firmy

Artykuły - Firmy (13274)

 • Już od stycznia CIT uderzy w spółki bardziej, niż ktokolwiek przypuszczał

  Już od stycznia CIT uderzy w spółki bardziej, niż ktokolwiek przypuszczał

  Korzystne dla budżetu państwa regulacje często oznaczają trudności dla podatników. Wkrótce przekona się o tym wiele przedsiębiorstw.
 • Indywidualne konto w ZUS już od stycznia

  Indywidualne konto w ZUS już od stycznia

  Już od stycznia 2018 roku przedsiębiorca, który dotychczas wykonywał trzy lub cztery płatności do ZUS, będzie opłacał składki z tytułu ubezpieczeń społecznych, zdrowotnych, funduszu pracy i funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych oraz funduszu emerytur pomostowych na jedno indywidualne konto.
 • Podwyżki w ZUS: Dla kogo będą dotkliwe?

  Podwyżki w ZUS: Dla kogo będą dotkliwe?

  W ustawie budżetowej na 2018 r. zaplanowano przeciętne wynagrodzenie miesięczne na 4443 zł - to o 180 zł więcej niż w ubiegłym roku. Konsekwencją wyższej podstawy będzie wzrost składek na ZUS o co najmniej 40 zł miesięcznie.
 • Czy nowa ustawa zlikwiduje korupcję w polskich firmach?

  Czy nowa ustawa zlikwiduje korupcję w polskich firmach?

  Obowiązek wprowadzenia procedur antykorupcyjnych w każdej średniej i dużej firmie, a także spółce, w której Skarb Państwa ma ponad 10 proc. udziałów - to założenie projektu nowej ustawy o jawności życia publicznego. Organizacje, które nie wdrożą procedur, czekają sankcje: kara finansowa w wysokości do 10 mln zł oraz zakaz udziału w przetargach przez pięć lat. Co ważne, po ogłoszeniu ustawy przedsiębiorstwa będą miały jeszcze sześć miesięcy, aby dostosować się do jej przepisów.
 • Firmy nie naliczają dłużnikom dodatkowej kary za opóźnienia

  Firmy nie naliczają dłużnikom dodatkowej kary za opóźnienia

  Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, przedsiębiorcy mogą żądać równowartości 40 euro za opóźnienie w płatności choćby o jeden dzień. Kara jest niezależna od odsetek za zwłokę i innych sankcji. Jednak w praktyce firmy niezwykle rzadko po nią sięgają.
 • Co druga firma w Polsce nie jest przygotowana na atak hakerów

  Co druga firma w Polsce nie jest przygotowana na atak hakerów

  Każdego dnia hakerzy atakują firmy na świecie ponad 6,5 miliona razy. Rok 2017 jest rekordowy, jeśli chodzi o aktywność hakerów. Jak wynika z badań Check Point, w Polsce ponad 90 proc. firm doświadczyło co najmniej kilkudziesięciu ataków w ciągu roku, jednocześnie wzrosły koszty wynikające z cyberataków. Przeciętny koszt jednorazowego ataku na polską firmę średniej wielkości sięga 1,5 mln złotych.
 • Podpis w chmurze ułatwi zawieranie umów

  Podpis w chmurze ułatwi zawieranie umów

  Firmy finansowe pracują nad umożliwieniem podpisywania umów zdalnie, bez udziału kuriera, za to z wykorzystaniem podpisu w chmurze.
 • Na niektóre firmy władze francuskie wywierają naciski, aby nie kupowały od polskich przedsiębiorstw

  Na niektóre firmy władze francuskie wywierają naciski, aby nie kupowały od polskich przedsiębiorstw

  Na francuskie firmy z niektórych branż (m.in. z branży budowlanej) wywierane są naciski ze strony władz, aby nie zlecać usług i nie kupować produktów od polskich firm. Daje im się do zrozumienia, że mogą stracić dotacje albo spodziewać się częstszych kontroli. Z Hanną Goutierre, szefową Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej we Francji rozmawia Katarzyna Stańko.
 • Już nie tylko menadżer odpowie za śmierć pracownika. Zapłaci także spółka. Ministerstwo szykuje nowe przepisy

  Już nie tylko menadżer odpowie za śmierć pracownika. Zapłaci także spółka. Ministerstwo szykuje nowe przepisy

  Resort sprawiedliwości proponuje zmianę przepisów o odpowiedzialności spółek; jeśli w miejscu pracy dojdzie do wypadku, w którym zginie człowiek, za tragedię odpowiedzą nie tylko winni menedżerowie, lecz także firma - informuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna'.
 • Rewolucja na rynku najmu. Firmy będą coraz częściej płacić za rzeczywistą liczbę pracowników, a nie metraż powierzchni biurowej

  Rewolucja na rynku najmu. Firmy będą coraz częściej płacić za rzeczywistą liczbę pracowników, a nie metraż powierzchni biurowej

  Najemcy biur oczekują coraz nowocześniejszych koncepcji w wynajmie powierzchni. Biurka i dostęp do internetu to za mało. Większa mobilność pracowników sprawia, że biura muszą być elastyczne, wygodnie skomunikowane i z atrakcyjnym otoczeniem. Adgar Poland oferuje przedsiębiorstwom przestrzeń BE Yourself, która z jednej strony pozwala na pracę na elastycznych warunkach, a z drugiej pozwala zachować integralną strukturę firmy i dostęp do przestrzeni. Firma płaci za rzeczywistą liczbę pracowników, a nie metraż powierzchni biurowej.

Filmy - Firmy (23)

 • Mirosław Sędłak – prezes Rzetelnej Firmy

  Mirosław Sędłak – prezes Rzetelnej Firmy.
 • Firmy stają się niewypłacalne. Tak źle było tylko 5 lat temu

  Od początku roku było 673 przypadków niewypłacalności przedsiębiorstw wobec 589 w ciągu trzech kwartałów 2016 r, co oznacza 14 procentowy wzrost – wynika z danych opublikowanych w Monitorach Sądowych i Gospodarczych. Spośród wielu przyczyn niewypłacalności wyłania się jedna konkluzja firmy za mało zarabiają.
 • Firmy zagraniczne źle oceniają zmiany w podatku dochodowym

  Firmy zagraniczne w Polsce, a jest ich ponad 26 tys. i zatrudniają 5,5 mln pracowników, jako niekorzystne uważają zmiany w ustawie o podatku dochodowym CIT.
 • Firmy będą musiały kraść pracowników?

  Po raz pierwszy w historii 2 na 5 ankietowanych przedsiębiorców deklaruje, że w ciągu najbliższego półrocza zamierza zwiększyć zatrudnienie. W porównaniu do zeszłego kwartału ten odsetek wzrósł o 6 p.p. Pracowników czekają też podwyżki. 29% firm deklaruje, że zamierzaja zwiększyć wynagrodzenie w najbliższym półroczu – pokazała analiza Instytutu Badawczego Randstad. To oznacza, że firmy zaczynają rywalizować o pracownika i nie wykluczone, że będą ich także „podbierać”.