych przedsiębiorstwach wzrosło o 4,4% r/r., natomiast wynagrodzenia w ciągu roku wzrosły aż o 7,4% i wyniosły 4574,35 zł.

Filmy - GUS (5)

 • Rewelacyjne dane. Z Polską może równać się tylko Luksemburg

  Dane Eurostatu dotyczące Polski zostały opublikowane. – Polska na tle Europy błyszczy jak gwiazda. GUS pokazywał wzrost 5, 6 proc. a Eurostat pokazuje wartości w okolicach 10 proc. Równać się może z nami jedynie Luksemburg – mówi Grzegorz Ogonek z XTB. Jak interpretować dane? Więcej w materiale wideo.
 • Coraz więcej ludzi w Polsce ma pracę

  Bezrobocie w Polsce spadło do najniższego poziomu od 5 lat. Jak podał resort pracy, w październiku bez pracy było 11,3 proc. aktywnych zawodowo Polaków. W przyszłym roku stopa bezrobocia może spaść poniżej 11 proc. Zatrudnienie w Polsce rośnie bo poprawia się kondycja gospodarki. Produkcja we wrześniu wzrosła o 2 proc. A ponieważ jednocześnie spadły zapasy i wzrosły zamówienia, można oczekiwać dalszych wzrostów. – Sytuacja na rynku pracy, biorąc pod uwagę okoliczności, jest w Polsce całkiem niezła. – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – Stopa bezrobocia obniża nam się już od wielu miesięcy. Sezon letni był pod tym względem bardzo udany, również miesiące jesienne ze względu na aurę były sprzyjające i stopa bezrobocia obniżała się, jak prognozy wskazują, łącznie z październikiem.
 • Spis powszechny bezpieczny?

  Nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku próby włamania się do naszej bazy danych - zapewnia prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. - Te systemy, które już zostały wdrożone gwarantują bezpieczeństwo - dodaje.
 • GUS: SPIS-ujemy się dobrze

  Byłoby lepiej gdyby skala samospisu była większa - podkreśla prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Spisać się przez internet można do 16 czerwca. Do tej pory z metody tej skorzystało około 9 procent respondentów.