górnictwo

Artykuły - Górnictwo (90)

 • Tchórzewski - rząd przyjmie program dla górnictwa

  Tchórzewski - rząd przyjmie program dla górnictwa

  Program dla górnictwa na lata 2016-2030 będzie przyjęty przez rząd w III kwartale 2017 roku. Rząd pracuje również nad projektem który, miałby skłonić ludzi do kupna samochodu elektrycznego.
 • Kolejny miesiąc zaburzony przez "czternastki"

  Kolejny miesiąc zaburzony przez "czternastki"

  Zgodnie z opublikowanymi wczoraj danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła w marcu do 5,2% r/r wobec 4,0% w lutym, kształtując się poniżej konsensusu rynkowego (4,6%) i naszej prognozy (4,3%).
 • Lista kopalń do zamknięcia będzie długa

  Lista kopalń do zamknięcia będzie długa

  Rządowej strategii dla górnictwa jeszcze nie ma, ale powstał jej projekt. Nie został jeszcze oficjalnie opublikowany. Byłoby jednak znacznie lepiej, gdyby powstała jedna strategia dla górnictwa i energetyki, tym bardziej, że lista kopalń do zamknięcia jest długa.
 • Polska Grupa Górnicza zapowiada odbudowę frontów wydobywczych

  Polska Grupa Górnicza zapowiada odbudowę frontów wydobywczych

  Polska Grupa Górnicza (PGG), która w kończącym się sezonie grzewczym nie była w stanie w pełni zaspokoić popytu na węgiel, deklaruje odbudowę frontów eksploatacyjnych i uruchamianie nowych ścian wydobywczych. Za dwa lata roczna produkcja węgla ma wynieść co najmniej 32 mln ton.
 • Nowy układ zbiorowy w PGG - do połowy przyszłego roku

  Nowy układ zbiorowy w PGG - do połowy przyszłego roku

  Barbórka i deputat zostają. Pensja taka, jakie wyniki
 • Baca-Pogorzelska: Narodowa zrzutka na węgiel zakończona sukcesem

  Baca-Pogorzelska: Narodowa zrzutka na węgiel zakończona sukcesem

  Hurra! Kolejny miliard złotych udało wyciągnąć go z kieszeni spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Sukces? Wystarczy na pięć pensji w "dużej PGG", czyli Polskiej Grupie Górniczej, która przejmuje 1 kwietnia Katowicki Holding Węglowy. I to nie prima aprilis...
 • Węgiel z Polski na Ukrainę

  Węgiel z Polski na Ukrainę

  Trzy lata po rozpoczęciu rosyjskiej agresji Ukraina w sferze energetycznej w dużej mierze pozostaje zależna od woli Kremla i kontrolowanych przez Putina separatystów z Donbasu.
 • KHW - PGG. Wielka fuzja stała się faktem

  KHW - PGG. Wielka fuzja stała się faktem

  - Katowicki Holding Węglowy (KHW) zbył w sobotę cztery należące dotąd do niego kopalnie oraz spółkę usługową na rzecz Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Była to ostatnia formalność związana ze skupieniem aktywów górniczych obu firm w jednym podmiocie. Wielka fuzja górnicza stała się faktem, mamy największa spółkę górniczą w Unii Europejskiej.
 • Rekordowo niska produkcja węgla kamiennego

  Rekordowo niska produkcja węgla kamiennego

  Produkcja węgla kamiennego w Polsce w lutym tego roku była - w ujęciu miesięcznym - rekordowo niska. Kopalnie wydobyły niespełna 5 mln 175 tys. ton węgla, prawie milion ton mniej niż rok wcześniej - wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
 • Beata Szydło: Reforma górnictwa to nowe szanse dla Śląska

  Beata Szydło: Reforma górnictwa to nowe szanse dla Śląska

  Nowoczesne, dochodowe górnictwo, które będzie się rozwijało i ustawa metropolitalna to nowe szanse dla Śląska - mówiła w piątek premier Beata Szydło. Według niej przejęcie Katowickiego Holdingu Węglowego przez Polską Grupę Górniczą to pierwszy krok na rzecz reformy branży. 1 kwietnia powstaje formalnie największa górnicza spółka, zatrudniająca ok. 44 tys. osób w dziewięciu kopalniach.

Filmy - Górnictwo (22)

 • Co jest ważniejsze dla Polski? Ratowanie górnictwa czy budowa elektrowni atomowej

  Trudno ustalić co jest najważniejsze dla polskiej energetyki. Budowanie nowych elektrowni węglowych, wbrew polityce innych państw Unii Europejskiej, aby ratować kopalnie? Czy raczej wybudowanie elektrowni atomowej? Ministerstwo Energii chciałoby też, żeby firmy energetyczne zaangażowąły się w budownictwo. Na tak wiele inwestycji branży nie stać.
 • Najważniejszy dzień dla górnictwa, rządu i związków zawodowych

  To będzie wyjątkowo ryzykowna decyzja dotycząca polskiego górnictwa węgla kamiennego. Co zrobi rząd jeżeli związki zawodowe zaprotestują? To co się stanie za kilka dni interesuje też Komisję Europejską. Decyzja dotycząca jednej kopalni zadecyduje o tym co się stanie z górnictwem, to więcej niż spór o kilkadziesiąt milionów złotych. Ta kopalnia, to "Krupiński", której właścicielem jest JSW SA, spółka notowana na GPW. Jednak to nie chodzi tylko o jej akcjonariuszy.
 • W górnictwie będą zwolnienia, zmniejszenie zatrudnienia to konieczność

  W I półroczu koszt wydobycia tony węgla był o 30 zł wyższy od ceny sprzedaży. Restrukturyzacja górnictwa jest daleka od zakończenia, a to oznacza, że ograniczanie zatrudnienia jest nieuniknione.
 • Ogólnonarodowa zrzutka na ratowanie górnictwa

  W najgorszej sytuacji jest Katowicki Holding Węglowy, aby mógł przetrwać potrzebuje pilnie 700-900 mln zł. Rząd chciałby, aby na jego ratowanie zrzuciły się państwowe firmy energetyczne, ale te po poprzedniej zrzutce na ratowanie Kompanii Węglowej nie mają już pieniędzy, chyba, że dostaną zgodę na podniesienie cen energii. W Katowickim Holdingu Węglowym zabrakło już pieniędzy na wypłaty, sytuację uratowała właśnie spółka Węglokoks, której właścicielem jest Skarb Państwa. Dała sto milionów złotych, jako przedpłatę na dostawy węgla. Rząd chciałby, aby Węglokoks dołożył jeszcze 150 mln zł, a Enea 350 mln zł. Nadal brakowałoby 200 mln zł albo dwa razy więcej, aby uratować KHW.