Gazprom

Artykuły - Gazprom (326)

 • Media: Gazprom przyznał, że może zostać podzielony

  Media: Gazprom przyznał, że może zostać podzielony

  Rosyjski koncern Gazprom przyznał po raz pierwszy, że istnieje możliwość jego podziału, a także iż obawia się, że utraci monopol na eksport gazu rurociągami - podał dziennik "Wiedomosti", powołując się na prospekt związany z nową emisją euroobligacji firmy.
 • Jakie ceny gazu z Norwegii?

  Jakie ceny gazu z Norwegii?

  Rewolucyjne zmiany dotyczące przeorientowania się po 2022 r. polskiego importu gazu na zachód muszą się udać. Brak sukcesu grozi katastrofą, Polska bowiem znowu zdana byłaby na łaskę i niełaskę Gazpromu. Jak te zmiany wpłyną na rynek i ceny surowca?
 • Naimski: W kwestiach bezpieczeństwa energetycznego jest porozumienie ponad podziałami

  Naimski: W kwestiach bezpieczeństwa energetycznego jest porozumienie ponad podziałami

  W kwestiach bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie konieczności zróżnicowania dostaw gazu do Polski wydaje się, że mamy porozumienie ponad podziałami - ocenił w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
 • Węgrzy układają się z Gazpromem

  Węgrzy układają się z Gazpromem

  Podpisanie nowego porozumienia na dostawy gazu z rosyjskim Gazpromem zapowiedział wczoraj szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w Moskwie. Podkreślił, że rozbudowa elektrowni atomowej w Paksu to dla Węgier będzie interes stulecia.
 • Sawicki: Powinno się znów upublicznić materiały dotyczące negocjacji z Gazpromem

  Sawicki: Powinno się znów upublicznić materiały dotyczące negocjacji z Gazpromem

  W obliczu wątpliwości co do polskiej strategii negocjacyjnej z Gazpromem w 2010 r., które pojawiły się po publikacji tygodnika "Sieci", powinno się ponownie upublicznić dokumenty dotyczące tych negocjacji - powiedział w środę Marek Sawicki (PSL).
 • "Sieci": Gazowy walkower

  "Sieci": Gazowy walkower

  Tygodnik "Sieci" opisał kulisy podpisania w 2010 r. niekorzystnej dla Polski umowy gazowej; dotarł do niejawnych instrukcji negocjacyjnych przyjmowanych przez rząd PO-PSL.
 • Gazprom coraz bardziej boi się amerykańskiego gazu. Zamawia monitoring

  Gazprom coraz bardziej boi się amerykańskiego gazu. Zamawia monitoring

  Największy producent gazu na świecie, rosyjski Gazprom, kosztem ponad pół miliona euro chce zlecić monitorowanie amerykańskiego rynku gazu. Ma to pomóc spółce w skutecznej rywalizacji z amerykańskim gazem, który coraz szerszym strumieniem napływa nasz kontynent.
 • Gazprom idzie na wojnę

  Gazprom idzie na wojnę

  Rosja ograniczyła tranzyt gazu przez terytorium Ukrainy. Według dziennika "Wiedomosti", Moskwa może wkrótce całkowicie wyłączyć swojego zachodniego sąsiada z dostaw błękitnego paliwa do krajów zachodniej Europy. W kolejce czeka Polska.
 • Zachodniopomorskie: Marszałek chce powołania międzynarodowej grupy ds. Nord Stream 2

  Zachodniopomorskie: Marszałek chce powołania międzynarodowej grupy ds. Nord Stream 2

  Marszałek Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz chce powołania międzynarodowej grupy, która ma przyjrzeć się planowanej budowie gazociągu Nord Stream 2 i jej wpływu na Morza Bałtyckie. Zainteresowanie inicjatywą wykazali przedstawiciele Polski, Litwy, Łotwy oraz Węgier.
 • Ekspert: Nawet gdyby Polacy mieli sami sprowadzać norweski gaz, to będzie opłacalne

  Ekspert: Nawet gdyby Polacy mieli sami sprowadzać norweski gaz, to będzie opłacalne

  Trwa procedura zbierania deklaracji zainteresowania projektem przesyłu gazu Baltic Pipe; nawet gdyby Polacy mieli sami sprowadzać norweski gaz, to będzie to opłacalne nie tylko politycznie, ale także ekonomicznie - mówi ekspert energetyczny Wojciech Jakóbik.

Filmy - Gazprom (8)

 • W tym sporze z Gazpromem chodzi o bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski

  Wyjątkowy jest ten sprzeciw podjęty przez polską firmę przeciw rosyjskiemu Gazpromowi. Skarga PGNiG do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczy nieprzestrzegania prawa unijnego przez Komisję Europejską.
 • Nord Stream II nie zwiększy konkurencji na rynku gazu

  Dyskusja na temat realizacji projektu Nord Stream II przypomina rozgrywkę szachową. W ostatniej partii pomiędzy UOKiK oraz Nord Stream AG wydaje się, że mamy nowe rozdanie. Spółki zachodnie – głównie niemieckie oraz austriackie – razem z Gazpromem rozważają kilka możliwości, które pozwolą na kontynuowanie tego projektu tak, aby powstał on w 2019 roku. Polska w kontekście dywersyfikacji ma zupełnie inne plany.
 • Polska ma prawo do rekompensaty od Gazpromu

  Gazprom tłumaczy obniżkę dostaw do Polski problemami technicznymi. Na szczęście nie stanowiło to zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. – Ta obniżka mogła mieć charakter techniczny, ale równie dobrze mógł być to sygnał od rosyjskich partnerów – mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl i ekspert ds. energetyki. Czy przez błąd, usterkę lub celowe działanie Gazpromu, Polska będzie miała tańszy gaz? Tak może być. Więcej w materiale wideo.
 • Dlaczego Polska do dla Gazpromu ważny rynek?

  PGNiG na podstawie kontraktu długoterminowego z Gazpromem kupuje około dwóch trzecich gazu zużywanego w Polsce, ok. 10 mld m3 rocznie. Rosyjski koncern wykorzystuje zależność Polski od tego kontraktu, narzucając nam za swój surowiec cenę, która od lat jest najwyższą lub jedną z najwyższych w Unii Europejskiej - jak wskazywały dane publikowane przez rosyjską prasę. A jednocześnie PGNiG nie może radykalnie zmniejszyć zakupów od Gazpromu i zwiększyć zakupu tańszego gazu na giełdach w Europie Zachodniej, bo wtedy polskiej firmie groziłyby sankcje finansowe za niewypełnienie kontraktu z Gazpromem, dokładniej słynnej formuły „take or pay”. - 10 mld m3 gazu rocznie, to dla Gazpromu nie jest bardzo dużo. Niemcy kupują 5 razy więcej, Ukraińcy kupowali 3-4 razy więcej. Jednak Gazprom zmaga się z coraz większą konkurencją. Dla rosyjskiego koncernu każdy rynek się dziś liczy. Stracili rynek ukraiński, mogą stracić też turecki – mówi Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki i redaktor naczelny BiznesAlert.pl.