dług publiczny

Synonimy:
dług,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Dług publiczny (184)

 • Porażająca wielkość długu publicznego w Polsce

  Porażająca wielkość długu publicznego w Polsce

  Po 1989 roku nie było ani jednego roku, w którym nasze finanse publiczne nie zanotowałyby deficytu. W efekcie dzisiaj na każdego mieszkańca Polski przypada 28 755 zł jawnego długu publicznego i dodatkowo ponad 80 tys. zł ukrytego długu publicznego.
 • Dług publiczny może nie wytrzymać przedwyborczych obietnic

  Dług publiczny może nie wytrzymać przedwyborczych obietnic

  Licytacja polityków i ich walka o elektorat przybiera na sile. Liderzy partii obiecują coraz więcej, zapominając przy tym o kosztach proponowanych zmian i zapowiedzianych reform. W rzeczywistości budżet państwa jest znacznie mniej hojny niż politycy przed wyborami.
 • Czy długi należy spłacać? Ekonomiści są w tej kwestii podzieleni

  Czy długi należy spłacać? Ekonomiści są w tej kwestii podzieleni

  Długi należy spłacać. W pierwszym odruchu większość z nas pewnie się pod tym zdaniem bez wahania podpisze. Ale w ekonomii to, co na pierwszy rzut oka oczywiste, bywa zazwyczaj skomplikowane. I tak jest z długiem. Najżywiej dyskutowaną dziś koncepcją w debacie ekonomicznej.
 • Nasz państwowy dług publiczny rośnie od początku roku

  Nasz państwowy dług publiczny rośnie od początku roku

  Państwowy dług publiczny po I kwartale wyniósł 848.046,7 mln zł i wzrósł o 21.283,9 mln zł, czyli o 2,6 proc. wobec końca 2014 roku - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.
 • Życie na kreskę: Dług kiedyś był piętnem, dziś przepustką do prestiżu

  Życie na kreskę: Dług kiedyś był piętnem, dziś przepustką do prestiżu

  Kiedyś był piętnem, dziś przepustką do prestiżu. Kiedyś gniło się za niego w więzieniu, dziś wynosi na salony. Kiedyś był dowodem nieporadności, dziś zaradności. Dług - świadectwo moralności nowych czasów. Cała światowa gospodarka zależy od konsumenta. Jeśli przestanie on kiedyś wydawać pieniądze, których nie ma, na rzeczy, których nie potrzebuje, będzie po nas - kpi William Bonner, amerykański autor książek ekonomicznych, założyciel największego w USA wydawnictwa konsumenckiego Agora Inc., wskazując, że państwa budują dziś swoją potęgę na pożyczaniu pieniędzy.
 • Czy warto czekać na przedawnienie zobowiązań?

  Czy warto czekać na przedawnienie zobowiązań?

  Problem ze spłatą zobowiązań, uwikłanie w spiralę zadłużenia - wiele osób, które znalazły się w takiej sytuacji, unika kontaktu z negocjatorem z firmy zarządzającej wierzytelnościami. Mają nadzieję, że sprawa się przedawni i problem zniknie.
 • Dług Skarbu Państwa na koniec marca sięgnął 806 mld 423,2 mln zł

  Dług Skarbu Państwa na koniec marca sięgnął 806 mld 423,2 mln zł

  Zadłużenie Skarbu Państwa w marcu 2015 r. wzrosło o 3 mld 620 mln zł (0,5 proc.) i wyniosło na koniec tego miesiąca 806 mld 423,2 mln zł - poinformowało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Finansów.
 • Decyzja S&P może pomóc złotemu, ale w mniejszym stopniu długowi

  Decyzja agencji ratingowej Standard & Poor's o podniesieniu perspektywy polskiego ratingu powinna wspierać złotego - oceniają ekonomiści. Zdaniem dilerów obligacji większy wpływ od decyzji S&P mają piątkowe dane z USA, które w połączeniu z podażą SPW na ten tydzień, mogą skutkować osłabieniem rynku.
 • Taniejący dług i stabilny złoty

  Początek nowego tygodnia na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie polskiej waluty. Złoty kwotowany jest następująco: 4,1600 PLN za euro, 3,6680 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,9645 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wzrosły do 2,243 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.
 • Ustawa o obligacjach podpisana

  Ustawa o obligacjach podpisana

  Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ostatnio ustawę o obligacjach, poszerzającą m.in. katalog papierów wartościowych emitowanych przez przedsiębiorstwa o obligacje podporządkowane i obligacje wieczyste.

Filmy - Dług publiczny (6)

 • "Nic was nie przekona i nie ma sensu więcej wam mówić"

  Podczas swojego sejmowego wystąpienia minister finansów Jacek Rostowski przywoływał przykłady krajów relatywnie dużo bardziej zadłużonych niż Polska. - Kraje uważane za bardzo bezpieczne, takie jak Holandia: 71,2 proc., Austria: 73,4 proc., Niemcy: 81,9 proc. zadłużenia - wymieniał minister. Zwrócił uwagę na bardzo dobry wynik Polski w tym zestawieniu (według metodologii unijnej jej zadłużenie względem PKB wynosi 55,6 proc.). - Polsce w żaden sposób nie zagraża katastrofa finansowa - przekonywał Rostowski. - Jeżeli tego rodzaju dane państwa nie przekonują, to już nic was nie przekona i nie ma sensu więcej wam mówić - zakończył szef resortu finansów (Sejm/x-news).
 • Tusk o planach obniżenia długu publicznego

  Donald Tusk w swoim expose zapowiedział obniżenie długu publicznego do 47 proc. na koniec 2015 roku, a tym samym do obniżenia deficytu do 1proc. PKB na koniec kadencji rządu. - To jest plan trudny, ale realistyczny - mówił premier.
 • Prima aprilis!

  Słynny zegar Balcerowicza, obliczający dług publiczny, zaczął się... cofać? Niestety, to był tylko nasz żart na prima aprilis!
 • Cud ekipy Donalda Tuska?

  Słynny zegar Balcerowicza, obliczający dług publiczny, zaczął się... cofać. Co i kto za tym stoi? Czyżby posłowie zaczęli zwracać swoje diety?