GUS

Synonimy:
Główny Urząd Statystyczny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - GUS (312)

 • Ceny w lutym wzrosły nieznacznie

  Ceny w lutym wzrosły nieznacznie

  Główny Urząd Statystyczny informuje, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych był w lutym wyższy niż przed rokiem o 2,2 proc. Poprzednio mocniejszy, sięgający 2,4 proc. jego wzrost zanotowano w grudniu 2012 r.
 • Główny Urząd Statystyczny potwierdza dobre dane o bezrobociu

  Główny Urząd Statystyczny potwierdza dobre dane o bezrobociu

  Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 8,6 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Jest to odczyt lepszy od prognoz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które szacowało, że bezrobocie wyniosło 8,7 procent. Oznacza to, że w styczniu wskaźnik bezrobocia był o 0,3 punktu procentowego wyższy niż w grudniu ubiegłego roku i o 1,6 punktu procentowego niższy niż w styczniu 2016 roku.
 • Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach

  Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach

  W lutym dyrektorzy przedsiębiorstw w większości badanych sekcji zgłaszają korzystne oceny koniunktury, lepsze od formułowanych przed miesiącem. Jednostki z sekcji przetwórstwo przemysłowe oceniają koniunkturę pozytywnie, lepiej niż w styczniu br., a także w lutym ostatnich ośmiu lat. Podmioty prowadzące działalność w zakresie budownictwa zgłaszają oceny koniunktury mniej pesymistyczne niż przed miesiącem i w lutym ostatnich ośmiu lat.
 • GUS: Inflacja w styczniu wyniosła rok do roku 1,8 proc.

  GUS: Inflacja w styczniu wyniosła rok do roku 1,8 proc.

  Ceny towarów i usług, licząc rok do roku, wzrosły w styczniu o 1,8 proc. W porównaniu z grudniem '16 ceny wzrosły o 0,4 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Rosły ceny żywności, prądu czy paliw. Spadły z kolei ceny ubrań czy sprzętu informatycznego.
 • GUS: Nowe zamówienia w przemyśle w grudniu wzrosły o 53,0 proc. licząc rok do roku

  GUS: Nowe zamówienia w przemyśle w grudniu wzrosły o 53,0 proc. licząc rok do roku

  Nowe zamówienia w przemyśle w grudniu wzrosły w ujęciu rok do roku o 53,0 proc., po wzroście o 17,3 proc. w poprzednim miesiącu - podał GUS.
 • GUS: Stopa bezrobocia w grudniu 2016 sięgnęła 8,3 proc.

  GUS: Stopa bezrobocia w grudniu 2016 sięgnęła 8,3 proc.

  Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał najnowsze dane o bezrobociu. Stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2016 sięgnęła 8,3 proc (w listopadzie 8,2 proc.). Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1.335,2 tys. wobec 1.313,6 tys. osób przed miesiącem.
 • Produkcja przemysłowa w grudniu 2016 roku wzrosła o 2,3 proc. rok do roku

  Produkcja przemysłowa w grudniu 2016 roku wzrosła o 2,3 proc. rok do roku

  Produkcja przemysłowa w grudniu 2016 r. wzrosła o 2,3 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,3 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
 • Zatrudnienie nadal rośnie, ale płace rozczarowują

  Zatrudnienie nadal rośnie, ale płace rozczarowują

  Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że zatrudnienie w średnich i dużych przedsiębiorstwach wzrosło o 3,1 proc. rok do roku. Rozczarowujące okazały się poziomy poprawy średniego wynagradzania, które wzrosło jedynie o 2,8 proc. w stosunku do grudnia 2015 roku. Jak zaznacza ekspert Work Service, dane z końca roku potwierdzają, że mamy duży popyt na pracowników, ale wyraźniejszy wzrost płac zobaczymy dopiero w rozpoczynającym się 2017 roku.
 • GUS podał najnowsze szacunki dotyczące inflacji

  GUS podał najnowsze szacunki dotyczące inflacji

  Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze szacunki dotyczące wzrostu cen w grudniu 2016 roku.
 • Mamy miliony ton rozbieżności?

  Mamy miliony ton rozbieżności?

  Rolnicy twierdzą, że dane Głównego Urzędu Statystycznego zawyżają produkcję zbóż, a przez to negatywnie wpływają na ceny ziarna - pisze "Nasz Dziennik".

Filmy - GUS (5)

 • Rewelacyjne dane. Z Polską może równać się tylko Luksemburg

  Dane Eurostatu dotyczące Polski zostały opublikowane. – Polska na tle Europy błyszczy jak gwiazda. GUS pokazywał wzrost 5, 6 proc. a Eurostat pokazuje wartości w okolicach 10 proc. Równać się może z nami jedynie Luksemburg – mówi Grzegorz Ogonek z XTB. Jak interpretować dane? Więcej w materiale wideo.
 • Coraz więcej ludzi w Polsce ma pracę

  Bezrobocie w Polsce spadło do najniższego poziomu od 5 lat. Jak podał resort pracy, w październiku bez pracy było 11,3 proc. aktywnych zawodowo Polaków. W przyszłym roku stopa bezrobocia może spaść poniżej 11 proc. Zatrudnienie w Polsce rośnie bo poprawia się kondycja gospodarki. Produkcja we wrześniu wzrosła o 2 proc. A ponieważ jednocześnie spadły zapasy i wzrosły zamówienia, można oczekiwać dalszych wzrostów. – Sytuacja na rynku pracy, biorąc pod uwagę okoliczności, jest w Polsce całkiem niezła. – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – Stopa bezrobocia obniża nam się już od wielu miesięcy. Sezon letni był pod tym względem bardzo udany, również miesiące jesienne ze względu na aurę były sprzyjające i stopa bezrobocia obniżała się, jak prognozy wskazują, łącznie z październikiem.
 • Spis powszechny bezpieczny?

  Nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku próby włamania się do naszej bazy danych - zapewnia prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. - Te systemy, które już zostały wdrożone gwarantują bezpieczeństwo - dodaje.
 • GUS: SPIS-ujemy się dobrze

  Byłoby lepiej gdyby skala samospisu była większa - podkreśla prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Spisać się przez internet można do 16 czerwca. Do tej pory z metody tej skorzystało około 9 procent respondentów.