górnictwo

Artykuły - Górnictwo (98)

 • Prezydent podpisał ustawę o rekompensacie za deputat węglowy

  Prezydent podpisał ustawę o rekompensacie za deputat węglowy

  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla - poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski w poniedziałek w Katowicach. Na podstawie ustawy, która ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu, ponad 235 tys. emerytów i rencistów górniczych do końca 2017 r. otrzyma po 10 tys. zł jednorazowej rekompensaty za utracony deputat węglowy. Po wejściu ustawy w życie osoby uprawnione będą miały tylko 21 dni na złożenie wniosków o rekompensatę.
 • Tobiszowski o deputatach: Nieskorzystanie z rekompensaty daje możliwość dalszych roszczeń

  Tobiszowski o deputatach: Nieskorzystanie z rekompensaty daje możliwość dalszych roszczeń

  Emeryci i renciści górniczy, którzy nie skorzystają z 10-tysięcznej rekompensaty za utracony deputat węglowy, mają możliwość dalszego dochodzenia swoich roszczeń dotyczących tego świadczenia; tym samym mają wybór - poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
 • Grupa Enea nie widzi obecnie potrzeby importu węgla

  Grupa Enea nie widzi obecnie potrzeby importu węgla

  Grupa Enea nie widzi obecnie potrzeby importu węgla - poinformował dziennikarzy prezes Enei Mirosław Kowalik. Tymczasem firmy handlujące węglem i ich klienci narzekają na ograniczoną dostępność krajowego surowca oraz wzrost cen. Kluczowe pytanie brzmi - jakie będzie w tym i przyszłym roku wydobycie węgla w PGG?
 • Projekt ustawy o rekompensacie za utracony deputat węglowy - do komisji sejmowej

  Projekt ustawy o rekompensacie za utracony deputat węglowy - do komisji sejmowej

  Sejm skierował do Komisji Energii i Skarbu Państwa rządowy projekt ustawy o 10-tysięcznym świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla. Poprawki do projektu zapowiedzieli m.in. przedstawiciele Platformy Obywatelskiej i Kukiz'15. Komisja omówi projekt w środę.
 • Tchórzewski: 50-procentowy udział węgla zostanie

  Tchórzewski: 50-procentowy udział węgla zostanie

  W 2050 r. udział węgla kamiennego i brunatnego w polskim miksie energetycznym może wynosić 50 proc. - ocenił w piątek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zapowiedział, że koszty rynku mocy poniosą wszyscy obywatele. W zależności od ilości zużywanej energii do maksymalnie 9 zł miesięcznie.
 • Digitalizacja górnictwa: Świat nam ucieka!

  Digitalizacja górnictwa: Świat nam ucieka!

  Digitalizacja to proces, który warto prowadzić nie dla idei, ale ze względu na duże korzyści. Jak szacujemy, globalnie w sektorze górniczym digitalizacja może przynieść 370 mld dol. wartości dodanej. Trzeba działać szybko - radzi Tomasz Jurkanis, partner lokalny w warszawskim biurze McKinsey & Company w rozmowie z Piotrem Myszorem.
 • Gra o metan

  Gra o metan

  Z każdą toną węgla wydobywanego w kopalniach uwalnia się bezwonny, bezbarwny i śmiertelnie niebezpieczny gaz. Wydobyty spod ziemi na skalę przemysłową może stać się cennym surowcem energetycznym.
 • ME proponuje 5 mld zł na rewitalizację terenów pogórniczych po 2018 roku

  ME proponuje 5 mld zł na rewitalizację terenów pogórniczych po 2018 roku

  Ministerstwo Energii zakłada przeznaczenie w latach 2019-2023 dalszych 5 mld zł na działania związane z restrukturyzacją górnictwa węgla kamiennego, głównie rewitalizację terenów pogórniczych. Strona polska liczy na unijne wsparcie i notyfikację pomocy publicznej w tym zakresie przez Komisję Europejską.
 • Do 2030 r. grupa JSW przeznaczy ok. 1,5 mld zł na inwestycje w koksowniach

  Do 2030 r. grupa JSW przeznaczy ok. 1,5 mld zł na inwestycje w koksowniach

  Do 2030 r. grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) przeznaczy ok. 1,5 mld zł na inwestycje odtworzeniowe i rozwojowe w swoich koksowniach - zakłada strategia grupy JSW, nad którą kończą się prace.
 • Tchórzewski: 240 tys. rodzin emerytów górników dostanie po 10 tys. zł rekompensaty za deputaty węglowe

  Tchórzewski: 240 tys. rodzin emerytów górników dostanie po 10 tys. zł rekompensaty za deputaty węglowe

  Będą wypłaty rekompensat za utracone deputaty węglowe - zapowiedział w Sejmie minister energii Krzysztof Tchórzewski. Rodziny emerytów górników dostaną jeszcze w tym roku po 10 tys. zł. Według szacunków ma to kosztować budżet ponad 2 mld zł.

Filmy - Górnictwo (24)

 • Rząd chroni górnictwo, a polityki energetycznej nadal nie mamy

  Nadal nie mamy w Polsce perspektyw na długofalową, szeroką politykę energetyczną do 2050 r., która wytyczyłaby jasny kurs. W obecnych warunkach skazujemy się na gaszenie pożarów i łatania dziur, takich jak kryzysy w górnictwie.
 • Co się stanie z górnictwem węgla kamiennego: nowe plany rządu

  Rząd przygotowuje strategię energetyczną dla Polski. Co dalej z górnictwem i kopalniami węgle kamiennego, które przynoszą straty? Węgiel ma stanowić niecałe 60 proc. miksu energetycznego. Teraz to 80 proc. Będą radykalne zmiany? Wygląda na to, że rząd przedstawi politykę energetyczną utrzymującą status quo dotychczas dominującej technologii węglowej. Chodzi o to, aby dokładając nieco czystszych źródeł energii, uzyskać spadek średniej emisyjności produkcji energii i zmieścić się w normach, jakie Komisja Europejska przedstawiła w projekcie Pakietu Zimowego. Stąd też ze strony ME nie słychać nic o nowych inwestycjach w elektrownie węglowe.
 • Co jest ważniejsze dla Polski? Ratowanie górnictwa czy budowa elektrowni atomowej

  Trudno ustalić co jest najważniejsze dla polskiej energetyki. Budowanie nowych elektrowni węglowych, wbrew polityce innych państw Unii Europejskiej, aby ratować kopalnie? Czy raczej wybudowanie elektrowni atomowej? Ministerstwo Energii chciałoby też, żeby firmy energetyczne zaangażowąły się w budownictwo. Na tak wiele inwestycji branży nie stać.
 • Najważniejszy dzień dla górnictwa, rządu i związków zawodowych

  To będzie wyjątkowo ryzykowna decyzja dotycząca polskiego górnictwa węgla kamiennego. Co zrobi rząd jeżeli związki zawodowe zaprotestują? To co się stanie za kilka dni interesuje też Komisję Europejską. Decyzja dotycząca jednej kopalni zadecyduje o tym co się stanie z górnictwem, to więcej niż spór o kilkadziesiąt milionów złotych. Ta kopalnia, to "Krupiński", której właścicielem jest JSW SA, spółka notowana na GPW. Jednak to nie chodzi tylko o jej akcjonariuszy.