brexit

Artykuły - Brexit (344)

 • Chiny nie zastąpią Polsce funduszy unijnych. Mogą jednak stosować warianty sprawdzone już w Afryce

  Chiny nie zastąpią Polsce funduszy unijnych. Mogą jednak stosować warianty sprawdzone już w Afryce

  Jak zapowiada dr hab. Robert Rządca, po 2019 roku można spodziewać się znaczącego obniżenia dotacji unijnych dla Polski. Przyczyną tego będzie zarówno Brexit, zmiana priorytetów w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, jak i odmienna pozycja naszego kraju - staniemy się po prostu bogatsi jako beneficjenci.
 • David Davis o negocjacjach w sprawie brexitu

  David Davis o negocjacjach w sprawie brexitu

  Brytyjski minister ds. wyjścia z Unii Europejskiej David Davis ocenił w wywiadzie dla europejskich mediów - w tym PAP - że negocjacje w sprawie brexitu przebiegają "piorunująco szybko". "Pamiętajmy, że dobry negocjator to taki, który chce sukcesu obu stron, bo to nie jest mecz lub pojedynek - i jestem pewien, że nam się to uda" - podkreślił.
 • Brexit a prawa własności intelektualnej

  Brexit a prawa własności intelektualnej

  Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie miało doniosłe skutki w niemal każdej dziedzinie prawa. Dotyczy to również praw własności intelektualnej. Mimo że ich generalną zasadą jest terytorialność, co oznacza, że np. prawo ochronne do znaku zarejestrowanego w polskim urzędzie patentowym jest skuteczne wyłącznie na terenie Polski, to jednak w dobie harmonizacji prawa unijnego oraz prac nad jednolitym patentem europejskim brexit może mieć realne konsekwencje także dla polskich podmiotów.
 • Polacy ruszyli na Wyspy, by zdążyć przed brexitem

  Polacy ruszyli na Wyspy, by zdążyć przed brexitem

  Dobra sytuacja w gospodarce i wzrost transferów społecznych nie zniechęciły rodaków do opuszczania kraju. Mimo decyzji o jej wyjściu z UE niemal 70 tys. nowych osób wybrało w 2016 r. kierunek na Wielką Brytanię.
 • Dr Bonikowska: Po brexicie zarobki niektórych Polaków mogą wzrosnąć nawet o kilkanaście procent

  Dr Bonikowska: Po brexicie zarobki niektórych Polaków mogą wzrosnąć nawet o kilkanaście procent

  Office for National Statistics informuje, że od czerwca do sierpnia br. w sektorze usług było 687 tys. wakatów. Stanowiły one aż 88,8 proc. wszystkich wolnych posad w Wielkiej Brytanii. Najwięcej z nich odnotowano w sprzedaży hurtowej i detalicznej, w naprawie pojazdów mechanicznych, służbie zdrowia oraz pracy socjalnej. Jak stwierdza dr Małgorzata Bonikowska, bez migrantów tamtejszy rynek faktycznie mógłby poważnie się załamać. Dlatego ekspert przewiduje, że nawet po brexicie brytyjski rząd nie ograniczy radykalnie możliwości zarobkowych obcokrajowcom. Polacy, którzy świadczą usługi na wysokim poziomie, będą tam bardzo potrzebni.
 • Brexit to nie przeszkoda. Polskie firmy ruszają na podbój zagranicznych rynków

  Brexit to nie przeszkoda. Polskie firmy ruszają na podbój zagranicznych rynków

  Brexit nie budzi już takiego strachu. Dla polskich firm nie jest przeszkodą w podbijaniu zagranicznych rynków. Tylko 13 proc. obawia się tendencji protekcjonistycznych na rynkach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii. Ponad 70 proc. nie postrzega tego jako istotne zagrożenie do rozwoju na rynkach zagranicznych. Aż 73 proc. właścicieli firm twierdzi, że działalność zagraniczna jest bardziej rentowna, niż sprzedaż w Polsce - wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy. Jak polskie firmy podbijają zagraniczne rynki, czym różnią się w swoich strategiach?
 • BDI ostrzega niemieckie firmy przed "twardym brexitem"

  BDI ostrzega niemieckie firmy przed "twardym brexitem"

  Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu (BDI) bije na alarm. Niemieckie firmy na Wyspach muszą liczyć się z "twardym brexitem".
 • Groźba "chaotycznego" brexitu czynnikiem ryzyka dla funta

  Groźba "chaotycznego" brexitu czynnikiem ryzyka dla funta

  W ostatnich miesiącach dominowały obawy związane z powodzeniem całego procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, który zapoczątkowało referendum z 2016 r. Początkowy optymizm po tym, jak rząd premier May złożył formalny wniosek o uruchomienie dwuletniego procesu negocjacji nt. opuszczenia UE (będzie miało ono miejsce w marcu 2019 r.), zastąpił sceptycyzm dotyczący tego, czy uda się wszystko spiąć na czas, a także wynegocjować korzystne warunki.
 • ​Parlament Europejski negatywnie ocenił negocjacje w sprawie brexitu

  ​Parlament Europejski negatywnie ocenił negocjacje w sprawie brexitu

  Parlament Europejski przyjął we wtorek rezolucję, w której krytycznie ocenia dotychczasowe rozmowy o brexicie. Według europosłów rozmowy nie przyniosły "wystarczającego postępu". Oznacza to negatywną opinię w sprawie przejścia do drugiej fazy negocjacji.
 • Premier May może umocnić funta

  Premier May może umocnić funta

  Premier Theresa May wygłosiła w piątek we Florencji przemówienie, którego wymowa była raczej koncyliacyjna. Chcemy opuścić UE, ale nie Europę - zapewniła. Zapewniła też, że prawa obywateli UE zamieszkałych w GB będą respektowane według zasad UE.

Filmy - Brexit (127)

 • Dr Bonikowska: Po brexicie zarobki niektórych Polaków mogą wzrosnąć nawet o kilkanaście procent

  Office for National Statistics informuje, że od czerwca do sierpnia br. w sektorze usług było 687 tys. wakatów. Stanowiły one aż 88,8% wszystkich wolnych posad w Wielkiej Brytanii. Najwięcej z nich odnotowano w sprzedaży hurtowej i detalicznej, w naprawie pojazdów mechanicznych, służbie zdrowia oraz pracy socjalnej. Jak stwierdza dr Małgorzata Bonikowska, bez migrantów tamtejszy rynek faktycznie mógłby poważnie się załamać. Dlatego ekspert przewiduje, że nawet po brexicie brytyjski rząd nie ograniczy radykalnie możliwości zarobkowych obcokrajowcom. Polacy, którzy świadczą usługi na wysokim poziomie, będą tam bardzo potrzebni.
 • Brexit to nie przeszkoda. Polskie firmy ruszają na podbój zagranicznych rynków

  Brexit nie budzi już takiego strachu. Dla polskich firm nie jest przeszkodą w podbijaniu zagranicznych rynków. Tylko 13 proc. obawia się tendencji protekcjonistycznych na rynkach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii. Ponad 70 proc. nie postrzega tego jako istotne zagrożenie do rozwoju na rynkach zagranicznych. Aż 73% właścicieli firm twierdzi, że działalność zagraniczna jest bardziej rentowna, niż sprzedaż w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy. Jak polskie firmy podbijają zagraniczne rynki, czym różnią się w swoich strategiach?
 • Brexit niestraszny. Polacy nadal chętnie wyjeżdżają studiować do Wielkiej Brytanii

  Co roku kilka tysięcy polskich studentów rozpoczyna rok akademicki na brytyjskich uczelniach. Bardzo dobra jakość nauki oraz możliwość studiowania w wielokulturowym środowisku i poznania ludzi z całego świata jak magnes przyciągają wielu absolwentów polskich szkół średnich. Co powinieneś wiedzieć, jeśli chcesz zacząć studia w Wielkiej Brytanii?
 • May we Florencji: Opuszczamy Unię Europejską, ale nie opuszczamy Europy

  May we Florencji: Opuszczamy Unię Europejską, ale nie opuszczamy Europy.