GUS

Synonimy:
Główny Urząd Statystyczny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - GUS (270)

 • Polska - kraj bardzo zatrudniający

  Polska - kraj bardzo zatrudniający

  Obecnie w Polsce aktywnych zawodowo jest aż 16 milionów osób - to najwięcej od 1989 r. Według danych GUS, tylko w 2014 r. w naszym kraju utworzono prawie dwa razy więcej miejsc pracy niż ich zlikwidowano. Polacy zatrudniają na potęgę, a prognozy na najbliższe lata mówią o tym, że nowych posad ma powstać kolejne pół miliona. Czy ta optymistyczna dla pracowników perspektywa zwiastuje problemy dla pracodawców?
 • GUS: Rosną przeciętne płace i zatrudnienie

  GUS: Rosną przeciętne płace i zatrudnienie

  Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2015 r. wyniosło 4214,14 zł - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To oznacza wzrost o 4,9 proc. licząc rok do roku - podał w piątek GUS.
 • W marcu deflacja wyniosła 1,5 proc.

  W marcu deflacja wyniosła 1,5 proc.

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu spadły o 1,5 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
 • Najmniej płacą przedsiębiorstwa w województwie warmińsko-mazurskim

  Najmniej płacą przedsiębiorstwa w województwie warmińsko-mazurskim

  Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w lutym 2015 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 3982 zł. W podziale na województwa pod względem średnich zarobków na pierwszym miejscu klasyfikuje się województwo mazowieckie.
 • IUNG: Pogoda sprzyja uprawom zbóż

  IUNG: Pogoda sprzyja uprawom zbóż

  Zima w tym roku była ciepła i bez śniegu, sprzyjało to zachowaniu dobrej kondycji upraw. Przy tych warunkach termicznych, plony zbóż mogą być nawet o ok. 3 proc. wyższe od średnich wieloletnich - ocenia w prognozach Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
 • Nastroje rolników: Na wsi dawno nie było tak źle

  Nastroje rolników: Na wsi dawno nie było tak źle

  Nastroje rolników są najgorsze od dwóch i pół roku - alarmuje "Puls Biznesu".
 • Wzrost inwestycji napędza poprawę na rynku pracy

  Wzrost inwestycji napędza poprawę na rynku pracy

  - Stopa bezrobocia rejestrowanego ustabilizowała się w lutym na styczniowym poziomie 12,0%. Trend spadkowy stopy bezrobocia pozostał bez zmian (-1,9pp r/r). Inwestycje dużych firm wzrosły w 4q o 19,5% r/r (vs. 14,1% r/r w 3q2014), przy czym ożywienie popytu inwestycyjnego nabrało bardziej zrównoważonego charakteru i objęło większość branż.
 • Spadły ceny większości produktów

  Spadły ceny większości produktów

  W lutym br. w porównaniu ze styczniem br. spadły ceny większości produktów rolnych.
 • GUS: Dynamika produkcji przemysłowej najwyższa od 5 lat

  GUS: Dynamika produkcji przemysłowej najwyższa od 5 lat

  Zaprezentowane przez GUS dane dynamiki produkcji przemysłowej pokazują, że wskaźnik ten jest najwyższy od 2010 roku (porównując analogiczne miesiące z lat ubiegłych). Mógłby być jednak jeszcze lepszy, gdyby nie znaczny spadek w sektorze wydobycia węgla.
 • Budownictwo nabiera rozpędu

  Budownictwo nabiera rozpędu

  Według wstępnych danych, w okresie styczeń-luty 2015 r. oddano do użytkowania 20753 mieszkania, tj. o 17,0 proc. mniej zarówno w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. jak i 2013 r. W okresie dwóch miesięcy 2015 r. wydano pozwolenia na budowę 22830 mieszkań, tj. 23,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. (wobec wzrostu przed rokiem o 0,8 proc.). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 16981, tj. o 2,9 proc. (wobec wzrostu przed rokiem o 56,4%).

Filmy - GUS (4)

 • Coraz więcej ludzi w Polsce ma pracę

  Bezrobocie w Polsce spadło do najniższego poziomu od 5 lat. Jak podał resort pracy, w październiku bez pracy było 11,3 proc. aktywnych zawodowo Polaków. W przyszłym roku stopa bezrobocia może spaść poniżej 11 proc. Zatrudnienie w Polsce rośnie bo poprawia się kondycja gospodarki. Produkcja we wrześniu wzrosła o 2 proc. A ponieważ jednocześnie spadły zapasy i wzrosły zamówienia, można oczekiwać dalszych wzrostów. – Sytuacja na rynku pracy, biorąc pod uwagę okoliczności, jest w Polsce całkiem niezła. – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – Stopa bezrobocia obniża nam się już od wielu miesięcy. Sezon letni był pod tym względem bardzo udany, również miesiące jesienne ze względu na aurę były sprzyjające i stopa bezrobocia obniżała się, jak prognozy wskazują, łącznie z październikiem.
 • Spis powszechny bezpieczny?

  Nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku próby włamania się do naszej bazy danych - zapewnia prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. - Te systemy, które już zostały wdrożone gwarantują bezpieczeństwo - dodaje.
 • GUS: SPIS-ujemy się dobrze

  Byłoby lepiej gdyby skala samospisu była większa - podkreśla prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Spisać się przez internet można do 16 czerwca. Do tej pory z metody tej skorzystało około 9 procent respondentów.
 • "Nie do wszystkich zgłosi się rachmistrz"

  Tylko co piąty Polak może liczyć na bezpośredni kontakt z rachmistrzem - mówi prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Narodowy Spis Powszechny potrwa do końca czerwca. Ten internetowy - tylko do 16. czerwca. Spisywani są także Polacy za granicą.