GUS

Synonimy:
Główny Urząd Statystyczny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - GUS (294)

 • GUS: Stopa bezrobocia nie zaskoczyła

  GUS: Stopa bezrobocia nie zaskoczyła

  Jak podał Główny Urząd Statystyczny bezrobocie w Polsce spadło do 9,6 proc. w październiku. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1.516,9 tys. wobec 1.539,4 tys. osób. przed miesiącem. Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 9,6 proc. wobec 9,7 proc. we wrześniu - podał GUS.
 • Zdrowie największą wartością w życiu

  Jak wynika z danych GUS, za najważniejszą wartość w życiu 66 proc. Polaków uważa zdrowie a 23 proc. rodzinę i szczęście rodzinne. Wśród trzech najbardziej istotnych wartości wymieniana jest również wiara religijna.
 • ​GUS: Komu ufają Polacy?

  ​GUS: Komu ufają Polacy?

  Spośród instytucji publicznych najbardziej ufamy straży pożarnej - zaufanie do niej deklaruje 94 proc. Polaków. Najmniej - Sejmowi, Senatowi i rządowi; nie ufa im prawie sześć osób na dziesięć - wynika z badania GUS.
 • ​GUS: Ośmiu na dziesięciu Polaków jest zadowolonych z życia

  ​GUS: Ośmiu na dziesięciu Polaków jest zadowolonych z życia

  Ośmiu na dziesięciu Polaków jest - ogólnie rzecz biorąc - zadowolona ze swojego życia. Tylko 4 proc. jest z życia niezadowolonych. Dwie trzecie z nas uważa, że to, co robimy, ma sens - wynika z badania przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny.
 • GUS: Deweloperzy uzyskali ponad 11 tysięcy pozwoleń na budowę

  GUS: Deweloperzy uzyskali ponad 11 tysięcy pozwoleń na budowę

  W październiku na polskim rynku deweloperzy uzyskali ponad 11 tys. pozwoleń na budowę - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To ponad 80-proc. wzrost w stosunku do ubiegłego roku i jednocześnie najwięcej od jesieni 2007 r., gdy rynek napędzamy był przez boom.
 • GUS podał szybki szacunek PKB w III kwartale 2015 r.

  GUS poinformował, że Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2015 r. wzrósł o 3,4 proc. rdr oraz wzrósł o 0,9 proc. kdk.
 • PKB: Absolutnym liderem jest Mazowsze

  PKB: Absolutnym liderem jest Mazowsze

  Jak wynika z danych GUS, już ponad jedną piątą PKB Polski generuje Mazowsze. W przeliczeniu na 1 mieszkańca to 160,5 proc. średniej krajowej.
 • Mieszkania w Polsce najmniejsze od 10 lat

  Mieszkania w Polsce najmniejsze od 10 lat

  Dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają, że zarówno nowe domy jednorodzinne, jak i mieszkania w blokach są coraz mniejsze.
 • Dobre dane z rynku pracy

  Dobre dane z rynku pracy

  We wrześniu 2015 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 1,0% r/r i wyniosło 5593,5 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 4,1% r/r i wyniosło 4059,19 zł.
 • Ceny nadal spadają

  Ceny nadal spadają

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu spadły o 0,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Według GUS licząc w ujęciu rocznym deflacja we wrześniu wyniosła 0,8 proc., w tym ceny towarów spadły o 1,5 proc., a usług wzrosły o 1,1 proc.

Filmy - GUS (4)

 • Coraz więcej ludzi w Polsce ma pracę

  Bezrobocie w Polsce spadło do najniższego poziomu od 5 lat. Jak podał resort pracy, w październiku bez pracy było 11,3 proc. aktywnych zawodowo Polaków. W przyszłym roku stopa bezrobocia może spaść poniżej 11 proc. Zatrudnienie w Polsce rośnie bo poprawia się kondycja gospodarki. Produkcja we wrześniu wzrosła o 2 proc. A ponieważ jednocześnie spadły zapasy i wzrosły zamówienia, można oczekiwać dalszych wzrostów. – Sytuacja na rynku pracy, biorąc pod uwagę okoliczności, jest w Polsce całkiem niezła. – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – Stopa bezrobocia obniża nam się już od wielu miesięcy. Sezon letni był pod tym względem bardzo udany, również miesiące jesienne ze względu na aurę były sprzyjające i stopa bezrobocia obniżała się, jak prognozy wskazują, łącznie z październikiem.
 • Spis powszechny bezpieczny?

  Nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku próby włamania się do naszej bazy danych - zapewnia prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. - Te systemy, które już zostały wdrożone gwarantują bezpieczeństwo - dodaje.
 • GUS: SPIS-ujemy się dobrze

  Byłoby lepiej gdyby skala samospisu była większa - podkreśla prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Spisać się przez internet można do 16 czerwca. Do tej pory z metody tej skorzystało około 9 procent respondentów.
 • "Nie do wszystkich zgłosi się rachmistrz"

  Tylko co piąty Polak może liczyć na bezpośredni kontakt z rachmistrzem - mówi prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Narodowy Spis Powszechny potrwa do końca czerwca. Ten internetowy - tylko do 16. czerwca. Spisywani są także Polacy za granicą.