GUS

Synonimy:
Główny Urząd Statystyczny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - GUS (264)

 • PKB w IV kwartale 2014 r. wzrósł o 3,1 proc. rok do roku

  PKB w IV kwartale 2014 r. wzrósł o 3,1 proc. rok do roku

  Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2014 roku wzrósł o 3,1 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 3,3 proc. rdr w III kwartale - wynika z komunikatu GUS.
 • Mamy coraz wyższy dochód do dyspozycji

  Mamy coraz wyższy dochód do dyspozycji

  Jak wynika z danych przestawionych przez GUS, przeciętny roczny dochód do dyspozycji netto na osobę w gospodarstwie domowym w ostatnich latach systematycznie wzrastał. Jego ogólna wartość w 2013 roku wynosiła 16 349 zł, czyli średnio 1362 zł miesięcznie. To o 13 procent więcej niż w 2010 roku.
 • Grecja kluczem dla notowań złotego

  Grecja kluczem dla notowań złotego

  Kluczem dla dalszych notowań złotego będą informacje płynące z Grecji i jej negocjacje w ramach eurogrupy. Na rynku długu panuje nerwowa atmosfera. Dług jednak mocno nie traci, gdyż dane GUS są postrzegane jako wsparcie dla obniżek stóp.
 • GUS: W styczniu zatrudnienie wzrosło o 1,2 proc., a wynagrodzenie o 3,6 proc.

  GUS: W styczniu zatrudnienie wzrosło o 1,2 proc., a wynagrodzenie o 3,6 proc.

  W styczniu 2015 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 1,2 proc. rok do roku i wyniosło 5572,7 tys. - podał we wtorek GUS. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było wyższe o 3,6 proc. rok do roku i wyniosło 3942,78 zł.
 • Rzeczpospolita niskich płac!

  Rzeczpospolita niskich płac!

  Statystyki Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają złudzeń. W 2013 roku aż 436 tysięcy osób otrzymywało najniższą przewidzianą przepisami pensję. Od 2007 roku grono pobierających minimalne wynagrodzenie powiększyło się aż o 225 tysięcy osób.
 • Wciąż mamy deflację

  Wciąż mamy deflację

  W styczniu 2015 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych, według wstępnych danych, były niższe o 0,2 proc. niż w grudniu ub. roku oraz o 1,3 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku.
 • Polski PKB rośnie wolniej

  Polski PKB rośnie wolniej

  PKB w IV kwartale 2014 r. wzrósł o 3,0 proc. licząc rok do roku - podał GUS. Ekonomiści ankietowani przez PAP oczekiwali, że w IV kwartale gospodarka urosła o 3,1 proc.
 • GUS potwierdza nasze gigantyczne straty

  GUS potwierdza nasze gigantyczne straty

  Kryzys na Wschodzie odbija się na naszych kontaktach handlowych z Moskwą i Kijowem. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2014 roku w porównaniu z rokiem poprzednim do Rosji sprzedaliśmy mniej towarów, mniej też sprowadziliśmy.
 • Miliardowe zyski naszych banków

  Miliardowe zyski naszych banków

  Na 2014 rok polskie banki nie powinny narzekać. Jak policzył Główny Urząd Statystyczny, po trzech kwartałach sektor miał ponad 13 mld zł zysku netto, to o 10,6 proc. więcej niż w tym samym okresie 2013 roku. Mimo to bankowcy są zdania, że zeszły rok był trudny.
 • Polska bogata tylko w czterech regionach

  Polska bogata tylko w czterech regionach

  Ponad jedna piąta polskiego PKB wytwarzana jest na Mazowszu - wynika z opublikowanego raportu GUS. Najmniejszy udział mają woj. świętokrzyskie, podlaskie, lubuskie i opolskie.

Filmy - GUS (4)

 • Coraz więcej ludzi w Polsce ma pracę

  Bezrobocie w Polsce spadło do najniższego poziomu od 5 lat. Jak podał resort pracy, w październiku bez pracy było 11,3 proc. aktywnych zawodowo Polaków. W przyszłym roku stopa bezrobocia może spaść poniżej 11 proc. Zatrudnienie w Polsce rośnie bo poprawia się kondycja gospodarki. Produkcja we wrześniu wzrosła o 2 proc. A ponieważ jednocześnie spadły zapasy i wzrosły zamówienia, można oczekiwać dalszych wzrostów. – Sytuacja na rynku pracy, biorąc pod uwagę okoliczności, jest w Polsce całkiem niezła. – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – Stopa bezrobocia obniża nam się już od wielu miesięcy. Sezon letni był pod tym względem bardzo udany, również miesiące jesienne ze względu na aurę były sprzyjające i stopa bezrobocia obniżała się, jak prognozy wskazują, łącznie z październikiem.
 • Spis powszechny bezpieczny?

  Nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku próby włamania się do naszej bazy danych - zapewnia prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. - Te systemy, które już zostały wdrożone gwarantują bezpieczeństwo - dodaje.
 • GUS: SPIS-ujemy się dobrze

  Byłoby lepiej gdyby skala samospisu była większa - podkreśla prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Spisać się przez internet można do 16 czerwca. Do tej pory z metody tej skorzystało około 9 procent respondentów.
 • "Nie do wszystkich zgłosi się rachmistrz"

  Tylko co piąty Polak może liczyć na bezpośredni kontakt z rachmistrzem - mówi prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Narodowy Spis Powszechny potrwa do końca czerwca. Ten internetowy - tylko do 16. czerwca. Spisywani są także Polacy za granicą.