abdykacja

Artykuły - Abdykacja (58)

Filmy - Abdykacja (4)

 • "Papież nie określa granicy wieku"

  W swojej wypowiedzi Franciszek pochwalił postawę Benedykta XVI, który podkreślał, że decyzję o abdykacji podjął po długotrwałych przemyśleniach - mówi o. Jan Maria Szewek. - Wszelkie domysły na temat stanu zdrowia obecnego papieża to tylko spekulacje - dodaje. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • "Franciszek pokazuje, że jest taka możliwość"

  W udzielonym niedawno wywiadzie Franciszek zasugerował, że po abdykacji Benedykta XVI sprzed dwóch lat teraz nie byłoby zdziwienia, gdyby kolejny papież zdecydował się na taki krok. - Podkreśla, że Benedykt uchylił te drzwi, ale też mówi wyraźnie, że nie wie; że ma tylko pewne przeczucia - tak słowa Ojca Świętego komentuje o. Jan Maria Szewek, franciszkanin. - Tak naprawdę to przecież Benedykt przypomniał nam to, co jest zapisane w Kodeksie Prawa Kanonicznego, gdzie dopuszczona jest możliwość abdykacji papieża w pełnej świadomości i wolności. (Dzień Dobry TVN/x-news) Zobacz też: Czy słowa Franciszka mogą mieć związek z problemami zdrowotnymi?
 • Biały dym i czarne interesy Banku Watykanu

  Kolejny odcinek swojego autorskiego cyklu "Mówię jak jest" Max Kolonko poświęcił tajemniczej instytucji, jaką jest Bank Watykanu. Na jej działalności cieniem kładą się niewyjaśnione morderstwa, finansowe przekręty, a nawet... wpływy masonerii. Max Kolonko twierdzi, że Benedykt XVI abdykował nie ze względu na zły stan zdrowia, a dlatego, że nie był w stanie zreformować Banku Watykańskiego - i prognozuje, że kardynałowie będą chcieli wybrać na jego następcę "człowieka z zewnątrz", który nie ma pojęcia o Banku i jego interesach (wideo pojawiło się w sieci jeszcze przed wyborem papieża Franciszka). W kontekście wydarzeń na konklawe słowa te okazały się prorocze...
 • O. Zięba: Benedykt XVI kruchutki fizycznie, izolujący się

  Benedykt XVI zawsze był kruchutkim człowiekiem. Kruchutkim fizycznie i silnym psychicznie - wspomina odchodzącego dziś papieża, dominikanin o. Maciej Zięba, gość Kontrwywiadu RMF FM. - Jan Paweł II był towarzyski i duszpasterski z krwi i kości. Benedykt XVI bardzo się izolował. Miał mniejszy kontakt z tym, co na zewnątrz. To mogło utrudnić mu funkcjonowanie w Watykanie, ale na pewno nie było powodem podjęcia decyzji o abdykacji - dodaje.