GUS

Synonimy:
Główny Urząd Statystyczny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - GUS (310)

 • ​Już nie chcemy do Irlandii. Najpopularniejsze kierunki emigracji Polaków w 2015 r.

  ​Już nie chcemy do Irlandii. Najpopularniejsze kierunki emigracji Polaków w 2015 r.

  Na koniec 2015 r. poza granicami Polski przebywało czasowo około 2,4 mln mieszkańców naszego kraju, tj. o 77 tys. (3,3 proc.) więcej niż w 2014 r. - poinformował GUS.
 • W sierpniu ceny spadły o 0,8 proc. rok do roku i o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca - GUS

  W sierpniu ceny spadły o 0,8 proc. rok do roku i o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca - GUS

  Rząd w ustawie budżetowej na 2016 r. wpisał inflację na poziomie 1,7 proc. Drastycznie się pomylił. W sierpniu ceny spadły bowiem o 0,8 proc. rdr i o 0,2 proc. wobec lipca - poinformował w poniedziałek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Najbardziej potaniały odzież i obuwie, o 2,5 proc. w porównaniu z lipcem. To dane odpowiadające opublikowanemu przez GUS pod koniec sierpnia tzw. szybkiemu szacunkowi inflacji.
 • Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o PKB za II kwartał

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o PKB za II kwartał

  Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2016 r. wzrósł o 3,1 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 3,0 proc. rdr w I kwartale - wynika z komunikatu GUS.
 • GUS: Wynagrodzenie w lipcu wzrosło o 4,8 proc.

  GUS: Wynagrodzenie w lipcu wzrosło o 4,8 proc.

  Przeciętne wynagrodzenie brutto w lipcu wyniosło 4291,85 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 4,8 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. W lipcu 2016 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 3,2 proc. rok do roku - dodał GUS.
 • Polski wzrost PKB lekko rozczarował

  Polski wzrost PKB lekko rozczarował

  Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2016 r. wzrósł o 3,1 proc. rdr oraz wzrósł o 0,9 proc. kdk - wynika z flash szacunku GUS.
 • Polska rusza na podbój Iranu

  Polska rusza na podbój Iranu

  - Obroty w handlu detalicznym, niewyrównane sezonowo, w czerwcu wzrosły o 6,5 proc. rok do roku, po wzroście o 5,8 proc. w maju - poinformował w poniedziałek GUS. Polscy eksporterzy coraz aktywniej poszukują nowych rynków zbytu; często takich, na których do tej pory nas nie było.
 • We wszystkich działach budownictwa spadek produkcji - GUS

  We wszystkich działach budownictwa spadek produkcji - GUS

  W I półroczu 2016 r. produkcja budowlano-montażowa była o 11,9 proc. niższa niż przed rokiem - wynika z danych GUS. Spadek odnotowano we wszystkich działach budownictwa; największy przy budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej.
 • Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 8,8 procent - GUS

  Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 8,8 procent - GUS

  Stopa bezrobocia w Polsce w czerwcu wyniosła 8,8 proc. wobec 9,1 proc. w maju - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.
 • GUS: Najkrócej pomagający członkowie rodzin

  GUS: Najkrócej pomagający członkowie rodzin

  Zatrudniony w sektorze prywatnym pracuje przeciętnie 39 godzin tygodniowo. Ten z sektora publicznego - o dwie godziny mniej. W jakich branżach pracuje się najlżej? Główny Urząd Statystyczny opublikował raport "Aktywność ekonomiczna ludności Polski". Najnowsze dane dotyczą IV kwartału 2015 r. Ilu nas pracuje?
 • Rosną płace i zatrudnienie

  Rosną płace i zatrudnienie

  Początek wakacji obfituje w wysoką liczbę zatrudnionych i nowe miejsca pracy. Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że w czerwcu br. zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 3,1 proc. r/r. W górę poszły również płace - Polacy zarabiali przeciętnie o 5,3 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Jak podał Główny Urząd Statystyczny , przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2016 r. wyniosło już 4252,19 zł.

Filmy - GUS (4)

 • Coraz więcej ludzi w Polsce ma pracę

  Bezrobocie w Polsce spadło do najniższego poziomu od 5 lat. Jak podał resort pracy, w październiku bez pracy było 11,3 proc. aktywnych zawodowo Polaków. W przyszłym roku stopa bezrobocia może spaść poniżej 11 proc. Zatrudnienie w Polsce rośnie bo poprawia się kondycja gospodarki. Produkcja we wrześniu wzrosła o 2 proc. A ponieważ jednocześnie spadły zapasy i wzrosły zamówienia, można oczekiwać dalszych wzrostów. – Sytuacja na rynku pracy, biorąc pod uwagę okoliczności, jest w Polsce całkiem niezła. – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – Stopa bezrobocia obniża nam się już od wielu miesięcy. Sezon letni był pod tym względem bardzo udany, również miesiące jesienne ze względu na aurę były sprzyjające i stopa bezrobocia obniżała się, jak prognozy wskazują, łącznie z październikiem.
 • Spis powszechny bezpieczny?

  Nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku próby włamania się do naszej bazy danych - zapewnia prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. - Te systemy, które już zostały wdrożone gwarantują bezpieczeństwo - dodaje.
 • GUS: SPIS-ujemy się dobrze

  Byłoby lepiej gdyby skala samospisu była większa - podkreśla prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Spisać się przez internet można do 16 czerwca. Do tej pory z metody tej skorzystało około 9 procent respondentów.
 • "Nie do wszystkich zgłosi się rachmistrz"

  Tylko co piąty Polak może liczyć na bezpośredni kontakt z rachmistrzem - mówi prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Narodowy Spis Powszechny potrwa do końca czerwca. Ten internetowy - tylko do 16. czerwca. Spisywani są także Polacy za granicą.