górnictwo

Artykuły - Górnictwo (94)

 • Ratunkiem dla polskiego górnictwa i kopalń mogą być czyste technologie węglowe

  Ratunkiem dla polskiego górnictwa i kopalń mogą być czyste technologie węglowe

  Czyste technologie węglowe mogą być szansą dla polskiego węgla i przyczynić się do restrukturyzacji górnictwa - uważa Jerzy Kurella, ekspert Instytutu Staszica. Chodzi przede wszystkim o zgazowanie węgla w technologii przetwarzania odpadów węglowych, mułów i zanieczyszczonych miałów. Technologia zgazowania węgla, do tej pory biznesowo nieopłacalna, może zostać udoskonalona. Z drugiej strony część ekspertów ocenia, że dla polskiego węgla nie ma przyszłości, a czyste technologie węglowe są zbyt kosztowne i zbyt emisyjne.
 • Decyzje płacowe w PGG - na podstawie kwartalnych analiz zespołu monitorującego

  Decyzje płacowe w PGG - na podstawie kwartalnych analiz zespołu monitorującego

  Decyzje dotyczące postulatów płacowych związkowców z PGG powinny zapadać na podstawie analiz zespołu monitorującego sytuację spółki; w spotkaniach zespołu ma uczestniczyć wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski - ustalili we wtorek przedstawiciele resortu i związkowcy z PGG.
 • Raport NIK: Ok. 65,7 mld zł wsparcia dla górnictwa w latach 2007-2015

  Raport NIK: Ok. 65,7 mld zł wsparcia dla górnictwa w latach 2007-2015

  Łączna wartość wsparcia dla górnictwa węgla kamiennego w latach 2007-2015 w różnych formach wyniosła ok. 65,7 mld zł - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, która zbadała sytuację branży w tym okresie. 58,4 mld zł z tej kwoty to pokrycie niedoboru środków na wypłaty emerytur i rent górniczych.
 • Zarzuty dla wiceprezesa SRK i wręczającego mu łapówkę

  Zarzut przyjęcia korzyści majątkowej usłyszał wiceprezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), a prezes spółki okołogórniczej zarzut wręczenia tej korzyści - podała w sobotę prokuratura.
 • CBA: wiceprezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń wziął 30 tys. zł łapówki

  CBA: wiceprezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń wziął 30 tys. zł łapówki

  Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało wiceprezesa Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Akcja CBA odbyła się na parkingu przed centrum handlowym na Śląsku.
 • Teraz albo nigdy

  Teraz albo nigdy

  Zgodnie z założeniami, węgiel będzie najważniejszym paliwem w naszym miksie energii i gwarantem bezpieczeństwa energetycznego. Tylko czy uda się wprowadzić w życie program dla górnictwa?
 • Tobiszowski: Do lipca rozstrzygnięcia ws. projektu ustawy o deputatach węglowych dla emerytów

  Tobiszowski: Do lipca rozstrzygnięcia ws. projektu ustawy o deputatach węglowych dla emerytów

  Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski ocenił w czwartek w Sejmie, że do lipca Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów powinien ponownie zająć się projektem ustawy dotyczącej deputatów węglowych dla emerytów górniczych, rozstrzygając kwestię dalszych prac nad tym projektem.
 • Związki z PGG widzą przesłanki do przywrócenia "czternastki", zarząd chce oceniać roczne wyniki

  Związki z PGG widzą przesłanki do przywrócenia "czternastki", zarząd chce oceniać roczne wyniki

  ​Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej uważają, że lepsze od zakładanych wyniki spółki w tym roku są przesłanką do przywrócenia zawieszonej 14. pensji lub jej części. Przedstawiciele zarządu PGG wskazują jednak, że wyniki firmy należy oceniać po zakończeniu, a nie w trakcie roku.
 • Trudno będzie znaleźć pieniądze na nowe elektrownie

  Trudno będzie znaleźć pieniądze na nowe elektrownie

  W Polsce mówi się o budowie kolejnych kilku bloków węglowych, ale jedynym w miarę realnym projektem jest blok 1000 MW w Elektrowni Ostrołęka. Inne, jak np. nowy blok w ZEDO czy jednostka w pobliżu kopalni Bogdanka, są w ogólnych planach. Kluczowe dla nowych bloków będzie znalezienie źródeł finansowania ich budowy. Łatwo to nie przyjdzie.
 • Nowy projekt ustawy o rynku mocy

  Nowy projekt ustawy o rynku mocy

  Na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego została opublikowana nowa wersja projektu ustawy o rynku mocy, która miałaby wejść w życie w styczniu 2018 roku. Rynek mocy to rodzaj pomocy publicznej polegającej na tym, że wytwórcy energii otrzymują pieniądze nie tylko za energię dostarczoną, ale też za gotowość jej dostarczenia. Pytanie - kto za to zapłaci?, prawdopodobnie my wszyscy.

Filmy - Górnictwo (22)

 • Co jest ważniejsze dla Polski? Ratowanie górnictwa czy budowa elektrowni atomowej

  Trudno ustalić co jest najważniejsze dla polskiej energetyki. Budowanie nowych elektrowni węglowych, wbrew polityce innych państw Unii Europejskiej, aby ratować kopalnie? Czy raczej wybudowanie elektrowni atomowej? Ministerstwo Energii chciałoby też, żeby firmy energetyczne zaangażowąły się w budownictwo. Na tak wiele inwestycji branży nie stać.
 • Najważniejszy dzień dla górnictwa, rządu i związków zawodowych

  To będzie wyjątkowo ryzykowna decyzja dotycząca polskiego górnictwa węgla kamiennego. Co zrobi rząd jeżeli związki zawodowe zaprotestują? To co się stanie za kilka dni interesuje też Komisję Europejską. Decyzja dotycząca jednej kopalni zadecyduje o tym co się stanie z górnictwem, to więcej niż spór o kilkadziesiąt milionów złotych. Ta kopalnia, to "Krupiński", której właścicielem jest JSW SA, spółka notowana na GPW. Jednak to nie chodzi tylko o jej akcjonariuszy.
 • W górnictwie będą zwolnienia, zmniejszenie zatrudnienia to konieczność

  W I półroczu koszt wydobycia tony węgla był o 30 zł wyższy od ceny sprzedaży. Restrukturyzacja górnictwa jest daleka od zakończenia, a to oznacza, że ograniczanie zatrudnienia jest nieuniknione.
 • Ogólnonarodowa zrzutka na ratowanie górnictwa

  W najgorszej sytuacji jest Katowicki Holding Węglowy, aby mógł przetrwać potrzebuje pilnie 700-900 mln zł. Rząd chciałby, aby na jego ratowanie zrzuciły się państwowe firmy energetyczne, ale te po poprzedniej zrzutce na ratowanie Kompanii Węglowej nie mają już pieniędzy, chyba, że dostaną zgodę na podniesienie cen energii. W Katowickim Holdingu Węglowym zabrakło już pieniędzy na wypłaty, sytuację uratowała właśnie spółka Węglokoks, której właścicielem jest Skarb Państwa. Dała sto milionów złotych, jako przedpłatę na dostawy węgla. Rząd chciałby, aby Węglokoks dołożył jeszcze 150 mln zł, a Enea 350 mln zł. Nadal brakowałoby 200 mln zł albo dwa razy więcej, aby uratować KHW.