Abp Henryk Hoser

Artykuły - Abp Henryk Hoser (17)

Filmy - Abp Henryk Hoser (4)

 • Hoser w Porannej rozmowie RMF (01.03.17)

  "Pigułka 'dzień po' oczywiście powinna być na receptę, bo to jest hormon. Hormony się sprzedaje na receptę, bo bardzo głęboko modyfikują fizjologię człowieka" - mówi w Porannej rozmowie w RMF FM abp Henryk Hoser. W rozmowie z Robertem Mazurkiem dodaje, że mówienie, iż pigułka 'dzień po' nie jest pigułką wczesnoporonną to „zakłamywanie rzeczywistości”. „Nie byłaby antykoncepcją awaryjną, gdyby nie była jednocześnie poronną” – mówi abp Hoser. Czy arcybiskupa nie martwi to, że coraz więcej kobiet bierze udział w protestach na rzecz obrony ich praw? „Jest w tym jednoczeniu się dużo nieporozumień, dużo przekłamań, dużo uprzedzeń, które nie mają miejsca (…). Ich prawa nie są niczym zagrożone. Kościół nie życzy kobietom złego życia” – podkreśla gość Porannej rozmowy w RMF FM. Czy zmieni się nauczanie papieskie i osoby rozwiedzione oraz żyjące w związkach niesakramentalnych będą mogły przystępować do komunii? Abp Henryk Hoser odpowiada: „Nauczanie papieskie jest ciągłe. Papież Franciszek mówi wyraźnie: Nie ma zmian w nauczaniu Kościoła”.
 • Ks. Lemański: Złożę odwołanie od decyzji abp. Hosera

  Nie jest moim celem i nigdy nie było szkodzenie Kościołowi. Moim zdaniem pokora i posłuszeństwo nie mogą oznaczać zgody na niesprawiedliwość i krzywdę, jakiej doświadczyłem od ludzi Kościoła. Kocham Kościół, jest On moim domem i nie pozwolę się z Niego wypchnąć - napisał w oświadczeniu ks. Wojciech Lemański. Odniósł się w ten sposób do ostatniej decyzji abp. Hosera o usunięciu go z parafii. Ksiądz Wojciech Lemański został usunięty przez arcybiskupa warszawsko-praskiego Henryka Hosera z parafii w Jasienicy pod Tłuszczem i przeniesiony na emeryturę ze względu na wypowiedzi duchownego, niezgodne ze stanowiskiem Kościoła (TVN24/x-news).
 • Ks. Lemański: Odwołam się do Stolicy Apostolskiej

  - Na pewno odwołam się do stolicy apostolskiej, żeby całą procedurę usunięcia mnie z tej parafii obejrzała obiektywnie - powiedział ks. Wojciech Lemański. - jeżeli uzna, że ks. biskup miał rację, trzeba będzie odejść- dodał. Ksiądz Wojciech Lemański został usunięty z parafii w Jasienicy. Arcybiskup warszawsko-praski Henryk Hoser uznał, że z powodu braku posłuszeństwa i nauczaniu biskupów w kwestiach bioetycznych ksiądz Lemański powinien udać się na emeryturę (Radio Zet/x-news).
 • A. Sporniak: Spór ks. Lemańskiego i kurii narastał od dawna

  - Spór narastał. Przybrał administracyjne wymiary. Było wiadomo, że jakaś kara spadnie na ks. Lemańskiego - powiedział Artur Sporniak z "Tygodnika Powszechnego",  komentując odwołanie księdza Lemańskiego z funkcji proboszcza parafii w Jasienicy pod Warszawą. Ksiądz Lemański naraził się swoim przełożonym wypowiedziami, które były niezgodne ze stanowiskiem Kościoła. Krytykował duchownych za brak tolerancji w wypowiedziach o osobach poczętych metodą in vitro i mówił o konieczności rozliczenia przez Kościół przypadków pedofilii wśród księży. Dodatkowo, ksiądz wypowiadał się pomimo zakazu, a jego wypowiedzi były szeroko cytowane przez media (TVN24/x-news).