firmy

Artykuły - Firmy (13264)

 • Dług państwowych firm rośnie najmocniej od 20 lat

  Dług państwowych firm rośnie najmocniej od 20 lat

  W sierpniu wartość kredytów państwowych firm była aż o 30 proc. wyższa niż rok wcześniej. To najszybsze od 20 lat tempo zadłużania się tego typu podmiotów. Przedsiębiorstwa prywatne są w tym względzie znacznie bardziej powściągliwe. Ich zadłużenie zwiększyło się o zaledwie 5,3 proc.
 • Firma łatwiej sprawdzi czy kontrahent płaci na czas

  Firma łatwiej sprawdzi czy kontrahent płaci na czas

  Grupa BIK mocniej stawia na usługi monitorowania sytuacji firm. Nowy serwis ma pomóc w dokładniejszym dobieraniu i sprawdzaniu kontrahentów, opierając się na informacjach z dwóch baz: Biura Informacji Kredytowej oraz Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.
 • Biedronka największą siecią handlową w Europie Środkowej

  Biedronka największą siecią handlową w Europie Środkowej

  Coface opublikował ranking 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej. Podobnie jak w poprzednich latach firmy z Polski zdominowały listę TOP 500 CEE. W pierwszej dziesiątce mamy cztery rodzime przedsiębiorstwa, a całą listę otwiera PKN Orlen, do którego niezmiennie od lat należy pierwsze miejsce. Właściciel Biedronki znalazł się na czwartym miejscu w rankingu.
 • Od 2018 roku przedsiębiorcy otrzymają indywidualne rachunki w ZUS

  Od 2018 roku przedsiębiorcy otrzymają indywidualne rachunki w ZUS

  Od 1 stycznia 2018 roku obecne rachunki, na które płatnicy wpłacają składki na ubezpieczenia i fundusze w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, zostaną zamknięte. Prowadzący działalność gospodarczą otrzymają nowe, indywidualne numery rachunków składkowych (NRS), na które odprowadzać będą sumę należnych składek. Projekt e-Składka to ułatwienie, które może jednak przysporzyć płatnikowi kłopotów, jeśli nie wyrówna wcześniej zaległości.
 • Ubyło kandydatów na przedsiębiorców, ale nie samych mikrofirm

  Ubyło kandydatów na przedsiębiorców, ale nie samych mikrofirm

  Jednym ze sposobów na sprawdzenie, czy w Polsce przybywa bądź ubywa chętnych do rozkręcania własnego biznesu jest śledzenie danych, jakie gromadzi rejestr REGON. Jak z nich wynika, nadal więcej niż rezygnujących z prowadzenia działalności gospodarczej jest tych, którzy decydują się na otwarcie własnej firmy. Świeżo upieczonych przedsiębiorców jest jednak mniej niż w ostatnich miesiącach, na co może mieć wpływ sytuacja na rynku pracy.
 • W Polsce firmy umierają wraz z ich właścicielami, mamy złe prawo

  W Polsce firmy umierają wraz z ich właścicielami, mamy złe prawo

  Gdy umiera właściciel firmy, przestaje ona istnieć. Nie może regulować swoich zobowiązań wobec pracowników i kontrahentów. To olbrzymi problem, bo w ogólnokrajowej bazie REGON są zarejestrowane 3 mln osób prowadzących działalność gospodarczą. Przygotowano bardzo istotne zmiany prawne dotyczące sukcesji.
 • Co trzecia młoda firma upada w ciągu pierwszego roku

  Co trzecia młoda firma upada w ciągu pierwszego roku

  W I półroczu 2017 roku ogłoszono informacje o niewypłacalności 418 przedsiębiorstw - wynika z analizy Euler Hermes. To 15-proc. wzrost względem I połowy 2016 roku. Upadają zwykle młode firmy: po pierwszym roku działalności upada 30 proc., a po pięciu latach - 70 proc. małych i średnich firm.
 • Polacy zakładają własne biznesy

  Polacy zakładają własne biznesy

  Polacy są coraz bardziej przedsiębiorczy. Rośnie popularność samozatrudnienia i liczba mikrofirm.

Filmy - Firmy (20)

 • Firmy będą musiały kraść pracowników?

  Po raz pierwszy w historii 2 na 5 ankietowanych przedsiębiorców deklaruje, że w ciągu najbliższego półrocza zamierza zwiększyć zatrudnienie. W porównaniu do zeszłego kwartału ten odsetek wzrósł o 6 p.p. Pracowników czekają też podwyżki. 29% firm deklaruje, że zamierzaja zwiększyć wynagrodzenie w najbliższym półroczu – pokazała analiza Instytutu Badawczego Randstad. To oznacza, że firmy zaczynają rywalizować o pracownika i nie wykluczone, że będą ich także „podbierać”.
 • Dziedziczenie firm jest w Polsce bardzo utrudnione

  Dziedziczenie firm jest w Polsce bardzo utrudnione. Dotyczy to zwłaszcza jednoosobowej działalności gospodarczej. Sposobem jest założenie fundacji.
 • Z upadłości konsumenckiej mogą skorzystać też właściciele firm

  Z upadłości konsumenckiej moga skorzystać także właściciele firmy. Dotyczy to również prowadzących własną działalność gospodarczą. To bardzo ważna zmiana w prawie upadłościowym. Taką możliwość dają zmiany w prawie, wprowadzone z początkiem jeszcze poprzedniego roku kalendarzowego, choć jak ocenia Grzegorz Baran z kancelarii prawniczej Baran&Pluta skorzystało z nich bardzo niewielu przedsiębiorców, a powodem jest niedostrzeganie tych zmian w prawie.
 • W 2016 r. upadło w Polsce ponad 600 firm

  603 firmy zbankrutowały w ubiegłym roku w naszym kraju. To o 134 mniej niż w roku 2015. Wynik ten zawdzięczamy między innymi nowym przepisom upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Łącznie podmiotów niewypłacalnych (wliczają się również te poddawane sanacji) było jednak więcej – 802.