GUS

Synonimy:
Główny Urząd Statystyczny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - GUS (248)

 • Rekordowe poziomy eksportu i importu

  Rekordowe poziomy eksportu i importu

  Dane GUS o obrotach handlu zagranicznego za październik wskazują, że eksport i import (według ujęcia bilansu płatniczego NBP) mogą osiągnąć w październiku rekordowo wysokie poziomy (powyżej 15,3 mld EUR).
 • W Polsce jest miejsce na nowe hotele?

  W Polsce jest miejsce na nowe hotele?

  Polska jest na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby łóżek w hotelach w stosunku do liczby mieszkańców. To stwarza potencjał do rozbudowy bazy noclegowej.
 • GUS opublikował dane o PKB za III kwartał

  GUS opublikował dane o PKB za III kwartał

  PKB w III kw. 2014 r. wzrósł o 3,3 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem - po korekcie - o 3,5 proc. w drugim kwartale - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. To dane zgodne w wstępnymi szacunkami urzędu opublikowanymi w połowie października.
 • GUS: Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,3 proc.

  GUS: Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,3 proc.

  Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,3 proc. wobec 11,5 proc. we wrześniu - podał Główny Urząd Statystyczny.
 • Firmy mydlą nam oczy, jak nigdy

  Firmy mydlą nam oczy, jak nigdy

  Wyniki finansowe netto firm po trzech kwartałach 2014 r. były wyższe o 6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - poinformował ostatnio w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Przedsiębiorcy nie widzą jednak podstaw do podwyżek płac.
 • W 2015 roku można spodziewać się odbicia w sprzedaży

  W 2015 roku można spodziewać się odbicia w sprzedaży

  W połowie przyszłego roku inwestycje przedsiębiorstw mogą nieco wyhamować. Spowoduje to wzrost sprzedaży detalicznej w segmencie żywności w kolejnym roku - ocenia Rafał Antczak z Deloitte. To może być dobry moment, żeby zrestrukturyzować handel detaliczny w kraju.
 • Fatalne nastroje konsumentów

  Fatalne nastroje konsumentów

  Badani przez Główny Urząd Statystyczny przedsiębiorcy wskazali na wzrost koniunktury gospodarczej w listopadzie, pogorszyły się natomiast nastroje konsumentów - wynika z piątkowego komunikatu GUS.
 • Sąsiedzi słabi, ale Polska trzyma się mocno

  Sąsiedzi słabi, ale Polska trzyma się mocno

  Produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 1,6 proc. rdr, a w porównaniu z wrześniem była wyższa o 3,5 proc. - poinformował w czwartek GUS. Rynek w tzw. konsensusie spodziewał się wzrostu produkcji o 1,7 proc. w ujęciu rocznym i o 3,4 proc. wobec września.
 • Wynagrodzenie w październiku rok do roku wzrosło o 3,8 procent

  Wynagrodzenie w październiku rok do roku wzrosło o 3,8 procent

  Przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku wyniosło 3 980,92 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 3,8 proc., a mdm wzrosło o 2,1 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.
 • GUS: Przybędzie nam 7 milionów emerytów

  GUS: Przybędzie nam 7 milionów emerytów

  Liczba ludności w wieku emerytalnym w Polsce wzrośnie w perspektywie najbliższych dekad z ok. 7 mln w 2013 r. do blisko 10 mln w 2050 r. - wynika z prognoz GUS.

Filmy - GUS (4)

 • Coraz więcej ludzi w Polsce ma pracę

  Bezrobocie w Polsce spadło do najniższego poziomu od 5 lat. Jak podał resort pracy, w październiku bez pracy było 11,3 proc. aktywnych zawodowo Polaków. W przyszłym roku stopa bezrobocia może spaść poniżej 11 proc. Zatrudnienie w Polsce rośnie bo poprawia się kondycja gospodarki. Produkcja we wrześniu wzrosła o 2 proc. A ponieważ jednocześnie spadły zapasy i wzrosły zamówienia, można oczekiwać dalszych wzrostów. – Sytuacja na rynku pracy, biorąc pod uwagę okoliczności, jest w Polsce całkiem niezła. – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – Stopa bezrobocia obniża nam się już od wielu miesięcy. Sezon letni był pod tym względem bardzo udany, również miesiące jesienne ze względu na aurę były sprzyjające i stopa bezrobocia obniżała się, jak prognozy wskazują, łącznie z październikiem.
 • Spis powszechny bezpieczny?

  Nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku próby włamania się do naszej bazy danych - zapewnia prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. - Te systemy, które już zostały wdrożone gwarantują bezpieczeństwo - dodaje.
 • GUS: SPIS-ujemy się dobrze

  Byłoby lepiej gdyby skala samospisu była większa - podkreśla prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Spisać się przez internet można do 16 czerwca. Do tej pory z metody tej skorzystało około 9 procent respondentów.
 • "Nie do wszystkich zgłosi się rachmistrz"

  Tylko co piąty Polak może liczyć na bezpośredni kontakt z rachmistrzem - mówi prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Narodowy Spis Powszechny potrwa do końca czerwca. Ten internetowy - tylko do 16. czerwca. Spisywani są także Polacy za granicą.