Francja

Artykuły - Francja (6894)

 • Decyzja Emmanuela Macrona wywołała burzę

  Decyzja Emmanuela Macrona wywołała burzę

  Po dymisji francuskiego szefa sztabu generalnego Pierre'a de Villiersa, do której doszło w środę, wielu obserwatorów zadaje pytania o stan wyposażenia francuskich sił zbrojnych i ich zdolność, by odgrywać czołową rolę w systemie obronnym NATO.
 • Francja: Co po stanie wyjątkowym? Kontrowersyjna propozycja

  Francja: Co po stanie wyjątkowym? Kontrowersyjna propozycja

  Francuski Senat przyjął projekt prawa, które pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa w obliczu poważnego zagrożenia terrorystycznego. Prawo to wywołało wiele słów krytyki na lewicy i na prawicy.
 • Niemcy i Francja chcę europejskiej armii

  Niemcy i Francja chcę europejskiej armii

  Niemcy i Francja podjęły decyzję o pogłębieniu współpracy wojskowej, której celem jest integracja narodowych armii pozwalająca na prowadzenie wspólnych operacji - pisze "Der Spiegel".
 • Premier Francji o sytuacji finansowej kraju: Taniec na wulkanie

  Premier Francji o sytuacji finansowej kraju: Taniec na wulkanie

  Premier Francji Edouard Philippe wygłosił we wtorek expose przed Zgromadzeniem Narodowym, w którym ostrzegł, że zadłużenie publiczne kraju, skala wydatków rządu oraz deficyt budżetowy to "taniec na wulkanie". Obiecał przy okazji konsolidację finansów i reformy gospodarcze oraz społeczne.
 • Francja: Planował zamach na Macrona. Usłyszał zarzuty

  Francja: Planował zamach na Macrona. Usłyszał zarzuty

  Prokuratura w Paryżu poinformowała o postawieniu wstępnych zarzutów dla młodego mężczyzny, który planował zamach na prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Dzień Bastylii, 14 lipca. Zamachowiec usłyszał zarzuty terroryzmu.
 • Strzelanina przed meczetem w Awinionie

  Strzelanina przed meczetem w Awinionie

  W niedzielę wieczorem doszło do strzelaniny przed meczetem Arrahma w Awinione na południu Francji - podaje dziennik "La Provence" (Prowansja). Pięć osób odniosło lekkie obrażenia. Sprawcy zbiegli. Trwa pościg. Prokuratura wyklucza atak terrorystyczny.
 • ​Francja: Ostateczne wyniki pierwszej tury wyborów parlamentarnych

  ​Francja: Ostateczne wyniki pierwszej tury wyborów parlamentarnych

  Według ostatecznych wyników pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji, która odbyła się w niedzielę, wygrała je centrowa partia prezydenta Emmanuela Macrona La Republique en Marche (LREM) i jej sojusznicy - poinformowało w poniedziałek nad ranem francuskie MSW.
 • ​Francuzi bez entuzjazmu głosują w I turze wyborów parlamentarnych

  ​Francuzi bez entuzjazmu głosują w I turze wyborów parlamentarnych

  Zapowiada się, że frekwencja w I turze wyborów parlamentarnych, która odbywa się w niedzielę we Francji, będzie niższa niż przed pięcioma laty, a ci, którzy idą do urn, nie zawsze są pewni swojego wyboru.
 • ​Rozpoczęła się pierwsza tura wyborów parlamentarnych we Francji

  ​Rozpoczęła się pierwsza tura wyborów parlamentarnych we Francji

  W niedzielę o 8 rano rozpoczęła się pierwsza tura wyborów parlamentarnych we Francji. Sondaże wskazują, że zwycięży partia Republique en Marche (LREM), założona przez Emmanuela Macrona, który w maju został nowym prezydentem Francji.
 • Czas wyborów w Europie - Wielka Brytania i Francja

  Czas wyborów w Europie - Wielka Brytania i Francja

  Po bardziej wyrównanych niż oczekiwano przyśpieszonych wyborach w Wlk. Brytania zapowiedzianych na 8 czerwca, partia Konserwatywna powinna pozostać u władzy, ale będzie musiała stawić czoło negatywnym konsekwencjom brexitu, które są coraz bardziej widoczne. Natychmiastowym i bezpośrednim efektem brexitu jest osłabienie funta.

Zdjęcia - Francja (-4)

 • fakty.interia.pl
  Protest przeciwko małżeństwom homoseksualnym we Francji

Filmy - Francja (107)

 • "Chce się popisywać niechęcią, czy rozmawiać merytorycznie?". B. Szydło przed spotkaniem z prezydentem Francji

  Polsko-francuska współpraca zależy od tego, czy prezydent Macron chce się popisywać niechęcią w mediach wobec państw Europy Środkowej, czy też chce rozmawiać merytorycznie - powiedziała premier Beata Szydło. Odniosła się w tej sposób do słów prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który zarzucił krajom Europy Wschodniej „cyniczne podejście” do Unii Europejskiej. Jak stwierdził, takie nastawienie "służy wyciąganiu wspólnych pieniędzy z kasy bez przestrzegania zasad”. - Dobrze jest rozmawiać o faktach, a nie posługiwać się stereotypowymi spostrzeżeniami - skwitowała Szydło. Szefowa rządu przebywa z wizytą w Brukseli, gdzie bierze udział w szczycie szefów państw i rządów Unii Europejskiej. Przed dzisiejszymi obradami szczytu premier Szydło, wraz z pozostałymi szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej spotyka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
 • "Odpowiedzią na populizm jest nowy europejski centrowy ruch". Politycy o wynikach wyborów parlamentarnych we Francji

  Przykład Francji jest optymistyczny. Wokół prezydenta Macrona zgromadzili się ludzie od rozsądnej prawicy, po niektórych liderów partii socjalistycznych. Na populizm odpowiedzią nie była ani tradycyjna prawica, ani lewica, tylko nowy centrowy europejski ruch, który dał Francuzom szansę powiedzenia "nie" populizmowi – stwierdził Michał Kamiński, poseł Unii Europejskich Demokratów. Partia Emanuela Macrona zdobyła w wyborach parlamentarnych większość pozwalającą jej prawdopodobnie na samodzielne rządzenie. Jak podkreślił Andrzej Celiński, ok. 1/3 nowego francuskiego rządu, którego utworzenie prezydent Macron powierzył Eduardowi Philippe'owi, to politycy z innych środowisk politycznych niż otoczenie Macrona.
 • "W czasie ataku napastnik wykrzykiwał: To za Syrię!" Francuski minister spraw wewnętrznych o napaści na policjanta pod Notre Dame

  W czasie ataku napastnik wykrzykiwał: To za Syrię! - poinformował francuski minister spraw wewnętrznych, Gerard Collomb. Francuska policja postrzeliła mężczyznę, który zaatakował młotkiem funkcjonariusza na placu przed paryską katedrą Notre-Dame. - Do trzech policjantów patrolujących okolice Notre Dame podszedł z tyłu mężczyzna z młotkiem i zaczął uderzać w jednego z nich. Kolega policjanta odruchowo wyciągnął broń i strzelił. Dzięki temu zaatakowany policjant nie odniósł poważnych ran - powiedział Collomb. - Miał młotek. Znaleźliśmy przy nim też noże kuchenne. To znaczy, że miał podstawowe narzędzia, żeby zaatakować. Widzimy, jak wyrafinowany terroryzm jest zastępowany przez ataki z użyciem praktycznie dowolnych narzędzi - dodał minister.
 • Macron w czasie wspólnej konferencji z Putinem: Sputnik i Russia Today to organy kłamliwej propagandy

  Macron w czasie wspólnej konferencji z Putinem: Sputnik i Russia Today to organy kłamliwej propagandy.