GUS

Synonimy:
Główny Urząd Statystyczny,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - GUS (312)

 • GUS potwierdza poprawę w całej gospodarce

  GUS potwierdza poprawę w całej gospodarce

  W kwietniu dyrektorzy przedsiębiorstw w badanych obszarach działalności zgłaszają korzystne oceny koniunktury, w większości lepsze od formułowanych przed miesiącem. Jednostki z sekcji przetwórstwo przemysłowe oceniają koniunkturę pozytywnie, lepiej niż w marcu i w analogicznym miesiącu ostatnich sześciu lat.
 • GUS: Produkcja przemysłowa w marcu rok do roku wzrosła o 11,1 proc.

  GUS: Produkcja przemysłowa w marcu rok do roku wzrosła o 11,1 proc.

  Produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 11,1 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 17,6 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
 • Rosną wynagrodzenia w przedsiębiorstwach

  Rosną wynagrodzenia w przedsiębiorstwach

  Rosną wynagrodzenia w przedsiębiorstwach. Wzrasta też zatrudnienie. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w marcu średnia płaca w firmach zatrudniających powyżej 9 pracowników wyniosła 4577,90 zł, czyli o 5,2 procent więcej niż przed rokiem w tym samym okresie. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach wyniosło blisko 6 milionów, czyli jest o 4,5 procent wyższe niż przed rokiem.
 • Wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych

  Wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych

  Jak podał GUS, w 2016 roku podstawowe wyniki finansowe badanych przedsiębiorstw były wyższe od notowanych przed rokiem. Korzystniejsze niż przed rokiem były również podstawowe wskaźniki ekonomiczno-finansowe. Nakłady inwestycyjne były jednak niższe od notowanych w 2015 roku (kiedy miał miejsce wzrost o 11,9%). Zdaniem co czwartego badanego przedsiębiorcy miniony kwartał przyniósł pogorszenie kondycji firmy - oznacza to wzrost aż o 12,4 pkt proc. kw./kw. - mówi Izabella Młynarczyk, analityk rynku Keralla Research.
 • Nadal spada liczba ludność Polski

  Nadal spada liczba ludność Polski

  Niska liczba urodzeń w Polsce nie gwarantuje prostej zastępowalności pokoleń. Od 1990 r. wartość współczynnika dzietności kształtuje się poniżej 2, podczas gdy wielkość optymalna - określana jako korzystna dla stabilnego rozwoju demograficznego - to 2,1-2,15, Zdaniem analityków na baby boom musimy jeszcze poczekać.
 • Ceny w lutym wzrosły nieznacznie

  Ceny w lutym wzrosły nieznacznie

  Główny Urząd Statystyczny informuje, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych był w lutym wyższy niż przed rokiem o 2,2 proc. Poprzednio mocniejszy, sięgający 2,4 proc. jego wzrost zanotowano w grudniu 2012 r.
 • Główny Urząd Statystyczny potwierdza dobre dane o bezrobociu

  Główny Urząd Statystyczny potwierdza dobre dane o bezrobociu

  Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 8,6 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Jest to odczyt lepszy od prognoz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które szacowało, że bezrobocie wyniosło 8,7 procent. Oznacza to, że w styczniu wskaźnik bezrobocia był o 0,3 punktu procentowego wyższy niż w grudniu ubiegłego roku i o 1,6 punktu procentowego niższy niż w styczniu 2016 roku.
 • Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach

  Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach

  W lutym dyrektorzy przedsiębiorstw w większości badanych sekcji zgłaszają korzystne oceny koniunktury, lepsze od formułowanych przed miesiącem. Jednostki z sekcji przetwórstwo przemysłowe oceniają koniunkturę pozytywnie, lepiej niż w styczniu br., a także w lutym ostatnich ośmiu lat. Podmioty prowadzące działalność w zakresie budownictwa zgłaszają oceny koniunktury mniej pesymistyczne niż przed miesiącem i w lutym ostatnich ośmiu lat.
 • GUS: Inflacja w styczniu wyniosła rok do roku 1,8 proc.

  GUS: Inflacja w styczniu wyniosła rok do roku 1,8 proc.

  Ceny towarów i usług, licząc rok do roku, wzrosły w styczniu o 1,8 proc. W porównaniu z grudniem '16 ceny wzrosły o 0,4 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Rosły ceny żywności, prądu czy paliw. Spadły z kolei ceny ubrań czy sprzętu informatycznego.
 • GUS: Nowe zamówienia w przemyśle w grudniu wzrosły o 53,0 proc. licząc rok do roku

  GUS: Nowe zamówienia w przemyśle w grudniu wzrosły o 53,0 proc. licząc rok do roku

  Nowe zamówienia w przemyśle w grudniu wzrosły w ujęciu rok do roku o 53,0 proc., po wzroście o 17,3 proc. w poprzednim miesiącu - podał GUS.

Filmy - GUS (5)

 • Rewelacyjne dane. Z Polską może równać się tylko Luksemburg

  Dane Eurostatu dotyczące Polski zostały opublikowane. – Polska na tle Europy błyszczy jak gwiazda. GUS pokazywał wzrost 5, 6 proc. a Eurostat pokazuje wartości w okolicach 10 proc. Równać się może z nami jedynie Luksemburg – mówi Grzegorz Ogonek z XTB. Jak interpretować dane? Więcej w materiale wideo.
 • Coraz więcej ludzi w Polsce ma pracę

  Bezrobocie w Polsce spadło do najniższego poziomu od 5 lat. Jak podał resort pracy, w październiku bez pracy było 11,3 proc. aktywnych zawodowo Polaków. W przyszłym roku stopa bezrobocia może spaść poniżej 11 proc. Zatrudnienie w Polsce rośnie bo poprawia się kondycja gospodarki. Produkcja we wrześniu wzrosła o 2 proc. A ponieważ jednocześnie spadły zapasy i wzrosły zamówienia, można oczekiwać dalszych wzrostów. – Sytuacja na rynku pracy, biorąc pod uwagę okoliczności, jest w Polsce całkiem niezła. – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. – Stopa bezrobocia obniża nam się już od wielu miesięcy. Sezon letni był pod tym względem bardzo udany, również miesiące jesienne ze względu na aurę były sprzyjające i stopa bezrobocia obniżała się, jak prognozy wskazują, łącznie z październikiem.
 • Spis powszechny bezpieczny?

  Nie stwierdziliśmy ani jednego przypadku próby włamania się do naszej bazy danych - zapewnia prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. - Te systemy, które już zostały wdrożone gwarantują bezpieczeństwo - dodaje.
 • GUS: SPIS-ujemy się dobrze

  Byłoby lepiej gdyby skala samospisu była większa - podkreśla prof. dr hab. Janusz Witkowski, p.o. prezesa GUS, Generalny Komisarz Spisowy. Spisać się przez internet można do 16 czerwca. Do tej pory z metody tej skorzystało około 9 procent respondentów.