emigracja zarobkowa

Artykuły - Emigracja zarobkowa (424)

 • Dr Bonikowska: Po brexicie zarobki niektórych Polaków mogą wzrosnąć nawet o kilkanaście procent

  Dr Bonikowska: Po brexicie zarobki niektórych Polaków mogą wzrosnąć nawet o kilkanaście procent

  Office for National Statistics informuje, że od czerwca do sierpnia br. w sektorze usług było 687 tys. wakatów. Stanowiły one aż 88,8 proc. wszystkich wolnych posad w Wielkiej Brytanii. Najwięcej z nich odnotowano w sprzedaży hurtowej i detalicznej, w naprawie pojazdów mechanicznych, służbie zdrowia oraz pracy socjalnej. Jak stwierdza dr Małgorzata Bonikowska, bez migrantów tamtejszy rynek faktycznie mógłby poważnie się załamać. Dlatego ekspert przewiduje, że nawet po brexicie brytyjski rząd nie ograniczy radykalnie możliwości zarobkowych obcokrajowcom. Polacy, którzy świadczą usługi na wysokim poziomie, będą tam bardzo potrzebni.
 • Program 500 plus nie dla cudzoziemców. Imigranci zostawiają rodziny w swoich ojczyznach

  Program 500 plus nie dla cudzoziemców. Imigranci zostawiają rodziny w swoich ojczyznach

  W pierwszym półroczu 2017 r. tylko 25 mln zł z nowego świadczenia na dzieci trafiło do obcokrajowców.
 • Jak Londyn chce ograniczyć imigrację na Wyspy

  Jak Londyn chce ograniczyć imigrację na Wyspy

  Po brexicie obywatelom UE będzie trudniej osiedlić się w Wlk. Brytanii. "Guardian" pisze o planowanych zmianach.
 • "Die Welt": Wzrost emigracji zarobkowej do Niemiec

  "Die Welt": Wzrost emigracji zarobkowej do Niemiec

  ​W ubojniach, w stoczniach, w rolnictwie, na budowach czy jako pomoc w opiece nad osobami starszymi - Niemcy są krajem docelowym wielu pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski, informuje "Die Welt".
 • Polacy chcą powrotu emigrantów zarobkowych

  Polacy chcą powrotu emigrantów zarobkowych

  Coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników sprawiają, że pracodawcy muszą szukać ich poza granicami kraju. Jak pokazują badania Work Service, aż trzy czwarte Polaków najchętniej przyciągnęłoby na rynek pracy swoich rodaków będących na emigracji. Jedna trzecia uważa, że należy zatrudniać osoby ze Wschodu, a 3 na 10 badanych twierdzi, że Polska powinna zachęcić do przyjazdu obywateli innych krajów Unii Europejskiej. To pokazuje, że nasi rodacy są coraz bardziej świadomi niedoborów na rynku pracy i widzą potrzebę sięgnięcia po osoby z zewnątrz.
 • Koniec emigracyjnej fali? Polacy wracają z zagranicy

  Koniec emigracyjnej fali? Polacy wracają z zagranicy

  W ubiegłym roku nad Wisłą osiedliło się 62 tys. osób. To najlepszy wynik od niemal dekady i pierwsza jaskółka emigracyjnych powrotów. Głównie z opuszczającej szeregi Unii Wielkiej Brytanii.
 • Praca za granicą po nowemu - Polacy spokojni, ale firmy z obawami

  Praca za granicą po nowemu - Polacy spokojni, ale firmy z obawami

  Coraz mniej pracowników myśli o emigracji zarobkowej. Czy to wynik nadchodzących zmian w prawie unijnym? Nie. Głównym powodem rezygnacji z tych planów jest poprawa na rodzimym rynku pracy. Chociaż przepisy ograniczające napływ imigrantów dotkną ponad 600 tysięcy pracowników, jedynie 18,5 proc. Polaków zrezygnowałoby z tego względu z wyjazdu do pracy - wynika z badania Work Service. Kto może ucierpieć na zmianach proceduralnych? Eksperci Antal obawiają się o rozwijającą się najszybciej w Polsce branżę usług wspólnych.
 • VAT płynie znad Tamizy. Emigranci napełniają polski budżet

  VAT płynie znad Tamizy. Emigranci napełniają polski budżet

  30 mld zł trafiło do publicznej kasy z podatku od wartości dodanej i akcyzy dzięki pracy rodaków za granicą i transferowi zarobków do kraju.
 • Lekarze z Ukrainy? Tylko nieliczni do nas przyjadą

  Lekarze z Ukrainy? Tylko nieliczni do nas przyjadą

  Nie sprawdziły się oczekiwania, że lekarze napływający z Ukrainy zmniejszą niedostatki kadrowe w Polsce. W naszym kraju pracuje ich niespełna 300. Zniechęcają nie tyle egzaminy, co dość kosztowne formalności i np. konieczność odbywania stażu podyplomowego w ramach wolontariatu. - Z czego wtedy żyć? - pytają.
 • Zaczął się "brexodus". Polacy opuszczają Wyspy

  Zaczął się "brexodus". Polacy opuszczają Wyspy

  ​Polacy opuszczają Wyspy. Brytyjczycy zaczynają rozumieć, jak wiele na tym stracą. Za późno - pisze piątkowa"Rzeczpospolita".

Filmy - Emigracja zarobkowa (19)

 • Nowe kierunki emigracji zarobkowej Polaków – Czechy coraz atrakcyjniejsze

  Na europejskich rynkach pracy mamy do czynienia z regularnymi spadkami poziomu bezrobocia i poprawą sytuacji na rynkach pracy. Istnieją pewne wyjątki pokazujące, że może być lepiej niż spodziewaliśmy się w ostatnich miesiącach i latach. Dobrym przykładem jest czeski rynek pracy, który notuje najniższą stopę bezrobocia w całej Unii Europejskiej.
 • Brexit nie odstrasza. Polacy nadal chcą wyjechać

  Brexit nie odstrasza Polaków. Wielka Brytania to nadal miejsce, do którego planujemy wyjechać do pracy. Kraj wskazało 14% zapytanych. Nieco więcej, bo 17% wybrało Niemcy. Na podium wśród krajów emigracji po raz pierwszy znalazły się Stany Zjednoczone – wynika z raportu „Migracje zarobkowe Polaków V” publikowanego przez Work Service. - Mocno przesadzone były opinie, że Brexit i jego zapowiedź spowoduje masowy powrót Polaków z emigracji. Myślę, że musimy liczyć bardziej na siebie niż na powrót setek tysięcy Polaków z Wielkiej Brytanii, bo to bardzo szybko nie nastąpi – mówi Jacek Kowalski, członek Zarządu Orange Polska ds. zasobów ludzkich. Z raportu „Migracje zarobkowe Polaków V” wynika, że nad wyjazdem do pracy zagranicę zastanawia się 8% całej dorosłej populacji Polski czyli 2,4 mln osób. 5% badanych tj. 900 tys. osób jest zdecydowana na emigrację. W maju tego roku, liczba ta była wyższa aż o 600 tys.
 • Emigracja zarobkowa okiem Ukraińców

  Wielu Ukraińców przyjeżdża do Polski w celach zarobkowych. Mieszkająca od 18 lat w Polsce Ukrainka Natalia Zasoba opowiedziała o swojej emigracji. Czym zajmują się Ukraińcy w Polsce i z jakimi trudnościami spotykają się w codziennym życiu? Jak mówi, Ukrainki wykonują bardzo ciężką pracę w równie trudnych warunkach. Tymczasem Polacy niechętnie podchodzą do zatrudnienia ich w sektorze prywatnym. - Bardzo ciężko jest znaleźć osobę, która chciałaby pracować w domach czy mieszkaniach - mówi Zasoba. - My wyrobiłyśmy sobie opinię pracowitych, skromnych, starannych i uczciwych - dodaje. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Migracja zarobkowa Polaków – szansa czy zagrożenie?

  Poakcesyjna migracja zarobkowa Polaków, która ostatnimi czasy znów przybrała na sile, na krótką metę zmniejsza poziom bezrobocia; dodatkowo jest źródłem transferu kapitału. Jednak w dłuższej perspektywie może prowadzić do niedoboru pracowników na rynku pracy i poważnych problemów demograficznych – uważają rozmówcy PAP Biznes: dr hab. Maciej Duszczyk z UW i Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Malinowski.