dług publiczny

Synonimy:
dług,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Dług publiczny (154)

 • Zwolnienie z długu

  Zwolnienie z długu

  Zobowiązanie może wygasnąć nie tylko na skutek jego wykonania, lecz także bez spełnienia świadczenia, jeżeli np. dłużnik zostaje zwolniony z długu. Wymaga to jednak zgody dłużnika. Do zwolnienia z długu może bowiem dojść tylko w drodze umowy zawartej między wierzycielem a dłużnikiem. Okazuje się, że samo oświadczenie wierzyciela o zwolnieniu dłużnika z długu, często występujące w praktyce, nie wystarczy do umorzenia należności.
 • Będzie łatwiej o upadłość konsumencką

  Będzie łatwiej o upadłość konsumencką

  Zniesienie barier w dostępie do oddłużenia osób fizycznych oraz zmniejszenie kosztów procedury dotyczącej upadłości konsumenckiej - przewiduje złożony w Sejmie projekt zmian w prawie.
 • Resort finansów: Po cofnięciu zmian dotyczących OFE dług wzrósłby o 146 mld zł

  Resort finansów: Po cofnięciu zmian dotyczących OFE dług wzrósłby o 146 mld zł

  Cofnięcie zmian dotyczących OFE oznaczałoby wzrost w 2014 r. długu publicznego o blisko 146 mld zł - poinformowała w piątek wiceminister finansów Izabela Leszczyna. Jej zdaniem, konieczne byłoby wówczas drastyczne zacieśnienie polityki fiskalnej.
 • 9-latek już nie musi spłacać długu dziadka. Bank ustąpił

  9-latek już nie musi spłacać długu dziadka. Bank ustąpił

  9-letni Kacper z Warszawy odziedziczył dług po zmarłym dziadku. Jak dla tak młodego człowieka wręcz gigantyczny, bo wynoszący 18 tysięcy złotych. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze - bank zrezygnował z roszczeń.
 • Izba Reprezentantów zgodziła się na podniesienie limitu długu

  Izba Reprezentantów zgodziła się na podniesienie limitu długu

  By uniknąć groźby niewypłacalności państwa, Izba Reprezentantów zgodziła się we wtorek na podniesienie limitu długu USA do 15 marca 2015 roku. To zwycięstwo Demokratów i Białego Domu, bo przyjęta ustawa nie jest obarczona żadnymi warunkami ze strony Republikanów.
 • W tym roku PKP SA musi spłacić 1,5 mld zł długu

  W tym roku PKP SA musi spłacić 1,5 mld zł długu

  Około 1,5 mld zł historycznego długu muszą w tym roku spłacić PKP SA - poinformował PAP prezes PKP SA i szef całej Grupy PKP Jakub Karnowski. Z całym swoim zadłużeniem kolejarze chcą się uporać do 2022 r.
 • Złoty będzie stabilny, dług czeka na aukcję

  Złoty będzie stabilny, dług czeka na aukcję

  Złoty powinien w środę pozostać stabilny wobec braku ważniejszych wydarzeń na rynkach bazowych. Rynek SPW oczekuje na czwartkową aukcję długu.
 • BIG InfoMonitor: W ub.r. zaległe długi Polaków wyniosły 39,82 mld zł

  Na koniec 2013 r. zaległe długi Polaków wyniosły 39,82 mld zł, co oznacza, że licząc rok do roku urosły one o ponad 1,5 mld zł, czyli 3,83 proc. - poinformowało Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Tempo przyrostu długów było najniższe od sześciu lat.
 • Złoty i dług pozostają stabilne, uwaga przenosi się na rynek bazowy

  Początek tygodnia na rynku złotego przynosi lekki spadek wyceny polskiej waluty w ślad za gorszymi nastrojami na rynku bazowym. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1788 PLN za euro, 3,0325 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,3879 PLN wobec franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu w dalszym ciągu oscylują blisko 10-tygodniowych minimów (obecnie 4,147% w przypadku papierów 10-letnich).
 • Solidarna odpowiedzialność kilku osób za długi

  Solidarna odpowiedzialność kilku osób za długi

  Sytuacja, gdy kilka osób solidarnie odpowiada za dług, jest korzystna dla wierzyciela. Może on wybrać, od których dłużników i w jakim zakresie żądać zapłaty. Zwiększa to szanse na wyegzekwowanie należności, bo większa jest liczba osób, od których można domagać się zapłaty całości długu.

Filmy - Dług publiczny (6)

 • "Nic was nie przekona i nie ma sensu więcej wam mówić"

  Podczas swojego sejmowego wystąpienia minister finansów Jacek Rostowski przywoływał przykłady krajów relatywnie dużo bardziej zadłużonych niż Polska. - Kraje uważane za bardzo bezpieczne, takie jak Holandia: 71,2 proc., Austria: 73,4 proc., Niemcy: 81,9 proc. zadłużenia - wymieniał minister. Zwrócił uwagę na bardzo dobry wynik Polski w tym zestawieniu (według metodologii unijnej jej zadłużenie względem PKB wynosi 55,6 proc.). - Polsce w żaden sposób nie zagraża katastrofa finansowa - przekonywał Rostowski. - Jeżeli tego rodzaju dane państwa nie przekonują, to już nic was nie przekona i nie ma sensu więcej wam mówić - zakończył szef resortu finansów (Sejm/x-news).
 • Tusk o planach obniżenia długu publicznego

  Donald Tusk w swoim expose zapowiedział obniżenie długu publicznego do 47 proc. na koniec 2015 roku, a tym samym do obniżenia deficytu do 1proc. PKB na koniec kadencji rządu. - To jest plan trudny, ale realistyczny - mówił premier.
 • Prima aprilis!

  Słynny zegar Balcerowicza, obliczający dług publiczny, zaczął się... cofać? Niestety, to był tylko nasz żart na prima aprilis!
 • Cud ekipy Donalda Tuska?

  Słynny zegar Balcerowicza, obliczający dług publiczny, zaczął się... cofać. Co i kto za tym stoi? Czyżby posłowie zaczęli zwracać swoje diety?