GUS

Synonimy:
Główny Urząd Statystyczny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - GUS (248)

 • Sprzedaż we wrześniu wzrosła o 1,6 proc. rdr

  Sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła o 1,6 proc. licząc rok do roku lecz spadła o 0,9 proc. w porównaniu z sierpniem br. - podał w czwartek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Polacy ruszyli do salonów samochodowych i motocyklowych. Ich sprzedaż wzrosła o 20 proc.
 • Demograficzna katastrofa opóźniona

  Demograficzna katastrofa opóźniona

  Z prognozy na prognozę Główny Urząd Statystyczny przewiduje coraz wolniejszy spadek liczby ludności. Nie będzie tak dramatycznie, jak oceniano jeszcze dekadę temu.
 • GUS:Podał ważne dane o produkcji przemysłowej we wrześniu

  GUS:Podał ważne dane o produkcji przemysłowej we wrześniu

  GUS poinformował w piątek, że produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 4,2 proc. rdr, a w porównaniu z sierpniem była wyższa o 16,5 proc. Rynek w tzw. konsensusie spodziewał się wzrostu produkcji o 2,6 proc. w ujęciu rocznym i o 14 proc. wobec sierpnia, choć prognozy poszczególnych ekonomistów znacznie od siebie odbiegały. Według danych GUS produkcja budowlano-montażowa była we wrześniu br. o 5,6 proc. wyższa niż przed rokiem (wobec spadku o 4,8 proc. we wrześniu ub. roku) i o 19,8 proc. wyższa w porównaniu z sierpniem br.
 • Nieznaczny wzrost inflacji. Wpływ embarga wygasa

  Nieznaczny wzrost inflacji. Wpływ embarga wygasa

  Zgodnie z danymi GUS inflacja CPI we wrześniu nie zmieniła się w porównaniu z sierpniem i wyniosła -0,3% r/r, co było powyżej konsensusu rynkowego (-0,4%) i naszej prognozy (-0,5%). Zgodnie z naszą prognozą, uwzględniającą efekty cenowe wprowadzonego w sierpniu rosyjskiego embarga, deflacja w Polsce utrzyma się do grudnia 2014 r
 • GUS; Rynek spodziewał się nieco większej deflacji

  GUS; Rynek spodziewał się nieco większej deflacji

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu spadły o 0,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny nie zmieniły się - podał Główny Urząd Statystyczny.
 • GUS: Rośnie udział Niemiec w polskim eksporcie, udział Rosji i Ukrainy spada

  Udział Niemiec w polskim eksporcie w okresie styczeń-sierpień 2014 r. zwiększył się rdr o 0,8 pkt. proc. i wyniósł 25,9 proc. - wynika z opublikowanych w piątek danych GUS. Udział Rosji obniżył się rdr o 0,8 pkt. proc. do 4,5 proc., udział Ukrainy obniżył rdr o 0,9 pkt. proc. do 1,9 proc.
 • Wyniki finansowe SKOK-ów I półroczu 2014 r.

  Wyniki finansowe SKOK-ów I półroczu 2014 r.

  Na koniec czerwca 2014 r. działalność operacyjną prowadziło pięćdziesiąt pięć spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, w porównaniu z końcem czerwca 2013 r. liczba kas nie uległa zmianie. Wynik finansowy brutto spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w I półroczu 2014 r. wyniósł 38,4 mln zł, przed rokiem był ujemny w wysokości 67,2 mln zł. Zysk brutto wygospodarowało 38 kas na łączną kwotę 110,2 mln zł. Straty brutto wystąpiły w 17 kasach w łącznej wysokości 71,7 mln zł., rok wcześniej straty brutto wystąpiły w 35 kasach w wysokości 169,4 mln zł.
 • Nowe zamówienia w przemyśle w VIII spadły o 6,9 proc. rdr

  Nowe zamówienia w przemyśle w sierpniu spadły w ujęciu rdr o 6,9 proc., po wzroście o 0,7 proc. w poprzednim miesiącu - podał GUS.
 • Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 11,7 proc.

  Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 11,7 proc. - podał GUS.
 • Udany sierpień u deweloperów

  Udany sierpień u deweloperów

  Od prawie trzech lat nie było miesiąca, w którym deweloperzy rozpoczęliby budowę większej liczby mieszkań niż w sierpniu 2014 r. Cały czas obserwujemy też dynamiczny wzrost liczby wydanych firmom pozwoleń na budowę. Budujący domy na własny użytek nadal pozostają w spoczynku.

Filmy - GUS (3)

 • Spis powszechny bezpieczny?

  Nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku próby włamania się do naszej bazy danych - zapewnia prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. - Te systemy, które już zostały wdrożone gwarantują bezpieczeństwo - dodaje.
 • GUS: SPIS-ujemy się dobrze

  Byłoby lepiej gdyby skala samospisu była większa - podkreśla prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Spisać się przez internet można do 16 czerwca. Do tej pory z metody tej skorzystało około 9 procent respondentów.
 • "Nie do wszystkich zgłosi się rachmistrz"

  Tylko co piąty Polak może liczyć na bezpośredni kontakt z rachmistrzem - mówi prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Narodowy Spis Powszechny potrwa do końca czerwca. Ten internetowy - tylko do 16. czerwca. Spisywani są także Polacy za granicą.