GUS

Synonimy:
Główny Urząd Statystyczny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - GUS (290)

 • GUS:Spada liczba mieszkańców Polski

  GUS:Spada liczba mieszkańców Polski

  Jak podał GUS, w porównaniu z 2014 rokiem liczba mieszkańców naszego kraju zmniejszyła się o 17 tys. 57 osób - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego pt. Najwięcej mieszkańców przybyło w Zielonej Górze i Warszawie.
 • Bezrobocie spada sezonowo

  Bezrobocie spada sezonowo

  Bezrobocie spada: Jak podał GUS w czerwcu było zarejestrowanych 1 mln. 622,3 tys. bezrobotnych. Jest to 10,3 proc. czynnych zawodowo. To zgonie z prognozami analityków.
 • ​GUS: Spada liczba mieszkańców Polski

  ​GUS: Spada liczba mieszkańców Polski

  W porównaniu z 2014 rokiem liczba mieszkańców Polski zmniejszyła się o 17 tys. 57 osób - wynika z opracowania Głównego Urzędu Statystycznego pt. "Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2015 r."
 • GUS pokazał twarz naszych związków zawodowych

  GUS pokazał twarz naszych związków zawodowych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował raport na temat związków zawodowych w Polsce. W naszym kraju aktywnych jest 13 tys. organizacji związkowych, to liczba oficjalnych strajków, jest bardzo skromna. Zdaniem analityków ich rola jest marginalna poza sektorem wydobycia i surowców.
 • Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o cenach

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o cenach

  Główny Urząd Statystyczny poinformował, że deflacja w czerwcu wyniosła 0,8 procent w ujęciu rok do roku. W porównaniu z majem br. w czerwcu ceny się nie zmieniły. GUS podał także, że w ciągu ostatniego półrocza ceny w Polsce spadły o 1,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.
 • GUS podał dane o bezrobociu w maju

  Bezrobocie w maju wyniosło 10,8 proc. wobec 11,2 proc. w kwietniu - poinformował GUS. Najwyższe bezrobocie - 17,3 proc. - było w woj. warmińsko-mazurskim, a najniższe - 7,2 proc. - w wielkopolskim. Zdaniem ekspertów, dalszy spadek bezrobocia będzie wspierał konsumpcję.
 • W maju zatrudnienie wzrosło o 1,1 proc. rok do roku

  W maju przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 1,1 proc. rok do roku, w poprzednim miesiącu wzrost zatrudnienia rok do roku wyniósł tyle samo - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny.
 • Ceny towarów i usług wciąż spadają

  Ceny towarów i usług wciąż spadają

  Inflacja w maju wyniosła -0,9 proc. (licząc rok do roku), zaś w stosunku do kwietnia 0,0 proc. - poinformował GUS.
 • Unia poprawi ochronę naszych turystów

  Unia poprawi ochronę naszych turystów

  Unia poprawia ochronę turystów. W tym roku będzie gotowa nowelizacja dyrektywy, dzięki której ubezpieczone zostaną imprezy turystyczne, które dotychczas były pozbawione ochrony.
 • Raport GUS: Choć sytuacja materialna gospodarstw domowych się poprawia, wciąż wielu Polaków żyje w ubóstwie

  Raport GUS: Choć sytuacja materialna gospodarstw domowych się poprawia, wciąż wielu Polaków żyje w ubóstwie

  Jaki był zasięg ubóstwa ekonomicznego w Polsce w 2014 r.? Czy nastąpiły zmiany w porównaniu z rokiem 2013? Z analiz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wciąż spora grupa rodaków żyje w biedzie.

Filmy - GUS (4)

 • Coraz więcej ludzi w Polsce ma pracę

  Bezrobocie w Polsce spadło do najniższego poziomu od 5 lat. Jak podał resort pracy, w październiku bez pracy było 11,3 proc. aktywnych zawodowo Polaków. W przyszłym roku stopa bezrobocia może spaść poniżej 11 proc. Zatrudnienie w Polsce rośnie bo poprawia się kondycja gospodarki. Produkcja we wrześniu wzrosła o 2 proc. A ponieważ jednocześnie spadły zapasy i wzrosły zamówienia, można oczekiwać dalszych wzrostów. – Sytuacja na rynku pracy, biorąc pod uwagę okoliczności, jest w Polsce całkiem niezła. – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – Stopa bezrobocia obniża nam się już od wielu miesięcy. Sezon letni był pod tym względem bardzo udany, również miesiące jesienne ze względu na aurę były sprzyjające i stopa bezrobocia obniżała się, jak prognozy wskazują, łącznie z październikiem.
 • Spis powszechny bezpieczny?

  Nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku próby włamania się do naszej bazy danych - zapewnia prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. - Te systemy, które już zostały wdrożone gwarantują bezpieczeństwo - dodaje.
 • GUS: SPIS-ujemy się dobrze

  Byłoby lepiej gdyby skala samospisu była większa - podkreśla prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Spisać się przez internet można do 16 czerwca. Do tej pory z metody tej skorzystało około 9 procent respondentów.
 • "Nie do wszystkich zgłosi się rachmistrz"

  Tylko co piąty Polak może liczyć na bezpośredni kontakt z rachmistrzem - mówi prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Narodowy Spis Powszechny potrwa do końca czerwca. Ten internetowy - tylko do 16. czerwca. Spisywani są także Polacy za granicą.