dług publiczny

Synonimy:
dług,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Dług publiczny (183)

 • Trudną wierzytelność czasem warto sprzedać

  Trudną wierzytelność czasem warto sprzedać

  Przepisy Kodeksu cywilnego zezwalają na zbywanie wierzytelności bez zgody dłużnika - należy go jedynie o tym powiadomić. Jeżeli zatem egzekwowanie długu napotyka na trudności, jego sprzedaż może być dobrym rozwiązaniem. Zwłaszcza że zachęcają do tego przepisy podatkowe.
 • Forum Obywatelskiego Rozwoju: 24. aktualizacja Licznika Długu Publicznego

  Forum Obywatelskiego Rozwoju: 24. aktualizacja Licznika Długu Publicznego

  Szacunkowa wielkość jawnego długu publicznego, po uwzględnieniu wahań kursu złotego, rośnie obecnie z 923,3 mld zł na koniec grudnia 2015 r. do 1004,5 mld zł na koniec grudnia 2016 r., czyli o prawie 222 mln zł na dobę, 9,3 mln zł na godzinę i 2568 zł na sekundę.
 • Sprzedaż własnej wierzytelności

  Sprzedaż własnej wierzytelności

  Minister Finansów wskazał, że rozbieżności interpretacyjne w zakresie kosztów uzyskania przychodów dotyczących zbywanej wierzytelności zaliczanej uprzednio do przychodów oraz obliczenia straty ze zbycia takiej wierzytelności usunęła uchwała NSA z 11 czerwca 2012 r., sygn. akt I FPS 3/11.
 • Wniosek do TK ws. przedawnienia zobowiązań podatkowych

  Wniosek do TK ws. przedawnienia zobowiązań podatkowych

  RPO skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisu ordynacji podatkowej, zgodnie z którym nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym - poinformował rzecznik.
 • Urząd skarbowy opodatkuje zwolnienie długu

  Urząd skarbowy opodatkuje zwolnienie długu

  Instytucje finansowe coraz częściej zawierają z osobami fizycznymi ugody w związku z zadłużeniem powstałym na skutek nieprzewidzianych czynników gospodarczych. Często rząd skarbowy potraktuje to jako korzyść, która wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego.
 • Budżet 2016 r. się nie dopina? Minister uspokaja, agencje ratingowe straszą

  Budżet 2016 r. się nie dopina? Minister uspokaja, agencje ratingowe straszą

  Po 1989 roku nie było ani jednego roku, w którym nasze finanse publiczne nie notowałyby deficytu. W 2016 roku to się nie zmieni. Sejm uchwalił budżet na br. z maksymalnym deficytem w wysokości 54,7 mld zł. Będzie to mieć wpływ na dług publiczny Polski, który wynosi już ponad 939,8 mld zł. Czy szybko wzrastające zadłużenie kraju może być w najbliższej przyszłości rzeczywiście problemem?
 • Pronobis: Nie wdrażać programów wydatkowych, które trwale obciążą budżet

  Pronobis: Nie wdrażać programów wydatkowych, które trwale obciążą budżet

  - Polska znajduje się dzisiaj na ścieżce rozwoju, dlatego powinniśmy obniżać dług, tworząc bufor na gorsze czasy, a nie wdrażać programy wydatkowe, które trwale obciążą budżet - mówi ekonomista dr Michał Pronobis. Zdaniem prof. Henryka Ćwiklińskiego, rząd najpewniej przełoży realizację niektórych obietnic wyborczych na przyszły rok.
 • Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozstrzygnął na korzyść Rosji spór o dług Ukrainy

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozstrzygnął na korzyść Rosji spór o dług Ukrainy

  Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego rozstrzygnęła w środę na korzyść Rosji jej spór z Ukrainą wokół długu wartości 3 miliardów dolarów, jakie Kijów jest winny Moskwie. Stwierdzono, że zadłużenie to ma charakter publiczny, a nie komercyjny.
 • Nie spłaciłeś pożyczki? Sprawdź, czego nie może windykator

  Nie spłaciłeś pożyczki? Sprawdź, czego nie może windykator

  Groźby, krzyki, zastraszanie, nachodzenie dłużnika w pracy, wdzieranie się do domu, głuche, nocne telefony - sposobów działania firm windykacyjnych można by wskazać naprawdę wiele. Oczywiście żaden z wyżej wymienionych nie jest zgodny z prawem.

Filmy - Dług publiczny (6)

 • "Nic was nie przekona i nie ma sensu więcej wam mówić"

  Podczas swojego sejmowego wystąpienia minister finansów Jacek Rostowski przywoływał przykłady krajów relatywnie dużo bardziej zadłużonych niż Polska. - Kraje uważane za bardzo bezpieczne, takie jak Holandia: 71,2 proc., Austria: 73,4 proc., Niemcy: 81,9 proc. zadłużenia - wymieniał minister. Zwrócił uwagę na bardzo dobry wynik Polski w tym zestawieniu (według metodologii unijnej jej zadłużenie względem PKB wynosi 55,6 proc.). - Polsce w żaden sposób nie zagraża katastrofa finansowa - przekonywał Rostowski. - Jeżeli tego rodzaju dane państwa nie przekonują, to już nic was nie przekona i nie ma sensu więcej wam mówić - zakończył szef resortu finansów (Sejm/x-news).
 • Tusk o planach obniżenia długu publicznego

  Donald Tusk w swoim expose zapowiedział obniżenie długu publicznego do 47 proc. na koniec 2015 roku, a tym samym do obniżenia deficytu do 1proc. PKB na koniec kadencji rządu. - To jest plan trudny, ale realistyczny - mówił premier.
 • Prima aprilis!

  Słynny zegar Balcerowicza, obliczający dług publiczny, zaczął się... cofać? Niestety, to był tylko nasz żart na prima aprilis!
 • Cud ekipy Donalda Tuska?

  Słynny zegar Balcerowicza, obliczający dług publiczny, zaczął się... cofać. Co i kto za tym stoi? Czyżby posłowie zaczęli zwracać swoje diety?